שיחת השוק

עדכונים שוטפים: המבזקים, ההמלצות וההודעות של שוק ההון במקום אחד

עדכונים

אלדד תמיר מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן על המשבר בסין "כדור שלג המזין את עצמו ומונע מפחד והיסטריה"

אלדד תמיר מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן על המשבר בסין: "זה מעיין כדור שלג המזין את עצמו ומונע מפחד והיסטריה"

"אנו עדים להליך מסוכן אשר חווינו בעבר בשווקים שונים ובמקומות שונים. זה מעיין "כדור שלג" אשר מזין את עצמו ומונע מהרבה פחד והיסטריה ובשלב זה קשה לאתר נקודת תחתית, כל עוד הפחד מזין את התנהגות המשקיעים.

הממשלה הסינית מנסה לבלום את הכדור, אך בינתיים ללא הצלחה. כרגע הסכנה מכונה כסיכון הסיסטמתי אשר בו מערכות פיננסיות יכולות לקרוס כתוצאה מירידות שווי, העדר תזרים, ואי-יכולת לשלם הלוואת הקשורות בשוק ההון.

אני מאמין כי הסיכון הזה קיים, אך נמוך מאוד בשל העוצמה האדירה של הבנק הסיני המרכזי. למשקיעים אמיתים אשר יכולים לבנות תיק ארוך טווח, זוהי הזדמנות מעולה לקחת חלק בכלכלה השלישית בגודלה בעולם אשר צומחת בקצב גבוה, וכרגע במחירים ומכפילים אטקרטיביים".

יניב חברון: התנודתיות בשוק המניות הסיני תימשך בטווח הקצר, אך יש מקום לבחון נקודות כניסה מחודשת

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, אומר בסקירתו השבועית: "השאלה החשובה ביותר כיום היא- מתי לחזור לשוק הסיני, אנחנו חושבים שהתנודתיות הגבוהה תימשך בטווח הקצר, אך בהחלט בוחנים נקודות כניסה מחודשת. אחרי הירידות החדות שהתקבלו בשבועיים האחרונים בשוק המניות הסיני וההכרזה על כניסתם של השווקים במדינה לשוק דובי, הרגולטור המקומי מחליט לנקוט בצעדים שמטרתם לעצור את הסחף השלילי. המשטר הסיני לא בוחל באמצעים ונראה שיעשה כל שביכולתו כדי לעצור את המפולת שהפכה לכדור שלג קשה מאוד לעצירה. העליות החדות נבעו הן מירידה של החשש של משקיעים מקריסה פיננסית בסין, הן בעקבות פתיחת הבורסה בסין למשקיעים זרים והן בעקבות מגבלות על בנקאות הצלילים, מגבלות שהותירו את הסיני הפשוט ללא מקור תשואה ראוי על כספו והובילו אותו בעצם לבורסה.

אמנם כלכלנים רבים הזהירו מפני התנפחות של בועה בשוק המניות הסיני, אך אזהרות אלו לעולם לא מובילות לתיקון חד של עשרות אחוזים מרמות השיא. תיקונים אלו קורים או בעקבות התפוצצות בועה או בעקבות צעדים אקסוגניים המשנים את פני השוק. זה בדיוק מה שעשה וכנראה ימשיך לעשות הרגולטור הסיני. לפני מספר חודשים הסרנו את המלצת הקניה שלנו מהשוק הסיני, הן בעקבות עליית מחירים חדה אבל בעיקר מפני מעורבות של הרגולטור הסיני בניסיון לקרר את שוק המניות. השוק אומנם המשיך לעלות, אך בסופו של דבר צעדי הממשל הצליחו להוביל לפיצוץ הבועה, לכן יש מקום לבחון כניסה נקודות כניסה מחודשת."

בנוגע למשבר ביוון אומר חברון כי "אם להקשיב לשווקי המניות, המשקיעים מעריכים שגם הנושים מעדיפים את הפשרה כדי למנוע קריסה של יוון ויציאה שלה מגוש האירו. אני חושב שבימים הקרובים המשקיעים יפנימו שפשרה מהירה כנראה שלא תהיה כאן. הדאקס הגרמני איבד 13.5% מרמת השיא שלו, אך עדיין רחוק משוק דובי או מגילום תרחיש של משבר פיננסי באירופה. ייתכן ושוק האג"ח מגלם הסתברות גדולה יותר לקריסה של יוון כאשר התשואות על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים ירדו כבר לרמה של 0.67%. בנקודה זו רצוי להזכיר כי במידה והמשקיעים ישתכנעו כי הנושים מתכוונים להמשיך ולהגיש "כתף קרה" ליוון, תרחיש של יציאה של יוון יהפוך ליותר אמיתי ויוביל לירידה חדה יותר בשווקי המניות ולעליות חדות יותר בשוק האג"ח הגרמני.

ירידת התשואות החדה באירופה לא סוחפת איתה את תשואות האג"ח הממשלתי בארה"ב וגם לא ממש בישראל. כאמור, קשה לראות את אירופה ויוון מגיעות להסכמות בתקופה הקרובה, תרחיש של העמקת המשבר והסיכוי לפרישה של יוון מהאיחוד יוביל להמשך ירידת תשואות ושוק האג"ח המקומי יגיב בהתאם אך במתאם נמוך בהרבה לאג"ח אירופה, בהשוואה למתאם אליו הורגלנו בשנה האחרונה. בסך הכל נראה ששוק האג"ח המקומי מתרגש יותר מהייסוף של השקל מול סל המטבעות שמציב אתגר חדש בפני בנק ישראל. "

המפולת הסינית - הממשל לא מצליח להשפיע - לאומי שוקי הון

בתגובה למפולת בבורסות הסיניות בימים האחרונים, מפרסם רוני יונסיאן, מנהל מחקר ני"ע זרים בלאומי שוקי הון, סקירה על השלכות המשבר:

"הממשל הסיני מפעיל את כל התותחים הכבדים – אך לא מצליח לתמוך בשוק המניות"; "עדיין מוקדם לקבוע מה תהיה ההשפעה הגלובלית של המפולת הסינית"

יש הקושרים בין שוק המניות הסיני לבין הכלכלה הסינית, אולם האמת היא שאת הראלי האחרון  במדד המניות הסיני לא ניתן לזקוף לשיפור כלשהו בכלכלה הסינית. זו ממשיכה להאט כבר כמה שנים ברציפות. גרף המניות מנותק לגמרי ממה שקרה.

הטריגר לעליות, כפי שציינו  בעבר, היה ההערכות על הכנסת מדדי המניות הסיניים המקומיים למדדים הגלובליים, ופתיחת השוק הסיני למשקיעים זרים. אבל כמובן שהמניות הגיבו עוד לפני כן, ומשקיעי הריטייל המקומיים התנפלו על המניות הסיניות. עד אז, המשקיעים המקומיים היו מוטים מאד להשקעות בנדל"ן, וכאשר מחירי הבתים החלו להתקרר המשקיעים חיפשו חלופה, ומצאו אותה במדדי המניות הסיניים. גורם נוסף שתמך בשוק המניות הסיני היה הפחתות הריבית, שכמו בכל מקום אחר בעולם, עודדו לקיחת סיכונים.

כל עוד שוקי המניות עלו הכל היה בסדר. בתוך קצת יותר משנה רשם מדד המניות הסיני המקומי - The Shanghai A-Share Stock Price Index, עלייה של כ – 150%, אך בחודשיים האחרונים ישנה מפולת של ממש, עם ירידה של כ – 30% מהשיא.

הממשל הסיני לא מצליח להשפיע

למרות שכאמור לא נצפה בשנה האחרונה קשר ממשי בין הכלכלה למדדי המניות, הממשל הסיני חושש ממפולת  שתמחק את כספי המשקיעים (שחלק גדול מהם לקח הלוואות כדי לרכוש מניות) והוא נוקט בשבועות האחרונים בסדרה של צעדים אגרסיביים על מנת לעצור את הירידות, ללא הצלחה יתרה. הצעדים האחרונים היו, בין היתר, חקירה שנפתחה בטענה ל "מניפולציות במסחר במניות" , כאשר עיקר הבדיקה תתמקד במכירות בחסר. בנוסף הוגבל המסחר היומי בחוזים על המדדים, הכלי העיקרי באמצעותו ניתן לבצע שורט על המניות בסין.

עוד לפני כן ניסה הממשל לעצור את הירידות בשורה של צעדים שונים ומגוונים, הנה כמה מהם:

  • אישור לקרנות הפנסיה לרכוש עד 30% מנכסיהן במניות
  • הפחתת ריבית
  • הקלה ב – Margin Lending, כלומר באפשרות ללוות כסף לרכישת מניות
  • הפחתה בעמלות המסחר
  • הפחתת קצב ההנפקות הראשוניות (ניסיון להפחית היצע בשוק)

האם המדדים יקרים או זולים אחרי הנפילות ?

מדד ה – CSI 300 נסחר במכפיל רווח של 17.16, מכפיל מדד ה - Shanghai A-Share הוא 18.96 בלבד. לכאורה מכפילים סבירים, הדומים למכפיל ה – P500&S האמריקאי, אלא שהמכפיל המדדי משקר.

בסקירה מה 15 ביוני שפורסמה בבלומברג נטען, כי מדדי המניות בסין יקרים פי 3 ממדדי מניות אחרים בעולם. ההסבר לכך הוא שמדדי המניות הסיניים מוטים לסקטור הפיננסי המרכיב כ – 30% מהם. הבנקים הסיניים נסחרים במכפילי רווח חד ספרתיים נמוכים, המשקפים את חששות המשקיעים מכך שרווחיהם לא בני קיימא, והם נסחרים במכפילים אלה זה כ – 5 שנים. לעומת זאת, המכפיל החציוני במדדי המניות, נכון למועד כתיבת הסקירה, היה 58 . כיום הוא נמצא קצת מעל ל – 40. עדיין מכפיל מאוד גבוה, גם אחרי הירידות האחרונות.

המכפיל החציוני בסין בהשוואה למדינות אחרות בעולם – תמונת מצב נכון ל – 15 ליוני השנה. מאז ירדו המדדים בסין כמעט ב – 25%

גם אחרי המימוש שהיה מאז ה – 15 ליוני, של כ – 25%, המכפיל החציוני בסין כיום הוא מעט יותר מכפול מאשר זה של מדדי המניות המובילים בעולם. העובדה שגם כאשר הממשל הסיני מפעיל את כל התותחים הכבדים שלו ועדיין לא מצליח לתמוך בשוק המניות המקומי לא מסמנת טוב לבאות. מחירי המניות הגבוהים והתקררות הכלכלה הסינית תומכים גם הם במגמה השלילית.

השפעה על העולם – מוקדם לקבוע

מוקדם עדיין לקבוע עד כמה תשפיע המפולת הסינית על העולם. על פניו, נראה שזו תופעה מקומית יותר מאשר גלובאלית. יותר מ – 3 טריליון דולר נמחקו בשבועות האחרונים משוק המניות הסיני (אלא שקודם נוספו כ – 6 טריליון ). לשם השוואה, שווי המניות המצרפי במדד ה – DAX הגרמני הכולל את 30 החברות הגדולות בגרמניה הוא קרוב ל – 1.3 טריליון דולר. סימנים להשפעת המפולת הסינית על נכסים אחרים בעולם, ניתן לראות במטבע האוסטרלי, הנחשב לברומטר טוב לכלכלה הסינית, אשר איבד מערכו כ – 4.6%  מאז ה – 18 ליוני השנה.

סקירת FXCM ישראל: "קיימת בשוק אופטימיות זהירה למציאת נוסחת פשרה שתמנע את פרישת יוון מגוש האירו"

מבט לשווקים – 8/7 – סקירת מחלקת המחקר של FXCM ישראל

FXCM ישראל: "קיימת בשוק אופטימיות זהירה למציאת נוסחת פשרה שתמנע את פרישת יוון מגוש האירו"

האירו-שקל ממשיך להיסחר בכבדות ולמרות העובדה כי הצמד מצוי ברמות שפל היסטוריות לא ניתן לזהות ביקוש לצמד. שבירה מתחת ל-4.15 עשויה רק להאיץ את הירידה. בדולר-שקל רק עלייה מעל רף 3.8 עשויה לדרבן באופן יותר משמעותי את הספקולנטים לדחוף את הצמד מעלה.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "אחרי הדרמה של סוף השבוע, ביממה האחרונה לא נרשמו התפתחויות משמעותיות ובשוק ממתינים לתוצאות הפסגה בבריסל. נראה שבשוק קיימת אופטימיות זהירה לגבי האפשרות שהצדדים יוכלו במצב החירום הנוכחי לגשר על המחלוקות ולמצוא נוסחת פשרה שתאפשר מחדש את הזרמת החמצן ליוון ותמנע את פרישתה של המדינה מגוש האירו. הזמן אינו משחק לטובת הצדדים, וזאת לאור המחסור בנזילות שממנו סובלים הבנקים היוונים כבר ימים רבים. הגבלת הנזילות מצד ה-ECB הינה אמצעי להפעלת לחץ. המשך המחנק הזה עשוי בסופו של דבר למוטט את המגזר הבנקאי היווני ורק להעצים את הסכנה לזליגה של המשבר למערכת הפיננסית הכלל-אירופית. היממות הקרובות יהיו מכריעות עבור המשך התפתחות המשבר. האירו-שקל ממשיך להיסחר בכבדות ולמרות העובדה כי הצמד מצוי ברמות שפל היסטוריות לא ניתן לזהות ביקוש לצמד. שבירה מתחת ל-4.15 עשויה רק להאיץ את הירידה.

גם בדולר-שקל נשמר הסטטוס קוו. הצמד טיפס מעל 3.78, אבל רק עלייה מעל רף 3.8 עשויה לדרבן באופן יותר משמעותי את הספקולנטים לדחוף את הצמד מעלה. הכול כעת בשוק נגזר ממצבו של האירו".

הילה ערן-זיק מונתה כחברת הנהלת לאומי, מנהלת סיכונים ראשית ומנהלת החטיבה לניהול סיכונים בלאומי

הילה ערן-זיק מונתה כחברת הנהלת לאומי, מנהלת סיכונים ראשית ומנהלת החטיבה לניהול סיכונים בלאומי.

תחליף בתפקידה את ד"ר חדוה בר, שמונתה לתפקיד המפקחת על הבנקים.

מנכ"ל קבוצת לאומי, גב' רקפת רוסק-עמינח, הודיעה כי הילה ערן-זיק מצטרפת להנהלת לאומי כמנהלת החטיבה לניהול סיכונים. ערן-זיק צפויה להחליף את ד"ר חדוה בר, שמונתה לאחרונה לתפקיד המפקחת על הבנקים, לאחר תקופת כהונה בת 7 שנים בלאומי. המינוי של הגב' ערן-זיק כפוף לקבלת האישורים הרגולטוריים הנדרשים.

הילה ערן-זיק, ילידת 68', נשואה ואם לשני ילדים, בעלת תואר שני במנהל עסקים, מאוניברסיטת תל-אביב. הילה הצטרפה לשורות לאומי בשנת 92', ומסלול ההתקדמות שלה לראשות החטיבה כלל מגוון רחב של תפקידים, ביניהם: מנהלת סקטור קבלנים במערך בנייה ונדל"ן; מנהלת סיכוני אשראי בכירה בחטיבה העסקית; ראש אגף סיכוני אשראי בחטיבה לניהול סיכונים; ולאחרונה שימשה כמשנה למנכ"ל ומנהלת האשראים בבנק לאומי ניו-יורק. 

עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי באפסילון:

"הירידות בסין הן ביטוי של חולי של שוק מתפתח שמידי פעם מתקשה להכיל את השינויים הרבים שהוא חווה בפרק זמן קצר. השוק בסין עדיין סובל מבעיות של נזילות, רגולציה וכו'. עם זאת, בראייה רחבה ניתן לומר שהמשק הסיני עדיין מציג שיעורי צמיחה גבוהים ומשקלו של המשק הסיני בתוצר העולמי הולך וגדל. לכן, יתכן שהירידות האלו מהוות הזדמנות כניסה מעניינת לשוק הסיני".

סאנפלאואר מממשת את פרוטפוליו הנכסים בישראל תמורת 38 מיליון ש"ח - תרשום רווח של כ- 23 מיליון ש"ח

סאנפלאואר השקעות מתחדשות חתמה על מערך הסכמים למכירת הפרויקטים הסולאריים בישראל המוחזקים על ידה לקרן השקעות מקומית.

הפרויקטים הנמכרים הינם בהיקף של כ-7 מגה וואט, 5.5 מגה וואט מתקנים בינוניים ו- 1.5 מגה וואט מתקנים קטנים.

תמורת הפרויקטים ישולם לסאנפלאואר כ-38 מיליון ש"ח (כ-28.5 מיליון ש"ח בגין המתקנים הבינוניים וסך של כ- 9.5 מיליון ש"ח בגין המתקנים הקטנים).

לו העסקה הייתה מושלמת ביום 30 ביוני 2015, הייתה החברה רושמת בגין המכירה רווח של כ- 23 מיליון ש"ח (כ- 19 מיליון ש"ח בגין המתקנים הבינוניים וכ- 4 מיליון ש"ח בגין המתקנים הקטנים).

ארז צדוק: "סין - שוק של הימורים; סביר להניח שהמומנטום השלילי יימשך"

ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב מתייחס הבוקר למפולת בשוק הסיני ואומר: "סין היא מאחרוני הדינוזאורים של השווקים המתעוררים. מדינה לא דמוקרטית, נחשלת ברוב האזורים שלה, מתפתחת במהירות מסחררת באזורים אחרים, ושוק מניות תנודתי להחריד. צריך לזכור שנכון להיום, אם אנחנו מסתכלים על התשואות מתחילת השנה או שנה אחורה, שוק המניות הסיני עדיין רשם תשואה חיובית, שזה יותר ממה שאפשר להגיד על רוב השווקים בעולם. צפי צמיחה כלכלי של 7% בשנה הקרובה הוא חלומי עבור רוב מדינות העולם, אך בסין הוא נחשב לאכזבה ולירידה בצמיחה. כמובן שהשלטון הקומוניסטי ובעיית אמינות הנתונים, שלא כל כך מדברים עליה, לא עוזרים והופכים את השוק הסיני לשוק של הימורים. כרגע המומנטום הוא שלילי וסביר להניח שהירידות יימשכו למרות מאמצי השלטון לעצור את המפולת. אפשר להמתין עוד קצת לפני ששוקלים השקעה בשוק הסיני וגם אז להבין שמדובר בשוק מתעורר קלאסי, בו הכול יכול לקרות ובגדול, למעלה או למטה, ולא תמיד זה קשור לכלכלה".

מידרוג מודיעה על הורדת דירוג לכלל אגרות החוב שבמחזור של חברת רבוע כחול נדל"ן בע"מ

רבוע כחול נדל"ן בע"מ

דירוג סדרות

דירוג:A3

אופק הדירוג: CR

מידרוג מודיעה על הורדת דירוג לכלל אגרות החוב שבמחזור של חברת רבוע כחול נדל"ן בע"מ (להלן: החברה) מדירוג A2  לדירוג A3 ועל הותרת אופק הדירוג בבחינה עם השלכות שליליות (Credit Review).

להלן פירוט אגרות החוב במחזור של החברה ליום 31.3.2015:

סיכום שיקולים עיקריים

הורדת הדירוג הנוכחית הינה תוצאה של המשך הידרדרות השוכר המרכזי של החברה – חברת מגה קמעונאות בע"מ, (להלן: "מגה קמעונאות"). לפני מספר ימים, חתמה מגה קמעונאות על הסכם קיבוצי מול עובדיה ובמסגרתו יותר לה לסגור את המרכז הלוגיסטי בקיבוץ אייל ו- 12 סניפי סופרמרקט שהינם בבעלות החברה. הכנסות החברה לרבעון הראשון של שנת 2015 מהשכרת 12 הסניפים הנ"ל ומהשכרת המרכז הלוגיסטי עומדות על כ-14.5% מסך ההכנסות או NOI שנתי מייצג של כ-35 מ' ₪. בנוסף, ביום ה-1.7.2015 החל הליך הסדר נושים בחברת מגה קמעונאות אשר עיקר השפעת הצעת מגה קמעונאות על החברה הינו: אפשרות מגה קמעונאות לבטל חוזים מכבידים בהתאם לאישור בית המשפט, אפשרות להסבת-חוזים לשוכרי משנה, פיחות רוחבי בחוזי השכירות בהיקף של עד 5% מכל חוזה שכירות ומעבר לתשלום חודשי חלף רבעוני. להערכת מידרוג, מעבר לפגיעה הישירה הצפויה בתזרים החברה וביחסי הכיסוי, חלה שחיקה ברמת הוודאות של התזרים ואיכות חוזי השכירות. לאור האמור לעיל, חל שינוי ברמת הסיכון של החברה כלפי מחזיקי אגרות החוב.

בדוח המעקב הקודם, מחודש מאי, הונח כי בכוונת אלון רבוע כחול ישראל להוציא לפועל תוכנית הבראה למגה קמעונאות וכי פעילויותיה עשויות לשפר במידת מה את מצבה של מגה בטווח הנראה לעין. כיום, לאחר הפניה לבית המשפט אנו מעריכים כי קיים איום על המשך פעילותה של מגה קמעונאות. משכך להערכתנו גדלו האתגרים של הרבוע כחול נדל"ן בע"מ לייצוב נכסיה. הדירוג הנוכחי משקלל אתגרים שונים שיכול ויחולו על החברה בטווח זמן קצר  הכוללים, בין היתר, מציאת שוכרים חלופיים וחשיפה לירידת שכר דירה.

הדירוג הנוכחי אינו מביא בחשבון את הגעתה של מגה קמעונאות לכדי מצב של פירוק (בשונה ממתווה של הסדר נושים תחת חסות בית משפט, אותו מבקשת מגה קמעונאות), מצב שצפוי להתברר תוך תקופה קצרה. נציין כי קיימים מגוון תרחישים בהם מצבה של רבוע כחול נדל"ן עשוי להרע, זאת נוכח המגבלות הרגולטוריות הקיימות בתחום קמעונאות המזון ומספר השחקנים המצומצם אשר יכולים להכיל בפעילותם את היקף הסניפים של מגה קמעונאות.

רמת הדירוג משקפת את הגמישות הפיננסית והנזילות הבולטות לטובה של החברה. בהתאם לדיווחי החברה ליום ה-31.3.2015 עמדו לרשותה יתרת מזומן של כ-220 מ' ₪ ותיק ני"ע סחירים בהיקף של כ-155 מ' ₪, לאחר תאריך המאזן התקבלה הלוואה כנגד נכס מניב בהיקף של כ-100 מ' ₪. יתר על כן לחברה נכסים לא משועבדים, מניבים, בהיקף הקרוב ל-2 מיליארד ₪ וכן נכסים מניבים המשועבדים ברמת מינוף סבירה. להערכת מידרוג חלק מנכסים אלו הינם בעלי מאפייני השקעה אטרקטיביים, ובשווי משמעותי, עובדה היוצרת אפשרות מהירה למינופם או מכירתם בטווח זמן קצר לצורך יצירת נזילות מידית. בשנים 2015-2016 לחברה פירעונות קרן אג"ח עתידיים בהיקף מצטבר של כ-412 מ' ₪. להערכת מידרוג, נזילות וגמישות החברה הולמות לרמת הדירוג וצרכי שרות החוב של השנים הקרובות.

המשך רשימת הבחינה תחת השלכות שליליות משקף את האיום על הידרדרות מצבה של מגה קמעונאות עד לכדי הליך של פירוק על נגזרותיו. יצוין, כי במסגרת תרחיש של פירוק מידרוג תבחן את מתווה ההליך בכל הקשור להמשך הפעלת הסניפים, או חלקם, ותשלום שכר הדירה בגינם והשפעתם על הפרופיל הפיננסי של החברה ורמת הסיכון והתאמת רמת הדירוג בהתאם. יובהר, כי כחלק מתרחישי הרגישות לא נלקחו בחשבון חלוקות דיבידנדים משמעותיים לחברת האם.

מידרוג מאשרת מחדש דירוג Baa1, באופק יציב לחברת ש.י.ר שלמה נדל"ן בע"מ

מידרוג מאשרת מחדש דירוג Baa1, באופק יציב לסדרות אג"ח א' ו- ב' שבמחזור של חברת ש.י.ר שלמה נדל"ן בע"מ (להלן: "שיר נדל"ן" ו/או "החברה"). 

הדירוג ואופק הדירוג נסמכים, בין היתר, בתיק הנכסים של החברה, הכולל פעילות בישראל ובגרמניה, המאופיין בתפוסות גבוהות ובחוזים ארוכים. כך לדוגמה, מעל ל-60% מהחוזים (במונחי הכנסות חלק חברה) מסתיימים לאחר שנת 2019; שינוי תמהיל הפעילות בגרמניה מביא להתחזקות מרכיב "ההכנסה הקבועה", כך שהיקף חשיפת החברה לנכסים מניבים עלה (כיום כ-67% מ-NAV מיוחס לנכסים מניבים פעילים לעומת כפחות מ-40% במועד הדירוג הקודם), באופן התומך ביציבות ופיזור התזרים. כך למשל, החברה מימשה כ-5 מלונות בגרמניה (חלקם לפי מודל פעילות תפעולי) ופעלה להשכרתו של המלון אותו תפעלה בעיר מאנהיים לרשת מלונות פתאל; לחברה יחסי איתנות שהולמים את רמת הדירוג, גם בהתחשב באיחוד יחסי של חברות מוחזקות. היקף ההון העצמי לבעלי המניות עומד על כ-280 מ' ש"ח ויחס חוב נטו ל-Cap נטו עומד על כ-70%. להערכת מידרוג, למרות אפשרויות החברה לבצע ריפייננס בהיקפים משמעותיים להלוואות שהועמדו על ידי תאגידים בנקאיים, החברה צפויה להמשיך לשמור על יחסי איתנות שהולמים את רמת הדירוג לאור היקף ה-FFO והאמורטיזציה של החוב; לחברה נזילות שבולטת לחיוב ביחס להיקף פירעונות האג"ח בשנים הקרובות. יצוין כי, לאור יחסי LTV נמוכים, היקף הנזילות צפוי לעלות  ככל והחברה  תבצע  ריפייננס להלוואות הקיימות, וקבלת יתרת התזרים בגין מימוש הנכסים בגרמניה, באופן התומך ביכולת שירות החוב של החברה בטווח הבינוני. 

מנגד, הדירוג מביא בחשבון את ריכוזיות פעילות החברה בישראל, החשופה משמעותית לשוכרים מקבוצת "שלמה"; אפשרות לייזום נכס מניב משמעותי בטווח הארוך על שטחי "השוק הסיטונאי בצריפין". ככל שתחול התקדמות בפיתוח האזורי בסביבת הנכס, בטווח הארוך, ייתכן והחברה תפעל לייזום הנכס המניב בצריפין, אשר פיתוחו צפוי להימשך מספר שנים וכתוצאה מכך עשוי להגדיל את היקף היזום באותה התקופה; חשיפת החברה לפעילות מלונאית בפרנקפורט, שהינו אחד מהנכסים המרכזיים בחברה, עשויה להביא לתנודתיות בהיקף ההכנסות, אף על פי שמדובר במלון הפונה לתיירות עסקית ולא תיירות פנאי. כמו כן, המלון טרם הגיע להתייצבות תפעולית (כמקובל בשנת הפתיחה הראשונה, וזאת בהתאם לתחזיות החברה); העדר נכסים מניבים משמעותיים חופשיים משעבוד; נציין כי, בחודש יולי 2014 נפטר מר שלמה שמלצר ז"ל, בעל השליטה בחברה ויו"ר הדירקטוריון.

מזור רובוטיקה מדווחת על קבלת הזמנות לשבע מערכות Renaissance ברבעון השני של 2015

קיסריה, ישראל – 7 ביולי 2015– חברת מזור רובוטיקה, העוסקת בפיתוח ומכירה של מכשור רפואי מתקדם לניווט כלים כירורגיים בדיוק גבוה ובפולשנות מזערית לניתוחי עמוד שדרה וניתוחי מוח, מדווחת היום על קבלת הזמנות ואספקה של שבע מערכות Renaissance וכן שדרוג מערכת קיימת אחת ברבעון השני אשר הסתיים ב-30 ביוני, 2015. במהלך הרבעון סופקו שש מערכות לבתי חולים בארה"ב ומערכת אחת סופקה לבית חולים בספרד. מזור סיימה את הרבעון השני עם סך של 93 מערכות Renaissance אשר הותקנו ברחבי העולם, מתוכן 53 מערכות בארה"ב - שוק העיקרי לצמיחת החברה. זאת, בהשוואה לסך של 72 מערכות בעולם, 39 מתוכן בארה"ב, ברבעון השני אשר הסתיים ב-30 ביוני, 2014.

"תוצאותינו ברבעון השני מעידות על יכולת הביצוע הגבוהה של צוותי המכירות והשיווק העולמיים שלנו", אמר אורי הדומי, מנכ"ל מזור. "תוצאות הרבעון ממחישות את הצלחתנו ביישומן של מספר יוזמות בהן נקטנו, בכללן התקשרות בשלבים מוקדמים של תהליך המכירה עם ההנהלות הבכירות של בתי החולים, לצורך הגברת הודאות ומידת המחויבות של בתי החולים בתהליך המכירה. כמו כן המשכנו להרחיב את פעילותנו לשווקים עירוניים מרכזיים חדשים בארה"ב. מאמצים מתמשכים אלה יחד עם המודעות הגוברת והעניין הקיים במערכת ה- Renaissance, מעניקים לנו רוח גבית עם כניסתנו למחצית השנייה של 2015".

בכוונת החברה לדווח על תוצאותיה הכספיות המלאות לרבעון השני אשר הסתיים ב-30 ביוני, 2015 ב-28 ביולי 2015.

לנוסח ההודעה במאיה:

http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=978390

מידרוג מודיעה על סיום דירוג של פוקס

מידרוג מודיעה על סיום דירוג המנפיק של פוקס ויזל בע"מ, לאור בקשת החברה. ערב סיום הדירוג עמד דירוג המנפיק על A1  באופק יציב[1].

[1] אגרות החוב של החברה נפרעו פירעון מלא וסופי בחודש יולי 2013.  

עלייה במדד משכן למצב רוכשי הדירות בחודש מאי 2015

עלייה במדד משכן למצב רוכשי הדירות בחודש מאי 2015

מדד משכן למצב רוכשי הדירות, אשר עוקב אחר מצבם של רוכשי הדירות בישראל, עלה בשיעור של 1.4% בחודש מאי 2015 לרמה של 128.5 (100=ינואר 1996). עליית המדד מצביעה על שיפור במצב רוכשי הדירות. מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם על ידי הלמ"ס (סקר מחירי דירות בבעלות דיירים) רשם עלייה חודשית של 0.4%. ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות בישראל, על פי הסקר, בשיעור ריאלי של 3.9%.

כלכלני בנק הפועלים: ירידה בשיעור הריבית על המשכנתאות בחודש מאי, ירידה בשיעור האבטלה ועלייה בשכר הממוצע במשק כל אלה תרמו לשיפור במצב רוכשי הדירות במדד האחרון. מנגד, העלייה במחירי הדירות במשק קיזזה חלקית את השפעת גורמים אלו.

שוק הדיור תוסס –על רקע הציפיות לעלייה במס הרכישה על דירות להשקעה משיעור של 5.0%-6.0% ל- 8.0%-10.0%, ציבור המשקיעים מיהר לרכוש דירות לפני העלייה המתוכננת. היקף העסקאות בדירות חדשות רשמו שיא של כ- 3,000 דירות לחודש בחודשים אפריל ומאי. מגמה זו נמשכה ככל הנראה בחודש יוני וביצועי המשכנתאות בחודש זה זינקו לכ- 6.5 מיליארד ₪. משקל המשקיעים מסך כל העסקאות (כולל יד שנייה) עלה לשיעור של 29% בחודש מאי לעומת 25% חודש קודם.  

סקירה יומית- מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה

מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה: "המשך ההדים של ה"לא" היווני ימשיכו ביממות הקרובות להוריד את היורו והתיקון הטכני מעלה טרם החל. המטבע נמצא סה"כ שבוע ימים בתוך חודש יולי וכבר איבד 1% אל מול השקל מערכו ובשלושה החודשים רואים כבר תמונת נזק של צניחה ב-2.5% אל מול השקל ומעל 8% מתחילת השנה אל מול הדולר. 
כעת זוהי תהיה שעתם של הלונגיסטים שתתבטא בהמשך מגמת נסיגה מהיורו ובריחה לפתרונות פרו דולרית יותר נינוחים עד אשר יעבור זעם בין ממשלת יוון לאיחוד האירופאי. בסופו של דבר, ברור על פי הערכות האנליסטים בשוק שממשלת יוון כן תתקפל אל מול האיחוד האירופאי ותכתיביו וזאת למרות ה"לא" שהשמיע העם היווני ביום ראשון. 
המשך המסחר השבוע ימשיך לספוג תנודתיות משמעותיות אך חשוב להבין כי התיקון הטכני של האירו על האף הסקפטיות מצד עיני הסוחרים לא יאחר להגיע." 

סקירת FXCM ישראל: "שלב חדש וגורלי במשבר היווני"

FXCM ישראל: "שלב חדש וגורלי במשבר היווני"

ירידות השערים בבורסות העולם ביממה האחרונה היו מתונות יחסית וגם הצניחה של האירו נבלמה, מה שמלמד על אופטימיות זהירה בקרב הפעילים בשוק. האירו-שקל נסחר מתחת לרף 4.2 והוא נסחר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2002. כל עוד הצמד מתחת לרף זה הלחץ הוא כלפי מטה.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "אין ספק כי אנו ניצבים מול שלב חדש וגורלי במשבר היווני. רגע ההכרעה הגיע, גם עבור הנושאים והנותנים האירופים וגם עבור היוונים. הזמן אינו משחק לטובת אף אחד מהצדדים. אם הבנק האירופי ימשיך להגביל את הזרמת הכסף לבנקים היוונים, מהר מאוד יסבלו האזרחים ממחסור במזומן ועשוי להתפתח מתוך הצורך פרקטיקה של שטרי חוב או מטבע חלופי, מה שלמעשה יסמן את פרישתה דה פקטו של יוון מגוש האירו. תהליך כאוטי ובלתי מוסדר שכזה עשוי להיות הרה אסון עבור הכלכלה היוונית וגם עבור גוש האירו. התפטרותו של שר האוצר היווני מהווה איתות מצד היוונים על נכונות לחזור למשא ומתן, וכעת יש להמתין ולראות האם גם מהצד השני יסכימו למחול על הכבוד ולחזור למשא ומתן. בסופו של דבר, ירידות השערים בבורסות העולם ביממה האחרונה היו מתונות יחסית וגם הצניחה של האירו נבלמה, מה שמלמד על אופטימיות זהירה בקרב הפעילים בשוק.

האירו-שקל נסחר מתחת לרף 4.2 והוא נסחר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2002. כל עוד הצמד מתחת לרף זה הלחץ הוא כלפי מטה. כמובן שהמסחר בצמד יושפע מהמגמה של האירו בעולם, וקשה כעת להמר על כיוון, מאחר שהתפתחות חיובית עבור האירו עשויה להקפיץ את הצמד חזרה מעל רמה זו. הדולר-שקל לעומת ממשיך לדשדש במקום באזור 3.77-3.78 וזאת בשל היציבות היחסית של האירו-דולר בעולם".

סיכום מחצית 1: תשואות תעשיית קרנות הנאמנות - מיקי סבטליץ, מיטב דש 6.7.15

תעשיית קרנות הנאמנות השיגה למשקיעים תשואה ממוצעת של 0.9%       במחצית ה-1 של 2015

ראלי מניות "כחול לבן" - קרנות מניות בישראל רשמו במחצית ה-1 של השנה את התשואה הגבוהה ביותר בתעשיית קרנות הנאמנות, העומדת על כ-11.1%, זאת לאחר שבכל שנת 2014 עלו בפחות מ-1%.  לעומתן, קרנות מניות חו"ל השיגו תשואה של 1.8% בלבד.

קרנות אג"ח כללי הניבו למשקיעים בחצי ה-1 של 2015 תשואה המסתכמת ב-0.8% וממקמת אותן בראש טבלת הביצועים של קרנות האג"ח, זאת לאחר ירידות חדות של 2.1% בסיכום חודש יוני.

הקרן שרשמה את התשואה הגבוהה ביותר במחצית הראשונה של 2015 היא הקרן "תטא 6F ניהול חוזים ואופציות לכל מזג אוויר" שזינקה ב-50.4%. בצד השני, הקרן שהשיגה למשקיעים את התשואה הגרועה ביותר השנה היא: "מגדל דיקלה 4D תורכיה" לאחר שצנחה בכ-17.7%.

קרנות אג"ח כללי ללא חשיפה מנייתית השיגו למשקיעים תשואה ממוצעת של 0.35%. חשיפה של עד ל-10% מניות סיפקה תוספת תשואה משמעותית העומדת על כ-0.6%. משקיעים שהלכו צעד אחד קדימה ברמת הסיכון ובחרו להשקיע בקרנות אג"ח כללי עם חשיפה של עד 20% מניות, קיבלו תוספת תשואה של יותר מ-1%. בעקבות התשואות החיוביות, ולמרות הירידות החריפות בחודש יוני, קרנות אג"ח כללי רשמו במחצית ה-1 של 2015 את הגיוס הגבוה ביותר העומד על כ-3.7 מיליארד ₪.

קרנות אג"ח קונצרני רשמו מתחילת השנה תשואה ממוצעת של כ-0.8% בהובלת קרנות ה-HIGH YIELD שסיפקו למשקיעים את התמורה על הסיכון שנטלו עם תשואה ממוצעת נאה מאוד של 3.8%. קרנות אג"ח קונצרני ללא מניות רשמו תשואה של 0.7% מתחילת השנה, כאשר חשיפה ל-10% מניות הניבה למשקיעים תוספת תשואה של 1.5%.

אגרות החוב הממשלתיות מסכמות את החצי ה-1 של השנה עם עליות קלות. מדד אג"ח ממשלתי כללי רשם מתחילת השנה תשואה של כ-0.3%, זאת לאחר שירד ברבעון השני של 2015 ב-3.8%. קרנות אג"ח מדינה ללא חשיפה מנייתית רשמו תשואה ממוצעת של 0.15%, וקרנות אג"ח מדינה עם חשיפה של עד 10% מניות השיגו למשקיעים תשואה של 0.6%.

קרנות אג"ח חו"ל סבלו מעליות בתשואות לפדיון של אג"ח ממשלת ארה"ב ומתיסוף השקל אל מול הדולר, שלווה בתנודתיות גבוהה, ורשמו השנה תשואה שלילית של 1.7% בהובלת קרנות אג"ח חו"ל הצמוד ליורו שירדו ב-11% וקרנות אג"ח הצמוד לדולר שהתממשו ביותר מ-2.6%.

קרנות מניות בחו"ל סיכמו את החצי ה-1 עם תשואה חיובית של 1.8% בהובלת קרנות מניות אירופה שעלו ב-6.7% וקרנות מניות סין שעלו ב-6.6%.

מדד מיטב דש של תשואות תעשיית קרנות הנאמנות ירד החודש ב-1.9% כאשר מתחילת השנה הוא עלה ב-0.9%. בחצי ה-1 של 2015 קרנות האג"ח (קרנות אג"ח כללי, אג"ח מדינה, אג"ח שקלי ואג"ח חברות) תרמו חלק קטן יותר מהעלייה של מדד תשואות קרנות הנאמנות העומדת על 0.4%, זאת, למרות משקלם מהווה כ-70% מכלל הקרנות בתעשייה. לעומתן קרנות מניות בארץ ובחו"ל  תרמו את מרבית העלייה של מדד תשואות קרנות הנאמנות של מיטב דש למרות שמשקלם הוא בסה"כ פחות מ-10% מכלל הקרנות בתעשייה.

תשואות קרנות הנאמנות - יוני 2015

קרנות המתמחות במניות בישראל רשמו ביוני תשואה שלילית של 2.5% בהובלת קרנות מניות ת"א 75 וקרנות מניות נדל"ן שהתממשו ב-3.7% וב-6.7% בהתאמה.

קרנות המתמחות במניות בחו"ל רשמו ביוני תשואה שלילית של 5%. הקרנות שבלטו בתשואות השליליות היו קרנות מניות סין שהתממשו ב-8%, וקרנות מניות אירופה שירדו ב-6.3%.

קרנות אג"ח כללי רשמו החודש תשואה שלילית של 1.9%, כאשר קרנות אג"ח כללי ללא חשיפה למניות ירדו ב- 1.7%, וקרנות אג"ח כללי עם חשיפה של עד כ-10% מניות, התממשו ב-1.8%.            

מימושים באפיק הקונצרני - קרנות הנאמנות הקונצרניות ללא מניות ירדו ביוני ב-1.7%,  קרנות אג"ח קונצרני עם חשיפה מנייתית רשמו תשואה שלילית נמוכה יותר העומדת על 1.4% וקרנות ה-HIGH YIELD  סיכמו את חודש יוני עם תשואה שלילית של 0.5% בלבד.

מימושים באגרות החוב הממשלתיות - קרנות אג"ח מדינה ירדו החודש ב-2% בהובלת קרנות אג"ח ממשלתי צמוד מדד לטווח ארוך שירדו ב-4%, כאשר קרנות אג"ח מדינה עם חשיפה של עד כ-10% למניות רשמו ירידות שערים של כ-1.9%.

רדהיל: אישור באוסטרליה ובניו-זילנד לניסוי שלב 3 עם תרופת ה-RHB-104 לטיפול בקרוהן

ביופארמה מעדכנת אודות קבלת אישור באוסטרליה וניו-זילנד לניסוי שלב III המתנהל כעת עם תרופת RHB-104 לטיפול במחלת הקרוהן.

הניסוי שלב III עם תרופת RHB-104 לטיפול במחלת הקרוהן מתנהל כעת בארה"ב ובמדינות נוספות ומתוכנן לכלול עד 120 מרכזים רפואיים ברחבי העולם (MAP US study).

בקשה לניסוי קליני שלב III נוסף עם תרופת RHB-104 באירופה (MAP EU study) התקבלה לאחרונה על-ידי הרשות הרגולטורית לתרופות ומוצרי בריאות של בריטניה (MHRA).

דרור בן-אשר, מנכ"ל רדהיל, ציין: התוספת של אוסטרליה וניו-זילנד לניסוי שלב III עם תרופת RHB-104 לטיפול במחלת הקרוהן, אשר מתנהל כעת בארה"ב ובמדינות נוספות, אמורה להאיץ את קצב הניסוי והכיסוי הגיאוגרפי שלו.

אנחנו נרגשים במיוחד לאור התוספת של שתי מדינות אלו מאחר והפורמולציה של RHB-104 פותחה במקור באוסטרליה על-ידי פרופסור תומאס בורודי, ממציא מוביל של גישות טיפוליות חדשניות למחלות במערכת העיכול,

וכמו כן ניסוי שלב III נערך באוסטרליה על-ידי פייזר עם פורמולציה קודמת של התרופה."

עלייה במדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו- TNS בחודש יוני 2015

עלייה במדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו- TNS בחודש יוני 2015

עלייה במדד אמון הצרכנים בחודש יוני 2015

שיפור בתפיסת המצב העתידי ויציבות יחסית בתפיסת המצב השוטף

שיפור בתפיסת מצב ההכנסות העתידיות

מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-TNS טלסקר עלה בחודש יוני 2015 ב-1.1 נקודות לרמה של 130.5 (אפריל 2002=100). המדד למצב השוטף עלה ב- 0.2 נקודות ומדד הציפיות עלה ב- 1.7 נקודות.

כלכלני בנק הפועלים: רמת המדד די יציבה בחמשת החודשים האחרונים – סביב 130 נקודות. אמון הצרכנים שומר על רמה גבוהה יחסית, תוצאה של מצב טוב בשוק העבודה ובכלל זה עלייה בשכר המינימום. אלו באו לידי ביטוי בשיפור תפיסת מצב ההכנסות העתידיות של משקי הבית. השילוב של רמת אמון צרכנים גבוהה וריביות נמוכות ימשיך להערכתנו לתמוך בהתרחבות הצריכה הפרטית במשק. רמת העסקאות הגבוהה בשוק הדיור בחודשים האחרונים גורמת אף היא לגידול בצריכה (שיפוץ, ריהוט וכדומה).

בארה"ב נרשם שיפור נוסף במדד אמון הצרכנים של הקונפרנס-בורד לחודש יוני. מדד אמון הצרכנים רשם עלייה חדה של 6.8 נקודות לרמה של 101.4נקודות והוא קרוב לרמת השיא של השנים האחרונות. העלייה החודש נובעת בעיקר משיפור בתפיסת מצב שוק העבודה הנוכחי.

קמהדע מודיעה על פרסום בכתב העת המדעי Pediatric Diabetes

קמהדע מודיעה על פרסום בכתב העת המדעיPediatric Diabetes

מציגה תוצאות בטיחות גבוהות במחקר הקליני במינונים שונים של AAT, הניתן בעירוי לחולי סוכרת מסוג 1 שאובחנו לאחרונה, בעוד האיזון הגליקמי של החולים נשמר ורמת ה- C-peptide שלהם הראתה ירידה פחותה

נס ציונה, ישראל (6 ביולי 2015) - קמהדע בע"מ (NASDAQ and TASE: KMDA), חברת תרופות המייצרת מוצרים מבוססים על חלבוני פלסמה ומתמקדת בתרופות יתום, מדווחת על פרסום נתונים חיוביים בכתב העת המקצועי Pediatric Diabetes מהניסוי הקליני שלב 1/2 במוצר המוביל שלה, אלפא-1 אנטיטריפסין (AAT) ממקור הומני הניתן בעירוי, לטיפול בילדים חולי סוכרת מסוג 1 (T1D) שאובחנו לאחרונה.

את המאמר שכותרתו:"Alpha-1 antitrypsin therapy is safe and well tolerated in children and adolescents with recent onset type 1 diabetes mellitus", ניתן למצוא בקישור הבא ובאתר האינטרנט של החברה www.kamada.co.il.

במחקר שלב 1/2 גלוי תווית, שנערך במשך 37 שבועות, נבדקו ילדים עם סוכרת מסוג 1 (T1D) שאובחנה לאחרונה. במחקר השתתפו 24 חולים שקיבלו 18 טיפולים של 40, 60, או 80 מ"ג/ קילוגרם/מנה של AAT במשך תקופה של 28 שבועות. המדדים העיקרים בניסוי היו בטיחות וסבילות. המדדים השניוניים כללו איזון גליקמי, C-peptide, ורמות נוגדנים. מגיבים אפשריים לטיפול הוגדרו מטופלים עם רמות C-peptide שהראו ירידה של פחות מ- 7.5% מנקודת התחלה.

לא דווחו תופעות לוואי מהותיות, מקרים של קטאוצידוזיס (DKA), או מצבי היפוגליקמיה חמורים. תופעות הלוואי לא היו קשורות למינון והיו ארעיות. מדדים הקשורים באיזון גליקמי השתפרו במהלך המחקר בכל הקבוצות, ללא קשר למינון. המוגלובין מסוכרר (HbA1c) ירד מ- 8.43% ל- 7.09% (ממוצע, p <0.001). בסוף המחקר, ל- 18 נבדקים (75%) נמדדו ערכי שיא של C-peptide ≥0.2 .pmol/mL שמונה מטופלים (33.3%) נחשבו כמגיבים פוטנציאלים והתאפיינו בזמן קצר יותר של מחלת סוכרת נעורים בהיכנסם לניסוי(54.5 ± 34.3 vs. 95.9 ±45.7 days, p=0.036)  וירידה גדולה יותר ברמות ה- HbA1c שלהם במהלך תקופת המחקר (−2.94± 1.55 vs.−0.95± 1.83%, p=0.016).

במאמר, רחמיאל ואחרים הגיעו למסקנה כי "טיפול ב- AAT היה בטוח וסביל באופן טוב בילדים עם סוכרת אוטואימונית שאובחנה לאחרונה. יש לציין שזהו המחקר הראשון שמדגים בטיחות גבוהה בשימוש במינונים שונים של AAT הניתן בעירוי לילדים שאינם חולים במחלת החסר הגנטי באלפא -1 (AATD) וחולים בסוכרת מסוג-1 שאובחנה לאחרונה, תוך שמירה על האיזון הגליקמי וירידה פחותה ברמות ה- C-peptide.

"אנו שמחים על הנתונים החיוביים הללו שפורסמו בכתב העת Pediatric Diabetes היות שהם מאמתים תוצאות ממחקרים קודמים שהראו שטיפול ב- AAT יכול להפחית סמנים פרו- דלקתיים ועשוי להגן על תאי הלבלב מפני תגובות אוטואימוניות בחולי סוכרת שאובחנו לאחרונה כפי שנמדדו על ידי רמות HbA1C ו- C-peptide", ציין עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע. "אנו ממשיכים בגיוס חולים לניסוי שלב 2/3 שלנו לטיפול באמצעות AAT בחולי סוכרת מסוג-1, שאובחנו לאחרונה ומצפים להתקדמות בניסוי חשוב זה, שעשוי, כפי שאנו מאמינים, לשנות את הדרך בה מטפלים בחולי סוכרת מסוג 1."

"הבסיס המדעי לטיפול בסוכרת נעורים באמצעות מוצר ה- AAT בעירוי מבוסס על הפעילות האנטי-דלקתית והאימונו-מודולטורית שיש ל-AAT, בעיקר על ידי שינוי בשלבי ההתבגרות של תאים דנדריטים וקידום התמיינות תאי T רגולטורים, שינוי הגורם לעליה מקומית בביטוי של IL-1Ra,TGFβ  וIL-10-. המאפיינים האימונו-מודולטורים האלה עשויים לעכב את רמת הדלקתיות וההרס של תאי הבטא בלבלב, לעכב את תחילת מחלת הסוכרת ולהפחית את שכיחותה", ציין ד"ר ערן שנקר, סמנכ"ל והמנהל הרפואי של קמהדע. "בנוסף, מספר מחקרים שנעשו לאחרונה תומכים ברעיון המדעי לטיפול בסוכרת מסוג 1 מוקדם ככל הניתן לאחר אבחון המחלה או במשך התקופה המכונה 'ירח הדבש', שבמהלכה מסה קריטית של תאי הבטא הפעילים עדיין קיימת. ההשערה הינה כי טיפול ב- AAT עשוי להפחית דלקת בלבלב, ובכך לאפשר את הישרדותם של תאי הבטא הפעילים כך שיוכלו להפריש אינסולין במשך תקופה ארוכה יותר. הישרדות זו עשויה לאפשר למטופל להפחית את התלות באינסולין ממקור חיצוני ועקב כך להפחית את תחלואה נלווית למחלה."

גילת: סוכנות החלל הבוליביאנית בחרה בגילת עבור פלטפורמת הטרמינל הלווייני שלה

סוכנות החלל הבוליביאנית בחרה בגילת עבור פלטפורמת הטרמינל הלווייני שלה המאפשר יכולות תקשורת מקיפות

Agencia Boliviana Espacial הזמינה נתב SkyEdge II-c וטרמינלים לווייניים מסוג Gemini בפס רחב עבור תכנית התקשורת הלוויינית Tupac Katari שלה

פתח תקווה, ישראל, 6 ביולי, 2015 - חברת גילת רשתות לוויין בע"מ (נאסד"ק ובורסת ת"א: GILT), מובילה עולמית בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים ושירותים לרשתות תקשורת לווייניות, הודיעה היום כי סוכנות החלל הבוליביאנית, Agencia Boliviana Espacial (ABE), ביצעה הזמנה ראשונה של נתב SkyEdge II-c, טרמינל לווייני בפס רחב מסוג Gemini VSAT, שירותי תחזוקת SatCare והדרכה כבסיס לפלטפורמת טרמינלים לוויניים לאומית עבור תכנית התקשורת הלוויינית Tupac Katari שלה.

"אנו מספקים שירותי תקשורת לוויינית מאפריל 2015. בעזרת הרשת הלוויינית החדשה שלנו, נוכל לספק פתרונות תקשורת מלאים", הסביר איוון זמברנה, מנכ"ל ABE. "אנו מאמינים כי טכנולוגיית ה- SkyEdge II-c של גילת תאפשר לנו לספק ללקוחותינו שירותי פס רחב באיכות גבוהה כפי המצופה מתוכנית התקשורת הלוויינית Tupac Katari שלנו".

"כאשר ABE השיקו לוויין משלהם, אפשרנו להם להפוך לספק עצמאי של תקשורת לוויינית", הוסיף ראסל ריביירו, סמנכ"ל גילת באמריקה הלטינית. "הצעד הראשון היה לרכוש נתב משלהם וטרמינלים לווייניים אשר ישמשו כבסיס לרשת כלל ארצית. הצעד הבא יהיה לאתר הזדמנויות ביחד עם סוכנויות ממשלתיות, מפעילי רשתות מובייל וחברות DTH לביצוע פרויקטים כמו בחירות, שיקום אסונות, אינטרנט לבתים ועוד".

אודות ABE

ABE, סוכנות החלל של בוליביה, הינה חברה ציבורית האחראית על כל פעילויות החלל בבוליביה. הסוכנות, אשר הוקמה בשנת 2010, אחראית על השקה, ניהול ושימוש בתכנית התקשורת הלוויינית הלאומית Tupac Katari"

אודות גילת רשתות לוויין:

גילת רשתות לוויין (נאסד"ק ובורסת ת"א: GILT) היא מובילה עולמית בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים ושירותים לרשתות תקשורת לווייניות בפס רחב. גילת מפתחת ומשווקת טרמינלים לווייניים (VSAT) המשמשים כציוד קצה לתקשורת לוויינית עם התמקדות הולכת וגוברת בשוק תדרי ה-Ka. בנוסף, משווקת גילת אנטנות בעלות פרופיל נמוך לתקשורת לוויינית בתנועה (SOTM) ואת הדור הבא של מגברי ההספק והמודמים. גילת אף מספקת פתרונות רשת מנוהלת, שירותי תקשורת לוויינית לטלפוניה באזורי פריפריה וקישוריות אינטרנט באמצעות החברות הבנות שלה בפרו וקולומביה.

עם למעלה מ-25 שנות ניסיון ולמעלה ממיליון מוצרים שנמכרו בלמעלה מ-90 מדינות, גילת מספקת לארגונים, ספקי שירות ומפעילי תקשורת פתרונות תקשורת לוויינית לרשתות סלולר, בנקים, חברות קמעונאיות, המגזר הממשלתי ותקשורת באזורי פריפריה. גילת אף מאפשרת לגופי ביטחון ומודיעין להטמיע פתרונות תקשורת בפרופיל נמוך לטובת תקשורת לוויינית בתנועה עבור כוחות קרקע, אוויר ויבשה באמצעות פתרונות ה- SOTM עתירי הביצועים פרי פיתוחה. גילת הינה חברה הנשלטת ע"י קרן פימי.

אלביט מערכות ויצרנית המטוסים ATR, חתמו על הסכם לשילוב מערכת ClearVision™ EFVS ו- SKYLENS™ במטוסי AT

אלביט מערכות ויצרנית המטוסים ATR, חתמו על הסכם לשילוב מערכת ClearVision™ EFVS  ו- SKYLENS™  במטוסי ATR-600S

הפתרון החדשני, יאפשר למטוסי ATR- 600S להמריא ולנחות בתנאי ראות לקויה ובשדות תעופה שמטוסים שאינם מצוידים במערכותEFVS  אינם מאושרים לנחיתה

אלביט מערכות בע"מ ויצרנית המטוסים ATR הודיעו ​​היום על חתימת הסכם לשילוב מערכת ClearVision™ Enhanced Flight Vision Systems (EFVS)  ומערכת הראש הלבישה SKYLENS™ על מטוסי סדרת המטוסים החדשה ATR 600. המערכות יוצעו גם כאופציה לשדרוג מטוסי ATR 600 שכבר נמצאים בשימוש.  המערכות משלבות מצלמה ייחודית  המשפרת את ראות הטייס במזג אויר ולילה, לצד מערכת ראש המקרינה את התמונה ונתוני טיסה על עיניי הטייס ובכך מאפשרות טיסה תוך הסתכלות החוצה. המערכות יגבירו את הבטיחות בטיסה, ואת הזמינות המבצעית של המטוסים, הנדרשים לפעול, לעיתים קרובות, משדות תעופה שאין בהם מכשור מתקדם ומודרני.

יורם שמואלי, מנכ"ל חטיבת כלי טייס באלביט מערכות, מסר: "אנו גאים מאוד בהחלטת ATR לבחור בפתרון שלנו במטרה לאפשר למטוסיה להמריא ולנחות גם בתנאי ראות לקויה". 

פטריק דה קאסטלבג'אק, מנכ"ל חברת ATR, הכריז: "אנו שמחים להציג פיתוח חדשני ופורץ דרך כזה  למטוסי ATR -600s. מערכת SKYLENS החדשה תשפר עוד יותר את הפעילות המבצעית של חברות התעופה, ותספק גמישות תפעולית וסטנדרטים גבוהים של בטיחות ואמינות".

המערכת מתאימה לטיסות יום ולילה ובכל תנאי מזג האוויר תוך הפחתת התלות של הטייס במיכשור של שדות התעופה. עם המערכות החדשות, צוות המטוס מסוגל להמריא ולנחות בתנאי ראות לקויה באזורים בהם לא הייתה נגישות בעבר.

על פי ההסכם בין שתי החברות, מערכת ClearVision EFVS תוצג  כאופציה עבור שני הדגמים ATR 42-600 וב-72-600ATR.

בישראל מטוסי ה ATR משמשים את חברות ישראייר וארקיע בפעילות הפנים ארצית וטיסות חו"ל אזוריות.

ענבל אור מונתה ע"י האסיפה הכללית למנכ"לית החברה הציבורית שבשליטתה

האסיפה הכללית של חברת אינוונטק אישרה פה אחד את מינויה של בעלת השליטה ענבל אור, למנכ"לית החברה לתקופה של 3 שנים מעבר לתפקידה כיו"ר דירקטוריון החברה

בנוסף אישרה האסיפה את שינוי שם החברה ל"מגדלאור מקבוצת ענבל אור בע"מ"

יזמית הנדל"ן ענבל אור, השלימה כזכור, לפני כחמישה חודשים את רכישת השליטה (60%) בשלד הבורסאי אינוונטק, במטרה לצקת לחברה פרוייקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי).

באסיפה כללית שהתקיימה אתמול, אושר מינויה של אור למנכ"לית החברה הציבורית לתקופה של 3 שנים. בנוסף אישרה האסיפה את שינוי שם החברה ל "מגדלאור מקבוצת ענבל אור בע"מ".

ענבל אור ציינה כי, "אני מאמינה בפעילות של חברה ציבורית כמנוף לצמיחה והתפתחות. החברה תתמחה בפרוייקטים של התחדשות עירונית שהינם כיום כורח המציאות".

אור הוסיפה, "אני מאמינה כי מינויי כמנכ"לית החברה וניסיוני הרב בתחום הנדל"ן בכלל ובפרוייקטים בהתחדשות עירונית בפרט, יאפשרו לי להפוך את החברה לגורם דומיננטי ומוביל בשוק שישיא ערך לבעלי המניות".

אנליסט אירופה באופנהיימר, ניר חצב, מתייחס לתוצאות משאל העם ביוון:

אנליסט אירופה באופנהיימר, ניר חצב, מתייחס לתוצאות משאל העם ביוון:

"אחרי שבוע ארוך של אינסוף התבטאויות והערכות, היום בבוקר התברר סופית כי העם היווני בחר להצביע נגד ההסכם שהציעו נושיה של יוון ב-25 ביוני, ברוב גדול של כ-63%. ההערכות המוקדמות היו לקרב צמוד הרבה יותר בין המחנות אבל בסופו של יום, קיבלה ממשלת יוון הבעת אמון משמעותית מאוד מהציבור. שר האוצר היווני, יאניס וורופאקיס, פרסם בלוג לפני כשעה בו הוא הודיע במפתיע כי הוא עוזב את תפקידו באופן מיידי. לטענת וורופאקיס, הוא קיבל מספר רמזים, כולל מראש הממשלה שלו אלכסיס ציפראס, כי עדיף "שייעדר" מהמשך המו"מ. וורופאקיס כמובן ניצל את ההזדמנות והילל את האזרחים האמיצים של יוון, שהעזו להתנגד לאולטימטום של הטרויקה. באופן יותר אובייקטיבי ניתן להתבונן על המהלך כצעד משמעותי, אם כי סימבולי בלבד, של יוון לכיוון הנושים שלה. בכירים באיחוד האירופי ובקרן המטבע העבירו לא פעם ביקורת קשה על וורופאקיס ועל סגנון ההתבטאויות שלו והגדיל לעשות וולפנג שויבלה, שר האוצר הגרמני, שאף ציין בעבר כי וורופאקיס הוא “foolishly naive”. ייתכן ושר אוצר חדש (אולי ממפלגה חדשה?) יצליח לסייע בגישור הפערים בין הצדדים.

כעת, אחרי שקיבלה כתף קרה מהעם היווני, כל העיניים נשואות חזרה אל בכירי הטרויקה, בהמתנה לראות מה תהיה רוח הדברים. בתחילת השבוע שעבר ניסו הנושים להציג את השאלה במשאל העם כשאלה על הישארות יוון בגוש האירו. בהמשך השבוע התבטאויות אלו התמתנו מעט והיו אינדיקציות לכך שהמו"מ יימשך ללא קשר לתוצאה. היוונים אומנם הצביעו נגד ההצעה של הטרויקה מה-25 ליוני אבל לפי סקרי דעת קהל, קיים רוב משמעותי מאוד ביוון לטובת הישארות בגוש האירו. ההתבטאות המרכזית ביותר בתגובה לתוצאות המשאל היא של שר האוצר של הולנד, Jeroen Dijsselbloem, שהוא גם יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש האירו (Eurogroup), שציין כי : “This result is very regrettable for the future of Greece“.

התגובה בשווקים היא כמובן שלילית, אבל בהחלט גם לא היסטרית – מדדי המניות באירופה מאבדים כ-2-3% נכון לנקודה זו, האירו נחלש מינורית בלבד והתשואות על אגרות החוב הנחשבות ל-Safe Havens (ארה"ב, גרמניה, שוויץ, יפן) יורדות ביחד עם עליית תשואות של כ-10 נ"ב באגרות החוב של מדינות הפריפריה.

בהמשך היום יחליט הבנק המרכזי האירופאי האם להגדיל את מימון החירום לבנקים היוונים במסגרת תוכנית ה-ELA (Emergency Liquidity Assistance), שעומד כיום על 89 מיליארד אירו. כידוע, בשבוע שעבר בחר ה-ECB לא להגדיל את היקף מימון החירום, ובכך הכריח את הרשויות ביוון להכריז את מגבלות הון ועל סגירת הבנקים. ללא מימון נוסף מהבנק המרכזי, הבנקים היוונים לא יוכלו לחזור לשגרה, כשברקע דיווחים כי כמות המזומן בכספומטים מספיקה רק לעוד כמה ימים ואפילו פחות מזה. מאוחר יותר היום תיפגש אנגלה מרקל עם פרנסואה הולנד וביום שלישי תתקיים פגישה חירום של מנהיגי האיחוד האירופאי. כאמור, כבר היום אמורות להתקבל אינדיקציות ראשוניות לכיוון שאליו הולכים הדברים – האם לחזרה למו"מ או לפיצוץ ולצעדים קיצוניים.

הערכת הבסיס שלנו היא שבאיחוד האירופאי לא ששים לגרום ליציאת יוון מגוש האירו, על כל המשמעויות האידאולוגיות/פוליטיות (משמעותיות) והכלכליות (קצת פחות משמעותיות – יוון מהווה רק 2% מהתוצר המצרפי בגוש) של מהלך זה. לשני הצדדים היו לא מעט הזדמנויות בעבר "לפרק את החבילה" אך הם בחרו לא לעשות זאת. תוצאת משאל העם בהחלט מקשה על פתרון המצב אבל עם זאת, אנחנו מעריכים שהצדדים יחזרו לשולחן הדיונים לעוד כמה שבועות מייגעים של מו"מ".

אקסלנס: הרעה משמעותית בשווקים עשויה לפגוע בכלכלה המקומית

בחדר עסקאות המט"ח של אקסלנס אומרים הבוקר: "ההשפעות של האירועים ביוון אינם אמורים לפגוע ישירות במשק הישראלי, אך הרעה משמעותית בשווקים הפיננסיים שתוביל לפגיעה בגוש האירופי, שותף הסחר העיקרי של ישראל, צפויה לפגוע בכלכלה המקומית, במיוחד על רקע הייסוף החד שחל בשער השקל מול האירו בחודשים האחרונים. המסחר בדולר דולר נפתח ברמות של 3.7850 שקל לדולר ואירו נסחר בשער של  4.1700 שקל לאירו.

כרגע מחכים לראות מי ימצמץ ראשון באירופה. התפטרות שר האוצר היווני באה לאחר שראש ממשלת יוון, ציפראס, הבהיר לו כי בלעדיו יש סיכוי יותר טוב להגיע להסכם. בינתיים, הבורסות באירופה רושמות ירידה של כ-% 2 .במקביל, הבורסות במזרח יורדות  ב 2%-3%. לאחר שביום שישי הבורסה בסין ירדה ב 5.8%, הכריז הממשל הסיני על שורת צעדים בכדי להחזיר את הרגיעה לשווקים ולהחזיר את המשק לקצב צמיחה מספק, שכרגע נמצא בשפל של 24 שנים."

ווקסיל חתמה על הסכם עם מרכז מוביל בארה"ב לפיתוח טיפול אימונותרפי חדש להשמדת תאים סרטניים

ווקסיל ביו (ת"א: וקסל) תחל בפיתוח טיפול תאי כנגד סרטן המבוסס על מוצר ה-ImMucin, בשיתוף מרכז רפואי מוביל בארה"ב

במסגרת שיתוף הפעולה יבחנו מדעני המרכז הרפואי Mayo Clinic את שילוב מוצר ה- ImMucin של ווקסיל בפיתוח טיפול תאי חדשני לזיהוי וחיסול תאים סרטניים

המחקר במימון המרכז הרפואי מאיו קליניק

"טיפול תאי בעזרת תאיT  של מערכת החיסון, כגישה לאימונותרפיה כנגד מחלת הסרטן, הפך בשנתיים האחרונות לתחום מרכזי המעורר עניין רב הן מדעית והן עסקית, בעקבות תוצאות מרחיקות לכת שהושגו בעזרת טיפולים אימונותרפיים להתמודדות כנגד סרטן גרורתי. לפרופ' גנדלר, לד"ר כהן ולמרכז Mayo Clinic, ניסיון מחקרי טרום קליני וקליני נרחב וידע מעשי ביישום סמן ה-MUC1 למטרות טיפול אימונותרפי בסרטן. אנו צופים כי המחקר המשותף יפתח בפני ווקסיל אפשרויות לפיתוחים חדשים בתחום האימונותרפיה לסרטן, ולעיסוק עתידי באינדיקציות נוספות למוצר ה-ImMucin", אמר ד"ר ליאור כרמון, מייסד ומנכ"ל ווקסיל.

נקודות עיקריות:

  • ווקסיל חתמה על הסכם מחקר ופיתוח עם פרופ' סנדרה גנדלר וד"ר פיטר כהן מהמרכז הרפואי מאיו קליניק (Mayo Clinic) שבארה"ב לבחינת שילוב המוצר ImMucin של ווקסיל בפיתוח טיפול אימונותרפי תאי (Cell Therapy) כנגד סרטן.
  • מוצר ImMucin הקיים הוא טיפול אימונותרפי ארוך טווח בחולי סרטן עם מחלה בהפוגה או ברמה נמוכה ((minimal residual disease, במטרה לחסן את גופם מפני הישנות המחלה והפיכתה לכרונית.
  • שיתוף הפעולה החדש עם חוקרי מאיו יבחן יישום נוסף – תאי, של הטכנולוגיה עליה מושתת ה-ImMucin, לחיסול תאי סרטן המבטאים את הסמן הביולוגי MUC1, אשר נמצא בכ-90% מסוגי הסרטן. בטיפול כזה, פעילות החיסון תבוצע מחוץ לגוף, והמוצר הסופי שיינתן לחולה יורכב מתאי מערכת החיסון של החולה, לאחר שעברו היכרות עם ה-ImMucin והוקנתה להם היכולת לזיהוי והשמדה של התאים הסרטניים- עוד טרם המפגש עימם בתוך גוף החולה. המחקר שיבוצע במסגרת שיתוף פעולה דו שנתי, יבחן את אפקטיביות התהליך בניסויי מעבדה טרום קליניים, ובהתאם לתוצאותיו יוחלט על התקדמות לניסוי קליני בחולי סרטן. 

ד"ר ליאור כרמון, מנכ"ל ווקסיל ביו: "פרופ' סנדרה גנדלר היא חלוצה בתחום האימונותרפיה לסרטן וחתומה על זיהוי הסמן הסרטני MUC1 אליו מכוון המוצר ImMucin של חברת ווקסיל. שיתוף הפעולה עם שני חוקרים מובילי דעה עולמיים בחקר סמן ה-MUC1 למטרות טיפול בסרטן, מחזק את הנוכחות של ווקסיל וטכנולוגיית ה-VaxHit שפיתחנו – הן בעולם האקדמי והן בעולם העסקי, מאפשר חשיפה בינלאומית לחברה, ועשוי לעורר עניין מצד גורמים נוספים הפועלים בתחום

סקירת FXCM ישראל: "התנודתיות במסחר באירו בימים הקרובים צפויה להיות גבוהה"

מבט לשווקים – 6/7 – סקירת מחלקת המחקר של FXCM ישראל

FXCM ישראל: "התנודתיות במסחר באירו בימים הקרובים צפויה להיות גבוהה"

האירו-שקל מצוי על סף קריסה ועשוי לצלול מטה על רקע בריחת המשקיעים מהאירו. מצבו של האירו ישליך במישרין גם על מצבו של הדולר. אי הוודאות באירופה עשויה להבריח משקיעים חזרה אל המקלט הבטוח של הדולר, ובכך לחזק את המטבע למול כל המטבעות, וגם למול השקל.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "שבוע המסחר נפתח על רקע ה"לא" המהדהד שאמר הציבור היווני במשאל העם על הצעת האירופים הסדר חוב חדש בתמורה להמשך מדיניות הצנע. ואולם, אין לפרש את התוצאות הללו כהבעת רצון של הציבור היווני לפרוש מגוש האירו. נראה כי הציבור היווני מעוניין להמשיך להיות חלק מהגוש, אבל לא בתנאי הצנע הנוכחיים. הציבור היווני הביע במשאל העם את אמונו במדיניות של הממשלה היוונית הנבחרת למול הגורמים האירופים, ובמובן זה התוצאות הללו מבטיחות, לפחות לפי שעה, את היציבות הפוליטית ביוון, וזה חשוב ליציבות הפיננסית באירופה בכלל. כעת הכדור עובר לידיים של ראשי הגוש – מרקל, הבנק האירופי, קרן המטבע. אם הם יבחרו לשבור את הכלים, הדבר עלול להוביל לסחרור מסוכן בשווקים. אם הם יגלו נכונות לחזור לשולחן המשא ומתן ולנהל מגעים על הסדר חדש, בתנאים נסבלים יותר עבור העם היווני, הדבר עשוי להוביל לפתרון בר קיימא. על רקע אי הוודאות הזו, התנודתיות במסחר באירו בימים הקרובים צפויה להיות גבוהה. אין ספק שהלחץ על האירו יהיה כבד, כאשר המשקיעים אולי יעדיפו לצמצם חשיפה לנכסים האירופיים עד להתבהרות התמונה. ברמה הטכנית, האירו-שקל מצוי על סף קריסה. כבר בשבוע שעבר שבר הצמד מתחת ל-4.2 לפני שהצליח להתאושש אל מעל רף קריטי זה. אם נראה את הצמד חוזר אל מתחת לרף הזה, על רקע בריחת משקיעים מהאירו, הצמד עשוי לצלול מטה.

וכמובן, לפחות בימים הראשונים של השבוע, מצבו של האירו ישליך במישרין גם על מצבו של הדולר. אי הוודאות באירופה עשויה להבריח משקיעים חזרה אל המקלט הבטוח של הדולר, ובכך לחזק את המטבע למול כל המטבעות, וגם למול השקל. הדולר גם מקבל רוח גבית מהעלייה בציפיות הריבית על רקע נתוני המקרו החיוביים של השבוע האחרון בארצות הברית. ברמה הטכנית, השקל מצא תמיכה חזקה ב-3.75, נמנע משבירה מטה, והצליח לטפס מעלה, כאשר עכשיו הוא נע סביב ה-3.76. אולם, רק עלייה מעל 3.80 עשויה לתת את האות למהלך יותר  משמעותי כלפי מעלה".

מארז צדוק, מקרנות אביב

"בחודש האחרון איבד מדד הדאקס הגרמני כ-3% משוויו וברבעון האחרון 7.6%. ברבעון שלפני כן טס מדד הדאקס בכ-24%, כך שסה"כ בחצי שנה עלה בכ-17%. בסך הכל אם אנחנו לוקחים את גרמניה, שמושפעת מהמשבר באופן הכי מהותי, כנייר הלקמוס של המשבר היווני, אז או שהשוק לא מתרגש מהמשבר היווני ומהאפשרות שיוון תפשוט את הרגל ותפרוש מגוש האירו, או שהשוק עדיין לא הפנים את האפשרות הזאת. אם השוק לא מתרגש, זה סימן מעודד. אם השוק לא הפנים, אז כמו שאומרים, המצב יכול להיות הרבה יותר גרוע. אנחנו מעריכים שהשוק מפנים את האפשרות שיוון תפרוש, כיוון שהאפשרות הזאת קיימת ונוכחת בחדרי מסחר כמו שארון קבורה נוכח בחדר הספדים. עדיין אנחנו נמצאים פעמים רבות מדי בתקופה האחרונה, במצבים בהם לא היינו מעולם ובשל כך, קשה לחזות את תגובת השווקים. למשקיעים שונאי סיכון מומלץ להקטין את הפוזיציה המנייתית עד שכיוון השוק יהיה ברור יותר. למשקיעי הטווח הארוך מומלץ להישאר בשוק ואף לראות בירידות הזדמנויות קנייה מעניינות".

התייחסות להצבעת משאל העם ביוון - אלכס זבז'ינסקי כלכלן ראשי מיטב דש, 6.7.15

יוון על סף תהום

על מנת לנסות ולנחש מה יקרה לאחר שהיוונים הצביעו נגד התנאים לקבלת סיוע מהאיחוד האירופאי, צריכים לעמוד על מספר נקודות בעלות ודאות יחסית גבוהה :

קודם כל, מבחינת יוון הזמן אוזל ומהר. הבנקים במדינה סגורים והכסף עומד להיגמר. בלי הזרמת כסף אל הבנקים, שיכולה להתבצע רק מבחוץ ע"י ה-ECB אם מדובר באירו, יוון לא תוכל לתפקד יותר מתקופה קצרה. עונת התיירות כבר בסכנה. היבוא נעצר, כולל יבוא התרופות, מצרכי מזון ודברים חיוניים אחרים.
ספק רב שהבנק המרכזי האירופאי יכול להחליט על דעת עצמו להמשיך ולזרוק "כסף טוב על כסף רע". מימון הבנקים ביוון, כאשר ממשלת יוון עומדת בסיכון גבוה לפשיטת רגל, לא נראית כאופציה ריאלית בנסיבות הקיימות.
לא נראה שהאירופאים יכולים להציע ליוון הסכם מרוכך יותר לאחר שמשאל עם. צעד זה יכול לפתור בעיה בטווח קצר, אך ליצור בעיות קשות הרבה יותר בטווח ארוך יותר. השנה צפויות להתקיים בחירות בספרד. אם בעקבות משאל עם ביוון היא תקבל הקלה משמעותית בתנאי החוב, מדוע אחרי בחירות בספרד הממשלה שם לא תקיים משאל עם דומה ותדרוש מהאירופאים הקלה בתנאים? זה יכול ליצור תגובת שרשרת בכל המדינות האירופאיות שקיבלו סיוע ומתמודדות עם קיצוצים ורפורמות כואבות.
גם אם האיחוד האירופאי היה רוצה לנהל מו"מ חדש בתנאים אחרים עם ממשלת יוון, לא בטוח שהדבר אפשרי פוליטית. תוקף חבילת הסיוע הנוכחית יפוג מחר וכדי לנהל מו"מ חדש הפרלמנטים במדינות האירופאיות צריכים להסמיך את הממשלות, מה שלא בטוח שיעבור בקלות אך בטוח ייקח זמן רב. 
גם לא כל כך ברור שלממשלת יוון עצמה יש מנדט לנהל מו"מ חדש. הרי משאל עם לא הגדיר סמכויות הממשלה וטווח הפעולה שלה. לכן, גם אם יהיה הסכם חדש הוא יצטרך כנראה להגיע למשאל עם.

השיקולים שהוצגו לעיל מותירים סיכוי לא גבוה להסכם חדש. נראה, שתסריט הסביר ביותר תהיה התנתקות יוון מגוש האירו. כדי להמשיך ולהתנהל, לשלם משכורות, פנסיות וכו' הממשלה עשויה כבר בקרוב להנפיק מטבע חדש.

אולם, גם במקרה של התנתקות יוון יש מספר אפשרויות.

האירופאים לא צריכים למהר עם ההחלטות בלתי הפיכות. הצהרה על הוצאת יוון תכיר בכך שחובותיה הופכים לאבודים. האירופאים יכולים להקפיא בינתיים את המצב בלי לבצע פעולות נוספות ולהמתין להתפתחויות. החוב הקיים לא גדל. יוון זאת לא חברה מסחרית שצריכים לפעול נגדה מהר כדי לחלץ ממנה כמה שיותר. יתכן שבינתיים, יהיה שינוי פוליטי ביוון עצמה שיאפשר מו"מ חדש. יחד עם זאת, האירופאים  לא יוכלו להמתין יותר מדי זמן. ב-20/7 יוון צריכה לשלם חוב ל-ECB.

השפעה על השווקים

כעת צפויה תקופה תנודתית בשווקים. הבנק המרכזי האירופאי כבר הכריז שהוא ינקוט בכל האמצעים כדי למנוע התפשטות המשבר. אנו מעריכים שנוכח המצב הכלכלי והפיננסי המשתפר באירופה, כולל של הבנקים, בהשוואה לשנים 2011-2012, ובהתחשב בכלים שעומדים היום לרשות קובעי המדיניות באירופה כדי למנוע התפשטות המשבר, הסיכון להרחבה ממושכת של המשבר למדינות אחרות יחסית נמוך.

תגובת אורי גרינפלד מפסגות לתוצאות משאל העם ביוון

העם היווני הצביע אוחי (לא): המשקיעים יברחו מסיכון: מניות OUT, אג"ח גרמני, אמריקאי וישראלי IN. הפעם האירופאים יצטרכו לפעול מהר ולפרוס שמיכה מספיק גדולה על מנת למנוע כל חשש לאפקט דומינו

יותר מ-60% מהמצביעים היוונים אמרו "לא". במשאל העם תוצאות ההצבעה הן חדשות רעות לשווקים בטווח הקצר שכן הן מובילות לעלייה משמעותית באי הוודאות לגבי גוש האירו ובהסתברות גבוהה הן אף מסמלות את יציאתה הקרובה של יוון מגוש האירו. לכן סביר להניח שנראה בימים הקרובים תהליך של "בריחה מסיכון", מניות OUT, אג"ח גרמני, אמריקאי וישראלי IN. מפה והלאה הדברים תלויים בעיקר במקבלי ההחלטות האירופים. מצד אחד הועדה המוניטארית של ה-ECB צפויה להיפגש היום ולהחליט על המשך צעדיה בכל הנוגע ל-ELA עבור הבנקים היוונים. מצד שני, התבטאויות של בכירים בצרפת ואיטליה (כולל ראש הממשלה) דוחפות להמשך מו"מ מהיר גם במצב זה כאשר לפגישה של מרקל והולנד היום בפריז יש משקל רב בנושא זה. לכן מפה והלאה התרחיש נראה לנו פחות או יותר כך:

קודם כל, כאמור, ייתכנו הסכמות בימים הקרובים, הסכמות שכנראה יכללו "תספורת" למחזיקי החוב היווני הציבוריים (קרנות הסיוע, ה-ECB וה-IMF).

אם לא, תאריך המפתח הבא הוא ה-20 ביולי בו יוון צריכה להחזיר 3.5 מיליארד אירו ל-ECB. עד אז ובטח שלאחר מכן ה-ECB יצטרך להחליט אם הוא רוצה להמשיך את ה-ELA (הלוואות החירום לבנקים ביוון).
אם לא, יוון תצטרך להחליט אם לתת לחלק מהבנקים לקרוס.
אם לא, היא תאלץ להלאים אותם ולצאת מהגוש.


ייתכן ויציאה של יוון לא תצית אפקט דומינו. הסביבה הכלכלית והפוליטית בשאר מדינות ה-PIIS שונה מזו שביוון. פורטוגל למשל עמדה ברוב ההתחייבויות שלה במסגרת תוכנית הסיוע. ביוון לעומת זאת אפילו הקלפיות אתמול נסגרו בחמש אחרה"צ.
אם לא, האירופאים יצטרכו לעשות ככל שניתן על מנת לעצור את תהליך הדומינו.
איך? הבטחה לנזילות בלתי מוגבלת לבנקים ברחבי גוש האירו מצד ה-ECB, הגדלת ה-QE ורכישת אג"ח PIIS מצד קרנות הסיוע על מנת למנוע מהתשואות לעלות.


המשמעות: מכיוון שיש כל כך הרבה "אם לא" עד לתרחיש השלילי, התרחיש החיובי הוא עדיין הסביר יותר (גם אם זה יקח עוד זמן). לכן, משקיעים שמחזיקים נזילות גבוהה יוכלו לנצל אותה במידה וירשמו ירידות בשווקים  בטווח הקצר. בנוסף, אם אכן האירופאים יצטרכו להציג כלים לא קונבציונאליים נוספים כפי שמתואר מעלה, הדבר יתמוך בהיחלשות נוספת של האירו. אם לא, והדברים יסתדרו לפני כן, האירו דווקא צפוי להתחזק.


הסיכונים: ראשית, האירופאים לא הוכיחו בשנים האחרונות את היכולת לפעול מהר ובצורה חותכת. העימותים הפוליטיים בתוך הגוש, האלרגיה של חלק מחברי ה-ECB להדפסות מיותרות ועוד הובילו לכך שכל החלטה חשובה התקבלה מאוחר מדי. הפעם האירופאים יצטרכו לפעול מהר ולפרוס שמיכה מספיק גדולה על מנת למנוע כל חשש לאפקט דומינו. שנית, עם כל הכבוד לקרנות הסיוע ולמאות מיליארדי האירו שיש בהן חשוב לזכור שהחוב של ספרד ואיטליה הוא עצום (1.1 ו-2.2 טריליון אירו, בהתאמה). לכן, אם האירופאים לא יצליחו לעצור את האפקט הפסיכולוגי והשווקים באמת יחששו מקריסה של גוש האירו, האירופאים יצטרכו למצוא פתרונות חדשים ויצירתיים במהירות.

רוני יונסיאן, לאומי שוקי הון - תגובה למשבר היווני

"ההשלכות של יציאה מגוש האירו – קטסטרופליות ליוון; ציפראס לא באמת רוצה בכך"

דחיית המתווה האירופאי ע"י העם היווני, בהתאם לעמדתו והמלצתו של ציפראס, נועדה אך ורק לחיזוק עמדתו מול הנושים. ציפראס יודע שההשלכות של יציאה מגוש האירו הן קטסטרופליות ליוון ושמרבית הסיכויים הם כי אירופה תוכל להכיל אותן אחרי הזעזוע הראשוני.

ציפראס לא באמת מעוניין לצאת מגוש האירו. הוא מעוניין להגיע למשא ומתן עם גיבוי של העם היווני. יחד עם זאת, ציפראס מגיע למשא ומתן בעמדה מוחלשת, והזמן פועל נגדו. בהיעדר מטבע יווני, אין ליוונים אפשרות למשוך זמן על ידי הדפסת כספים. מדינה עם מטבע ריבוני יכולה הייתה לפחת את המטבע שלה ובכך להמשיך ולשמור על רמת תפקוד כלשהי. ליוון אין אפשרות כזאת.

הבעייה המרכזית של יוון היא שבהיעדר תמיכה מה – ECB  שעד לפני כמה ימים החזיק את הבנקים היוונים מונשמים, הכלכלה היוונית תעבור זעזוע קשה: קשה לשמור על מדינה מתפקדת לאורך זמן ללא מערכת בנקאית. שר האוצר היווני, שיודע זאת, הודיע הבוקר על התפטרותו. עם זאת, שר האוצר היווני החזיק בעמדות ניציות ותגובת השווקים להתפטרותו הינה חיובית, כיוון שמהלך זה תומך בקידום פתרון בין שני הצדדים.

תרחיש פרישה

במקרה שיוון "תלך עד הסוף" ולא תתקדם לקראת פתרון יקרה אחד מהשניים: או שה – ECB יבחר לתמוך באופן זמני ומוגבל בבנקים היוונים עד להקמת מטבע חדש או שהיוונים יהיו תלויים בסיוע בינלאומי. במקרה של פרישה לא מוסדרת, יוון תעמוד בפני משבר הומניטרי שסימנים ראשונים שלו ניתן לראות כבר עכשיו – מחסור בתרופות ומזון באזורים מסוימים.

אם יוון תחליט שהיא פורשת מהאירו באופן סופי, וחוזרת למטבע יווני חדש, יהיה עליה לחשוב טוב לפני ההחלטה לפתוח את הבנקים מחדש. פתיחת הבנקים לפני השקת המטבע היא בעייתית, שכן מחזיקי הפקדונות ירוצו למשוך את כספם הנקוב באירו מחשש שזה יומר למטבע יווני הצפוי לאבד ערך מייד עם ההשקה. לכן בתרחיש זה סביר כי פתיחת הבנקים תלווה בהגבלות משמעותיות על משיכת כספים.

מקרים מן העבר

נזכיר כי בקפריסין, בה תהליך החילוץ היה מהיר יחסית, הבנקים היו סגורים במשך 12 ימים. שני מקרים נוספים היו בארגנטינה בשנת 2001 ובפנמה בשנת 1989. בפנמה הבנקים היו סגורים ומשיכות הכספים היו מוגבלות ביותר במשך 9 שבועות. בארגנטינה ההגבלות על משיכת כספים נמשכו שנה שלמה. יחד עם זאת, בהיעדר תמיכה מה – ECB מצבם של הבנקים היוונים נראה היום שברירי יותר.

סאמיט אחזקות ממשיכה להתרחב: רוכשת בכ- 40 מיליון יורו חוב כנגד 6 נכסים בגרמניה

סאמיט אחזקות ממשיכה להתרחב: רוכשת ב 40 מיליון יורו חוב כנגד 6 נכסים בגרמניה

העסקה מתבצעת במחיר הנמוך בכ- 48% מסך החוב המסתכם בכ- 78 מ'  יורו/ העסקה משקפת תשואה של כ- 13.8% על מחיר ההלוואה. בחודש שעבר רכשה סאמיט פארק  משרדים בגרמניה בתמורה לכ- 55 מ' יורו'

זוהר לוי, יו"ר סאמיט: "רכישה זו מצטרפת לרכישות נוספות שביצעה החברה מתחילת שנת 2015 בגרמניה ובהיקף כולל של כ- 95 מיליון יורו, וזאת כחלק מאסטרטגיית החברה להגדלת היקף הנכסים בארץ ובחו"ל. בעסקה זאת רכשנו הלוואה על 6 נכסים במחיר הנמוך בכ- 48%  מסכום ההלוואה, ובתשואה גבוהה של כ- 13.8% על מחיר ההשקעה. להערכתנו ניהול נכון של הנכסים יביא להשבחתם, לעלייה בשיעור התפוסה ולגידול משמעותי בשיעור התשואה על ההשקעה בעתיד".

חברת סאמיט אחזקות מנצלת הזדמנות פיננסית בשוק הגרמני. החברה חתמה על הסכם עם גורם שמימן את פורטפוליו הנכסים שלה אשר היו מושכרים בעבר לענקית התקשורת "דויטשה טלקום", לרכישת ההלוואה שניתנה בגינם. סאמיט תרכוש את ההלוואה המסתכמת בכ-326 מיליון שקל (כ-78 מיליון אירו בכ-167 מיליון שקל בלבד (כ-40 מיליון אירו), כך שהפער בין התמורה לבין סך ההלוואה הנרכשת עומד על כ-159 מיליון שקל (כ-38 מיליון אירו).

פורטפוליו הנכסים המושכרים בחלקם לדויטשה טלקום ולשוכרים נוספים, כולל 6 בנייני משרדים בשטח כולל של כ- 63,000 מ"ר, המושכרים בשיעור תפוסה של כ- 72% ומניבים דמי שכירות בסך כולל של כ- 23   מיליון שקל (כ- 5.5 מיליון יורו לשנה). דמי השכירות האמורים משקפים כאמור, תשואה של כ- 13.8% על מחיר רכישת ההלוואה.

הנכסים ממוקמים בערים מרכזיות בגרמניה בעיקר סביב ברלין, דיסלדורף ופרנקפורט והנם בעלי פוטנציאל השבחה כתוצאה מאפשרות להשכרה של שטחים פנויים, הסבה של חלקם למגורים ופיתוח של קרקעות עודפות.

בחודש שעבר דיווחה החברה, כי רכשה פארק משרדים בשטוטגרט גרמניה בתמורה לכ- 230 מיליון שקל המשקפת תשואה שנתית נטו של כ- 7.5% . שיעור התפוסה בפארק עומד על כ- 95%  ודמי השכירות השנתיים נטו מסתכמים בכ- 19 מיליון שקל בשנה.

בנוסף, פרסמה החברה בחודש יוני מצגת למשקיעים במסגרתה פירטה את תכניתה האסטרטגית להרחבת פורטפוליו הנכסים בגרמניה ובישראל. על פי המצגת בכוונת החברה להשקיע כ- 1.25 מיליארד שקל ולהגיע לסך נדל"ן להשקעה של כ- 4.5 מיליארד שקל. רכישות אלו צפויות להגדיל בכ- 100 מיליון שקל את הכנסות החברה מנכסים מניבים ובסה"כ להגיע להכנסות שנתיות של כ- 330 מיליון שקל. על פי התכנית ה-  NOIשל החברה יגדל בכ- 94 מיליון שקל בשנה וצפוי לעלות על- 300 מיליון שקל.

סאמיט אחזקות, בשליטת זוהר לוי, הינה חברת נדל"ן מסחרי הפועלת בשוק בגרמניה החל משנת 2004. ליום המאזן, החברה מאחדת 111 נכסים מניבים בגרמניה ובישראל בשווי של כ- 2.9 מיליארד שקל ובשטח להשכרה הכולל כ- 812 אלפי מ"ר. מרבית נכסי החברה ממוקמים בערים הגדולות או בסמיכות להם ובאזורי הביקוש. 

כיל חתמה על הסכם רשיון לשימוש בטכנולוגיה לטיפול בשפכים עם מכון המחקר היישומי מיגל

כיל, יצרנית גלובלית של מוצרים מבוססי מינראלים ייחודיים המספקת את צרכיה החיוניים של האנושות בעיקר בשוקי המזון, החקלאות, והחומרים המורכבים, הודיעה היום, כי כיל חיפה חתמה על הסכם רשיון עם מיגל –­ מכון למחקר מדעי בגליל, לשימוש בטכנולוגיה ייחודית בעלת פטנט לטיפול בשפכים.

במסגרת ההסכם, תהיה כיל חיפה זכאית לפתח, לייצר ולשווק חומרים מגיבים (ריאגנטים) אשר פותחו על ידי מיגל לטיפול בשפכים. ההסכם נחתם עתה, עם השלמתה המוצלחת של תכנית ההרצה ("פיילוט") בת השנה, אשר הובלה על ידי מיגל בשיתוף עם החממה הטכנולוגית של כיל, כיל חדשנות, לפיתוח תהליך ורכיב ייחודיים אשר יסייעו בהפחתת רמות הזיהום במי השפכים לטובת מחזור המים המיועדים להשקיה. הטכנולוגיה החדשנית תשולב במוצרים חקלאיים המיוצרים על ידי כיל חיפה, לשימוש לקוחות קיימים וחדשים של החברה.

מיגל הנו מכון מחקר מדעי יישומי. במכון מתבצע מחקר יישומי בין-תחומי המשלב פעילויות וידע בתחומי האגרוטכנולוגיה, הסביבה והמים, מדעי המחשב, הביוטכנולוגיה, המיקרוביולוגיה, תזונה קלינית, מדעי הצמח, כימיה סינטטית, כימיה חישובית וחקלאות. המכון פועל בשותפות עם התעשייה והאקדמיה במטרה לקדם את הפיתוח הכלכלי, התעשייתי והאקדמי של הגליל. למכון יידע ייחודי במו"פ יישומי בתחומי הכימיה החישובית, הסביבה, המים והאגרוביומדיקל. פעילות המכון בתחום האגרוביומדיקל משלבת חקלאות מתקדמת, תזונה קלינית, מיצוי  ואפיון חומרי טבע פעילים ורגולציה של מזונות מבוססי מדע.

כיל חדשנות הוקמה בשנת 2014, במטרה למנף פיתוח תהליכים ומוצרים חדשים ולשפר מוצרים בני-קיימא, וכן לספק פתרונות לאתגרים המרכזיים העומדים בפני החברה, באמצעות הכלים הנדרשים לאיתור נושאים יצירתיים ומיזמים חדשים מרחבי העולם. כיל מאמצת גישת Open Innovation מתוך רצון להיחשף לטכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך גם ממקורות חיצוניים, ולרתום את הכוח הטמון בשיתוף הפעולה עם מדענים ויזמים מכל רחבי העולם לצמיחת וקידום החברה.

החממה הטכנולוגית של כיל מאפשרת ניצול אופטימאלי של יכולות המו"פ בחברה, ובכלל זאת מרכזי המחקר והפיתוח של קבוצת כיל המעסיקים כ-500 אנשי מקצוע והעובדים בתמי אימי (יחידת המחקר והפיתוח המרכזית של כיל הממוקמת בחיפה) ובמתקני המחקר והפיתוח האחרים של החברה בישראל, בגרמניה, בהולנד ובארה"ב. במסגרת החממה מתנהלים כיום עשרה פרויקטים וכבר הוגשו למעלה מ-500 מהצעות חדשות לשיתוף פעולה.

התייחסות מחלקת המחקר של בית ההשקעות "טופ אלפא" לירידות החדות בסין

התייחסות מחלקת המחקר של בית ההשקעות "טופ אלפא" לירידות החדות בסין:

"בשבועות האחרונים איבד מדד המניות של שנחאי כ- 30% מערכו. הקריסה הזו הייתה רק עניין של זמן, לאחר שהמניות בשנחאי הגיעו לתמחורים בועתיים - מכפילי רווח דו-ספרתיים גבוהים למדי ואף תלת-ספרתיים אצל חלק מהחברות, בדומה למצב ששרר במניות הנאסד"ק בבועה של 2000. כעת, הממשל מנסה לבלום את הירידות באופן מלאכותי על ידי הצבת מגבלות על הנפקות, ביצוע מכירות בחסר וכדומה. להערכתנו, זה יכול "לצנן" מעט את הירידות לזמן מה, אבל בסופו של דבר אי אפשר יהיה לעצור את המניות מלרדת למחיר ההוגן שלהן. לכן, לדעתנו עדיף להתרחק מהמניות בשנחאי בעתיד הקרוב".

בית ההשקעות "הלמן-אלדובי" בסקירה השבועית: "לכל החלטה שתתקבל במשאל העם היווני תהיה השפעה חיובית על הש

בית ההשקעות "הלמן-אלדובי" בסקירה השבועית: "לכל החלטה שתתקבל במשאל העם היווני תהיה השפעה חיובית על השווקים"

באירופה, יוון ממשיכה לרכז עניין בשווקים לקראת משאל העם שיתקיים היום. כרגע, לא ברור האם השאלה שיוון צריכה לענות עליה היא שאלה ספציפית על קבלת תכנית הצנע או שאלה כללית יותר על המשך השייכות לגוש האירו, אך אנו מעריכים כי לכל החלטה תהיה השפעה חיובית על השווקים לאור החזרה לתנאי ודאות.
נתוני התעסוקה שהתפרסמו ביום חמישי בארה"ב אכזבו במקצת, למרות ירידה בשיעור האבטלה לרמה הנמוכה ביותר מזה 7 שנים, לאור קיפאון בשכר השעתי וירידה בשיעור ההשתתפות.
אנו צופים המשך תנודתיות גבוהה בשוק האג"ח המקומי כנגזרת של שווקי האג"ח בעולם לאור הרגישות הגבוהה למתרחש ביוון ולנתוני המאקרו בארה"ב המרמזים על מועד העלאת הריבית הצפויה, אנו מחזיקים בהמלצה על קיצור מח"מ התיק בתקופה הקרובה.

השוק האמריקאי:

התפרסמו השבוע נתונים מאכזבים משוק העבודה המראים אמנם על ירידה באבטלה בשיעור של 0.2% לרמה של 5.3%, השיעור הנמוך ביותר ב-7 השנים האחרונות, אך מנגד, מצביעים על ירידה בשיעור ההשתתפות אשר  ירד בחודש יוני ל-62.6% לעומת 62.9% בחודש מאי- הנתון הנמוך ביותר מאז 1977. תוספת המשרות למשק האמריקאי עומדת על כ-223 א' משרות לעומת צפי של 230 א', והשכר השעתי נותר ללא שינוי, לאחר עלייה של כ-0.3% בחודש הקודם וציפיות לגידול של 0.2% החודש.

השוק האירופאי:

יוון ממשיכה לרכז עניין לקראת משאל העם שייערך היום (5.7), בו יצביעו היוונים על קבלת ההסכם עם הנציבות האירופית וקרן המטבע הבינלאומית, הכולל קיצוצים נרחבים וצעדי צנע, בתמורה להמשך התמיכה במדינה. בעוד שר האוצר חזר והאיץ באזרחי יוון להצביע נגד התכנית במשאל העם,  סקר שנערך עבור בלומברג ופורסם ביום שישי מראה כי המירוץ צמוד מאד- 43% צפויים להצביע נגד מול 42.5% שצפויים להצביע בעד . ביום רביעי, הוציא גוש האירו הצהרה לפיה לא ידון בהסכם מחודש עם יוון עד לקבלת תוצאות המשאל, ובמכתב ששלח יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום, הוא הוסיף כי ללא הסכם, הגוש אינו יכול להעביר ליוון כספים נוספים מחבילת החילוץ, שתוקפה פג ב-30 ביוני. בתגובה אמר ראש ממשלת יוון ציפראס, כי ארצו זקוקה למחיקה של 30% מחובותיה. בינתיים במדינה, הבנקים עדיין סגורים והלחץ למזומנים גובר. במקביל, סוכנות הדירוג הבינלאומית הורידה את דירוגה של יוון בדרגה אחת ל-CC, שמשמעותה "אג"ח זבל".

השוק הישראלי:

ביום חמישי פרסם משרד האוצר את תחזית הצמיחה שלו לשנים 2015-2016, לפיה המשק הישראלי צפוי לצמוח בשנים אלו ב-3.1% וב-3.3% , בהתאמה. תחזית זו עולה בקנה אחד עם תחזיות משלחת קרן המטבע לישראל אשר הגישה ביום רביעי את הדו"ח הראשוני על כלכלת ישראל וצופה את המשך מגמת הצמיחה הנוכחית בקצב של 3%-3.25%, אך נמוכה מתחזית הצמיחה של בנק ישראל העומדת על 3.7%. לשם השוואה, בשנת 2014 צמח המשק הישראלי ב-2.8% בלבד.  במסגרת הסקירה של משרד האוצר נימנו גורמים העשויים להשפיע על התחזיות כגון יציאה אפשרית ממשטר הריבית הנמוכה, שינויים בסביבה הגיאו-פוליטית העולמית, האצה בקצב ההתאוששות בעולם וגידול נוסף בקצב ההצטרפות של המגזר הערבי והחרדי לשוק העבודה.

שווקי ההון:

- השבוע שווקי המניות בארץ ובעולם ננעלו בירידות שערים כאשר הם מושפעים מנתוני מאקרו ומהמשך ההתרחשויות ביוון. בסיכום שבועי, מדד המעו"ף ירד בכ-0.44% ומדד ת"א 75 ירד בשיעור של כ-2.29%. מבחינה סקטוריאלית, המדדים שבלטו לשלילה היו מדדי הנפט והגז ומדד הביומד שאיבדו מערכם כ-4.94% ו-3.09%, בהתאמה.  מנגד נסחר מדד הנדל"ן בניגוד למגמה ועלה בכ-0.29%. 

גם בארה"ב, המסחר במדדים המובילים הסתיים ביום חמישי בירידות שערים  (ביום שישי לא התקיים מסחר בארה"ב בעקבות חג העצמאות האמריקאי) , כאשר מדד ה-S&P500 נחלש ב- 1.18% בסיכום שבועי, מדד הנאסד"ק  נחלש ב-1.4%, ומדד הדאו-ג'ונס ירד בכ-1.21%. המדדים באירופה ננעלו בירידות חדות, כאשר מדד הדאקס הגרמני נחלש בכ-3.78%, הפוטסי בלונדון ירד בכ-2.49% ומדד ה- Eurostoxx50 ירד בכ-3.4% בסיכום שבועי.

אג"ח- באפיק הסולידי, נרשמה השבוע מגמה חיובית. מדד התל-בונד עלו בכ-0.2% בממוצע בסיכום שבועי. שערי אגרות החוב הצמודות למדד (הגלילים) עלו במח"מ הארוך בכ-0.45% ומדדי אגרות החוב השקליות (השחרים) עלו בכ-0.6% במח"מ הארוך.

בשוק המט"ח, הדולר נחלש בכ-0.63% ונסחר ביום שישי בשער של 3.76 מול השקל. גם היורו נחלש מול השקל בשיעור של כ-1.16% ונסחר ביום שישי בשער של כ-4.1876.

סיכום חצי שנתי של נכסי תעשיית קרנות הנאמנות מיקי סבטליץ מיטב דש 5.7.15

לראשונה מאז שנת 2011: תעשיית קרנות הנאמנות רושמת פדיונות כבדים של כ-19.3 מיליארד ₪ במחצית הראשונה של 2015

המחצית הראשונה של 2015 מתחלקת לשני רבעונים שונים בתכלית זה מזה. כאשר מחד, נרשמו עליות שערים במדדי המניות ואגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות ברבעון הראשון, ומנגד – נרשמו מימושים ברוב מדדי המניות וירידות שערים חריפות במדדי האג"ח הממשלתי ובמדדי האג"ח קונצרני ברבעון השני של 2015. זאת, על רקע הירידות במדדי אגרות החוב של ממשלות גרמניה וארה"ב והחרפת המשבר היווני. הקרנות המסורתיות איבדו ברבעון השני כ-6.2 מיליארד ₪, בהובלת הקרנות המנוהלות שהציגו פדיונות של כ-7.1 מיליארד ₪ אל מול גיוסים של כ-840 מיליון ₪ בקרנות המחקות. כך, עפ"י אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש. 

סיכום חודש יוני:

הקרנות המסורתיות רושמות החודש את הפדיון החודשי הגבוה ביותר מאז דצמבר 2014 והשני בגובהו מאז ינואר 2008 המסתכם בכ-7.7 מיליארד ₪

מתוכם, פדיונות של כ-6.55 מיליארד ₪ בקרנות המנוהלות ו כ-1.16 מיליארד ₪ בקרנות המחקות.

קרנות מניות בארץ ובחו"ל הן קבוצת הקרנות היחידה שהציגה החודש גיוס חיובי העומד על כ-150 מיליון ₪.

קרנות אג"ח מדינה ואג"ח כללי איבדו החודש כ-5.8 מיליארד ₪ המהווים כ-75% מסך הפדיונות בקרנות המסורתיות.

קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית1, קרנות 10/90 וכו', רשמו החודש פדיונות כבדים של כ-2.8 מיליארד ₪, ובכל זאת, הצליחו לסיים את החצי הראשון של השנה עם גיוסים של 3.7 מיליארד ₪. 


אגרות החוב הקונצרניות רשמו החודש מימושים חדים - מדדי התל-בונד 20,40,60 סיכמו את חודש יוני עם תשואה שלילית של עד כ-3.1%. בהמשך לכך, מדד קונצרני כללי ירד ב-2%. עקב כך, חל זינוק של 270% בקצב הפדיונות של קרנות אג"ח חברות לעומת החודש הקודם הנאמדים בכ-460 מיליון ₪ ביוני וכ-2.6 מיליארד ₪ מתחילת השנה.

מימוש שערים במדדי המניות: מדד ת"א 25 ות"א 100 רשמו החודש תשואה שלילית של עד כ-3.4%. בהמשך לכך מדד ת"א 75 צנח ב-5.1%. גם מדדי המניות בחו"ל ירדו בחדות: הדאקס הגרמני: 4.1%- ו-S&P 500: 2.1%- . הקרנות המנייתיות1 (ישראל + חו"ל) סיכמו את חודש יוני עם פדיונות של כ-40 מיליון ₪, לעומת גיוסים של כ-340 מיליון ₪ בחודש מאי. המשקיעים נטשו החודש את קרנות מניות חו"ל בעקבות ירידות השערים על רקע המשבר ביוון ופיחות הדולר והאירו אל מול השקל, מה שהתבטא בפדיונות של כ-170 מיליון ₪. לעומת זאת, קרנות מניות בישראל רשמו החודש גיוסים של כ-125 מיליון ₪, 40 מיליון מתוכם בקרנות המחקות. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות1 גייסו כ-2.5 מיליארד ₪ מתוכם כ-1.8 מיליארד ₪  בקרנות מחקות על מדדי המניות בישראל ובעולם.            

אגרות החוב הממשלתיות רושמות חודש נוסף של מימושים: מדד ממשלתי כללי ירד החודש ב-2.9% ב"הובלת" מדד ממשלתי שקלי לטווח ארוך שצנח החודש ב-4.7%. עקב כך, קרנות אג"ח מדינה איבדו החודש יותר מ-3 מיליארד ₪ -לעומת פדיונות של כ-0.25 מיליארד ₪ בלבד בחודש הקודם, ובכך למעשה מחקו כמעט את כל הגיוסים שהצטברו בקטגוריה זו מתחילת השנה, וסך הגיוסים בקרנות אג"ח מדינה מתחילת השנה עומד על כ-110 מיליון ₪ בלבד.

המשקיעים נוטשים את האפיק השקלי הסולידי – בעקבות התשואות השליליות שנרשמו החודש במדדי אג"ח ממשלתי שקלי בכל הטווחים ופוטנציאל תשואה נמוך ביחס לסיכון, המשקיעים הוציאו החודש כ-1 מיליארד ₪ מהקרנות השקליות המצטברים ליותר מ-3.2 מיליארד ₪ מתחילת השנה. עקב המימושים הכבדים במדדי האג"ח והמניות חלה החודש ירידה חדה של 75% בקצב הפדיונות בקרנות הכספיות לכ-790 מיליון ₪, סכום זעיר בהשוואה לפדיונות שנרשמו בקרנות הכספיות בחצי הראשון של השנה (כולל יוני), שהגיעו לסכום עתק של 22 מיליארד ₪ נוכח הריבית האפסית.  

קרנות אג"ח בחו"ל הושפעו החודש לרעה מירידות במדדי אג"ח ממשלת ארה"ב וגרמניה, ומפיחות בדולר וביורו אל מול השקל. כתוצאה מכך, קרנות אג"ח בחו"ל רשמו החודש פדיונות של כ-410 מיליון ₪ - פדיון חודשי ראשון מאז דצמבר 2013. למרות הפדיון החודשי, מתחילת השנה קרנות אג"ח בחו"ל עדיין נהנו מגיוס חיובי של כ-2.25 מיליארד ₪.

תעשיית הקרנות מנהלת נכון ל-30.06.15 כ-247.1 מיליארד שקל, הקרנות המסורתיות (בנטרול הקרנות הכספיות) מנהלות כ-214.6 מיליארד שקל והקרנות הכספיות שמנהלות כ-32.5 מיליארד ₪.

סקירת מאקרו ושווקים שבועית - אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי מיטב דש 5.7.15

עיקרי הדברים

·         משרד האוצר הציג תחזית שמרנית לגביית המסים. קצב גביית המסים בתחזית נמוך מהקצב בפועל.

·         האשראי במשק ממשיך להתרחב.

·         נוכח הסיכון הגובר של היפרדות יוון מגוש האירו, פרמיות הסיכון בשווקים נותרו יחסית נמוכות. נכון לסוף חודש מאי, גם לא הייתה ניכרת משיכת פיקדונות הבנקים במדינות דרום אירופה. נראה, שמעבר לטלטלה בשווקים שתמשך פרק זמן קצר, במידה ויוון תיפלט מהגוש, הפוטנציאל להתפשטות המשבר יחסית נמוך.

·         דוח התעסוקה בארה"ב הציג עלייה משמעותית בניצולת כוח העבודה מחד, אך מאידך זה לא בא לידי ביטוי בעליית השכר.

·         מלבד נתוני שוק העבודה, יתר האינדיקאטורים בארה"ב היו חיוביים.

·         אנו מעריכים שה-FED עדיין נמצא בתוואי להעלות את הריבית בחודש ספטמבר.

·         עקום התשואות בישראל הפך לכמעט התלול ביותר בעולם ומשקף ציפיות גבוהות להעלאת הריבית בישראל בהשוואה למדינות האחרות, למרות שציפיות האינפלציה לא עלו.

·         נוכח ההתחזקות החדה של השקל מאז הודעת הריבית האחרונה ובמקרה של יציאת יוון מגוש האירו, בנק ישראל עשוי לשקול להוריד את הריבית כבר בפגישתו הקרובה.

·         ממשיך להשתפר המצב הפיננסי של החברות הבורסאיות בישראל.

·         החשיפה לחו"ל של המשקיעים המוסדיים לא עלתה בחודשים האחרונים. ירדה החשיפה לאג"ח בישראל.

ון.

מידרוג מודיעה על מתן דירוג Aa3 לכתבי התחייבות נדחים הון משני מורכב של כלל ביטוח, בסך של עד כ- 650 מי

מידרוג מודיעה על מתן דירוג Aa3 לכתבי התחייבות נדחים הון משני מורכב, בסך של עד כ- 650 מיליון ₪ אשר בכוונתה של כלל חברה לביטוח בע"מ (להלן: "החברה") לגייס בדרך של הנפקת שתי סדרות חדשות. הסדרות יגויסו באמצעות כללביט מימון בע"מ, חברה בת בבעלות מלאה של החברה.

מידרוג מותירה את דירוג האיתנות הפיננסית (IFSR) של החברה בדירוג Aa1, דירוג כתבי התחייבות נדחים - הון משני נחות (סדרות 1, 2, א' ו-ב') של החברה2 בדירוג Aa2 ודירוג כתבי התחייבות נדחים - הון משני מורכב (סדרות ג' ו-ו') של החברה2, בדירוג Aa3, באופק יציב.

ליום 31.03.2015 מסתכם סך כתבי ההתחייבות הנדחים בספרי החברה בכ- 2,704 מיליון ₪, מתוכם כ- 2,480 מיליון ₪ מוכרים לצורך ההון המוכר המחושב על פי תקנות הפיקוח, ומהווים כ-59% מההון הראשוני המוכר. להלן פירוט כתבי ההתחייבות הנדחים המדורגים ע"י מידרוג ויתרתם בספרי החברה, נכון ליום 31.03.2015, במיליוני ₪ (קרן וריבית):

תגובה בנושא בורסות סין - אוהד חיים, אנילסט חו"ל, לאומי שוקי הון

בעקבות הירידות החדות בבורסות הסיניות, מצ"ב התייחסותו של אוהד חיים, אנליסט חו"ל, לאומי שוקי הון:

אפשר להתייחס לירידות האחרונות במדדי המניות הסיניים, כאל תיקון לאחר עלייה חדה של כ-150%. אך השוק הסיני שונה משוקי מניות אחרים בשל מעורבתה הגבוהה של הממשלה. הירידות האחרונות של כ-25% בשבועיים של מסחר, מעלים את השאלה האם הממשלה הסינית היא כבר לא "כל יכולה".

ביום שישי האחרון מדדי המניות הסיניות רשמו ירידה נוספת של 6%, והממשלה הודיעה על הקמת קרן ייצוב בסך של 19 מיליארד דולר, כדי לתמוך בשוק המניות, וזאת בנוסף להחלטה על עצירת הנפקות ראשוניות. שתי ההחלטות נועדו לעזור ליצירת נזילות בשווקים, אך עלולות להתקבל על ידי המשקיעים בתור איתות שלילי על השוק הסיני.

צעדים אלו מצטרפים לצעדים נוספים של הבנק המרכזי, עם ההקלות במתן אשראי והפחתת ריבית של 0.25% ל-4.85%.

במהלך השנה נעשה ניסיון להפחתת החוב של הממשלות המקומיות בסין אך ללא הצלחה גבוהה, כאשר הממשל הסיני צריך היה להאט את תכנית הפחתת המינוף.

היואן ממשיך לשמור על עוצמה על אף פתיחה מסוימת לכוחות השוק, סין עדיין שומרת ביד איתנה על היואן.

אחרי עשורים של צמיחה בקצב גבוה, בהשפעת השקעה אדירה שביצעה סין בתשתיות, בחמש שנים האחרונות חלה האטה משמעותית בקצבי הצמיחה. הממשל הסיני התבטא בעבר וציין כי הוא מעוניין בצמיחה נמוכה יותר, סביב ה- 7%, וזאת כדי למתן את הלחצים האינפלציונים. אחד האיומיים העיקריים היא בועת האשראי הממשיכה להתנפח במדינה, וכרגע נראה כי עדיין לא החליטו כיצד יש לטפל בה מבלי להכניס את המדינה לשוק כלכלי. 

סקירת המאקרו של גיא בית-אור, כלכלן בכיר לשווקים גלובליים בפסגות. בסקירה, התייחסות לענייני יוון

רגע האמת של יוון

         אחרי שבוע דרמטי במיוחד בו יוון לא עמדה בתשלום של 1.5 מיליארד יורו והפכה מעשית להיות חדלת פירעון. שבוע בו הבנקים סגורים, יש מגבלות על משיכת כספים ותנועות הון וכמובן הבורסה לא עובדת, היוונים יצאו היום להצביע בהמוניהם.

         נכון, זו כבר קלישאה שחוקה אבל היום הוא באמת רגע האמת של יוון. בשעה זו היוונים פוקדים את הקלפיות (על פי ההערכות יותר מ-80% מבעלי זכות הבחירה צפויים להשתתף במשאל העם) ועונים "כן" או "לא". אך בעוד האפשריות לתשובה הן מאוד ברורות, כאמור "כן" או "לא", השאלה עצמה הרבה פחות ברורה.

         לכאורה, משאל העם נסוב סביב השאלה האם על יוון לקבל את תנאי החילוץ של הטרויקה כפי שהוצגו ב-25.6, אך האירופאיים בעצמם אמרו כי הצעה זו כבר אינה רלוונטית שכן מאז יוון הפכה להיות חדלת פירעון.

         זאת ועוד, ההשלכות של המשאל לא מאוד ברורות - הממשלה היוונית טוענת שבכל מקרה יוון תישאר בגוש האירו, אך אם שואלים את האירופאיים, שומעים מנגינה מעט שונה.

         כדי להוסיף עוד בלבול, ההתנהלות של ציפראס במהלך השבוע האחרון הייתה תזזיתית במיוחד, רגע אחד הוא דוחה לחלוטין את התכנית אך ממש בדקה ה-90, לפני שיוון הפכה להיות חדלת פירעון על ההלוואה מה-IMF, הוא הוציא מכתב בו הוא קיבל את רוב התנאים וביקש הארכה של התכנית בשנתיים נוספות, אך מאמץ זה היה מעט מדי ומאוחר מדי והאירופאים דחו את בקשתו על הסף ואמרו לו  - קודם משאל עם, אח"כ נדבר.
         אגב, ה-ECB  לדוגמא, הוציא הודעה בה נאמר שימשיך לספק נזילות לבנקים, למרות חדלות הפירעון, לפחות עד ההצבעה על מנת שהם לא יקרסו באופן מיידי. מה יקרה אם הם יצביעו "לא" ?

אז על מה היוונים באמת מצביעים היום?

ציפראס הפך את משאל העם הזה להצבעת אמון בו ובממשלתו כאשר במהלך השבוע הוא פצח בקמפיין מאסיבי בניסיון לשכנע את היוונים לדחות את ההצעה ולהביע אמון בדרכו ולכן ניתן לומר שלתוצאות ההצבעה צפויות להיות השלכות משמעותיות בכל מקרה.

         הצבעה של "לא", בין אם היא תתקבל ברוב גדול או דחוק, תוסיף דלק למדורה ותתמוך בהמשך מסלול ההתנגשות בין ציפראס ומרקל והיא תעלה מאוד את הסיכויים שאף נראה את יוון מחוץ לגוש האירו.

         במצב כזה אנו צפויים להמשיך לראות עצבנות גדולה בשווקים, נהירה לנכסים בטוחים כמו האג"ח הגרמני, הבריטי או האמריקאי ופתיחת מרווחים של מדינות הפריפריה באירופה מול האג"ח הגרמניות.

         כמו שכתבנו בשבוע שעבר, במקרה כזה הלחץ עובר לאירופאים שיהיו במלכוד 22 – התקפלות בפני היוונים עשויה להוביל ללחצים להפסקת תהליכי הצנע וההתייעלות גם בספרד, איטליה ופורטוגל ולחזור למדיניות פיסקאלית לא אחראית. עמידה חזקה מול היוונים עשויה להוביל ליציאת יוון מגוש האירו ואז משפטו המפורסם של דראגי "The Euro is irreversible" כבר לא יהיה רלוונטי. כלומר, יציאה של יוון עשויה לחתור תחת האמון ביכולת של גוש האירו להתקיים בצורתו הנוכחית לאורך זמן. בסוף, הכול חוזר לחטא הקדמון – איחוד מוניטארי ללא איחוד פיסקאלי הוא בעייתי בלשון המעטה.
         הצבעה של "כן" ולא תהיה ברירה לממשלה אלא להתפטר וללכת לבחירות בזק בתוך 25 יום. כאן, ישנה חשיבות לרוב - רוב דחוק רק ימשיך לתמוך באי הודאות בשווקים, אך "כן" גורף צפוי להיות חיובי במיוחד לשווקים, לפחות בטווח הקצר.

כך או אחרת, השבוע הקרוב הולך להיות מכונן בכל הנוגע לעתידה של יוון בגוש האירו בפרט ולעתידו של גוש האירו בכלל.

דו"ח התעסוקה בארה"ב – סולידי.

קשה לומר על דו"ח שמצביע על תוספת של 223 אלף משרות דו"ח חלש, אך לאור הציפיות בשווקים, הוא נתפס כחלש מהצפוי בעיקר בשל שני נתונים בעייתיים - שיעור ההשתתפות בכוח העבודה והשכר השעתי. בשורה התחתונה, היה זה דו"ח סולידי שלא צפוי לשנות את דעת חברי הפד בכל הנוגע לדחייה אפשרית של מועד העלאת הריבית. אם ניקח בחשבון את הנתונים הנוספים שפורסמו במהלך התקופה האחרונה כמו מדד מנהלי הרכש ונתוני שוק הנדל"ן, מתקבלת תמונה של כלכלה אמריקאית שצומחת בקצב בריא ולכן אנו ממשיכים להעריך כי הפד יתחיל להעלות את הריבית עוד השנה. השווקים אגב, הגיבו די באדישות לדו"ח כאשר התשואה על אג"ח ל-10 שנים ירדה בסיום יום המסחר ב-4 נ"ב לרמה של 2.38%, הדולר נחלש ב-0.5% מול הסל וה-S&P 500  נותר ללא שינוי.

בקטנה

         ביום חמישי שבדיה הפחיתה את הריבית ב- 10 נ"ב תוך העמקת הריבית שלילית שעומדת כיום על 0.35%- . בנוסף היא גם הכפילה את היקף ההרחבה הכמותית שלה ל-10.6 מיליארד דולר בכל חודש בקירוב. הסיבה לטענת הבנק המרכזי – אי הודאות ביוון והרצון להחליש את הקרונה. שבדיה צפויה לצמוח השנה ב- 2.0% - 2.3%, האינפלציה אפסית אך אינפלציית הליבה עומדת על 1.0%.

         מדד המניות בשנחאי כבר ירד ביותר מ-28% מאז ה-11 ביוני. הבנק המרכזי (ה-PBOC) מוטרד מכך שהפחתת הריבית שביצע ביום שבת שעברה לא עזרה לעצור את המפולת ולכן החליט על כמה צעדים שנועדו לעודד את האזרחים להשקיע בבורסה. לדוגמא, אם אתה אזרח סיני ויש לך בית, אתה יכול להשתמש בו מעתה כבטוחה ולקבל הלוואה מהברוקר כדי לסחור בבורסה. אבל רגע, הבנק לא ניסה עד כה להגביל את המסחר הממונף? נמשיך לעקוב...

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות "יצירות": עדיף ליוון לפרוש מגוש האירו ולצאת לדרך חדשה

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות "יצירות": עדיף ליוון לפרוש מגוש האירו ולצאת לדרך חדשה

הפד מעוניין להעלות את הריבית כבר בספטמבר, אך יש לצפות כי ימתין להתבהרות התמונה בגזרה היוונית לפני שיקבלכל החלטה, בשל חוסר הרצון להכניס משתנה נוסף של אי ודאות לשווקים

יוון הולכת למשאל עם. מה צפוי לה אם תפרוש ?

היום הולכת יוון למשאל עם. הבחירה כאמור, גם עבור אלו המבינים במה מדובר, אינה קלה, וטומנת בחובה שנים של קשיים כלכליים, קשים יותר או פחות.

לדבריה, אם יבחרו היוונים לדחות את ההצעה האירופאית, הרי שעומדות בפניהם שנים לא קלות. שנים של מצוקה: מיתון קשה, שחיקה של כוח הקניה (אינפלציה), עליה בשיעור האבטלה, עוני ועוד. אך בשונה מהאלטרנטיבה הראשונה, אפשרות זו תאפשר ליוון למחוק חובות, לייצר עדיפות למוצרים ושירותים מקומיים שיתמכו בצמיחה, להשאיר את העבר מאחוריה, ולצאת לדרך חדשה עם אור בקצה המנהרה.

ארה"ב: נתוני תעסוקה פושרים

נתוני התעסוקה שפורסמו ביום חמישי מספקים מסרים סותרים ביחס למועד שבו צפויה הריבית לעלות.

מחד, הם מצביעים על גידול במספר המועסקים ועל ירידה בשיעור האבטלה לרמה הקרובה לרמה שהפד הגדיר כ"תעסוקה מלאה", מנגד, הירידה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה והעדר סימנים לעליה בשכר, עשויים להצביע על כי לשוק העבודה יש עוד מקום לצמוח לפני שיגיע למלוא כוחו.

האם הפד ימתין עד לאישור החוק החדש בנוגע לתשלום בגין שעות נוספות ? – קשה לומר. אך יש לזכור כי יו"ר הפד אמרה בעבר, כי עליית השכר אינה מהווה תנאי מקדים לעלייה בריבית.

בשווקים ניתן משקל רב יותר לנתוני השכר על פני הירידה בשיעור האבטלה, דבר שבא לידי ביטוי בחולשת הדולר ובירידה בתשואות האג"ח. עם זאת, ההחלטה מתי להעלות את הריבית תושפע בטווח הקצר לא רק מהמשתנים המקרו כלכליים, כי אם גם מההשלכות של החלטת יוון היום, על הכלכלה העולמית ועל השווקים הפיננסיים.

אנו מוסיפים להעריך, כי הפד מעוניין להעלות את הריבית כבר בספטמבר, ולו בשביל לעשות את הצעד הראשון ולבחון את השפעותיו על הכלכלה ועל השווקים (תוך ניסיון למתן ככל האפשר את ההשפעה). עם זאת, יש לצפות כי בפד ימתינו להתבהרות התמונה בגזרה היוונית לפני שיקבלו כל החלטה, בשל חוסר הרצון להכניס משתנה נוסף של אי ודאות לשווקים.

לרגל חגיגות יום העצמאות שחל אתמול (4th of July) לא התקיים מסחר בארה"ב ביום שישי ופרסום נתוני התעסוקה הוקדם ליום חמישי. על פי הפרסום בחודש יוני נוספו לכלכלה 223,000 משרות, מעט מתחת לתחזית הקונצנזוס, בעוד נתוני התעסוקה של החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מטה ב- 60,000 משרות.

שיעור האבטלה ירד בשתי עשיריות האחוז ל- 5.3% והתקרב לרמה שאותה מגדיר הפד כתעסוקה מלאה, בעוד בשיעור ההשתתפות חלה ירידה חדה של שלוש עשיריות האחוז לרמה של 62.6%. השכר נותר ללא שינוי, ושיעור השינוי בו ב- 12 החודשים האחרונים ירד בשלוש עשיריות האחוז ל – 2.0% בלבד.

נתוני התעסוקה שפורסמו ביום חמישי מספקים מסרים סותרים ביחס למועד שבו צפויה הריבית לעלות: מחד, הם מצביעים על גידול במספר המועסקים ועל ירידה בשיעור האבטלה, תוך ירידה מתמשכת במספרם של המיואשים (אלו שנמצאים מחוץ לשוק העבודה, התייאשו מלמצוא עבודה ובשל כך אינם נספרים כמובטלים), וירידה אף במשקלם של אלו המועסקים משרה חלקית והיו מעוניינים לעבוד במשרה מלאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker