סקירת המסחר |

קבלת הפנים התל אביבית לטראמפ: המדדים המובילים עלו ב-1%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המסחר הסתיים בעליות של המדדים המובילים

בניגוד לציפיות המוקדמות בשוק, המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות משמעותיות של המדדים המובילים.

מדד ת"א 25 עלה ב-1.2%, לרמה של 1,419 נקודות. מדד ת"א 100 עלה ב-0.9% לרמה של 1,233 נקודות. העליות האלה הושפעו במידה רבה מהעליות במניות הפארמה - אף שאלה התמתנו מעט בסיום.

טבע סיימה את המסחר בעלייה של 4.5%, במחזור עצום של 262 מיליון שקל. מיילן זינקה ב-7%, גם כן במחזור גבוה, 96 מיליון שקל. פריגו, שהיתה שותפה במשך חלק גדול מהסמסחר לחגיגה במניות הפארמה, הסתפקה בעלייה של 1.5%, במחזור של 155 מיליון שקל. 

בעולם ירידות - בת"א, עליות חדות

מנכ"ל טבע, ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

בעוד בורסות אירופה ממשיכות במגמת ירידה על רקע תוצאות הבחירות בארה"ב והחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט משקפים ירידות של כ-2% ברמתם, המסחר בתל אביב מתנהל תוך עליות משמעותיות של 1% במדדים המובילים - בעיקר בזכות העליות במחירי מניות הפארמה, שחוגגות את מפלתה של המועמדת שאיימה לפגוע ברווחיותן, הילרי קלינטון.

טבע עולה ב-8% במחזור אדיר של כמעט 180 מיליון שקל. פריגו עולה ב-6% במחזור של 74 מיליון שקל, ומיילן מזנקת ב-10% במחזור של 65 מיליון שקל. מלבדן בולטת גם מניית בנק הפועלים, שעולה ב-0.7% במחזור יוצא דופן של 79 מיליון שקל, ויצרנית מערכות הנשק אלביט מערכות, שמטפסת ביותר מ-2% במחזור של 33 מיליון שקל. 

לא רק טראמפ והפארמה: המניות הבולטות היום

עם התקדמותו של יום המסחר ממשיכות מניות חברות הפארמה לבלוט עם עליות משמעותיות במחזורים גבוהים. ואולם, בתוך כך יש מניות נוספות שבולטות היום במסחר בבורסה בתל אביב, לטוב ולרע. מניית סקופ עולה ב-5% לאחר פירסומם של הדו"חות הכספיים של החברה היום. לעומת זאת מניות ארקו, לייבפרסון ואינפימר נופלות ב-5%, 7% ו-8% בהתאמה. מניית אקסלנז, שירדה מוקדם יותר השבוע, מזנקת כעת ב-10%. אקסלנז, שפיתחה בין השאר מערכת לאבחון של חיידק הגורם לאולקוס, זינקה מתחילת השנה ב-200%. החברה הודיעה בתחילת החודש כי קיבלה אישור לשיווק מערכת חדשה שלה בתחום זה.

כל המדדים הענפיים יורדים

בעוד המדדים הענפיים של הבורסה בתל אביב עולים עדיין קלות - בכ-0.1% - בהשפעת מניות הפארמה, כל המדדים הענפיים יורדים כעת. מדד הבנקים מאבד 0.8%, מדד הביומד יורד ב-0.2%, מדד הנדל"ן מאבד 2.4%, מדד נפט וגז יורד ב-1.1%, מדד הביטוח יורד ב-0.7% ומדד התקשורת יורד ב-0.3%. גם מדדי היתר יורדים - מדד יתר 50 מאבד 0.8%, ומדד יתר מאגר יורד ב-0.6%. 

גם בשוק האג"ח הקונצרניות נרשמות כעת ירידות, כשהמדדים תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 יורדים כולם ב-0.1%. 

הדולר והיורו נחלשים מול השקל

הדולר והיורו נחלשים בשעה זו ב-0.3% מול השקל. הדולר נסחר כעת בשער של 3.803 שקלים לדולר, והיורו נסחר בשער של 4.202 שקלים ליורו. 

בתוך כך, האג"ח הממשלתיות של ישראל נחלשות. האג"ח השקלית לעשר שנים נחלשת ב-0.2%, והתשואה לפדיון שלה עולה ל-1.92% בשנה. האג"ח הצמודות לתשע שנים נחלשות בשיעור דומה, שמוביל את התשואה עליהן לתשואה של 0.46% בשנה.

העליות החדות בפארמה מושכות את המדדים לעליות

מדדי המניות המובילים של הבורסה בתל אביב עברו לפני זמן קצר לעליות קלות מאוד, בניגוד למגמה בעולם - בעיקר בהשפעת מניות הפארמה - טבע, מיילן ופריגו - שעולות ב-5%-6%. הרקע לעליות האלה עשוי להיות בין השאר העובדה שהמפלגה הדמוקרטית שהפסידה בבחירות, ובאופן ספציפי המועמדת שלה לנשיאות, הילרי קלינטון, הובילו את המאבק במחירי התרופות, שפגע מאוד במניות הפארמה באחרונה. 

מלבד מניות הפארמה, רוב המניות הגדולות בתל אביב יורדות, והמדדים הענפיים יורדים בהתאם גם הם.

ירידות חדות באירופה

בעוד הירידות במדדים המובילים של הבורסה בתל אביב התמתנו מעט לאחר הפתיחה, והן מסתכמות כעת בכ-0.5%, באירופה המדדים יורדים בשיעורים משמעותיים יותר. מדד דאקס של הבורסה בפרנקפורט יורד ב-1.9%, מדד קאק הפריזאי יורד ב-1.6% ומדד FTSE 100 יורד ב-0.6%. 

הירידות המתונות יחסית בתל אביב מושפעות בין השאר מעלייה של 4% במניות של פריגו וטבע

כצפוי: ירידות במדדים המובילים

הבורסה בתל אביב פתחה את יום המסחר בירידות של המדדים המובילים, על רקע תוצאות הבחירות בארה"ב. מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 מאבדים כעת 1.1% משוויים, מדד הבנקים יורד ב1.6%, מדד הנדל"ן יורד ב-1.8%, מדד הביומד יורד ב-1.5%, וכך גם מדד התקשורת. מדד הביטוח מאבד 1.4%, ומדד נפט וגז יורד ב-1.3%.

טראמפ מגיע לת"א - צפי לירידות חדות

בהנחה שטראמפ אכן ניצח, הבורסה בתל אביב צפויה להגיב הבוקר בירידות חדות של מדדי המניות המובילים. היום לא תהיה השהיה  - להפך. בעוד המפולת שלאחר פרסום תוצאות ההצבעה הבריטית ביוני על נטישת האיחוד האירופי התרחשה ביום שישי, שבו הבורסה התל אביבית סגורה, היום הבורסה בישראל תקדים את הבורסות באירופה ובארה"ב בתגובתה לתוצאות הבחירות האמריקאיות לנשיאות - כשכרגע הניצחון המסתמן של טראמפ כבר גורם למפולת בבורסות באסיה.

הבורסה המקומית, שסיימה את המסחר אתמול בירידות בנסיבות שאינן קשורות בהכרח לבחירות בארה"ב - בעיקר בשל הנפילות של מניות אופקו, פריגו וטבע, צפויה להגיב היום באופן שינסה לצפות מראש את התגובות בעולם המערבי לחדשות הפוליטיות בארה"ב, ויהדהד את המפולת במזרח.

החציצה שיצר סוף השבוע במקרה של ההצבעה על הברקזיט דווקא הועילה למשקיעים הישראלים, שכן היא ריככה את המכה וחסכה להם את הבהלה הראשונית. הפעם צפויה הבורסה התל אביבית להישען בתגובתה על הבורסות באסיה, שהמסחר בהן כבר התנהל הלילה והבוקר בירידות חדות במקביל לפרסום התוצאות במדינות ארה"ב השונות, שחשף אט-אט את ממדי הניצחון המסתמן של דונלד טראמפ.

בדומה למה שאירע עם הברקזיט, גם הפעם עוצמת הירידות - הן במדדי המניות האסייתיים והן בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט - מושפעת לא רק מהסלידה של השווקים ממי שעומד כפי הנראה כרגע להיות הנשיא הבא של ארה"ב, אלא גם מההנחה השאננה בתחילת השבוע שהמצביעים יפעלו בהתאם לציפיות של אנשי המגזר הפיננסי ויבחרו ביריבתו, הילרי קלינטון. ההנחה הזאת הובילה לעליות בימים האחרונים בארה"ב ובאירופה, שעשויות להחריף את המכה היום. השאננות הפעם היתה אמנם עמומה יחסית למה שהתרחש ביוני סביב משאל העם הבריטי, בין השאר בעקבות הלקחים שהפיקו ממנו רבים, אבל היא עדיין נתנה את הטון השבוע במחירי המניות.

המשקיעים בבורסה בתל אביב יכולים למצוא שני סוגים של נחמה, אולי, דווקא בירידות שנרשמו אתמול, אם כי שניהם נראים כרגע קלושים למדי. האחד הוא שהנפילות אתמול אולי ירככו את עוצמת הנפילה היום. השני הוא שהנפילות אתמול נגרמו, כפי שקורה לא פעם באחרונה, על ידי החולשה של מניות הפארמה, שהושפעה בין השאר מלחץ עצום שהופעל עליהן בארה"ב בנוגע למחירי התרופות שלהן - לחץ שקלינטון היתה מהאחראים לו. עם זאת, נראה שההסתבכות של מיילן וחקירת ההגבלים העסקיים נגדה ונגד טבע לא ייעלמו גם כעת.

בנוסף, נקודות הדמיון בין מה שמתרחש כעת לבין סיפור הברקזיט עשויות ליצור ציפייה שהירידות בשווקים יימשכו יומיים בלבד, ואחר כך המצב ישוב לקדמותו. לא בטוח שכך יהיה. על הרקע הזה כדאי לציין שהבריטים התמודדו עם חוסר הוודאות בכך שייצבו את המפלגה השמרנית, שנותרה בשלטון, ומיהרו למנות את תרזה מיי, ראשת ממשלה שנתפסת כפוליטיקאית רצינית ומנוסה יחסית (אך גם שנויה במחלוקת). הפעם, נראה שאישיותו של המנהיג הבא היא זו שיוצרת את החששות וחוסר האמון בשווקים, ולא רק הסיטואציה הפוליטית הכללית.

מור: "התגובות יהיו חדות. צפויה תקופה של אי ודאות"

יוטב קוסטיקה, הכלכלן הראשי במור בית השקעות הגיב הבוקר לחדשות מארה"ב: "אכזבה גדולה למי שציפה לסיום רגוע של 2016 בשווקים. בדומה לברקזיט, גם הפעם השווקים לא תימחרו כמעט ניצחון של דונלד טראמפ והתגובות יהיו חדות יחד עם אי הוודאות שצפויה להימשך זמן רב יותר ממה שחוו השווקים לאחר הברקזיט.

"מלבד הירידות החדות שצפויות במדדי המניות בימים הקרובים, גם העלאת הריבית בדצמבר מוטלת כעת בספק, כאשר החוזים להעלאה צנחו למתחת ל-50% בדצמבר. לאור מגוון התוכניות שהעלה טראמפ במהלך הקמפיין, שחלקן כרוכות בהגדלה משמעותית של הגירעון, הפחתת מסים והחלפתה של ג'נט ילן, ייתכן שבטווח הבינוני נראה עלייה בתשואות האג"ח הארוכות בארה"ב, אך כרגע זה מתאזן עם אפקט ה-Flight to safety והתשואות ל-10 שנים יחסית יציבות. עם זאת אנו סבורים שירידות חדות מאוד בשווקים עשויות להחזיר כסף חכם של קרנות הגידור בעולם, וזאת לאחר שבחודשים האחרונים הן הגדילו משמעותית את יתרות המזומנים. בעולם עדיין יש יותר מ-10 טריליון דולר באיגרות חוב בתשואה שלילית, ובהיעדר האלטרנטיבה הן פה כדי להישאר.


"בהסתכלות על ההשלכות על השוק המקומי, זכייתו של טראמפ עשויה להוריד חלק מהלחץ שחוו טבע, פריגו ומיילן בחודשים האחרונים, על רקע החשש להגדלת פיקוח המחירים תחת ממשל קלינטון. סקטור נוסף שעשוי ליהנות הוא חברות הנדל"ן המניב המקומיות, שייהנו מירידת התשואות ואי הוודאות בנוגע לריבית. שוק החוב צפוי להיסחר בטווח הקצר במגמה מעורבת שמצד אחד נראה יציבות יחסית באיגרות החוב הממשלתיות - אך מנגד אנו מעריכים כי נראה חולשה ופתיחת מרווחים באפיק הקונצרני לאור הפדיונות הצפויים בתעשיית קרנות הנאמנות בתקופה הקרובה".

אתמול בתל אביב: ירידות בהובלת הפארמה

המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים אתמול בירידות של המדדים המובילים, כשמניות פארמה וביומד גדולות משכו אותם מטה. מדד ת"א 25 ירד אתמול ב-0.9% וכך גם מדד ת"א 100. מדד הבנקים עלה ב-0.1%, מדד הביטוח נחלש ב-0.6%, מדד התקשורת איבד 1.6%. בלטו בירידות: טבע, שאיבדה 5% ואופקו שצנחה ב-7% אחרי שהדו"חות הכספיים שלה הצביעו על הפסד. הצניחה של אופקו, במחזור גדול, דחפה את מדד הביומד לירידה של 1.5%.

אפסילון: "העולם דורש שינוי"

עידן אזולאי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אפסילון: "בחירתו של טראמפ בדומה להצבעה על הברקזיט היא הצבעת מחאה. הצבעת מחאה על אי השיוויון הגובר ועל החלוקה הלא שיוונית של העושר שנובע מהגלובליזציה. העולם דורש שינוי במדיניות החברתית כלכלית ואנחנו נמשיך לראות את הדרישה הזאת באה לידי ביטוי במשאל העם באיטליה ובבחירות בגרמניה ובצרפת שייערכו בשנה הבאה. בטווח המיידי, השווקים יגיבו בנפילות שייתכן ויהוו הזדמנות כניסה (תלוי בעוצמת הירידות). יתכן שגם הפד לא ימהר לשנות את המדיניות המוניטרית שלו".

אמש בוול סטריט: עליות בציפייה לניצחון קלינטון

המסחר בוול סטריט הסתיים אתמול בעליות, בציפייה של השווקים לניצחון של קלינטון בבחירות. העליות אתמול היו מתונות מהעליות שלשום, שהושפעו מההצהרה של ה-FBI על כך שאין ראיות פליליות חדשות מהחקירה המחודשת נגד קלינטון בפרשת המיילים. אמש עלו מדד דאו ג'ונס ומדד S&P 500 ב-0.4%, ואילו מדד נאסד"ק, של הבורסה המתמחה במניות טכנולוגיה, עלה ב-0.5%. גם באירופה נרשמו אתמול עליות: מדד FTSE 100 הלונדוני עלה ב-0.5%, מדד קאק 40 הפריזאי עלה ב-0.4%, ומדד דאקס של הבורסה בפרנקפורט עלה ב-0.3%.

בוקר של ירידות חדות באסיה

הבורסה בתל אביב תגיב הבוקר כנראה בעיקר לתוצאות הבחירות בארה"ב - שכבר באות לידי ביטוי בשעות האחרונות בירידות במדדי המניות באסיה ובחוזים העתידיים על המדדים האמריקאים והאירופאיים. מדד ניקיי 225 של הבורסה בטוקיו צולל בשעה זו ב-5.4%, מדד האנג סנג של הבורסה בהונג קונג מאבד 2.8% ומדד קוספי של הבורסה הקוריאנית בסיאול נופל ב-2.5%. בסין, מדד CSI 300 של הבורסות בשנזן ושנחאי, שהמתאם שלהן עם המערב חלקי מאוד, יורד ב-0.2% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker