המסחר בת"א ננעל בעליות קלות; טאואר קפצה ב-3.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

בזמן מינוי הנגיד: האם בנק ישראל מתחיל לחבק את קהילת הקריפטו?

בזמן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, הכריזו על זהות הנגיד הבא של בנק ישראל, בכירה אחרת בבנק הובילה פעילות בתחום אלטרנטיבי. המשנה לנגידת הבנק, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, עמדה בראש פורום בו השתתפו נציגים מקהילת הבלוקצ'יין הישראלית, כך נודע היום (ג') ל-TheMarker.

הפורום, שהתכנס בין כותלי בנק ישראל, היווה המשך להקמת הצוות הבין משרדי בראשות המשנה לנגידה, אשר ימליץ על הצעדים הנדרשים כדי לייצר לתעשייה ודאות רגולטורית. הפורום אמנם לא כלל נציגים של גופים רגולטוריים נוספים, אך בהתכנסות לקחו חלק נציגים אזרחיים רבים, בהם פירמות הייעוץ וראיית החשבון EY,  דלויט,  משרד עו"ד שיבולת, וכן נציגים מחברות הבלוקצ'יין הישראליות כמו "מנגרוב", E-TORO, בנקור ובלוקצ'יין IL.

לכתבה המלאה >>

המסחר ננעל בעליות קלות; פריגו נפלה בכמעט 6%

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה חיובית קלה במדדים המובילים. מדד ת"א 35 עלה ב-0.1%, ת"א 90 עלה בשיעור דומה, ומדד הבנקים התחזק ב-0.9% בדחיפת פועלים שקפצה ב-1.4%.

מניית פריגו נפלה בכמעט 6% לאחר מינוי מנכ"ל חדש, מוריי קסלר - במקומו של אובה רורהוף, שכיהן בתפקיד פחות משנה. מנגד, טאואר קפצה בכ-3.5% בזכות המלצת קנייה מ''ג'פריס'', עם אפסייד של 50% על מחיר השוק של המניה.

כיל ריכזה את המחזור הגבוה בשוק ועלתה ב-2.4%, ואיתה התחזקה גם חברה לישראל , שעלתה ב-3.6%. עזריאלי ומליסרון התחזקו משמעותית גם כן.

בשוק האג"ח, מדדי התל-בונד נסחרו ביציבות ובמגמה מעורבת, ואילו מרבית אגרות החוב הממשלתיות נחלשו בשיעורים מינוריים. 

בלאומי שוק הון ממליצים על סקטור הגז

"הטריגר המרכזי המשפיע כעת על מניות הגז הוא היצוא, שאחראי על מרבית התזרים של מאגר לוויתן ומשפיע גם על התמחור של מאגר תמר. לאיש אין ספק שבקונסטלציה המדינית-כלכלית הנוכחית, יבוא הגז מישראל הוא בהחלט תופעה חיובית למשק המצרי, אך אינו מהווה כורח כלכלי", כך כתבו היום אנשי לאומי שוקי הון, בסקירה שפורסמה למניות סקטור הגז הישראליות.

תחת הכותרת "אופטימיים, למרות הסיכון", האנליסטית אלה פריד המליצה ב"משקל יתר" על סקטור הגז, על בסיס הערכתה החיובית לסיכויי היצוא. ההעדפה של פריד היא ל ישראמקו ו רציו , עם מחירי יעד של 52 אגורות ו-3.42 שקלים בהתאמה. המחירים מגלמים פוטנציאל עלייה של 21% ו-20% בהתאמה ביחס למחיר השוק. ל דלק קידוחים העניקה פריד המלצת "משקל שוק", עם מחיר יעד של 11 שקל - פוטנציאל עלייה של 9% לעומת השוק.

>>> לכתבה המלאה

סאפיינס מכריזה על 2 עסקות גדולות

ספקית פתרונות התוכנה לשוק הביטוח סאפיינס הודיעה על שתי עסקות ביומיים האחרונים - אך המשקיעים, שנהנו מתחילת השנה מעלייה של 10% במניה, לא מתרשמים.

אתמול (ב') הודיעה החברה כי חברת הביטוח האמריקאית Harford Mutual ממרילנד רכשה את המערכת של סאפיינס, כדי לנהל את הביטוח האלמנטרי וביטוחי המשנה של לקוחותיה. בשוק מעריכים כי מדובר בעסקה בהיקף של 4 מיליון דולר.

>>>  לכתבה המלאה

מעונות בבן גוריון, קמפוס בפארק ויצמן: מנרב זכתה בפרויקטים בכ-320 מיליון שקל

קבוצת  מנרב , שבשליטת אברהם קוזניצקי, ממשיכה להרחיב את פעילותה בתחומי הבנייה והניהול ההנדסי. החברה דיווחה היום (ג') כי החברה הבת, מנרב הנדסה ובניין (100%), זכתה בשני מכרזי ביצוע בתמורה כוללת של כ-318 מיליון שקל.

החברה תקים עבור אוניברסיטת בן גוריון בנגב מעונות סטודנטים, בהיקף של 580 יחידות דיור, שייבנו ב-14 מבנים בני חמש קומות כל אחד, בשטח כולל של כ-33 אלף מ"ר, בתמורה כוללת של כ-188 מיליון שקל. הפרויקט יכלול גם ביצוע עבודות תשתית, פיתוח והקמת שטחי מסחר נלווים. משך ביצוע העבודות הינו כשנתיים וחצי ממועד קבלת היתר הבניה.

לכתבה המלאה >>

שעה לנעילה: נטיה לעליות בבורסה

שעה לנעילת המסחר, ומרבית מדדי המניות נסחרים בעליות שערים. מדד ת"א 35 אמנם נסחר בסמוך לרמת הפתיחה, כשהוא סובל מירידות של מניות פריגו, נייס, טבע ודלק קבוצה, אך מנגד מדד ת"א 90 ומדד הבנקים עולים ב-0.25% ו-0.5% בהתאמה.

כיל עולה ב-2.8% במחזור הגבוה בשוק, לאומי מטפסת ב-0.25%, עזריאלי מתחזקת ביותר מ-2% ומניות מגדל ביטוח, פרטנר ומליסרון נסחרות בעליות גם כן.

טאואר עולה ב-3.1% לאחר המלצה חיובית מ"ג'פריס"

לאחר שנחתכה ביותר מ-35% מתחילת השנה, מניית טאואר רושמת היום קפיצה של יותר מ-3% במחזור גבוה לאור המלצת "קניה" מבית ההשקעות "ג'פריס". בית ההשקעות העניק למניה הדואלית מחיר יעד של 30 דולר, הגבוה ב-50% ממחירה בנאסד"ק. לפי ההמלצה, המניה אטרקטיבית לאור הירידות החדות במניה בחודשים האחרונים, וכי קצב הצמיחה של טאואר צפוי להיות גבוה משל ענף יצרניות השבבים המוליכים למחצה. כמו כן, הגדלת הייצור של פתרונות ה-SIGE של החברה צפויות להביא לגידול במכירותיה.

קדימהסטם מזנקת בזכות השתלה ראשונה מסוגה בעולם בחולי ALS

מניית קדימהסטם מזנקת כעת בכ-20% במחזור גבוה לאור דיווח החברה על פריצת דרך רפואית. חברת הביוטכנולוגיה הישראלית הודיעה על התקדמות בניסוי הקליני פאזה 1/2a, ועל השלמת גיוס של 5 חולים במהלך ספטמבר לקבוצה A . החברה ביצעה לראשונה השתלת תאי אסטרוציטים שפותחו בחברה (AstroRx®), בחולה ALS הראשון.

לפי החברה, השתלת התאים מהווה פריצת דרך מדעית בקנה מידה עולמי עם התקדמות הניסוי הקליני.

שווי החברה עולה לכ-65 מיליון שקל, והמניה משלימה זינוק של כמעט 50% מתחילת אוקטובר.

הזינוק של ביו ויו

לאחר 12 חודשים בהם קרסה מניית ביו ויו ב-36% - בשעה ששווקי המניות נהנו מעליות שערים - פתחה מניית החברה את יום המסחר היום (ג') עם זינוק של 17%. עלייה זו יכולה להסב מעט נחת למשקיעים הוותיקים בחברה, ביניהם קופות הגמל של ילין לפידות.

הזינוק מתרחש בעקבות הודעת ביו ויו על תחילת שיתוף פעולה פורה בינה ובין החברה הציבורית אבנובה שנסחרת בטאיוואן לפי שווי שוק של כ-65 מיליון דולר. שיתוף פעולה זה הוביל לפיתוח פתרון כולל של מערכת הדמיה ובינה מלאכותית לזיהוי תאי סרטן ותאי עובר הנמצאים במחזור הדם. אבנובה פעילה בתחומי אבחון מחלת הסרטן ומעקב אחריה.

>>> לכתבה המלאה

בקפריסין לא בונים על אפרודיטה: יקימו מתקן ענק ליבוא גז נוזלי ב-300 מיליון דולר

חברת הגז הטבעי של קפריסין (DFEA) פירסמה לפני ימים אחדים מכרז להקמת מתקן ענק ליבוא גז נוזלי (LNG) בעלות של כ-300 מיליון דולר. המתקן אמור לקום בסמוך לעיר הבירה לימסול, ויחל לפעול לפי התוכניות ב-2020. כ-40% מעלות הפרויקט תמומן על ידי מענק מהאיחוד האירופי.

המכרז להקמת מתקן יבוא הגז הנוזלי (גיזוז) הפתיע גורמים במשרד האנרגיה הישראלי ובשוק הגז, שהתקשו להסביר מדוע בקפריסין מעוניינים לייבא גז למדינה, ולא להשתמש בגז זמין וזול מאפרודיטה. בעבר תיכננו השותפות באפרודיטה – בהן דלק קידוחים ונובל – לחבר את המאגר לרשת ההולכה בקפריסין, לצד הקמת מתקן יצוא גז נוזלי לאירופה.

לכתבה המלאה

קידוח גז של נובל אנרג'י בקפריסיןצילום: AFP

מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.אי עדו קוק מסיים את תפקידו

עדו קוק, מנכ"ל אי.בי.אי בית השקעותצילום: עופר וקנין

בית ההשקעות  אי.בי.אי  הודיע הבוקר (ג') כי מנכ"ל החברה עדו קוק הודיע על כוונתו לסיים את תפקידו כמנכ"ל אי.בי.אי לאחר קדנציה בת שבע שנים. קוק ימשיך להיות מעורב בפעילות החברה והוא צפוי להתמנות לסגן יו"ר הדירקטוריון וימשיך בתפקידיו כיו"ר הדירקטוריונים של חבר הבורסה וחברת הנאמנויות של הקבוצה. כמחליפו עתיד להתמנות דייב לובצקי.

לובצקי משמש כיו"ר פעיל של אי.בי.אי אמבן וזאת לצד פעילותו כשותף המוביל בפיתוח מוצרי השקעה ייחודיים. קודם לכן שימש במשך 6 שנים כמנכ"ל אי.בי.אי אמבן - חברת ניהול התיקים של הקבוצה. השינויים אמורים להיכנס לתוקף בתחילת 2019.

לכתבה המלאה

נחלשות העליות בבורסה

עליות השערים בבורסה נחלשו במעט, ומדד ת"א 35 נסחר כעת בסמוך לרמת הפתיחה, מדד ת"א 90 עולה ב-0.6% ומדד הבנקים מתחזק ב-0.3%.

אלפא מים תרכוש את השליטה בחברת מתקני ההתפלה IDE

העסקה למכירת 60% מדלק תשתיות, המחזיקה 50% מחברת מתקני ההתפלה IDE, לקרן פורטיסימו, לא תצא אל הפועל. השותפה של קבוצת דלק ב–IDE — אלפא מים פרטנרס — טוענת לזכות סירוב ראשונה, ומעוניינת להיכנס בנעלי פורטיסמו בעסקה. ככל שהעסקה תושלם, אלפא תהפוך לבעלת השליטה (80ֵ%) ב–IDE.

אלפא תרכוש 60% בדלק תשתיות לפי שווי של 206 מיליון דולר, המגלם ל–IDE שווי של 412 מיליון דולר — פרמיה של 23% ביחס לעסקה עם כיל. לאחר העסקה, אלפא מים תחזיק באופן ישיר ב–50% מ–IDE וב–30% דרך דלק תשתיות (בעקיפין); בעוד קבוצת דלק תיוותר עם אחזקה עקיפה של 20%.

>>> לכתבה המלאה

לאומי יציע ניהול השקעות פסיבי בדיגיטל

בנק לאומי חזר אתמול באופן רשמי לפעילות בתחום ניהול תיקי השקעות. ואולם, בניגוד לעבר, הפעם לאומי יפעל בתחום באמצעות פלטפורמה דיגיטלית, שנבנתה במסגרת הקמת חברה בת בשם וידאה (VIDEA) — צירוף המלים Victory Idea (רעיון מנצח).

מודל ההשקעות של וידאה יתבסס על השקעה פסיבית לטווח ארוך, ותתבצע באמצעות הצמדות למוצרי השקעה עוקבי מדדים. פתיחת חשבון בווידאה אמורה להתבצע בתוך כ–15 דקות באתר החברה, או באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון הנייד. בעת פתיחת החשבון יתבקש הלקוח לענות על כמה שאלות קצרות, שאמורות לסייע למערכת לאפיין את צרכיו הפיננסיים — כך שבסיום ההליך המערכת תשקלל את הנתונים ותתאים את התיק ללקוח. זאת, מבלי לדבר כלל עם יועץ השקעות.

>>> לכתבה המלאה

דקסל רוכשת 11.4% מאינטק פארמה

דקסל פארמה, חברת התרופות השנייה בגודלה בישראל לאחר טבע , מאמינה בטיפול למחלת הפרקניסון שמפתחת חברת הביו־פרמצבטקיה הישראלית אינטק פארמה : באחרונה רכשה דקסל נתח של 11.4% ממניות אינטק פארמה בהשקעה של 20 מיליון דולר — כך נודע ל–TheMarker.

ככל הידוע, מדובר בהשקעה פסיבית של דקסל, שלא נעשתה כחלק מהשתלטות עוינת. לא ברור אם המניות נרכשו ממשקיע אחד, או שנאספו בשוק לאורך זמן. לפי הערכות, רכישת המניות קשורה לתרופה לבודופה, העומדת במרכז אחד מהניסויים הקליניים של אינטק. התרופה מיועדת לטיפול במחלת הפרקינסון בשלבים מתקדמים — שוק שבו דקסל פעילה ומעורבת. ב–2018 ביצעה אינטק ניסוי קליני שלב שלוש במוצר, שתוצאותיו צפויות להתקבל באמצע 2019.

>>> לכתבה המלאה

הדולר והיורו מתחזקים מול השקל

יום לאחר הותרת הריבית בישראל על כנה, בשיעור של 0.1%, נחלש השקל מול היורו והדולר. זאת, בין היתר, לאור ציפיות להעלאה אפשרית של הריבית אתמול. הדולר מתחזק כעת מול השקל ב-0.7% ונסחר ברמות של 3.645 שקל לדולר, והיורו עולה ב-0.65% לרמות של 4.181 שקל ליורו.

IFF, רוכשת פרוטרום, החלה להיסחר בת"א

חברת International Flavors & Fragrances) IFF) הודיעה כי נרשמה בבורסה בתל אביב - והחלה להיסחר בה היום. סימול המניה הוא איי.אפ.אפ. הרישום בבורסה הוא המשך ישיר להשלמת הרכישה של פרוטרום .

"IFF שמחה ומחויבת להמשיך את המורשת של פרוטרום כחברה בעלת נוכחות משמעותית בישראל, הן באמצעות פעילותנו המשמעותית בישראל והן כעת באמצעות הרישום של מניות IFF למסחר בבורסה בתל אביב", אמר אנדראס פיביג, יו"ר ומנכ"ל IFF.

"באמצעות הרחבת בסיס המשקיעים שלנו בישראל, הרישום יאפשר למשקיעים מקומיים לקחת חלק ב-IFF החדשה. אנו מצפים להאיץ את הצמיחה הרווחית, להגדיל את תזרים המזומנים ולייצר החזר לבעלי המניות המקומיים ולכלל בעלי המניות ב-IFF בעולם", אמר.

המסחר נפתח במגמה חיובית

למרות פער ארביטראז' שלילי של מרבית המניות הדואליות, המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית. מדדי ת"א 35 ות"א 90 עולים בכ-0.2% כל אחד, ומדד הבנקים , שאיבד אתמול 1.2%, מתקן ומטפס בכ-0.5%. לאווירה החיובית במסחר תומכת העלאת תחזית הצמיחה של קרן המטבע הבינלאומית לישראל, ל-3.6% השנה לעומת 3.3% בתחזית הקודמת.

מניות הבנקים לאומי , פועלים ודיסקונט מרכזות את המחזורים הגבוהים בשוק. כיל עולה ב-1.25% לאחר שנפלה אתמול ב-1.9%. מניות נייס וטבע צבועות באדום בשל פערי ארביטראז' שליליים.

לקראת פתיחה: הדואליות חוזרות עם ארביטראז' שלילי

לאחר ירידות אתמול, יום המסחר בבורסה עשוי להיפתח במגמה שלילית בלחץ המניות הדואליות, שחוזרות ברובן עם פערי ארביטראז' שליליים. מניית טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.5%, וכמוה גם מניות כיל (מינוס 0.5%), טאואר (מינוס 1%), נייס (מינוס 1.3%) וגזית גלוב (מינוס 1%).

ברקע למסחר תעמוד העלאת תחזית הצמיחה של קרן המטבע הבינלאומית לישראל. שוק האג"ח ימשיך לרכז עניין, לאחר שאתמול נרשם היפוך מגמה והירידות בו נבלמו. מחירי איגרות החוב הארוכות הצמודות למדד עלו ב-0.5%, בזמן שמחירי האג"ח הארוכות הלא צמודות עלו ב-0.5%. גורם נוסף שישפיע על המסחר הוא השארת הריבית ללא שינוי אתמול, בשיעור של 0.1%.

הבוקר באסיה: מגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת, לאחר שקרן המטבע הבינלאומית הורידה את תחזית הצמיחה הגלובלית. בורסת טוקיו פותחת את שבוע המסחר בירידות של 1.1% לאחר שאתמול היתה סגורה לרגל חג. הונג קונג ושנחאי מתאוששות מהירידות שרשמו אתמול ונסחרות בעליות של 0.3% ו-0.5% בהתאמה. סינגפור יורדת ב-0.3%. סיאול נחלשת ב-0.5% וסידני מאבדת 1.1% מערכה.

וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בוול סטריט התנהל אמש במגמה מעורבת, על רקע המגמה השלילית באירופה וקודם לכן באסיה. הירידות נבעו בין היתר מחשש המשקיעים מפני העלאות ריבית נוספות. הדאו עלה ב-0.2%. S&P 500  ירד בפחות מ-0.1%. נאסד"ק ירד ב-0.7%. 

התשואות על האג"ח הממשלתיות בארה"ב המשיכו לעלות בעוד האג"ח צנחו. התשואה על האג"ח לעשר שנים עלתה במהלך היום ל-3.23%. התשואה על האג"ח לחמש שנים עלתה ל-3.07%, והתשואה על האג"ח לשנתיים עלתה ל-2.88%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker