סקירת מסחר

למרות הזינוק במניות הבנקים: המדדים המובילים ירדו

ת"א 100 נחלש ב-1.1% על רקע המגמה השלילית בחו"ל ■ ההצעה של לבייב לבנק הרוסי הקפיצה את מניית אפריקה ב-10% ■ פריגו ירדה ב-6% אחרי שהשמועות על מכירתה התפוגגו ■ שיכון ובינוי נפלה ב-13% ■ אודיוקודס זינקה ב-10% בעקבות הצעה לרכישה עצמית של מניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ת"א 25
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן
ת"א 100
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר הסתיים בירידות

המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים היום בירידות של המדדים המובילים - בהתאם למגמה בעולם - למרות העלייה במניות הבנקים. מדד ת"א 25 ירד ב-0.8% ומדד ת"א 100 ירד ב-1.1%. מדד הביומד ירד ב-1.2%. מדד נפט וגז ומדד התקשורת ירדו ב-0.8%. בלט לחיוב מדד הבנקים, שטיפס ביותר מ-3% בהובלת לאומי ודיסקונט, לאחר שבנק ישראל הודיע כי יאפשר לבעלי שליטה בגופים פיננסיים מוסדיים להחזיק 7.5% בתאגיד בנקאי - במקום רמה מקסימלית של 5% עד כה.

מלבד מניות הבנקים בלטו לחיוב מניית אפריקה ומנייתאודיוקודס , שזינקו ב-10%. הזינוק של אפריקה קשור להודעתו של בעל השליטה לב לבייב על נכונותו להעניק ערבות אישית להלוואה של החברה. אודיוקודס זינקה בעקבות הודעת החברה על כוונה לרכוש מניות של עצמה במחיר גבוה ממחיר השוק.

הירידות הבולטות היו אלה של פריגו, שאיבדה 6% לאחר שהשמועות על רכישתה המתקרבת לא קרמו עור וגידים, ושל שיכון ובינוי, שצנחה ב-13% על רקע הפסדי מט"ח צפויים בניגריה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פתיחה שלילית בארה"ב; הירידות באירופה התחזקו

המסחר בבורסות בארה"ב נפתח בירידות. המדדים דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק יורדים כולם ב-0.9%. באירופה הירידות התחזקו. מדד קאק הפריזאי יורד ב-1%, מדד דאקס של פרנקפורט יורד ב-1.4% ומדד FTSE 100 הלונדוני יורד ב-0.8%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד הבנקים מזנק ב-3%

מדד הבנקים מזנק ביותר מ-3% לאחר שבנק ישראל הודיע כי יאפשר לבעלי שליטה בגופים מוסדיים להגדיל את שיעור אחזקותיהם במניות של בנק כלשהו עד 7.5%, במקום מגבלת אחזקה מקסימלית של 5%.

הזינוק הזה בולט במיוחד כשכל מדדי המניות האחרים יורדים: ת"א 25 יורד ב-0.8%, ת"א 100 ונדל"ן 15 ב-1.1%, מדד הביטוח יורד ב-1.4%, ומדד נפט וגז יורד ב-1%. בתוך כך, מדד התקשורת יורד ב-0.5%, ומדד ביומד ב-0.4%.

בינתיים, מניית אודיוקודס מזנקת ב-8%, לאחר שהחברה הודיעה על כוונתה לבצע  רכישה עצמית של מניותיה במחיר של 4.3 דולרים למניה - גבוה משמעותית ממחיר המניה בתום המסחר בוול סטריט אמש - שהיה 3.8 דולרים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באירופה

המסחר בבורסות באירופה, שהסתיים אתמול בעליות, מתנהל כעת בירידות. מדד דאקס של הבורסה בפרנקפורט יורד כעת ב-0.7%, בעוד מדד קאק הפריזאי ומדד FTSE 100 הלונדוני יורדים ב-0.5%.

מוקדם יותר היום הסתיים המסחר בבורסות באסיה בירידות גם כן. מדד SSE של הבורסה בשנחאי ירד ב-0.5%, בעוד מדד הנג סנג ההונג קונגי ירד ב-2% ומדד ניקיי 225 היפני איבד 3%.

מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט, שמקורו בים הצפוני, ממשיך לרדת גם היום, והוא נסחר כעת מחיר של כ-48 דולר לחבית, לאחר שלפני כשבוע הספיק לטפס כבר לשיא של יותר מ-52 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שיכון ובינוי צונחת ב-8%

מניית שיכון ובינוי נופלת ב-8% במחזור של 11 מיליון שקל, כמעט פי ארבעה מהמחזור היומי הממוצע במניה. הנפילה מגיעה על רקע חששות שנוגעים לאפשרות של הסרת הקיבוע של המטבע הניגרי, שתשפיע על עסקיה הנרחבים של שיכון ובינוי במדינה האפריקאית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אפריקה מזנקת ב-10%

מניית אפריקה מזנקת ב-10% במחזור של יותר מ-2 מיליון שקל בעקבות הדיווחים על כך שבעל השליטה, לב לבייב הציע להעמיד ערבות אישית של 190 מיליון דולר להלוואה כנגד קניון אפימול, כדי למנוע השתלטות של הבנק הרוסי VTB על הקניון.

מניה נוספת שמזנקת כעת, ב-7%, היא זו של חברת הביומד האמריקאית נבידאה. החברה הודיעה הבוקר על זימון אסיפה של בעלי המניות שתתקיים באוגוסט. נבידאה נפלטה אתמול ממדד ת"א 100 לאחר ירידת מחיר משמעותית וממושכת בשווי השוק שלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות חדות בפתיחה; פריגו צונחת

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח לפני זמן קצר בירידות חדות יחסית של המדדים המובילים. מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 יורדים ב-1.3% וב-1.4% בהתאמה, בהובלת פריגו, שצונחת כצפוי, ב-6%, לאחר צניחה אמש בוול סטריט - לאחר שהשמועות שנפוצו שלשום על מכירתה נגוזו. גם מניות הפארמה הגדולות האחרות, טבע ומיילן יורדות כרגע - ביותר מ-2%. הנפילות במדדים מזניקות את "מדד הפחד" המקומי, ויקס ת"א, ב-18%.

גם בחלק מהמדדים הענפיים נרשמות ירידות, אבל הן מתונות יותר: מדד הביטוח יורד ב-0.7%, מדד נפט וגז מאבד 0.5%, ומדדי הנדל"ן והתקשורת מאבדים 0.2%. עליות נרשמות כעת במדדי האג"ח הקונצרניות תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60, שמטפסים ב-0.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אמש בארה"ב: ירידות אחרי נאומה של ילן

המסחר בשוק המניות האמריקאי הסתיים אמש בירידות קלות של המדדים החשובים. דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק ירדו כולם ב-0.2%, למרות מגמה חיובית במשך רוב יום המסחר, לאחר שגם ביתר ימי השבוע הנוכחי המסחר בארה"ב הסתיים בירידה.

הירידות הגיעו על רקע סקירה לא מלהיבה שהציגה יו"רית הבנק הפדרלי ג'נט ילן יחד עם הודעתה על ההחלטה להותיר את שיעור הריבית בארה"ב על כנו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אמש באירופה: עליות למרות החשש מברקזיט

בתצלום נראה ראש הממשלה נואם בפני קהל
דייוויד קמרוןצילום: ADAM GRAY/אי־אף־פי

המסחר באירופה הסתיים אתמול באווירה חיובית דווקא, שבלטה על רקע רצף הירידות של הימים האחרונים ביבשת.

מדד קאק הפריזאי טיפס ב-1%, מדד דאקס של הבורסה בפרנקפורט התחזק ב-0.9%, ואפילו הבורסה הלונדונית סיימה את המסחר בעלייה של 0.7%, חרף החששות שמביעים כלכלנים ואנשי עסקים לקראת משאל העם שיתקיים בסוף השבוע הבא.

במשאל העם הבריטים עשויים לבחור בהתנתקות מהאיחוד האירופי, שעשויה ליצור אי ודאות מהסוג שמשקיעים אינם אוהבים במיוחד. גם הנגידה האמריקאית ילן התייחסה אמש בסקירתה לחששות האלה ואמרה כי הם חלק מהשיקולים שמנעו העלאת ריבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתמול בתל אביב: השמועות על פריגו הלהיטו את הבורסה

המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים אתמול בעליות של המדדים המובילים. ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-0.7%. ואולם הסיפור הגדול של היום היה זה של מניית פריגו - שהחלה לטפס כבר שלשום בלילה בוול סטריט על רקע שמועות על עסקה למכירתה, שנהפכו לידיעה באתר Streetinsider.com.

השמועות והידיעה, שלפיהן חברה בריטית ששמה לא צוין מתכוונת לרכוש את פריגו ב-20 מיליארד דולר, פרמיה של כ-20% על מחיר השוק, גרמו לזינוק של כ-9% במניית פריגו בוול סטריט שלשום, ולזינוק של כ-16% בתל אביב אתמול בבוקר. ואולם בהמשך המסחר, כשלא הגיע כל אישוש נוסף לשמועות האלה, העלייה במניה בבורסה בתל אביב דעכה, והיא סיימה את המסחר בעלייה של כ-5% בלבד - כשמאוחר יותר היא סיימה את המסחר בארה"ב בנפילה של 9%.

פריגו היא מהחברות הגדולות שמניותיהן נסחרות בתל אביב, והצניחה של כ-40% בשוויה מאז הסתיו גרמה נזק למשקיעים רבים בשוק המקומי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום