סקירת המסחר

נעילה בבורסה: טבע נפלה ב-5%; ת"א 35 נחלש ב-0.2%

טבע הידרדרה למקום השלישי בבורסה מבחינת שווי חברה, מתחת למיילן ולפריגו ■ מניות הגז המשיכו לאבד גובה ■ מזור התחזקה ב-5.6% לאחר יומיים של ירידות חדות ■ אל על איבדה 4.2% והשלימה נפילה של 50% ב-12 החודשים האחרונים

עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טבע ירדה לשווי חברה נמוך מזה של פריגו

המסחר בבורסה ננעל במגמה שלילית בכל המדדים המובילים, כשאת מרב תשומת הלב תפסה מניית טבע , שאיבדה 5% - בהמשך לנפילה של 13.6% ביום חמישי. שווי החברה ירד אל מתחת לשווייה של פריגו , לאחר שמוקדם יותר השנה ירד אל מתחת לשווייה של מיילן .

מדד ת"א 35 נחלש ב-0.2%, מדד ת"א 125 ירד ב-0.1% ומדד הבנקים ירד ב-0.2%. מניות הגז המשיכו להיסחר בירידות חדות, ומדד נפט-גז ירד ב-2.2%.

מזור רובוטיקה , שאיבדה יותר מ-9% ביומיים האחרונים תוך ריכוז מחזורי מסחר גבוהים, תיקנה ועלתה היום ב-5.6%. נייס התחזקה ב-2.1% כהמשך התגובה לדו"חותיה הכספיים, ו פרוטרום עלתה ב-0.5%.

פועלים ו לאומי איבדו גובה, בעוד דיסקונט טיפה קלות.

דלק קידוחים , ישראמקו , ו רציו נסחרו גם היום בירידות חדות.

אל על איבדה עוד 4.2% והשלימה קריסה של 50% ב-12 החודשים האחרונים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבורסה עברה לירידות שערים קלות

המדדים המובילים בבורסה עברו לירידות שערים קלות. ת"א 35 , שפתח את היום בעלייה, עבר לירידה של 0.1%; ת"א 125 מחסיר כעת 0.1% מערכו; טבע יורדת ב-5.8%.

מנגד, מזור רובוטיקה מזנקת ב-5.7%, קבוצת דלק יורדת בחדות ב-2% ו דלק קידוחים משילה מערכה עוד 2.9%. כלל עסקי ביטוח רושמת ירידה של 1.6% ו אל על נסוגה ב 3.8%.

ירידה של 1.9% נרשמת במדד הנפט וגז . מדד ה בנקים מחסיר 0.1% ומדד ה ביטוח מחסיר מערכו 0.7%.

מחזור המסחר בבורסה נמוך ומסתכם ב-372 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות שערים באפיק הסולידי בבבורסה

מרבית איגרות החוב הממשלתיות נסחרות היום בעליות שערים. הגלילים נהנים מעלייה של 0.06%-0.15%. איגרות החוב הממשלתיות לטווח קצר נסחרות ביציבות עם נטייה לעלייה של 0.01%. בשקליות הארוכות נרשמות עליות יותר חזקות. כך למשל איגרת חוב שקלית ל-2027 נסחרת בעלייה של 0.15% והתשואה בה יורדת ל 1.71%. איגרת חוב צמודה לתקופה זהה עולה ב-0.13% והתשואה בה יורדת ל-0.43%.

את העלייה החדה ביותר רושמת היום איגרת החוב הממשלתית הצמודה ל-2045, שמזנקת ב-0.42% והתשואה בה יורדת ל 1.42%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שוויה של טבע בבורסה ירד למקום השלישי

הקריסה שהתחוללה במניית טבע השנה הובילה אותה כעת להיסחר בשווי נמוך מהשווי של פריגו ומיילן. שווי השוק של מיילן כיום הנו 61.1 מיליארד שקל, שוויה של פריגו הנו 41 מיליארד שקל. טבע נסחרת בבורסה לפי שווי של כ-40.5 מיליארד שקל בלבד. כעת יורדת המניה בבורסה ב-5.8% במחזור של 50.4 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מיטרוניקס יורדת בעקבות הודעה על מיזוג בין שתי מתחרותיה

מניית מיטרוניקס יורדת היום במסחר ב-1.5% לאחר ההודעה על מיזוג ענק בין שתי מתחרותיה העיקריות - פלואידרה וזודיאק - העומד להתבצע במחצית הראשונה של 2018. סל המוצרים של שתי המתחרות כולל מוצרים רבים בתחום הציוד לבריכות השחייה, לרבות מגוון מנקים ורובוטים לבריכות פרטיות וציבוריות.

פלואידרה מחזיקה ב-23% משוק הרובוטים לבריכות שחייה פרטיות, וזודיאק מחזיקה ב-25% נוספים. חלקה של מיטרונקס בשוק הוא 41%.

בדיווח הסבירה מיטרוניקס כי היא אינה צופה השפעה על עסקיה בטווח המיידי, אך היא עדיין לומדת את המשמעות של המיזוג לטווח הארוך.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"נראה שטבע איבדה שליטה על הפעילות הגנרית בארה"ב"

"במחנק החוב שבו נמצאת טבע, המניות שמחליפות ידיים כמו תפוחי אדמה לוהטים שוות פחות מהמניות שהחברה יכולה להנפיק בשביל להזרים מזומנים להקטנת החוב" - כך מזהיר היום סטיבן טפר, אנליסט פארמה IBI את המשקיעים בחברה. לדבריו, "נראה שהחברה איבדה שליטה על מה שקורה בפעילות הגנרית שלה בארה"ב. למנכ"ל החדש יש משימה כמעט בלתי אפשרית."

דבריו של טפר נאמרו על רקע הדו"ח האחרון ש טבע פירסמה. "הוא כבר לא משאיר מקום לספק - טבע במצבה הנוכחי תתקשה לשרת את החוב מתזרים המזומנים השוטף. החברה חייבת לגייס הון במניות או במנגנון היברידי אחר שיאפשר לה להקטין את החוב, תוך דילול משמעותי של בעלי המניות הנוכחיים. קיימת סבירות גבוהה מאוד להורדת דירוג החוב של החברה ל-Non-Investment Grade. הימנעות מגיוס הון עצמי יחייב את החברה למחזר את החוב בריביות הרבה יותר גבוהות".

עם זאת, לדברי טפר הוא לא מאבד תקווה, שכן למרות המצב הקשה של טבע עדיין יש לחברה נכסים משמעותיים בתחום הגנרי ובתחום התרופות הייחודיות, בדגש על האוסטדו (שכבר הושק לטיפול בעיות תנועה), פרמאנוזמאב (שנמצאת בהליך אישור מזורז לטיפול במיגרנה) וסדרת מוצרים בתחום מערכת הנשימה. "למנכ"ל החדש יש עם מה לעבוד אם הוא יצליח להרפות מעט את המחנק הפיננסי", אומר טפר.

את מחיר היעד למניה הוריד טפר ל-16 דולר. "אנו ממליצים למשקיעים בטווח הקצר לשבת על הגדר עד שיתברר איך המנכ"ל החדש מתכוון להתמודד עם היקף החוב המאיים למוטט את החברה".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הירידות בטבע מתחזקות: המניה נופלת ב-4.7%

הירידות ב טבע מתחזקות ל-4.7% במחזור של 31 מיליון שקל - הגבוה בבורסה היום. ת"א 35 עולה קלות ב-0.1%, וכך גם ת"א 125 ; נייס מציגה עלייה של 2.3%, ו לאומי מרכז את מחזור המסחר השני בגובהו ועולה ב-0.1%, במחזור של 8 מיליון שקל; מזור רובוטיקה מזנקת ב-4.7%, ו נובה מציגה עלייה של 4.1% על רקע המלצות לרכישת המניה.

מנגד, קבוצת דלק סופגת ירידה של 1.1% ומציגה למשקיעים בה תשואה שלילית של 28% מתחילת השנה; דלק קידוחים יורדת בחדות ב-2.4% ומציגה למשקיעים בה תשואה שלילית של 20% מתחילת השנה; הירידות במניית אל על מתחזקות: המניה נופלת היום ב-3.9%, ומציגה ירידה שבועית של 10.4% ונפילה של 31% מתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נובה עולה ב 3.3% על רקע המלצת "קנייה" של בנצ'מרק

מניית נובה עולה בבורסה ב-3.3% במחזור מסחר של 1.6 מיליון שקל, על רקע המלצת "קנייה" שקיבלה מבנצ'מרק. מחיר היעד של המניה, הנסחרת סביב מחיר של 27.5 דולר, היה 32 דולר למניה.

נובה מספקת פתרונות לצורך בקרת תהליכים בתעשיית המוליכים למחצה. בשבוע שעבר פירסמה את דו"חותיה הכספיים והציגה רווח של 46 סנט למניה לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 39 סנט למניה.

האנליסטים בבנצ'מרק צופים כי החברה תמשיך להשקיע במחקר ופיתוח, ושיעורי הרווחיות צפויים לחזור לאלה ההיסטוריים. "אנו צופים עלייה של 10.2% בהכנסות ב-2018, ל-220.6 מיליון דולר, שיובילו לרווח למניה של 1.93 דולר. הצבת מכפיל 14 על הרווח למניה החזוי, וקופת מזומנים של 5 דולר למניה, הובילו להמלצת קנייה והעלאת מחיר היעד ל- 32 דולר למניה", כותבים בבנצ'מרק.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טבע יורדת בפתיחה ב-4% - אך ת"א 35 עולה

המסחר בתל אביב נפתח בעליות קלות. אף ש טבע יורדת בפתיחה ב-4%, ת"א 35 עולה ב-0.2% ו ת"א 125 מוסיף לערכו 0.2%. מזור רובוטיקה רושמת בפתיחה זינוק של 5.2%, אשר מוביל אותה להציג תשואה חיובית של 146% מתחילת השנה. פרוטרום נהנית מעלייה של 1.1%, ומניית אל על סופגת ירידה של 2.1%. מדד ה בנקים מוסיף לערכו 0.3%, ןמדד הגז והנפט יורד קלות ב-0.1%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הכשרת הישוב השלימה גיוס 285 מיליון שקל בהנפקה של סדרה חדשה

חברת הכשרת הישוב השלימה את השלב המוסדי של הנפקת איגרות חוב של סדרה חדשה (סדרה 21). החברה תיכננה לגייס סכום של 280 מיליון שקל, אך גייסה בשלב המוסדי 285 מיליון שקל, לאחר שבהנפקה נרשמו ביקושים של מעל למיליארד שקל. שיעור הריבית בהנפקה נקבע על 1.8% בהשוואה לריבית של 2.7% שהוצעה למשקיעים. התמורה שתגויס בהנפקה הנוכחית תשמש בעיקרה להחלפת חוב קיים בסך של כ-247 מיליון שקל.

איגרות החוב מסדרה 21 צמודות למדד המחירים לצרכן, מובטחות בשעבוד שני על קניון שבעת הכוכבים בהרצליה, ומדורגות על ידי מעלות S&P בדירוג של 'ilA-' עם אופק יציב. מח"מ הסדרה הוא של כ-8 שנים. שווי קניון שבעת הכוכבים הוא כיום כ-1.05 מיליארד שקל, והוא מניב NOI שנתי בסך של כ-74 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מצוקת טבע תשפיע לשלילה על הפתיחה בתל אביב

הבורסה בתל אביב תפתח את יום המסחר הראשון של השבוע על רקע הדרמה שהתחוללה בענקית התרופות טבע בסוף השבוע. טבע חוזרת למסחר עם ארביטראז' שלילי של 5.65%. פערי הארביטראז' של כלל המניות הדואליות מצביעים על פתיחה יציבה עם נטייה לירידה של 0.03%.

הקריסה של מניית טבע והעלייה החדה על תשואות איגרות החוב הם תוצאה של ההערכה המתחזקת שלפיה טבע לא תוכל לפרוע במועדם את תשלומי הריבית והקרן על החוב הבנקאי ואיגרות החוב שלה. נראה ששוק ההון פחות מתעניין בהחמצת תחזית הרווח לרבעון השלישי של השנה והורדת תחזית הרווח ל-2017 כולה, וממוקד בהורדת תחזית המזומנים של החברה ל-2017 בסכום של 1.3 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט שוברת שיאים חדשים

בורסות וול סטריט חזרו בסוף השבוע האחרון לשבור שיאים בדרכן לרצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז 2013, על רקע דו"חות כספיים חזקים של ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל , וצמיחה איתנה במגזר השירותים בארה"ב.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.7% ונסגר בשיא נומינלי זו הפעם ה-63 מתחילת השנה, בדרכו לעלייה שבועית שישית ברציפות. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא נומינלי זו הפעם ה-56 השנה. מדד מניות הבלו צ'יפ השלים שבוע חיובי שמיני ברציפות - הרצף הארוך מאז נובמבר 2013.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בגלל טבע - מדד המעו"ף המקומי לא נהנה מהעליות בעולם

על רקע עליית ההילוך בעונת הדו"חות בוול סטריט ולפני תחילת עונת הדו"חות בתל אביב, הבורסה באחד העם סגרה את השבוע האחרון של אוקטובר במגמה שלילית, כשהצלילה במניית טבע והירידות החדות במניות מיילן , פריגו ו אופקו הלת' הביאו להחרפת המגמה. מדד ת"א 35 ירד בשבוע החולף ב-0.7%, ומתחילת השנה נחלש ב-2.9%.

מדד ת"א 90 השיל בשבוע המסחר הקודם 0.05% בלבד, ומתחילת השנה זינק ב-18.1%.

מדד ה בנקים קפץ בשבוע שעבר  ב-1.4% ונסחר כעת בסמוך לרמת השיא שלו. מתחילת השנה המדד זינק ב-16.5%. מדד נפט וגז נסחר בתנודתיות רבה במהלך השבוע, ובסיכומו התחזק ב-1.6%, אף שאיבד יותר מ-4.7% בשני ימי המסחר האחרונים. מתחילת השנה המדד נפל ביותר מ-20%.

מדד ה ביומד נפל בשבוע שעבר ב-3.7% (אחרי ירידה של 2.4% ביום חמישי) ואיבד השנה כ-9.8% מערכו. בסיכום אוקטובר עלו מדדי ת"א 35 ו-ת"א 90 ב-1.2% וב-2.6%, בהתאמה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כמעט אג"ח זבל: S&P הורידה את תחזית הדירוג של טבע

חוסר הוודאות בנוגע לעסקי חברת טבע , והחולשה שלה בענף התרופות הגנרי, הובילו בסוף השבוע את חברת הדירוג S&P להוריד את תחזית הדירוג של איגרות החוב של טבע מיציב לשלילי. S&P אישררה את דירוג איגרות החוב של טבע ברמה של BBB-, שהיא דרגת ההשקעה הנמוכה ביותר. הורדה נוספת של הדירוג תכניס את איגרות החוב של טבע לקבוצת אג"ח זבל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בלאומי ממליצים: התמקדו באג"ח איכותיות בדירוגים גבוהים

"בכלכלה העולמית, נתוני המאקרו מצביעים על המשך שיפור, תוך עלייה איטית בסביבת האינפלציה הגלובלית. מגמות אלו, בשיתוף עם סביבת ריבית שעודנה נמוכה מאוד, הביאו לשיפור ברווחיות הפירמות, ותמכו בהתייקרות אפיקי ההשקעה המנייתיים וירידה במרווחי הסיכון באפיקים הקונצרניים בעולם ובישראל" - כך כותבים כלכלני בנק לאומי בסקירתם השבועית. באפיק האג"חי הם ממליצים על תמהיל מאוזן בין חשיפה שקלית לחשיפה צמודת מדד, ומסבירים כי "קצב האינפלציה צפוי לעלות במתינות בחודשים הקרובים".

בלאומי מוסיפים כי המח"מ המומלץ בתיקים הוא בינוני-קצר. זאת, "על רקע ההערכה שסביבת הריביות העולמית תוסיף לעלות בשנים הקרובות. בתוך כך, אנו ממליצים על החזקת מח"מ מעט ארוך יותר באפיק הממשלתי השקלי המקומי ביחס לרכיב אג"ח חו"ל. זאת, לאור הערכה כי הריבית בישראל צפויה להישאר ללא שינוי לתקופה ממושכת, לעומת אפשרות למדיניות מוניטארית מרחיבה פחות בחלק מהכלכלות הגדולות בחודשים הקרובים. בפרט, אנו מעריכים שתוואי העלייה של ריבית הפד בשנה הקרובה יהיה תלול מאשר זה שמתומחר בשווקים".

לפי לאומי, בשוק האג"ח הקונצרני, הן בחו"ל והן בישראל, כדאי להתמקד באג"ח איכותיות בדירוגים גבוהים, עקב מרווחי הסיכון הנמוכים ששוררים באפיק זה. "במבט כולל, אנו ממליצים על חשיפה מנייתית ממוצעת. התמחור באפיק זה אמנם גבוה, אך זאת במקביל לתמחור יקר גם בשאר אפיקי ההשקעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ