הדרמה בבורסה לא היתה במניות - אלא באג"ח; המסחר נסגר בעליות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

מניות הפארמה משכו את תל אביב לעליות שערים

יום המסחר בתל אביב הסתכם בעליות שערים. מדד ת"א 35 עלה ב-0.65% ומדד ת"א 125 עלה ב-0.53%. את מדדי המניות משכו כלפי מעלה בעיקר מניות הפארמה. טבע עלתה ב-2.88% ו פריגו טיפסה ב-2.38%. מניית פז נפט שהתחזקה ב-1.92% בעקבות התחזקות מחירי הנפט. מחירה של חבית נפט חצה את רף 75 דולר לחבית.

אולם הדרמה הגדולה היתה היום בשוק האג"ח. בנק דיסקונט העריך כי בנק ישראל יעלה את הריבית עד סוף 2019, שאז היא תעמוד על 1% בנוסף להערכות כי תחזיות האינפלציה היו קצת מוגזמות. הערכות אלו הובילו לירידות שערים של עד 0.4% בשוק האג"ח הצמוד מדד, בעיקר באג"ח הארוכות, לעומת האג"ח הלא צמוד, שהגיבו בעליות שערים של עד 0.1%.

מחזורי המסחר היו נמוכים יחסית לממוצע והסתכמו ב-970 מיליון שקל. על פי מחירי החוזים העתידיים בוול סטריט, המסחר צפוי להתנהל בעליות שערים של עד 0.3%. הדולר נחלש היום במסחר ב-0.16%, והשער היציג נסגר על רמה של 0.16%. אחרי היציג המשיך הדולר להיחלש.

הדולר נחלש; עליות במדדים המובילים

שער הדולר היציג נחלש וירד ב-0.16% לרמה של 3.655 שקל לדולר. שער היורו היציג ירד ב0.04% לרמה של 4.26 שקל ליורו. חברת אלמוגים דיווחה לפני שעה קלה כי היא מבצעת פדיון מוקדם ומלא של סדרת האג"ח ב' שלה בהיקף של 16 מיליון שקל, שיבוצע ב-22 ביולי.

המסחר בבורסה ממשיך בעליות של המדדים המובילים, בעיקר בזכות מניות הבנקים ומניות הטכנולוגיה. מדד ת"א 35 עולה ב 0.62 ואילו מדד ת"א 125 עולה ב-0.58%.

החולשה באג"ח הצמודות נמשכת; "בסוף 2019 ריבית בנק ישראל תעמוד על 1%"

מחזור המסחר בבורסה נמוך ומסתכם ב-486 מיליון שקל, החולשה באג"ח הצמודות נמשכת.

נירה שמיר, כלכלנית ראשית בבנק דיסקונט, מעריכה כי בנק ישראל יעלה את הריבית עד סוף 2019, כך שתעמוד על 1%. "בראשית השנה הערכנו כי שנת 2018 תהיה שנת המפנה במדיניות המוניטרית של בנק ישראל, ואכן בחודשים האחרונים אנו רואים שגם בנק ישראל משדר שהוא יותר נכון להתחיל בהעלאות הריבית בין היתר, לאור גישתו החדשה ביחס ל"סביבת האינפלציה" ולא רק לאינפלציה בפועל. למעשה, בחודש האחרון אנו רואים תמחור של תחילת העלאת ריבית הן בשוק האג"ח הממשלתי והן בשוקי הריבית האחרים.

"שילוב של התאוששות של האינפלציה בפועל והעלייה בציפיות האינפלציה הן שהובילו לשינוי בגישה בשוק. להבנתנו, התאוששות מוגבלת של סביבת האינפלציה בישראל וחלון הזדמנויות שהולך ונסגר מבחינת המדיניות המוניטארית הגלובלית עשויים להגביל את בנק ישראל במאמציו לבסס תהליך של העלאות ריבית. על כן, עליו לשאוף לכמה שיותר העלאות ריבית כבר ב-2019.

"להערכתנו, האיזון שבין חלון הזדמנויות שנסגר לבין התמונה המאקרו כלכלית בישראל (צמיחה, שע"ח ושוק הדיור) יובילו את בנק ישראל להעלאת ריבית ראשונה כבר במהלך הרבעון האחרון (ל-0.25%) השנה, ושלוש העלאות נוספות בשנה הבאה, כלומר, בסוף 2019 ריבית בנק ישראל תעמוד על 1%".

"תחזית זו אגרסיבית ביחס למתומחר בשוק ולתחזיות אחרות. עם זאת, ביומיים האחרונים אנו עדים לעליית תשואות בשוק האג"ח הממשלתי, כאשר השוק הולך ומתקרב לתחזית שלנו. כמו כן, סביר להניח שגם בנק ישראל יעדכן את תחזית הריבית שלו בישיבתו הקרובה ב-9 ביולי".

בזן קופצת ב-5% בעקבות הערכה לקפיצה ברווחיה

מניית בתי זיקוק (  בזן  ) עולה ב-5% לאחר שהחברה פירסמה מצגת שבה היא צופה עלייה חדה ברווחיה בעקבות כניסת תקן חדש. התקן החדש שייכנס לתוקפו בתחילת 2020 יחייב אוניות להשתמש במזוט בעלת תכלות גופרית מרבית של 0.5% בעוד שכעת תכולת הגופרית המרבית במזוט ימי (Bunker ) היא 3.5%.

חברת הייעוץ הבינלאומי HIS-Markit, שבחנה לבקשתה של בזן את המשמעויות של התקן החדש, הגיעה למסקנה שכניסת התקן החדש לתוקפו תעלה את מרווחי הזיקוק של בזן ב-4 דולר לחבית לרמה של 11 דולר לחבית. מרווח הזיקוק הוא הפער שבין מחיר המכירה של תוצרי הזיקוק כמו נפט, מזוט וסולר לבין מחירו של הנפט הגולמי שהחברה רוכשת.

לידיעה המלאה

האם מחירי האספרסו יירדו? פולי הקפה בשפל של 29 חודשים

צילום: בלומברג

נבחרת ברזיל אולי מצליחה במונדיאל, אך אחת הסחורות המרכזיות שהמדינה מייצאת סובלת מירידות מחירים. החוזים העתידיים על קפה ירדו לשפל של 29 חודשים על רקע היחלשות הריאל הברזילאי מול הדולר, מה שמגביר את המשיכה לסחורות שמחירם נקוב בדולרים.

לידיעה המלאה

לאומי שוקי הון על גזית גלוב: מחיר מניה אטרקטיבי

האנליסטים המסקרים את ענקית הנדל"ן הקמעונאי  גזית גלוב  ממשיכים להמליץ על מניית החברה, למרות הדשדוש שלה והאיומים המובנים על תחום פעילותה. לפי לאומי שוקי הון, השינויים האסטרטגיים בחברה, הנשלטת על ידי חיים כצמן, צפויים להיטיב עם שוויה בטווח הארוך, ושוויים של הנכסים הלא סחירים של החברה, שבהם היא מתמקדת, יבואו לידי ביטוי.

האנליסטית אלה פריד אמנם הורידה את מחיר היעד למניית גזית מ-45 שקל ל-39 שקל למניה, אך הוא מהווה לדבריה רק את השווי הסחיר של החברה. המחיר החדש גבוה ב-15% ממחיר המניה בשוק, שעליה ממליצים בלאומי ב"תשואת יתר". \

לידיעה המלאה

הסדר החוב של אפריקה ישראל בסכנה?

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

שבועיים אחרי שחתמו על עקרונות ההסדר עם מוטי בן משה, נאמני האג"ח של אפריקה ישראל  טוענים כי הוא לא עומד בהתחייבויות שלו כלפיהם, ומבקשים מבית המשפט לחלט את הפיקדונות בסך 100 מיליון שקל שהפקיד לצורך פירעון חלקי של חוב החברה למחזיקי האג"ח.

מחזיקי האג"ח טוענים כי הבקשה מוגשת בנסיבות חמורות. הרוכשת, אקסטרה החזקות הפרטית שבבעלות בן משה, הגישה הצעה לאישור הסדר נושים, שאושרה על ידי כל אספות הנושים ברוב מוחץ וכללה רכישת מניותה של החברה במצבן הקיים, אך חזרה בה מהצעתה. אקסטרה הצהירה בפני בית המשפט כי "אין הסדר" כל עוד לא יבוטלו הצווים שהוצאו על ידי רשות המסים בינואר 2018.

לידיעה המלאה

דרמה בשוק האג"ח

איגרות החוב הצמודות מגיבות בירידות חדות של עד 0.4% בעוד שאיגרות החוב הלא צמודות עולות בעד 0.05%.

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל פיננסים מסביר: "ביום שני הקרוב תתפרסם החלטת הריבית של בנק ישראל, בו היא צפויה להישאר ללא שינוי. המיקוד של המשקיעים יהיה על עדכון בתחזיות הצמיחה, האינפלציה ותוואי הריבית. כפי שציינו בעבר, להערכתנו, תחזית הצמיחה תעודכן כלפי מעלה (קרוב להערכתנו ל-3.7%), בשל הצמיחה המהירה ב-2 הרבעונים האחרונים.

"לגבי תוואי הריבית; בפרסום הקודם (באפריל) חטיבת המחקר של הבנק העריכה שהריבית תעלה קלות ל-0.25% במהלך הרבעון האחרון של השנה, ול-0.5% במהלך הרבעון השלישי של 2019. במידה שהבנק יידבוק בהערכה זו (דבר שנראה סביר כרגע על רקע הפיחות עליית הציפיות לאינפלציה ונתוני הצמיחה), הדבר יעלה את הסיכוי לכך שאכן נראה העלאת ריבית עוד השנה. עם זאת, אנחנו לא סבורים שבשלו התנאים לעליית ריבית מהירה במהלך 2019".

בהראל מעריכים כי האינפלציה צפויה לעמוד על 1.3% ואלו הן גם הציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון. מדובר בציפיות אינפלציה נמוכות יותר ממה שהעריכו קודם לכן וזאת חלק מהסיבה לחולשה באג"ח הצמוד.

תפן בהסכם נוסף למכירת קנאביס

גידול קנאביס רפואי בישראלצילום: אי־אף־פי

חברת תפן, שעברה באחרונה לפעילות בתחום הקנאביס, הודיעה על חתימת הסכם נוסף למכירת תוצרת קנאביס רפואי. החברה, שלא החלה עדיין בפעילות החדשה, חתמה על מכירת כמות של עד 7 טונות תמורת יותר מ-40 מיליון שקל על פני שלוש שנים, עבור אחד מהשחקנים הבודדים הפעילים בשוק. ההסכם מתווסף להסכם דומה עליו דיווחה החברה לפני כחודש, ובסך הכל החברה צפויה למכור 14 טונה תמורת כ-80 מיליון שקל.

הצדדים קבעו כי על בעלי הזכויות ב  תפן  להתחיל בגידול עד יולי 2019. לפי ההסכם החדש, בעלי הזכויות יספקו עד 7 טונות קנאביס רפואי נוספים במחיר קבוע מראשובכמויות הבאות: 1 טונות בשנה הראשונה, 2 טונות בשנה השנייה ו-4 טונות בשנה השלישית.

לידיעה המלאה

"לפרסם את התשואות של קרנות ההשקעה הפרטיות"

במסגרת ההשקעות המבוצעות בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה, כ-2.8% מהיקף הנכסים באפיקי החיסכון של הציבור לטווח הבינוני-ארוך מושקעים בקרנות השקעה פרטיות. מכיוון שבכל שנה החיסכון הפנסיוני גדל ב-20 מיליארד שקל נטו, המשמעות היא כי לקרנות ההשקעה הפרטיות מוזרמים בכל שנה כ-560 מיליון שקל.

לידיעה המלאה

קדנט של כלל ביוטכנולוגיה גייסה 40 מיליון דולר

לן בלווטניקצילום: Bloomberg

חברת Cadent (קדנט), חברה מוחזקת של כלל ביוטכנולוגיה (24%), השלימה גיוס בהיקף של 40 מיליון דולר. בהנפקה שבה השתתפו קרנות הון סיכון אמריקאיות, בהן Qiming ,Atlas Ventures ,Cowen Healthcare; וכן כלל ביוטכנולוגיה עצמה ובעלת השליטה בה, חברת אקסס שבבעלות לן בלווטניק.

קדנט גייסה 25 מיליון דולר מיידית, ועוד 15 מיליון דולר עם התחלת הניסוי הקליני בשלב השני. עם השלמת סבב הגיוס תרד אחזקתה של כלל ביוטכנולוגיה בקדנט ל-16% (13% עם השלמת הגיוס הנוסף).

לידיעה המלאה

מההנפקות הגרועות ב-2017: הצניחה של האחים יעקובי

העבודות בשדה התעופה תמנע. הפרויקט פגע ברווחיות של האחים יעקוביצילום: אליהו הרשקוביץ

קבוצת האחים  יעקובי  , המתמחה בהקמה ותפעול של מערכות תשתית שונות, צנחה מאז ההנפקה בבורסה לפני כחצי שנה בלבד בכ-40%, ונהפכה לאחת מההנפקות הגרועות של 2017. נפילה בשיעור כה חד זמן קצר לאחר הגיוס בבורסה היא יוצאת דופן, ועשויה ללמד על תמחור שגוי ועל בעיות בניתוח הפונדמנטלי של הסביבה העסקית והאיומים בנוגע לחברה.

קבוצת האחים יעקובי (YSB) הונפקה בסוף 2017 לפי שווי 275 מיליון שקל, גבוה מהונה העצמי שהסתכם ב-186 מיליון שקל. בהנפקה, שהובילו פועלים אי.בי.אי, ברק קפיטל ומנורה חיתום, גייסה הקבוצה יותר מ-91 מיליון שקל במניות וכ-75 מיליון שקל באג"ח. לאחר שאיבדה אתמול 1.5%, יעקובי נסחרת כעת לפי שווי של 198 מיליון שקל בלבד.

האחים יעקובי ביקשו בתחילה להנפיק את הקבוצה לפי שווי של כ-350 מיליון שקל, אך החליטו להפחית את השווי הסופי בעקבות לחץ מצד הגופים המוסדיים ובעצת החתמים. האחים אף ויתרו על הצעת מכר לציבור, ובמקומה החליטו על חלוקת דיווידנד של כ-30 מיליון שקל לכלל המשקיעים עם השלמת הגיוס.

הנפילה במניית האחים יעקובי, שמרכזת מחזורי מסחר יומיים של יותר מ-100 אלף שקל, בלטה לעומת ירידה של כ-7% במדד החברות הקטנות והבינוניות בבורסה, SME60 בחצי השנה האחרונה, וביחס לתשואה שלילית של 3% במדד ת"א 125. בד בבד עם הנפילה במניה, גם האג"ח של הקבוצה נחלשו ב-2%, והתשואה עליהן עלתה ל-3.9%.

לידיעה המלאה

פתיחה ירוקה בתל אביב; שוק האג"ח נסחר במגמה מעורבת

המסחר נפתח בעליות קלות: מדד ת"א 35 עולה ב-0.37% ומדד ת"א 125 עולה ב- 0.32%. שוק אגרות החוב נסחר במגמה מעורבת. אגרות החוב הלא צמודות יורדות עד 0.3%, ואילו אגרות החוב הצמודות עולות עד 0.1%. הדולר ממשיך להיסחר ביציבות מניית שטראוס יורדת ב-1% ומניית פריגו מטפסת ב-1.5%

מניית דלק רכב עולה ב 0.24% לאחר שחברה פירסמה כי השלימה את רכישת ורידיס תמורת כמיליארד שקל.

המסחר בתל אביב צפוי להיות תנודתי על רקע העליות בוול סטריט

המסחר בתל אביב צפוי להיות תנודתי, וזאת על רקע העליות במדדי המניות אתמול (ב') במסחר בוול סטריט. התנודתיות עשויה לנבוע גם מהירידות באסיה - בעקבות החשש ממלחמת סחר לקראת הטלת המכסים על יבוא מוצרים סיניים לארה"ב ביום שישי. בורסת הונג קונג יורדת ב-2.8%; טוקיו נחלשת ב-0.6%; שנחאי יורדת ב-1.2%; סינגפור יורדת ב-0.5%; סיאול נחלשת ב-0.3% וסידני עולה ב-0.4%.

הדולר נסחר ביציבות, בדומה למגמה בעולם. במסחר הטרום פתיחה מדד ת"א 35 נסחר ביציבות עם עלייה של 0.05% ומדד ת"א 125 נסחר ביציבות עם עלייה של 0.03%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker