תל אביב ממשיכה לטפס - לאט

המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים גם היום בעליות שערים קלות. ת"א 25 עלה ב-0.5%. הדולר והיורו נחלשו ב-0.5% מול השקל. כיטוב צנחה ב-17%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בתל אביב הסתיים בעליות

המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים היום בעליות של המדדים המובילים. כמו אתמול, גם היום המדדים המובילים עלו פחות משעלו המדדים המובילים באירופה - לאחר שגם הירידות בתגובה לברקזיט בשני ימי המסחר הקודמים היו מתונות יותר בתל אביב מאשר באירופה.

מדד ת"א 25 עלה היום ב-0.5%, לרמה של כמעט 1,400 נקודות. מדד ת"א 100 עלה ב-0.6%, לכ-1,212 נקודות. מדד הנדל"ן עלה ב-1.4%, מדד התקשורת עלה ב-0.8% ומדד הביומד עלה ב-0.3%. בלטו בירידות מדד הבנקים, שאיבד 0.8%, בהובלת מניית לאומי; ומדד נפט וגז, שאיבד 0.7% בהובלת מניותיהן של השותפות במאגר לווייתן - אבנר, רציו ודלק קידוחים.

הירידה הבולטת בשוק המניות היתה של כיטוב פארמה, שצנחה ב-17% בעקבות הנפקת מניות.

בין העליות הבולטות: בבילון זינקה ב-6% בעקבות דיווח על הסכם השקעה שצפוי להניב לה רווח ברבעון השני; ארקו החזקות זינקה ב-6% וכך גם די.אנ.איי ביומד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות

המסחר בבורסות בארה"ב נפתח לפני זמן קצר בעליות של המדדים המובילים. מדד דאו ג'ונס עולה כעת ב-0.8%, וכך גם מדד S&P 500. מדד בורסת הטכנולוגיה נאסד"ק עולה ב-0.9%.

בתוך כך, נמשכות העליות המשמעותיות במדדים המובילים בבורסות באירופה. מדד קאק של הבורסה בפריז עולה ב-2.5%, מדד פוטסי 100 של לונדון עולה ב-2.1%, ומדד דאקס של הבורסה בפרנקפורט עולה ב-1.6%.

המדדים המובילים של הבורסה בתל אביב רושמים עליות קלות של 0.4% (ת"א 25 ות"א 100), ומדד הבנקים יורד ב-0.6%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר והיורו נחלשו ב-0.5% מול השקל

הדולר ירד היום ב-0.5%, ושערו היציג נקבע על 3.858 שקלים.

היורו ירד גם הוא מול השקל ב-0.5%, ושערו היציג נקבע על 4.2811 שקלים.

הליש"ט התחזק מול השקל ב-0.044%, ושערו היציג נקבע על 5.1731 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדיטייט גייסה 4 מיליון דולר

חברת מדיטייט, שמוחזקת על ידי חברת ההשקעות קסניה (18% בדילול מלא), גייסה 4 מיליון דולר ממשקיע אסטרטגי לפי שווי חברה של 50 מיליון דולר אחרי ההשקעה. קסניה לא השתתפה בסבב גיוס זה כפי שלא עשתה בשני סבבים קודמים ב-2014 וב-2015 ושיעור החזקתה דולל מ-22.2% ל-18%.

מדיטייט רשומה במאזנה של קסניה בשווי של 8.1 מיליון שקל. כחלק מהעסקה התחייב המשקיע האסטרטגי להשקיע 4 מיליון דולר נוספים עד לא יאוחר מ-6 חודשים ממועד השלמת העסקה, וכן ניתנה למדיטייט אופציה לצרף משקיע נוסף שישקיע עד לאותו מועד סכום נוסף של 2 מיליון דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"הטענה כי מדובר בחברות, נכסים או בעלי שליטה לא ראויים - הופרכה"

"הטענה כי מדובר בחברות, נכסים או בעלי שליטה לא ראויים - הופרכה" - כך כותב היום יניב סיילן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות IBI, שערך בימים האחרונים סיור בניו יורק. הסיור כלל סדרת מפגשים עם חברות נדל"ן אמריקאיות ויזמים שהנפיקו אג"ח בישראל. את רשמיו מהסיור - שמומן על ידי בית ההשקעות IBI - ריכז סיילן במסמך מיוחד, מפרגן ואופטימי, שאותו הפיץ בין משקיעים בשוק ההון.

במסמך מדגיש סיילן כי עיוות התמחור בין חברות זרות לבין ישראליות שובר שיא - למרות שהסביבה העסקית בניו יורק אינה שונה במהותה מישראל. יצוין כי אג"ח של חברות נדל"ן ישראליות נסחרות במרווח ממוצע של 1.8% מעל אג"ח ממשלתיות, בעוד שהמרווח הממוצע במקרה של חברות נדל"ן זרות מטפס לכ-6%. המרווח נפתח מהותית לאחר קריסתה של חברת הייזום הנדל"ן הקנדית, אורבנקורפ, וכן על רקע קשיי המימון מהם סובלת יזמית הנדל"ן אקסטל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וידאק פארמה השלימה גיוס של 9 מיליון דולר

חברת וידאק פארמה, המוחזקת על ידי מבטח שמיר ובין בעלי מניותיה נמנה גם משקיע הביוטק שמואל קבילי, השלימה גיוס של 9 מיליון דולר בהובלת Israel Biotech Fund - משקיעה חדשה בחברה. בסבב ההשקעה השתתפו גם משקיעים וותיקים של החברה, בהם  מבטח שמיר, שהחזיקה עד לגיוס ב-27.8% ממניותיה של וידאק פארמה, בהשקעה של 11 מיליון שקל.

ההשקעה תשמש את וידאק לקדם את הפיתוח של המוצר המוביל שלה - VDA-1102, שהחל לאחרונה את הניסוי הקליני בשלב 2. המוצר הוא מולקולה קטנה שמיועדת לטיפול בחולים שסובלים משלבים מוקדמים של סרטן עור שמכונה אקטיניק קרטוזיס. שלב זה מתבטא בנגעים בעור שעשויים להתפתח לסרטן פולשני מסוג SCC (קרצינומה של תאי הקשקש) ונגרמים כתוצאה מחשיפה לשמש. על פי הערכות, 58 מיליון איש בארה"ב סובלים מאקטיניק קרטוזיס ועלות הטיפול הרפואי בהם מגיעה ל-1.2 מיליארד דולר. בישראל, מיליון איש סובלים מהמחלה ששכיחה בקרב גברים בגילאי 50 ומעלה ובהירי עור, ונפוצה בארה"ב, אירופה, אוסטרליה וישראל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המדדים בת"א נסחרים בעליות קלות

המדדים בתל אביב ממשיכים להיסחר בעליות שערים קלות. מדד ת"א 25 עולה ב-0.3%, ומדד ת"א 100 מוסיף 0.3%. מנגד, מדד הבנקים יורד ב-0.1%. מדד הנדל"ן 15 נסחר בעלייה של 0.7%.

מחזור המסחר במניות מסתכם ל 591 מיליון שקל נכון לשעה 14:00. בזק מובילה את מחזור המסחר בבורסה ומוסיפה לערכה 0.1% לאחר שבמהלך השנה האחרונה נפלה בכמעט 10% . גם תעודת קסם על מדד תל אביב מרכזת מסחר ער של 50 מיליון שקל. מניית לאומי משילה מערכה 0.7% ומניית הפועלים נסחרת בעליה של 0.2% .

במדד התל בונד נרשמות עליות שערים נאות לאחר ירידות חדות בשבוע האחרון. תל בונד 20 עולה ב-0.17%, תל בונד 40 מוסיף 0.12% ותל בונד 60 נסחר בעלייה של 0.15%. התל בונד השקלי נהנה מעלייה של 0.2% .

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פורמולה מחלקת דיווידנד בהיקף של 20 מיליון שקל

פורמולה מערכות, שבשליטת קונצרן התוכנה אסקו מפולין תחלק דיווידנד בהיקף  כולל של כ-20 מיליון שקל (כ-5 מיליון דולר, 24 סנט למניה).  הדיווידנד ישולם  ב-28 ביולי 2016 לכל בעלי המניות של פורמולה שיחזיקו במניה ביום 13 ביולי 2016 .

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"הסקטורים בישראל חשופים בסיכון נמוך לבריטניה"

אף שהשלכות הברקזיט הפסיקו לטלטל את השווקים, פירסמה הבוקר (ד') אקסלנס סקירה שבוחנ כיצד יושפעו המניות הישראליות מהמהלך בו תצא בריטניה מהאיחוד האירופי. האנליסטים של מחלקת המחקר של אקסלנס ברוקראז' מציינים במסר מרגיע כי "רוב הסקטורים בישראל חשופים בסיכון נמוך או בינוני לבריטניה, למעט סקטור הכימיקלים וסקטורים החשופים לירידה אפשרית במחירי הסחורות החקלאיות".

באקסלנס מציינים כי סקטור הכימיקלים ובמיוחד כיל חשופה בצורה מהותית לשינוי במטבעות, לא בגלל הפעילות העסקית שלה באנגליה, שהיא נמוכה, אלא עקב ההשפעה החזקה שיש לדולר על מחירי הסחורות החקלאיות. "התחזקות הדולר מובילה לירידה במחירי הסחורות, ובכך פוגעת בכי"ל ובאטרקטיביות הכללית של כל סקטור שמכירותיו קשורות לסחורות חקלאיות. כמובן שאם כיל חשופה באופן שלילי למצב, אז קיימת חשיפה גבוהה גם עבור חברה לישראל".

עוד הם מסבירים כי הסקטורים שנמצאים בחשיפה בינונית להשפעות הברקזיט,  הם בנקים, פארמה, תעשייה בטחונית ותעשייה עם חשיפה לחו"ל. "לבנקים אמנם יש חשיפה ישירה נמוכה מאוד אך לאור ההשפעה הגבוהה שיש לבנקים זרים על תנודתיות מניות הבנקים הישראליים, אך אנו ממליצים לנקוט זהירות. להערכתנו, הנפגע העיקרי בארץ (אמנם במידה מינורית מאוד) צפוי להיות בנק לאומי, כתוצאה מהפסדי נוסטרו צפויים ופגיעה בהון. לבנק לאומי עם חשיפה של כ-15 מיליארד שקל, המהווים כ-3% מסך המאזן של לאומי, בעוד שמזרחי נראה הכי פחות חשוף, עם חשיפה של פחות מ-1% מכלל המאזן שלו לאנגליה. בסה"כ אנו לא רואים פגיעה ישירה או מהותית ברווחי הבנקים בטווח הקצר ובטווח הביניים".

עוד טוענים באקסלנס כי גם לדלתא קיימת חשיפה נמוכה עד בינונית להשלכות הברקזיט על אנגליה: "החשיפה שלה לאנגליה נמוכה אך החשיפה הכללית לאירופה בינונית".

גם פרוטרום לשיטתם נמצאת בסיכון נמוך בינוני, אך לדבריהם ההשפעה השלילית בשל חשיפה לאנגליה ואירופה, צפויה להיות מקוזזת באופן חלקי עם גידור טבעי נאה כתוצאה מהוצאות במטבע מקומי וירידה במחירי הסחורות בשל התחזקות הדולר.

בנוגע לטבע הם מציינים באקסלנס כי "בינתיים לא מדובר בדרמה, אך קיימת חשיפה גבוהה יותר לאירופה".

באקסלנס ברוקראז' מציינים כי מניות הנדל"ן אף עשויות להרוויח מהאירוע, עקב הצפי להמשך סביבת ריבית נמוכה: "בעזריאלי, מליסרון וביג קיים אפקט נמוך ברמת ההכנסות בטווח הבינוני ומנגד ריבית נמוכה תמשיך להועיל. לשיכון ובינוי אין חשיפה לאנגליה. החברה חשופה לנדל״ן מניב בברלין (מגורים, מסחרי, אחסון) דרך חברת אי.די. או גרופ (נסחרת בת"א 100 42% אחזקה). כמו כן, לחברה חשיפה לנדל״ן במזרח אירופה (לרוב דיור). לגזית גלוב חשיפה למרכזי קניות באירופה: 47% משווי הנכסים, כשרוב החשיפה בפולין, פינלנד, נורבגיה ושוודיה. לדעתנו, רמת הסיכון העסקי קטנה יחסית, היות שמדובר בחשיפה גבוהה במרכזי הקניות לענפים דפנסיביים יותר בתחום הצריכה, כגון סופרמרקטים".

ביחס לאלביט אומרים באקסלנס שלחברה "חשיפה נמוכה לבריטניה, אך גבוהה יותר לאירופה".. עוד הם מציינים כי "לאינרום חשיפה אפסית לחו"ל, כדי לנצל את הירידות לשם קנייה. לדלתא חשיפה ישירה נמוכה לבריטינה, אך חשיפה גבוהה יותר לאירו, שתלוי בחוסר ודאות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ת"א נפתחה בעליות שערים קלות

המסחר בת"א נפתח הבוקר בעליות שערים קלות. ת"א 25 מוסיף 0.2%, ת"א 100 נסחר בעלייה של 0.3%. מניית כיל יורדת ב-1.4% במחזור מסחר גבוה, ומנגד בזק מרכזת מסחר ער ומטפסת ב-0.4%. קסם, הממונפת על גרמניה פי 3, מזנקת ב-2.3% .

נדל"ן 15 מוסיף 0.7% כאשר מדד הבנקים נסחר בירידה קלה של פחות מ-0.1%. את העליות בתל אביב מובל מדד הביטוח שמזנק ב-1.4%. מדד הנפט והגז נסחר ללא שינוי מהפתיחה סביב 1,000 הנקודות.

בגזרה הסולידית של מדדי התל בונד 20,40,60, רושמים עליות של 0.07%-0.13%. מדד התל בונד השקלי מוסיף לערכו 0.14%.

בגזרת אגרות החוב הממשלתיות נרשמת מגמה מעורבת. אגרת חוב שקלית ל-10 שנים עולה ב 0.04% והתשואה עליה יורדת ל 1.66% . אגרת חוב צמודד מדד שמועד פדיונה 2025 עולה ב 0.07% והתשואה עליה שבין 0.02% - ל 0.07%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה תיפתח על רקע התפוגגות אפקט הברקזיט

הבורסה בתל אביב תפתח על רקע התפוגגות אפקט הברקזיט בעולם. אמש נסגר המסחר בארה"ב בעליות והבוקר שוב נרשמו עליות באסיה זה היום השני ברציפות. אתמול הסתיים המסחר בבורסה בתל אביב בעליות שערים קלות. ת"א 25 עלה ב-0.7%, ת"א 100 טיפס ב-0.8%, מדד הבנקים זינק ב-1.5% ומדד הנדל"ן הוסיף לערכו 1.4%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טבע מכרה למיין 42 מוצרים גנריים ב-652 מ' ד'

חברת טבע ממשיכה להיערך להשלמת הרכישה של אקטוויס ג'נריקס תמורת 40.5 מיליארד דולר: טבע מכרה לחברת מיין (Mayne) האוסטרלית 37 מוצרים גנריים שכבר משווקים וחמישה מוצרים נוספים שבפיתוח תמורת 652 מיליון דולר. המוצרים שנמכרו צפויים להניב מכירות של 237 מיליון דולר ב-2017.

העסקה עם מיין נעשית בעקבות עסקות דומות שביצעה טבע עם החברות ההודיות Impax, ד"ר רדי ו–Zydus ועם חברת Sagent. טבע מכרה לחברת Impax 19 מוצרים ב–586 מיליון דולר במזומן. אימפקס מנועה מלפרט אילו מוצרים רכשה עד להשלמת עסקת אקטוויס, אך ציינה שאחד מהמוצרים שרכשה היה הגרסה הגנרית לתרופה Concerta לטיפול בהפרעת קשב היפראקטיבית. המוצרים שנמכרו לאימפקס כוללים 15 מוצרים שמשווקים וארבעה בפיתוח.

לכתבה בהרחבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יצואנים: לא נוותר על השוק הבריטי

יצואנים ישראלים לבריטניה לא מתכוונים לוותר על השוק הנחשב רווחי עבורם, למרות החלטת הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי. עבור חלק מהם, השוק הבריטי מהווה נתח משמעותי מהמכירות - והמכירות שם רווחיות גם לאחר צניחת הליש"ט בכ-10%. בנוסף, הם אומרים כי "אף אחד לא באמת יודע מה יקרה שם בטווח הבינוני־ארוך".

אבשלום נוסבאום, מנהל השיווק של פלרם אפליקציות, חטיבה בפלרם תעשיות - שמשווקת מוצרי צריכה כמו מחסני גינה, פרגולות וכדומה - אמר כי "ההחלטה הבריטית היא לא משהו שאני לא ישן בלילה בגללו". החברה מוכרת מוצרים יקרים יחסית במחירים שנעים בין מאות לאלפי ליש"ט. היצוא של פלרם אפליקציות מגיע 
לכ-50 מיליון דולר בשנה - כ-15% ממנו לשוק הבריטי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"קחו חופשה זמנית מהשקעה באג"ח"

קחו חופשה זמנית מהשקעה באג"ח", כך אמר שלשום מנהל קרנות יאנוס, ביל גרוס. גרוס, המכונה "מלך האג"ח", אמר את הדברים לאחר שהאג"ח האמריקאיות לעשר שנים ירדו לתשואה שנתית לפדיון של 1.4%. הירידה החדה בתשואות האג"ח באה לאחר שבאנגליה ובוויילס תמכו רוב המצביעים במשאל העם ביציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

הבריחה לאג"ח ממשלתיות אינה דבר חדש. בעגת שוק ההון היא מכונה "בריחה לאיכות" (Flight to Safety), והמשמעות היא שהמשקיעים מוכרים את הנכסים המסוכנים, כמו מניות ואג"ח קונצרניות, ומעדיפים לרכוש את הנכסים הלא מסוכנים — אג"ח ממשלתיות. ואולם הפעם הבריחה נעשית כשתשואות האג"ח הממשלתיות קרובות לשפל ההיסטורי שלהן, וירידה נוספת בתשואות רק מגדילה את סיכון המשקיעים להיפגע כשהתשואות ישובו לעלות. גרוס הסביר כי דווקא באותן אג"ח בעלות דירוגים גבוהים, הסיכון גדול יותר - שכן הבריחה של המשקיעים אליהן הובילה לירידות חדות בתשואות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"ל מנועי בית שמש במגעים למכירת חלקו

מנכ"ל מנועי בית שמש, אבנר שחם, מנהל מגעים עם אחת מחברות הברוקראז' על מכירת אחזקתו בחברה למשקיעים מוסדיים. שחם צפוי למכור את אחזקתו לחברת הברוקראז' בדיסקאונט ביחס למחיר השוק, והיא תפיץ את המניות בין המשקיעים המוסדיים.

שחם מחזיק ב–25.5% ממניות החברה בשווי של 88 מיליון שקל, ומשמש מנכ"ל החברה ב–24 השנים האחרונות. הוא מונה לתפקידו על ידי אורמת תעשיות כשזו הייתה בעלת השליטה בחברה, ושימש גם כדירקטור באורמת תעשיות עד למיזוגה עם אורמת טכנולוגיות.

לכתבה בהרחבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שגריר איבדה רבע משווייה ביום המסחר הראשון

חברת שגריר התחילה להיסחר אתמול בבורסה בתל אביב, לאחר שחברת פוינטר חילקה את מניותיה כדיווידנד בעין ורשמה אותה למסחר. מחיר הבסיס של מניית שגריר בתחילת המסחר, 8.1 שקלים, שיקף לחברה שווי של 65 מיליון שקל, בהתאם להערכת השווי שנעשתה בסוף 2015 בידי חברת הייעוץ הכלכלי וריאנס. שגריר לא ביצעה גיוס הון, אלא רק נרשמה למסחר.

לכתבה בהרחבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker