כחלון שובר שתיקה: "נעשה את כל הנדרש בכדי לצמצם את היקף הפיטורים בטבע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי טבע מפגינים ומבעירים צמיגים מחוץ למפעל טבע בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
עדכונים

שר האוצר ייפגש עם מנכ"ל טבע בשבוע הבא

לאחר שבמהלך היממה האחרונה קיים שר האוצר כחלון מספר רב של שיחות עם בכירים בחברת טבע, שר הכלכלה, יו"ר ההסתדרות ומנכ"ל משרד האוצר סוכם כי השר משה כחלון ייפגש עם מנכ"ל החברה קאר שולץ שמתוכנן להגיע לישראל בשבוע הבא.

שר האוצר מבקש לשמוע ממנכ"ל החברה כיצד בכוונתה להתחזק, לצאת מהמשבר ולהמשיך לצמוח בעולם כחברה ישראלית מובילה המעסיקה אלפי עובדים בישראל ולנסות ולצמצם את מספר המפוטרים ככל הניתן.

כחלון: "מצפה מהחברה שהייתה במשך עשרות שנים סמל ישראלי להצלחה בינלאומית לפעול ביתר שאת בכדי למזער את הפגיעה בעובדים בישראל, בסיס האם של החברה. אני כואב את כאבם של כל עובדת ועובד ביום הקשה הזה. כל אחד מהם הוא  כל עולם ומלואו. ממשלת ישראל תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לסייע לכל עובד שימצא את עצמו מחוץ לשוק התעסוקה.

חברת הכנסת רחל עזריה, יו"ר ועדת הרפורמות ולשעבר סגנית ראש העיר ירושלים, נפגשה הערב עם נציגי ועד העובדים של חברת טבע בירושלים. ח"כ עזריה דיברה בהפגנת העובדים בכניסה למפעל, ואמרה בין השאר את הדברים הבאים: "אני לא מוכנה שירושלים תשלם את המחיר של המשבר בטבע. חברת טבע הוקמה בירושלים, אנחנו לא ניתן לשני המפעלים האלו להסגר. ירושלים צריכה תעסוקה כמו אויור לנשימה. שוחחתי עם שר הכלכלה עם שר האוצר ונציגי ההסתדרות. כולם מבינים שחייבים למצוא פתרון.

אני קוראת להנהלת טבע, חברה עם מקורות ירושלמים ענפים, לשקול מחדש את ההחלטה האומללה הזאת. רק לפני שבוע חגגה כל הארץ את הכרת ממשלת ארה"ב בעיר הבירה שלנו, אבל בירושלים יש גם אזרחים שצריכים תעסוקה ולא רק הצהרות."

יהונתן ליס וטלי חרותי-סובר

נתניהו: אפגש עם מנכ"ל טבע בשבוע הבא

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר בטלפון עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בסוגיית חברת טבע . נתניהו אמר כי יפעל למזער את הפגיעה בעובדים ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים.

נתניהו הוסיף כי בכוונתו להיפגש בתחילת השבוע הבא עם מנכ״ל חברת טבע על מנת לטפל בנושא.

ניר ברקת: "נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על מקומות העבודה והפרנסה של העובדים בירושלים"

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שוחח היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וקיים סדרה של דיונים עם שר הכלכלה ח"כ אלי כהן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות דני בונפיל, יו"ר התאחדות התעשיינים בירושלים רן טוטנאור ועם הנהלת טבע בירושלים, במטרה למנוע את ההחלטה על פיטורי העובדים בחברה בארץ ובירושלים.

ברקת, שביקר הערב במפעל החברה בירושלים, הנחה את הגורמים המקצועיים בעירייה ואנשי הרשות לפיתוח ירושלים לפעול במשותף כדי לסייע לעובדים ככל שיידרש.

ברקת ציין כי "זהו רגע קשה לכלכלה הישראלית ולירושלים כאשר חברת טבע שנוסדה בירושלים נקלעת למשבר עמוק. אני תומך בעובדים ועומד לימינם ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי שהעובדים של טבע בארץ בכלל ובירושלים בפרט לא יהיו אלו שישלמו את מחיר המשבר שעוברת החברה. אנו נפעל בכל הדרכים על מנת לשמור על מקומות העבודה והפרנסה של העובדים בירושלים ואני מקווה שההירתמות של כלל הגורמים תביא לבשורות טובות לעובדים ולירושלים".

קאר שולץ: "טבע תישאר חברה ישראלית"

בריאיון ל-TheMarker אמר מנכ"ל טבע, קאר שולץ, כי לא הופתע מהתגובה בישראל על ההחלטה לפטר 1,700 עובדים, והוסיף כי שוחח בנושא עם ראש הממשלה נתניהו. "הסכמנו שטבע צריכה להישאר חברה ישראלית. זה תורם הן לחברה והן למדינה", אמר. "צימצמנו את כוח האדם בכל העולם, כולל בישראל, אבל לא היתה לנו אופציה אחרת".

"זה כמובן מאוד עצוב להיות בסיטואציה שצריך להיפרד מכל כך הרבה עובדים טובים, אבל מהצד השני, חשוב לעשות את הכי טוב כדי להציל חברה שנמצאת בקשיים", הוסיף. "זה אתגר שלקחתי על עצמי במטרה לעשות את הכי טוב שאפשר לבעלי המניות וכן לעובדים שנשארים איתנו". (עמרי זרחוביץ')

יחימוביץ': "שתיקתו המדהימה של כחלון משולה לשתיקת שר ביטחון בזמן מלחמה"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ': "ההודעה של טבע נראית כמו כתב חידה מניפולטיבי וציני שצופן בתוכו מטעני צד קטלניים. שתיקתו המדהימה של שר האוצר כחלון משולה לשתיקת שר ביטחון בזמן מלחמה, ומוטב שיתעורר מיד ויטפל באסון הכלכלי והחברתי מהגדולים שידעה המדינה.

"הצגת מספרי המפוטרים, שאף הם שקריים, כאילו היו הישג – הם תרגיל יחצ"ני שקוף של טבע. זה בדיוק הרגע שבו הברית הפוליטית בין כחלון וניסנקורן היתה אמורה לעבוד לטובת העובדים, אלא שבמקום זאת בוחר יו"ר ההסתדרות לפטור את שר האוצר מאחריות ומסייע לו להתחבא. שיטת הגזרים, המתנות והבקשות המנומסות לטבע - פשטה את הרגל, וזה הזמן של כחלון וניסנקורן לפעול לשלוף ביחד את המקלות, וליצור משוואה שתהפוך את הפיטורים לבלתי משתלמים לטבע. אלא שכרגע נראה ששניהם צועדים בדיוק לפי המתווה שטבע שיחקה במשחקי המלחמה הפנימיים שלה, שתורגלו לפני ההודעה". (צבי זרחיה)

עובדי טבע בהר חוצבים שורפים צמיגים מחוץ למפעל החברה

ב-15:45 - כ-200 עובדים יצאו ממפעל הטבליות של החברה בהר חוצבים בירושלים. העובדים שורפים צמיגים בחזית המפעל וחוסמים את התנועה באזור. מעל לזירת האירוע מיתמר עשן שחור סמיך. בשני המפעלים בירושלים - העבודה מושבתת. העובדים: "הודיעו לנו על סגירת המפעל כמה רגעים לפני הדלקת נרות חנוכה. במקום נרות, אנחנו מדליקים צמיגים". (שוקי שדה)

סמוך ל-16:00 כינס מארק סבג, סמנכ"ל משאבי אנוש בטבע, את עובדי המטה בפתח תקוה. עובדת במקום סיפרה: "שלחו לנו הודעה לקראת השיחה ובה אמרו לנו שבדיווחים בתקשורת היו הרבה אי-דיוקים ולא כל מה שמופץ באמת יקרה. בשיחה אמורים להגיד בדיוק כמה עובדים יפוטרו ומאיפה ולהכין אותנו למהלכים הבאים". (רפאלה גויכמן)

יונה פרטוק יו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון: "לאחר מאבק קשה ומתיש של שלושה ימים, תוך הפעלת לחץ בלתי פוסק על חברת טבע הצלחנו למנוע את סגירת מפעל טבע מיגדה בקרית שמונה, למרות החלטת הנהלת טבע החליטה שתעשה מאמץ למכור את המפעל.

"אנו בהסתדרות נמשיך להגן על כלל העובדים תוך שמירת זכויותיהם המלאות ותוך הגנה על ההסכם הקיבוצי שהושג בעמל רב. שלושה ימים רוויי פעילות, הפגנות והשבתות באו היום לידי ביטוי בהחלטה הזו. אנו מודים לעובדות והעובדים על שיתוף הפעולה ועל הנחישות לשמור על מקום עבודתם. רק שיתוף פעולה הדוק, ויצירת לחץ בלתי פוסק על כלל הגורמים במשק עשתה לנו אתה העבודה. תודה מיוחדת לוועד העובדים ולצוות שהוביל את המאבק". (נעה שפיגל)

יונה פרטוק (במרכז) מחוץ למפעל טבע בקרית שמונה, היוםצילום: גיל אליהו

התאחדות התעשיינים: "יום עצוב לתעשייה הישראלית ולעובדיה"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "מדובר ביום עצוב לתעשייה הישראלית ולעובדיה. שוחחתי עם שר הכלכלה והתעשייה, עם יו"ר ההסתדרות ועם הנהלת החברה ובכוונתנו לנסות ולתת פתרון מידי ומהיר למפוטרים, כך שימצאו בית חדש בתעשייה הישראלית. הפיטורים הם החלטה עסקית שכפי הנראה מחויבת המציאות אבל אי אפשר להסתיר את העובדה שהמציאות היא עצובה ומדאיגה".

התאחדות התעשיינים תפתח החל משבוע הבא מרכזי מידע והשמה מרחביים לעובדים המפוטרים.

ברוש השמיע ביקורת ראשונה במשק על כוונת ההסתדרות להשבית חלקים ניכרים מהמשק ביום ראשון לאות סולידריות עם המפוטרים בטבע. לדבריו, "אני מבין את יו"ר ההסתדרות. עם זאת, אין שום אפקט להשבתת המשק בגלל קבלת ההחלטות בחברת טבע והשבתה כזו תפגע בהכרח בפעילות העסקית, בחברות הישראליות ובעובדיהן". (אורה קורן)

יו"ר ועדת הכספים: דיון נוסף בימים הקרובים - כדי לצמצם את מספר העובדים שייפגעו

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שוחח בשעה האחרונה עם הנהלת טבע ואמר כי "כל עובד הוא עולם ומלואו וצריך להימנע מכמות כה גדולה של מפוטרים, ושמדובר במגה אירוע שיפגע באלפי משפחות".

ח"כ גפני אמר להנהלת החברה כי הוועדה בראשותו "תמשיך לעמוד לימינם על מנת לצמצם את כמות המפוטרים".

בהנהלת טבע אמרו לח"כ גפני כי המספרים שפורסמו בתקשורת אינם מדויקים וכי הם מנסים למזער נזקים בנושא סגירת המפעלים ופיטורי העובדים.

ח"כ גפני הוסיף כי "ועדת הכספים תקיים דיון נוסף בימים הקרובים, וכי תעשה כל צעד אפשרי כדי שמינימום עובדים ייפגעו". (צבי זרחיה)

בכיר לשעבר בממשלה: "טעינו כשלא ביטלנו את מסלול הטבות המס בחוק עידוד השקעות הון"

גורמי מקצוע בכירים בממשלה בחנו בשנים האחרונות את האפשרות לבטל את סעיף הטבות המס בחוק עידוד השקעות הון לאחר שהתברר כי הוא מקטין את הכנסות המדינה במיליארדי שקלים. כך אמר היום ל-TheMarker מקור בכיר לשעבר בממשלה. לדבריו, הנושא לא הגיע לביצוע כיוון שהמסקנה היתה שהמדינה לא היתה מקבלת הכנסות מידיות כתוצאה מהביטול. זאת כיוון שלחברות ממילא הסכמים לטווח ארוך, הפוטרים אותן מתשלומי מס מלאים.

הסכמים לקבלת הטבות מס מהמדינה עד כדי פטור מלא ממס חברות ניתנו בעבר לעשר שנים. ההערכות הן כי עד סוף העשור יתבטלו ההסכמים המחייבים הללו. עם זאת, בחוק עידוד השקעות הון קיים עדיין מסלול המעניק הטבות מפליגות לחברות ענק ללא כל התחייבות מצדן להעסקת עובדים לטווח ארוך, או להגדלת השקעות.

המקור אמר כי "זו היתה טעות. עדיף לבצע הורדת מס גדולה יותר לכלל החברות שתבטיח צמיחה מהירה יותר, מאשר למקד את הטבות המס בקומץ חברות ענק. לחלופין צריך היה לבטל את הטבות המס המפליגות לחברות הגדולות כדוגמת טבע ולחלק את הכסף לעסקים קטנים ובינונים בפריפריה. משם תגיע הצמיחה הרחבה והיציבה יותר למשק ולא מהשקעות של כמה חברות ענק. אנחנו רואים שגם חברות ענק כדוגמת טבע אינן מהוות עוגן בטוח של תעסוקה לאורך זמן. אומרים שהטבות המס מושכות חברות זרות, אבל זה לא מדויק. אילו חברות ענק הגיעו לכאן לפתוח מפעלי יצור בשנים האחרונות פרט לאינטל? מה שמושך אותן בימים אלה זה כח האדם האיכותי בישראל ולא הטבות המס".

ההצעה לבטל את הטבות המס לחברות ענק היט מהפכנית. עד כה בחנה הממשלה שינויים במסלולי ההטבות, בהם התניית ההטבה בתעסוקה, או קביעת רף של הטבה שמעליו תשלם החברה מס רגיל. כל החלופות נדחו מתוך תפישה, לפיה חברות יימנעו מהשקעה בישראל ויבחרו להשקיע במדינות אחרות בהן שיעורי המס נוחים יותר.

לדברי המקור, פיטורי הענק בטבע, שקיבלה מהמדינה הטבות מס בכ-20 מיליארד שקל מ-2006 יכולות להוות גם הזדמנות לבחינה מחודשת של מסלולי ההטבות בחוק עידוד השקעות הון והאם הם מתאימים למציאות המשתנה. (אורה קורן)

חבר ועד עובדי טבע: "הקטסטרופה נכונה. ההלם מוחלט וטוטאלי"

"ממה שאנחנו מבינים הקטסטרופה באמת נכונה. ההנהלה הודיעה שתפטר 14 אלף עובדים אם באמצעות פיטורים ואם באמצעות מכירות של מפעלים", אמר צחי ברמר, חבר ועד עובדי טבע מחוץ למטה החברה בפתח תקוה, שם מכונסים עובדי שיווק והנהלה.

"באתר פתח תקוה בלבד יפטרו כ-570 עובדים מתוך יותר מ-1,500 וכרגע אנחנו לא יודעים מי ומאיפה. אני עדיין בשוק. המספרים האלה הם אותם מספרים שהתרענו עליהם. העובדים כרגע חוששים לדבר כי הם חוששים להיות מזוהים עם זה. ההלם הוא מוחלט וטוטאלי. זה מפעל חיים של אלי הורביץ, אדם נהדר, וחבל שהמפעל נהרס.

"אם הממשלה ובייחוד שר האוצר ושר הכלכלה יתחילו לפעול כבר היום חלק מהגזירה תשתנה. העובדים מאחורי הוועד ויודעים שאנחנו עושים הכל. אנחנו מקבלים הרבה הודעות תמיכה. מדובר על טווח של 90 יום עד שיחלו הפיטורים. מההנהלה לא יצרו איתנו קשר ואנחנו מחכים שההסתדרות יעדכנו אותנו. סימני האזהרה קיימים שנים. היתה פה נהנתנות קשה וקרו דברים בצורה לא מבוקרת ובסוף העובדים הפשוטים משלמים.

"המנכ"ל ויגודמן הלך עם חבילת פיצוי הזויה. מנהל המו"פ שהודיעו שהולך בטוח ילך עם חבילה נעימה. מה שהוביל לקריסה זאת התנהגות מגלומנית של מנכ"ל שחשב שהוא יודע הכל וחוסר חשיבה מה יקרה עם הרכישה של אקטיביס. יש פה עובדים בגילאי 60 פלוס, אנשים חולים, זוגות שהכירו כאן ויכולים למצוא את עצמם ביחד בחוץ. 

"שיהיה חג שמח, אבל האור שלנו כבה".

רונית גולן, חברת ועד: "אני כרגע מתרגשת וכאובה, לא שיערתי לעצמי שהפיטורים יהיו בכזה סדר גודל. 25% מעובדי חברת טבע הולכים הביתה. זאת שואה גדולה, המון משפחות שיכנסו למעגל העוני. אנשים שאני נמצאת איתם כבר 29 שנה. לחשוב על הרולטה הרוסית הזאת זה קשה. אחרי הרבה זמן קשה לקרוא את המילים שנכתבו. הוצאנו הודעה על שביתה בראשון בבוקר. יגיעו משפחות וילדים. אנחנו נמחה ככל שנוכל.

שי גרוסמן ועד עובדי פתח תקוה: "יכול להיות שהיה תרגיל תקשורתי עם מספר המפוטרים. העובדים מתכנסים במשרדים שלהם. התחושה פה איומה. יש פה אנשים שלא מכירים כלום חוץ מטבע. אנחנו מחכים לשיחה עם ניסנקורן.

"המנהלים השנה לא יקבלו בונוסים ודיווידנדים. זה היה צריך לקרות גם לפני שנה ויכל להציל עוד עובדים. אני 15 שנה בטבע. נכנס תיכף ישיבה דחופה של הוועד. מחכים שכחלון ושר הכלכלה כהן ירימו את הכפפה ויעזרו לנו.

"זאת חברה ציבורית, וזה מכעיס שהמדינה נתנה הטבות מס בלי נייר חתום שלא יהיו פיטורים וישמרו על העובדים. אני חושב שנוכל לשנות את רוע הגזרה אם הממשלה תתגייס. ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה - זה עליהם. אני בן 40 עם ילד ומשכנתא. אני עוד פחות או יותר צעיר ומקסימום אצא לחפש עבודה. אנשים אחרים יאכלו אותה בגדול". (רפאלה גויכמן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker