סקירת המסחר

המסחר ננעל בירידות שערים; טבע ירדה ב-1.5%

למרות פתיחה חיובית, מדד ת"א 25 נחשל ב-0.3%; התבטאות של טראמפ בנושא מחירי התרופות הפילה את מניות הפארמה בעולם ובת"א; טבע ירדה ב-1.5%, מיילן ב-3%; רציו זינקה ב-2.6%; עליות חדות באירופה

גיא ארז
שתפו בפייסבוק
ת"א 25
ת"א 25
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן
ת"א 100
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נעילה שלילית בת"א: מניות הפארמה העיבו

יום המסחר הרביעי לשבוע זה בבורסה בת"א ננעל בירידות שערים, למרות פתיחה חיובית. מדד ת"א 25 נחלש ב-0.3%, מדד ת"א 100 ירד ב-0.4% ומדד הבנקים איבד 0.7% מערכו. מדד יתר 50 עלה ב-0.6%, מדד הביומד טיפס ב-0.7% ומדד ת"א נדל"ן 15 נחלש ב-0.2%. באירופה נרשמות, נכון לשעת סגירת המסחר בת"א, עליות שערים נאות של עד 1.8%, בהובלת מדד הדאקס הגרמני.

מניית טבע, שאיבדה אתמול 4.9% על רקע עזיבת מנכ"ל טבע גנריקה, פתחה את היום בעליות שערים של עד 1.7%, ותמכה במדד ת"א 25. עם זאת, התבטאותו של הנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, בדבר רצונו להביא לירידת מחירי התרופות בארה"ב גרמה לתנודה חריפה במניה, שאיבדה 1.5% בסיום. השפעתו של טראמפ חלה גם על מניות פריגו ומיילן, שנחלשו ב-0.4% ו-2.9% בהתאמה - לאחר שנסחרו בעליות מוקדם יותר.

בסקטור הבנקאות נרשמו ירידות שערים בכל המניות, לאחר עליות נאות אתמול. פועלים הובילה את המגמה ואיבדה 1.2%, דיסקונט נחלשה ב-0.9% ולאומי השילה 0.3% מערכה.

מניית אמות נחלשה ב-1.5% על רקע הנפקת מניות ב-267 מיליון שקל, וריכזה מחזור מסחר גבוה של 18.7 מיליון שקל, לעומת 5 מיליון שקל בממוצע יומי ברבעון האחרון. אתמול ירדה המניה ב-.3.3%

מניית אל על רשמה יום שלישי רצוף של ירידות, ואיבדה 2.5%. בשלושת ימים אלו נפלה המניה בכ-7.4%, וזאת למרות ההגעה להסכם בין הנהלת החברה לטייסיה, כשהמניה סובלת מעליית מחירי הנפט בעולם.

מניית סומוטו קפצה ב-4.5% לאחר שבית ההשקעות IBI הפך להיות בעל עניין בחברה. מנקיינד זינקה ב-8.8% בשל פערי ארביטראז' חיוביים. קדימהסטם זינקה ב-14% בעקבות החבירה ל-Corestem הקוריאנית, שתשקיע בחברה הישראלית 7 מיליון דולר.

בגזרת האג"ח, מדדי התל-בונד טיפסו בעד 0.07%. מדד אג"ח כללי עלה ב-0.15%. מחיר אג"ח ממשלתי ל-10 שנים עלה ב-0.5%, לאחר שאתמול טיפס ב-0.33%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בית ההשקעות IBI החל להיות בעל עניין בסומוטו

בית ההשקעות IBI החל להיות בעל עניין בחברת סומוטו, העוסקת במתן שירותי הפצה של תוכנות ממומנות. בית ההשקעות רכש היום למעלה מ-280 אלף מניות של סומוטו לפי מחיר מניה של 220 אגורות, בסכום כולל של כ-574 אלף שקל, והגדיל את שיעור אחזקותיו מ-3.78% ל-5.1%.

מניית סומוטו עולה כעת במסחר ב-5.1%. מתחילת השנה עלתה המניה ב-128%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סיטי בהמלצת 'קניה' לפרוטרום: "יותר מתוק ממר"

בנק ההשקעות סיטי שחרר אתמול ללקוחותיו המלצת 'קניה' על מניית פרוטרום הישראלית, והעלה את מחיר היעד שהעניק לה. בסקירתו, לה נתן את הכותרת "Bitter sweet symphony -   More Sweet (or Savory) than Bitter  (יותר מתוק ממר)  החמיאו האנליסטים על התנהלותה הכלכלית של החברה ועל רכישותיה הרבות שהיטיבו עמה – והעריכו כי תציג תוצאות משופרות בשנים הקרובות.

בעקבות דו"חות הרבעון השלישי של פרוטרום, לפיהם המכירות, הרווח הגולמי, הרווח התפעולי וה - EBITDA (רווח לפני ריבית, מיסים, פחת והפחתות) של החברה רשמו שיאים, בסיטי העלו את תחזיותיהם ל-EBITDA של החברה לשנים 2016-2018, וזאת למרות עלייה צפויה במחירי חומרי הגלם.

תעשיית הטעם והריח נהנתה מגידול ב-EBITDA  בעקבות ירידה במחירי חומרי הגלם.  חברות בסקטור, בהן פרוטרום, ייאלצו להתמודד בתקופה הקרובה הן עם עלייה במחירי חומרי הגלם, והן עם עלייה במחירי הנפט. עם זאת, לפי סיטי, פרוטרום תיפגע פחות משאר החברות בסקטור, בזכות רכישותיה והפעילות העסקית המוצלחת שלה – שיקזזו את הלחצים בעליית המחירים.  כמו כן, הם מצביעים על העובדה כי פרוטרום משתמשת בסל מוצרי גלם רחב – ומתמקדת בחברות קטנות ובינוניות (ולא רב לאומיות) -  כדבר שיתמוך בשולי הרווח שלה בעתיד. על רקע זה, בסיטי טוענים כי לחברה אתגר משמעותי לעומד בו: לאחר 18 רכישות של חברת פרוטרום מאז שנת 2015, עליה להוכיח כי ביכולתה להביא לקיצוץ אגרסיבי בעלויות של החברות הנרכשות, כדי לשפר את תוצאותיה.

על רקע הערכות אלו, בסיטי מעריכים כי שולי הרווח הגולמי יתכווצו ב-1.8%, אך פרוטרום עדיין תעמוד ביעדים ארוכי הטווח שהציבה (שיעור EBITDA של 22% בשנת 2020), בזכות חסכון בהוצאות התפעול של החברה.  הם צופים שיעור EBIDTA של 20.5% עד סוף שנת 2018, לעומת 19.9% בתשעת החודשים הראשונים של 2016.

בשנת הכספים 2016 צופים צמיחה של 16% ברווח למניה, 33% ב-2017 ו-16% ב-2018. -  שתיתמך על ידי גידול אורגני מהיר מהצפוי במגזר, שיושלם על ידי רכישותיה של פרוטרום,  ותהליכי ייעול שתבצע החברה.

בסיטי העלו את מחיר היעד למניית פרוטרום מ-217 שקל למניה, ל-238 שקל למניה. מחיר זה גבוה בכ-14% ממחיר הבסיס שלה היום (רביעי).

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העליות בטבע נמחקו - ת"א עברה לירידות

מדדי המניות באחוזת בית עברו להסחר בטריטוריה השלילית. מדד ת"א 25 נחלש ב-0.2% ומדד הבנקים יורד בכ-1%. מדד יתר 50 עולה ב-0.8% ומדד הביומד קופץ ב-1.6%.

מניית טבע, שהחלה בתיקון הנפילה אתמול ועלתה במהלך היום בעד 1.8%, עברה להסחר ביציבות - ומחלישה את מדד המעו"ף. פועלים ולאומי נחלשות בכ-1% כל אחת.

מניות הגז אבנר, דלק קידוחים ורציו עולות בלמעלה מ-1% כל אחת, ומניית מנקיינד מזנקת ב-10% בשל פערי ארביטראז'.

מדדי התל-בונד נסחרים בעליות של עד 0.05%, מדד אג"ח כללי מטפס ב-0.12%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגמה חיובית בת"א; ירידות במניות הבנקים

המסחר באחוזת בית מתנהל בצהרי היום במגמה חיובית, כשמניות הבנקים מעיבות על המדדים. מדד ת"א 25 עולה ב-0.35%, ת"א 100 עולה ב-0.4% ומדד הבנקים נחלש ב-0.7%. מדד יתר 50 מתחזק בקרוב ל-1%, ומדד הביומד מזנק ב-1.7%.

מניית טבע, שנפלה אתמול ב-4.9% מתקנת מעלה, ועולה ב-1.7% במחזור הגבוה בבורסה. מניית אל על נופלת ב-2.4%, בהמשך לירידה של כמעט 5% ביומיים האחרונים.

פרוטרום נחלשת ב-1.1%, ומנגד - מיילן ואופקו הלת' קופצות בכ-3.5% כל אחת. קנון נחלשת ב-3.4%. מניית אמות נחלשת ב-1.3% במחזור גבוה - על רקע הנפקת מניותיה.

בסקטור הבנקאות, ירידות בכל המניות: פועלים ולאומי מובילות את המגמה השלילית עם ירידות של 0.9% ו-0.8% בהתאמה, כשגם דיסקונט, מזרחי טפחות ובינלאומי צבועות באדום בהיר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קדימהסטם מודיעה על שת"פ אסטרטגי עם חברת הביוטק קוריאנית: תזכה להשקעה של 7 מיליון דול

חברת קדימהסטם הודיעה היום כי חתמה על מזכר הבנות עם חברת Corestem הקוראנית, להסכם שיתוף פעולה אסטרטגי רחב בין שתי החברות. הסינרגיה בין החברות תסייע לזרז את כניסתה של קדימהסטם לשווקים הבינלאומיים ולמצב את שיתוף הפעולה קדימהסטם- Corestem כגורם מוביל לטיפולים חדשניים למחלות קשות בכלל ו-ALS וסוכרת בפרט.

עם חתימת ההסכם תשקיע החברה הקוראנית סכום של 7 מיליון דולר בקדימהסטם. בין החברות הוסכם כי מחיר המניה לפיו תתבצע ההשקעה, ייקבע עד לחתימת ההסכם, לפי מחיר המניה הממוצע בתקופה שבין החתימה על מזכר ההבנות ועד לחתימת ההסכם הסופי ובלבד שהמחיר ישקף שווי חברה לפני ההשקעה שלא יפחת משווי של 30 מיליון דולר ולא יעלה על שווי של 37 מיליון דולר (השווי הנוכחי של החברה הוא 26 מיליון דולר). בנוסף, תהפוך קדימהסטם לבעלת מניות ב-Corestem כשתשקיע מיליון דולר בחברה, במנגנון השקעה דומה.

במסגרת הסכם שיתוף הפעולה, יבצעו שתי החברות יחד ניסויים קליניים בקוריאה ובאזור אסיה פסיפיק במוצר החברה AstroRx. באזור זה Corestem תהיה אחראית על תהליכי הרגולציה וקבלת האישורים הנדרשים לטיפול בחולים ושיווק מוצרי החברה. בנוסף, תקבל Corestem רישיון בלעדי למסחור מוצרי החברה, תמורת תמלוגים לקדימהסטם, בתחום ה-ALS והסוכרת, באזור אסיה פסיפיק (בין היתר במדינות קוריאה, יפן, סין, אוסטרליה, סינגפור, הודו וכו'). בכוונת החברות להקים JV (מיזם משותף) שיעסוק בפיתוח מוצרים חדשים.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בפתיחה; מחזור המסחר הגבוה ביותר - במניית טבע

המסחר בבורסה נפתח בעליות. מדד ת"א 25 מתחזק ב-0.5% ותל אביב 100 מטפס ב--0.5%. מדד הבנקים נסחר בירידה של 0.3% ומדד הביומד מזנק ב-1.8%. גם מדד הבלוטק נהנה בפתיחת המסחר מעלייה של 1.1%.

מניית טבע מרכזת את מחסור המסחר הגבוה בבורסה ועולה ב-0.8%. מניית הפועלים יורדת ב-0.4% ולאומי יורדת בשיעור דומה על רקע הנפקת המניות אתמול. מניית אמות נחלשת ב-1.4%. אופקו מתחזקת ב-3.2% ומיילן מוסיפה לערכה עוד 3%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אמות גייסה מהמסודיים 267 מיליון שקל

אמות גייסה מהמוסדיים 267 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת המניות שהושלם אתמול. לאור הביקושים הרחיבה החברה את הגיוס ב-4 מיליון שקל ל-16 מיליון שקל. הגיוס בוצע במחיר של 16.70 שקל למניה (לפני עמלת התחייבות מוקדמת) כאשר מחיר המינימום במכרז עמד על 16.66 שקל  למניה.

בעלת השליטה אלוני חץ השתתפה בהנפקה ורכשה 6 מיליון מניות בהיקף של כ-100 מיליון שקל. גיוס המניות נועד בין היתר לתמוך בתוכנית ההשקעות של החברה תוך שמירה על יחסי המינוף.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אי.בי.אי הפך להיות בעל עניין בסומוטו ומחזיק ב 5.1% מהמניות

זינוק של 128% במניית סומוטו שיכנע את אי.בי.אי להיות בעל עניין המחזיק ב-5.1% ממניות החברה. שוויה של סומוטו בבורסה היום הינו כ-166.4 מיליון שקל. החברה עוסקת בשיווק ופרסום באינטרנט ובמובייל ומפיצה תוכנות ואפליקציות.

סומוטו אשר הציגה ברבעון השלישי צמיחה של 87% בהכסנות שהסכתמו ל 11.6 מיליון דולר הצליחה לעשות זאת באמצעות רכישת פעילויות חדשות' בעיקר בתחום הפרסום בויUדאו. באמצעות רכישת החברת טרסר טיוד ומים וידאו מצפה סומוטו כי הכנסותיה בשנת 2016 יסתכמו בכ 49.3-50.6 מיליון דולר .והEBITDA- בטווח של 16.1-17.0 מיליון דולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגמה חיובית בבורסות אסיה

בורסות אסיה נסחרות הבוקר במגמה חיובית. מדד ניקיי עולה ב-0.7% על רקע היחלשות מטבע ה-ין.  מדד שנחאי עולה בכ-0.5%, ומדד ההאנג סנג מטפס ב-0.25%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המניות הדואליות צפויות לתמוך במדדים בפתיחת המסחר

יום המסחר הרביעי לשבוע זה בת"א צפוי להיפתח במגמה חיובית קלה, כשפערי הארביטראז' של המניות הדואליות הם חיוביים בשיעור של 0.3%. טבע תרכז עניין לאחר שנפלה אתמול ב-5%, וירדה בשיעור דומה בניו יורק. פריגו, המניה הכבדה במדד ת"א 25, חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.2% וצפויה לתמוך במדד, בדומה לאופקו הלת' שחוזרת עם פער חיובי של 3.2%. מניית מנקיינד התנודתית זינקה אמש בניו-יורק, וחוזרת עם פער חיובי של כ-12%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתמול בת"א: מגמה מעורבת, טבע נפלה ב-5%

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת - ת"א 25 נחלש ב-0.3% לרמה של 1,449 נקודות, ת"א 100 ירד ב-0.3% לרמה של 1,268 נקודות ות"א 75 עלה ב-0.6%; מדד הבנקים עולה ב-0.8%, בהובלתו של דיסקונט שעלה ב-2%; מדד הנפט והגז התחזק ב-1.1%; מדד התקשורת ירד ב-0.6%.

מניית טבע ריכזה את עיקר העניין במסחר והמחזור שלה הגיע ל-260 מיליון שקל. המניה איבדה 4.9% בעקבות עזיבתו של מנכ"ל טבע גנריקה, סיגורדור אולפסון, שהיה אמור להוביל את הטמעת אקטוויס בחברה. רכישת אקטוויס תמורת 37 מיליארד דולר הושלמה לפני כ-4 חודשים, ואולפסון, שהקים את אקטוויס והוביל אותה עד 2013, עוזב בעיתוי קריטי לטבע. מניית טבע השלימה ירידה של 45% מתחילת השנה.

מניות נוספות שבלטו במסחר: מיילן ירדה ב-4.4% ופריגו נחלשה ב-3.3%; נכסים ובנין זינקה ב-5.3% על רקע מכירת 14% מחברת גב-ים תמורת 391 מיליון שקל. נכסים ובנין נשארה עם אחזקות של 55% בחברת הנדל"ן; כיל עלתה ב-2.4% וספאנטק קפצה ב-5.8%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אמש בניו-יורק: הדאו ג'ונס בשיא, בפעם ה-20 השנה

אמש ננעל יום המסחר בבורסות וול סטריט בעליות קלות, כשמדד דאו ג'ונס נסגר בשיא. זאת, על רקע נתוני מקרו כלכליים מעורבים שפורסמו בארה"ב, ולאחר שמחיר הנפט נסוג משיא של 16 חודשים. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2%, ונסגר בשיא נומינלי זו הפעם ה-20 השנה; מדד s&p500 עלה ב-0.3% ונסגר במרחק נגיעה משיא נומינלי; מדד נאסד"ק הוסיף 0.5%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker