בסיום יום תנודתי: ת"א 35 ירד ב-1.5%; מדד הבנקים איבד 1.2%

המסחר נפתח בירידות חדות של כ-3%, אך אלו התמתנו במהלך היום, וקיבלו דחיפה מעלה עם הפתיחה החיובית בניו-יורק, שם מתנהל המסחר בתנודתיות רבה ■ 119 המניות הגדולות בת"א סיימו בירידות ■ אופקו הלת' נפלה ב-5.2%, טבע סיימה בעליות קלות

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ת"א 35 ירד ב-1.5% "בלבד"

המסחר בבורסה ננעל בירידות שערים חדות בכל המדדים, אך אלו מתונות ביחס לפתיחה העגומה בבוקר, שהחלה בירידות של כ-3% והובילה ל'פתיחה אנגלית'. מדדי ת"א 35 ו ת"א 90 נפלו ב-1.5% וב-2.2% בהתאמה, ומדד הבנקים איבד 1.2%. מדד נפט-גז נפל ב-2.8%, מדד הנדל"ן ירד ב-2.3%, ו- SME60 ירד ב-2%.

מניית כיל ריכזה את המחזור הגבוה בבורסה, כ-150 מיליון שקל, ואיבדה 1%. גם פרוטרום ריכזה מחזור חריג של 130 מיליון שקל, ונפלה ב-3.2%. המניה השלימה ירידה של 9% מתחילת החודש.

טאואר , שירדה במהלך היום בכ-5% נחלשה ב-0.9% בלבד, ואילו טבע ו אלקטרה צריכה סיימו בעליות שערים.

ירידות חדות נרשמו במניות רציו , נורסטאר , אופקו הלת' , ביוטיים , אזורים , קרסו , הפניקס , גילת ו יואל . דלק קבוצה איבדה עוד 3.1% לאחר צלילה של 7.5% אתמול, ומניות צור ו קמהדע נפלו ביותר מ-2% והשלימו נפילה של כ-10% מתחילת החודש.

כחלק מהמסחר הסוער היום, שהמחזור בו הסתכם ב-2.7 מיליארד שקל, נקבע מחזור שיא באופציות על מדד ת"א 35. המחזור הסתכם בכ-460 אלף אופציות, פי שלושה מהמחזור היומי הממוצע בתקופה האחרונה.

ירידות נרשמו גם בשוק האג"ח הקונצרני, כאשר שלושת מדדי התל-בונד איבדו עד 0.27%. לא נרשמה ריצה של המשקיעים אל אגרות החוב הממשלתיות, ואג"ח ישראל ל-10 שנים אף ירדה ב-0.1%.

שער הדולר קפץ היום ב-1.25% במקביל להתחזקותו בעולם, ולאחר נעילת המסחר בבורסה הוא נסחר בין הבנקים ברמות שערו היציג, של 3.48 שקל לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר זינק מול השקל ב-1.25%

שער הדולר נקבע היום על 3.485 שקל לדולר, קפיצה של 1.25% מול השקל. זאת, כחלק מהערכות המשקיעים בעולם כי סבירות העלאת ריבית בארה"ב גדלה, ולכן הדולר מתחזק. 

גם היורו התחזק משמעותית מול השקל, בשיעור של 0.51%, ושערו נקבע על 4.303 שקל ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בי קומיוניקיישנס מובילה את הירידות בבורסה

מרבית המניות בבורסה ממשיכות להצבע באדום. את הירידות בתוך מדד ת"א 125 מובילות המניות הבאות:

בי קומיוניקיישנס, הפניקס , אופקו הלת' , אלקו , ארקו החזקות , אלרוב נדלן , המלט ו אזורים .

מבין המניות הגדולות בבורסה: פועלים , פריגו , לאומי , טבע , נייס , פרוטרום , אלביט מערכות , דיסקונט , בזק , טאואר .

מניית עזריאלי בולטת לטובה עם עלייה חריגה של 1.1%, ללא דיווח מטעם החברה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"ל שגריר התפטר - המניה נופלת ב-8%

קבוצת שגריר הודיעה הבוקר כי קיבלה את בקשתו של יוסי רגב, מנכ"ל החברה, לעזוב את אותה לאחר 23 שנים, במהלכן כיהן במגוון תפקידים כולל כמנכ"ל מאז 2013.

יוסי רגב: "אני מסיים תקופה ארוכה ויפה של 23 שנים בשגריר במהלכן ניצבנו בפני אתגרים שונים והצלחנו לבסס חברה חזקה וצומחת. לאחר מחשבה ארוכה החלטתי לפנות לאפיקים חדשים ולפנות "את הזירה" למנכ"ל חדש שימשיך את התנופה בחברה ויעלה אותה לגבהים חדשים".

בתוך נפילת השווקים, מניית שגריר מאבדת כ-8% במחזור הגבוה פי 4 מהממוצע בה. בשנה שעברה זינקה המניה ב-154%, ושוויה עומד כעת על כ-162 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלומות: "ממליצים לצמצם חשיפה מנייתית"

יניב שיניקמן, מנהל השקעות בבית ההשקעות אלומות: "אנו ממליצים לצמצם את החשיפה המנייתית מאחר ושוק המניות נשלט על ידי מערכות מומנטום שמזינות את עצמן ועלולות לגרור את השווקים לתגובת יתר.

"אנו מסכימים עם האמירה הכללית שהכלכלה ממשיכה לצמוח ומצב החברות הוא טוב, ולראייה, עונת הדו"חות האחרונה בהחלט היתה חזקה. ברמת המאקרו לא היה שינוי משמעותי, ולכן את המימוש ניתן לייחס במידה רבה להתגברות החששות מפני עלייה בקצב העלאות הריבית בארה"ב. אחת המסקנות העיקריות שלנו מימי המימוש האחרונים היא שזוהי ההוכחה למשקיעים כי תיק השקעות בריא חייב שתהיה לו רגל יציבה בשוק האג"ח הממשלתי". 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התמתנות קלה בירידות בבורסה

לאחר שפתחו את יום המסחר בירידות חדות, המדדים חווים תנודה מעלה. מדדי ת"א 35 ות"א 90 מאבדים כעת 1.8% ו-1.5% בהתאמה - עלייה של יותר מ-1% לעומת תחילת המסחר.

מרבית המניות עדיין צבועות באדום, בראשן טאואר שנחתכת ביותר מ-6%. כיל , פועלים , פרוטרום ולאומי יורדות ביותר מ-1% כל אחת.

מספר מניות נצבעות בירוק, בהן איידיאיי ביטוח , נפטא , נטו אחזקות ואקויטל .

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אפסילון: "השוק יירגע. לא קרה שום דבר רע"

ג'רי קוטישטנו, מנכ"ל קרנות הנאמנות של אפסילון התייחס לירידות החדות בשוק המקומי והגלובאלי: "אחרי שנה וחצי בלי מימוש משמעותי, בהחלט הגיע מימוש מהיר. כמו בעבר, השוק תמיד עולה לאט ויורד מהר. אבל מה קרה? אז זהו, כלום לא קרה".

לדבריו, "אין אפילו נתון מאקרו רע אחד או אירוע פוליטי. כל הניתוח לגבי השווקים נשאר כמו שהיה. התנודה החדה אתמול מקורה בעליה חדה מדי של התנודתיות ביום אחד, שגררה יציאה מהירה מפוזיציית לונג. אחרי אירוע כזה ייקח שבועיים לשוק להירגע, אבל - הוא יירגע, כי לא קרה שום דבר רע במאקרו או בחברות עצמן".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פתיחה קשה בבורסה: ת"א 35 נופל ב-3%

לאחר ''פתיחה אנגלית'' בשל תנודה חדה מטה, המדדים בבורסה קורסים עם פתיחת המסחר, כאשר כל 125 המניות הגדולות נסחרות בירידות חדות. מדד ת"א 35 נופל ב-3%, ת"א 90 מאבד 3.3% ומדד הבנקים יורד ב-2.1%. כל 125 המניות הגדולות צבועות באדום.

מהיורדות הבולטות: רציו , אנלייט , דלק קבוצה , המלט , אופקו הלת' ו בי קומיוניקיישנס שמאבדות יותר מ-5% כל אחת.

טבע , טאואר , קליל , נייס , כיל , לאומי , פועלים , בזק , מזרחי טפחות , מליסרון צבועות באדום בוהק.

גם בגזרת האג"ח נרשמות ירידות. מדדי התל-בונד נופלים בעד 0.4%. מדד אג"ח כללי נחלש ב-0.09%.

באגרות החוב הממשלתיות נרשמות עליות שערים - בשל ריצת המשקיעים לחופי מבטחים. אג"ח ל-10 שנים קופץ ב-0.32%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאומי שוקי הון: מיתון בארה"ב לא נראה באופק

רוני יונסיאן, מנהל חדר עסקות ניירות ערך זרים בלאומי שוקי הון, מספר כי עונת הדו"חות בארה"ב כבר לא מעניינת את המשקיעים - וכי החששות מסתכמות באינפלציה ובריביות. לדבריו, "בדרך כלל שוק דובי מגיע יחד עם מיתון בכלכלה, ומיתון בכלכלה האמריקאית לא נראה כרגע באופק. אנחנו לא צופים קפיצת מדרגה משמעותית באינפלציה בארה"ב, ונקודת המוצא היא אינפלציה נמוכה מיעד הפד', של כ-2%. עלייה קלה באינפלציה לא בהכרח רעה לחברות שימכרו את המוצרים והשירותים שלהן במחירים גבוהים יותר. המסקנה היא שככל הנראה מדובר בתיקון ולא בתחילת הדרך לשוק דובי, המוגדר טכנית כירידה של 20% מהשיא".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר מזנק מול השקל ביותר מ-1%

החששות מהיווצרותה של אינפלציה בארה"ב הביאו להתחזקותו של הדולר בעולם. המטבע האמריקאי מתחזק הבוקר מול השקל ביותר מ-1%, ונסחר בין הבנקים ברמה של 3.479 שקלים לדולר. זאת, בעוד בשעות הלילה התחזק הדולר מול השקל בכ-0.4% בלבד. המגמה החלה כבר אתמול, כאשר שערו היציג של הדולר נקבע על 3.442 שקלים, עלייה של 0.35%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות חדות באסיה: טוקיו צוללת

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר בירידות חדות, בהמשך לירידות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט. טוקיו יורדת ב-4.7%, לאחר שמוקדם יותר ירדה ב-7% לרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2017; הונג קונג מאבדת 4.3% מערכה; שנחאי נחלשת ב-3%; סינגפור יורדת ב-2.9%; סיאול נחלשת ב-1.7%; וסידני מאבדת 3.2% מערכה.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים גם הם בירידות חדות. החוזים העתידיים על דאו ג'ונס נסחרים בירידות של 3.1%; החוזים על S&P 500 נסחרים בירידות של 2.4%; והחוזים על נאסד"ק נסחרים בירידות של 2.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות וול סטריט: צפי לירידות חדות בפתיחת המסחר בת"א

המסחר בבורסה בתל אביב ייפתח היום (ג') בירידות שערים חדות, בלחץ המסכים האדומים בניו-יורק - שם ירדו אמש המדדים המובילים בכ-4%: דאו ג'ונס צנח ב-4.6%, נאסד"ק איבד 3.8%, ו-S&P 500 ירד ב-4.1%.

המניות הדואליות ילחצו מטה את המדדים המובילים, כשהשפעתן לפי שעה צפויה להיות בשיעור שלילי של יותר מ-1%. כלומר, המניות הדואליות לבדן ילחצו את ת"א 35 לירידה חדה - עוד בטרם תתברר תגובת יתר המניות לאווירה השלילית.

החשש בשווקים נובע מסימני אינפלציה בארה"ב, שהתגברו עם דו"ח התעסוקה החזק שפורסם בשבוע שעבר, והצביע בין היתר על עלייה חדה בשכר. הדבר מביא לעליית תשואות באיגרות החוב, מה שהופך אותן לאלטרנטיבה אטרקטיבית להשקעה - בהשוואה למחירי המניות הגבוהים, שנהנו מעליות חדות בשנים האחרונות.

לפי שעה, טאואר ומזור רובוטיקה חוזרות עם פערים שליליים של 4.3% ו-2.5% בהתאמה; נייס ואלביט מערכות עם מינוס 1% ומינוס 2.1%; ואילו אופקו הלת' צפויה ליפול בכ-6.5% בפתיחה. גם טבע (0.8%), מיילן (1.5%), פריגו (1.5%), סודהסטרים (0.9%) וגילת (1.3%) ייחלשו.

מניות קבוצת דלק ואיידיאיי ביטוח ירכזו עניין גם הן. דלק צללה אתמול ב-7.5% לאחר שמודי'ס הפחיתה את תחזית הדירוג של איתקה ל"שלילי" על רקע קצב הפקה נמוך במאגר סטלה, וסוכנות בלומברג דיווחה כי אופציית היצוא לטורקיה מתרחקת. איידיאיי איבדה 6% לאחר התפטרותו של המנכ"ל רביב צולר, שמועמד כעת לנהל את חברת כיל .

מניות הבנקים צפויות להמשיך ולרכז עניין בקרב הסוחרים, לאחר שרשמו אתמול עליות שערים נאות, בניגוד לכיוון השוק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker