סקירת מסחר

הבורסה ננעלה בירידות; עזריאלי איבדה 3.6%, טבע ירדה ב-2%

ת"א 35 ירד ב-0.3% ■ אופקו ופריגו נחלשו ב-3% ■ איסתא נפלה ב-10% לאחר שפירסמה דו"חות בחמישי ■ דלק קידוחים הודיעה על חלוקת דיווידנד ועלתה ב-2.6%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות - ת"א 35 נחלש ב-0.3% לרמה של 1,418 נקודות; ת"א 125 מאבד 0.4% לרמה של 1,296 נקודות; מדד ת"א 90 ירד ב-0.5%; מדד הבנקים עלה ב-1.3%, בהובלת לאומי שהתחזקה ב-2.2%. מדד הנפט והגז עלה ב-1.3%; מדד הביטוח טיפס ב-0.8%; מדד SME-60 עלה ב-0.3%. מדד נדל"ן נחלש ב-0.9%. מחזור המסחר הסתכם ב-880 מיליון שקל, מחזור גבוה ביחס לממוצע בימי ראשון.

מניות שבלטו במסחר: דלק קידוחים התחזקה ב-2.6% לאחר שהודיעה על חלוקת דיווידנד; עזריאלי איבדה 3.6% והובילה את הירידות בת"א 35. טבע איבדה 2%, פריגו 3%, ואופקו 3.1%. איסתא נפלה ב-10% לאחר שפירסמה ביום חמישי בערב את דו"חות הרבעון הראשון; אלוט קפצה ב-6% לאחר שאחת המתחרות שלה הודיעה על מכירתה; אל על קפצה ב-4.4%.

מדדי תל בונד (20 ,40, 60) עלו ב-0.01%-0.04%, ומדד תל בונד שקלי עלה ב-0.1%. איגרת ממשלתית שקלית מסוג שחר ל-10 שנים עלתה ב-0.09%, והתשואה עליה ירדה ל-2.07%; איגרת ממשלתית צמודה מסוג גליל ל-10 שנים טיפסה ב-0.05%, והתשואה עליה ירדה ל-0.61%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר העולמי ייפתח מחר בעצלתיים בשל העובדה שלא יתקיים מסחר בסין, בלונדון ובוול סטריט. ואולם בהמשך השבוע יעלו המשקיעים הילוך לקראת פרסום שלל נתוני מקרו – ובראשם דו"ח התעסוקה בארה"ב שיפורסם ביום שישי. בנוסף, סקרים שיפורסמו בבריטניה לקראת הבחירות בממלכה בסוף השבוע הבא, עשויים להשפיע על התנהגות הליש"ט.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אי.די.בי פתוח מתכוננת למכירת השליטה בדיסקונט השקעות לאדוארדו אלשטיין, כך מסתמן מדו"חות החברה לרבעון הראשון. לפי הדו"חות, החברה פרעה התחייבויות לבנקים והגיעה עימם להסכמות לביטול מרבית המגבלות ואמות המידה הפינסיות על מכירת אחזקותיה העיקריות ושעבודים על אחזקות בחברה.

בסוף הרבעון הראשון של 2017 יתרת הקרן של חוב אי.די.בי פתוח לבנקים הסתכמה ב-127 מיליון שקל, והחברה הודיע כי בכוונתה לבצע פירעון מוקדם של 143 מיליון שקל במהלך הרבעון הראשון של 2017. משמעות המהלך היא כי לאחר התשלומים לבנקים יוכל אלשטיין לקבל הלוואת מוכר מאי.די.בי פיתוח, ולמכור לעצמו את 71% ממניות הנכס העיקרי של החברה לדסק"ש.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בשוק האג"ח מתנהל הבוקר ללא תנודות חדות: מדדי תל בונד (20, 40, 60) יורדים עד 0.02%, ומדד תל בונד שקלי עולה ב-0.04%. איגרת ממשלתית שקלית מסוג שחר ל-10 שנים. איגרת ממשלתית צמודה מסוג גליל ל-10 שנים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאמני אפריקה יכנסו בקרוב את מחזיקי אג"ח במטרה להכריע את עתיד הסדר החוב בחברה. אפריקה חייבת לבעלי האג"ח כ-2.8 מיליארד שקל. על פי ההצעה הראשונה, בעל השליטה, לב לבייב ואיש העסקים, מוטי בן משה, ירכשו את החברה באמצעות "הלוואת מוכר" מהמחזיקים ויקבלו לידם נכסים בשווי כולל של 11 מיליארד שקל.

לבייב ובן משה יקבלו את הון המניות של החברה בתמורה למחיקה של כ-25% מהחוב הקיים. בתמורה יתחייבו להזרים כ -700 מיליון שקל במזומן לקופת החברה - מהם כ-300 מיליון שקל באופן מיידי.

האופציה השנייה שתוצג למחזיקים היא מכירת את אפריקה בחלקים. לפי אפשרות זאת, ניתן יהיה לממש 56% ממניות אפריקה נכסים בשווי 1.26 מיליארד שקל, ולחלק את הסכום כדיווידנד למחזיקים.

התומכים באופציה זו מקווים כי יתפתח קרב שליטה על החברה שיזניק את השווי מעלה, שכן כיום המניה נסחרת ב-20% מתחת להון העצמי שלה. מניית אפריקה מזנקת הבוקר ב-17%. איגרות החוב של החברה עולות בכ-3%.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברת אלביט מערכות הודיעה הבוקר כי זכתה בחוזה ענק, בהיקף של כ-390 מיליון דולר, לאספקת מערך מודיעין אלקטרוני יבשתי למדינה באירופה. החוזה, שכולל מגוון יכולות מודיעיניות כמו גם פתרונות קשר ושליטה ובקרה, יבוצע במהלך שלוש שנים. אלביט, שנסחרת לפי שווי של 18.3 מיליארד שקל, עולה הבוקר ב-1.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר במגמה מעורבת, אך בלי תנודות משמעותיות - ת"א 35 יורד ב-0.15%, ת"א 125 נחלש ב-0.1%, ות"א 90 מטפס ב-0.2%. מדד SME-60 עולה ב-0.6% ומדד ביומד יורד ב-0.3%. מדד הנפט והגז מטפס ב-0.5%, ומדד התקשורת עולה ב-0.6%. מדד הביטוח עולה ב-1.2% על רקע דו"חות הפניקס ומגדל שפורסמו הבוקר.

מניות הפארמה מובילות את הירידות במדד ת"א 35 - טבע יורדת ב-1.4%, ופריגו ואופקו מאבדות כ-2.6% כל אחת. מיילן בולטת לחיוב עם עלייה של 1.5%. אורמת עולה ב-2.6%. דלק קידוחים מתחזקת ב-1.6% על רקע הודעה על חלוקת דיווידנד. איסתא נופלת ב-7% על רקע הדו"חות שפירסמה בחמישי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שותפות החיפושים דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, דיווחה הבוקר כי הדירקטוריון החליט על חלוקת רווחים, בסכום כולל של 180 מיליון דולר. זוהי חלוקת הרווחים הראשונה של השותפות מאז מיזוג השותפויות דלק קידוחים ואבנר, והיא משקפת תשואת דיווידנד העומדת על כ-13% ב-12 החודשים האחרונים. מאז שנת 2014 חולקו למשקיעים בשותפויות רווחים מצטברים בהיקף של כ- 830 מיליון דולר, לצד כ-100 מליון דולר נוספים אשר שולמו כמקדמות מס עבור המשקיעים.

חלוקת הרווחים נעשית בהמשך לפרסום הדוחות הכספיים של השותפויות הממוזגות לרבעון הראשון של 2017, בהם דיווחו על רווחים כספיים משותפים של כ-78.9 מיליון דולר, גידול של כ-23% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, אז הסתכמו הרווחים בכ-63.9 מיליון דולר. הרווח הנקי המוערך של כלל השותפות בתמר יעמוד ברבעון הראשון על כ-250 מיליון דולר, ואילו בשנת 2017 כולה – כמיליארד דולר.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרווח הכולל של חברת הביטוח מגדל הסתכם ברבעון הראשון ב-309 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל של 494 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה מדו"חות החברה שפורסמו הבוקר (א').

הרווח הכולל ברבעון הושפע מהקטנת ההפרשות בביטוח חיים, בעקבות עלייה של עקום הריבית חסרת הסיכון, בסך כ-109 מיליון שקל (לאחר מס). בנוסף, הושפע הרווח מעלייה ניכרת בתשואות שהושגו על ידי הקבוצה בשוקי ההון. ההפסד הכולל ברבעון המקביל אשתקד הושפע מהפרשות בגין ירידת עקום הריבית והשלכות המלצות וועדת וינוגרד.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרן הגידור ספרה, המוחזקת על ידי מורי ארקין, מנהלת מו"מ עם דני מגן, מבעלי בית ההשקעות אלפא, על רכישת אחזקותיו (10.4%) בחברת סוהו נדל"ן תמורת 4.2 מיליון שקל. בשבוע שעבר דיווחה סוהו נדל"ן על דחיית המועד האחרון להשלמת העסקה בין ספרה למגן ל–15 ביולי.

סוהו נדל"ן הוא השלד הבורסאי שאמור להתמזג עם בית ההשקעות הלמן אלדובי ועם החברה הבת הלמן אלדובי פיננסים, שמחזיקה בסוכנות ביטוח ובחברה לניהול תיקי השקעות. זאת, בעסקה שבה יוקצו לבעליו של הלמן אלדובי 70% ממניותיה של סוהו נדל"ן, והיתרה תיוותר בידי בעלי המניות הנוכחיים של סוהו נדל"ן - ערן מיטל (15.5%) חנניה אסיאג (15.5%) ודני מגן (10.4%) - תמורת 7 מיליון שקל במזומן.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצת אלקו, שבשליטת גרשון זלקינד, הרוויחה ברבעון הראשון של 2017 כ-50 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לרווח של כ-281.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. כך כולה מדו"חות החברה שפורסמו הבוקר (א'). ברבעון המקביל הרווח כלל רווח חד פעמי של כ-265 מיליון שקל כתוצאה ממימוש 35% ממניות חברה הפועלת בסין. בנטרול המימוש, הרווח הרבעוני גדל ב-116%.

לכתבה המלאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבוע המסחר המקוצר בבורסה בתל אביב ייפתח על רקע המגמה החיובית בוול סטריט, שם יצאו לסוף שבוע ארוך לרגל יום הזיכרון האמריקאי, והמסחר שם יתחדש רק ביום שלישי. בשוק המט"ח לא נרשמו תנודות משמעותיות. הדו"חות ימשיכו לזרום השבוע וישפיעו על המסחר.

את השבוע הקודם סיימו המדדים המובילים בעליות, על רקע עונת הדו"חות לרבעון הראשון של 2017. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8% השבוע, מדד הבנקים קפץ ב-1.4% על רקע דו"חות הבנקים, ומדדי המניות הקטנות המשיכו להניב תשואה עודפת למשקיעים. ת"א 90 קפץ השבוע בקרוב ל-4.2% והשלים עלייה של 20% מתחילת השנה; מדד ת"א צמיחה התחזק השבוע ב-4.5%, והשלים קפיצה של כ-19% מתחילת השנה. זאת, בעוד מדד ת"א 35 נחלש מתחילת השנה ב-3.2%, בעיקר בשל קריסת מניות הפארמה, ובזק.

מדד הנדל"ן עלה השבוע ב-2.4%, למרות ירידה של 1.3% ביום חמישי. מדד נפט גז טיפס ב-1.6% ומדד ביטוח פלוס קפץ ב-5.5%, על רקע דו"חות חברת הביטוח הראל. מדד הביומד טיפס אמנם בכ-4% השבוע, אך איבד כ-11% מתחילת השנה – ומציג את התשואה החלשה ביותר מבין המדדים מתחילת 2017. מדד תקשורת וטכנולוגיות מידע טיפס השבוע ב-3% ואיבד מתחילת השנה כ-5.2%.

מניית טבע הישראלית נסוגה ביום שישי ב-0.7% בוול סטריט והשלימה בכך נפילה של 21.4% מתחילת 2017, לאחר שהאנליסטית אירינה קופלר מבנק מיזוהו חתכה את מחיר היעד שלה למניית טבע מ-29 דולרים ל-25 דולרים, ודבקה בהמלצת "תשואת חסר" למניה. המניה חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 1.3%. פריגו חוזרת עם פער שלילי של 3% ואופקו עם פער שלילי של 2%, אך מנגד, מיילן חוזרת עם פער חיובי של 1.7%. אורמת טכנולוגיות חוזרת עם פער חיובי של 3%. בסך הכל, המדד צפוי לפתוח בירידה של 0.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בשוק המט"ח התנהל ביום שישי ללא תנודות משמעותיות של השקל מול שני המטבעות המובילים - הדולר נסחר כמעט ללא שינוי תמורת 3.574 שקלים, והיורו יורד ב-0.1% ונסחר תמורת 4.006 שקלים. הליש"ט ירדה ב-0.6% ונסחרת תמורת 4.602 שקלים.

כלכלני בנק אגוד, בראשות ראש תחום מחקר והאנליסטית הראשית אורלי אברהם, מתייחסים בסקירתם השבועית לשוק המט"ח. "השקל מושפע מ-3 גורמים עיקריים, כגון: עסקות נפט וגז, אקזיטים למיניהם וצמיחה חזקה. שלושת גורמים אלו חיזקו לאחרונה את השקל אל מול הדולר, אך בטווח הארוך הפער עשוי להצטמצם. זאת בעקבות צפי העלאות הריבית בארה"ב אל מול צפי העלאות הריבית בישראל, וכן ההפרש בין רמות האינפלציה השונות והיעדים להעלאת ריבית שהציבו בנק ישראל (יעד של מינימום 1% באינפלציה, האינפלציה בפועל שנה אחורה עומדת על 0.7%) והבנק הפדרלי (יעד של 2%, אנחנו כבר שם).

"הדולר צפוי להתחזק אל מול המטבעות העיקריים בעולם בטווח הבינוני-ארוך. זאת בשל פערי הריביות בין ארה"ב לעולם, צפי להמשך העלאות ריבית בארה"ב בקצב מתון ומדוד, וחוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית מול רוב המדינות בעולם".

לעמוד המט"ח של TheMarker Finance

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט הגולמי התאושש היום מנפילה של כמעט 5% שרשם אתמול, על רקע חששות המשקיעים כי החלטת ארגון אופ"ק להאריך את תוקף הסכם קיצוץ התפוקה בן שישה החודשים, שהחל בינואר, בתשעה חודשים נוספים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 49.8 דולר לחבית, עלייה של 1.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי, נסוג מחיר הנפט ב-1.7% - ירידה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 52.15 דולר לחבית, עלייה של 1.3%, בבורסת ICE בלונדון, אולם נפלו בסיכום שבועי ב-2.7%.

עוד בשוק הסחורות: מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה זה חודש לאחר שחוסר ודאות גאו-פוליטית הגבירה את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 1,268.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.9%. בסיכום שבועי עלה מחיר הזהב ב-1.2% - שבועי חיובי שלישי ברציפות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות קלות ומדדי נאסד"ק ו-S&P 500 המשיכו לשבור שיאים, על רקע התאוששות מחירי הנפט ובעקבות נתוני צמיחה חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב. הסוחרים יצאו היום לחופשת סוף השבוע הארוך של יום הזכרון האמריקאי.

מדד S&P 500 טיפס בפחות מ-0.1%, ונסגר בשיא נומינלי זו הפעם ה-20 השנה, יותר מאשר מספר סגירות השיא שרשם בשנת 2016 כולה. בסיכום שבועי עלה המדד ב-1.4%. מדד דאו ג'ונס נסגר כמעט ללא שינוי בדרכו לעלייה שבועית של 1.3%. מדד נאסד"ק הוסיף 0.1% ונסגר בשיא נומינלי, בדרכו לזינוק שבועי של 2.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker