דרמה בשוק התרופות

מיילן לא מוותרת על פריגו: "תגיש הצעה משופרת"

(עדכון) מוקדם יותר דחתה פריגו את הצעת הרכש הקודמת של מיילן ■ בוול סטריט ג'ורנל טוענים כי מיילן גדולה על טבע ■ בעלי מניות במיילן לוחצים עליה להירכש על ידי טבע ■ כיצד ישפיעו המרכיבים השונים על הצעת טבע לרכוש את מיילן ב-40 מיליארד דולר?

יורם גביזון
יורם גביזון

חברת טבע פירסמה הצעת רכש רשמית למניותיה של חברת מיילן תמורת 82 דולר למניה. ההצעה העוינת משקפת שווי חברה של 40 מיליארד דולר, ופרמיה של 38% ביחס למחיר מנייתה של מיילן בטרם הגישה הצעה לרכוש את חברת פריגו תמורת 29.5 מיליארד דולר ב־7 באפריל.

טבע מתכוונת לממן 50% מתמורת העסקה במזומן ואת 50% הנותרים באמצעות הקצאת מניות לבעלי מניותיה של מיילן. מניותיה של טבע עלו ב־50% מאז נכנס ארז ויגודמן לתפקיד המנכ"ל בפברואר 2014 ומשקפות שווי חברה של 54 מיליארד דולר. עלייה זו עשויה לאפשר לטבע לממן את הרכישה. 

עדכונים

מיילן לא מוותרת על פריגו: "תגיש הצעה משופרת"

חברת מיילן מתכננת להגיש הצעת רכש משופרת לחברת פריגו כך מדווח cnbc על פי מקורות מקורבים לחברה. בעקבות הדיווח עולה מניית פריגו ב-4.5% למחיר של  201.8 דולר למניה שנמוך בכ-2% ממחירה של הצעת הרכש הקודמת.

פריגו דחתה אמש רשמית הצעת רכש לא מחייבת מצידה של מיילן לרכוש את הבעלות המלאה בחברה תמורת 205 דולר למניה ובתמורה כוללת של 29.5 מיליארד דולר. דירקטוריון פריגו ציין בהודעתו כי ההחלטה התקבלה פה אחד משום שהצעת הרכש הלא מחייבת של מיילן רחוקה מלשקף את השווי הכלכלי של פריגו.

מיילן עצמה קיבלה אתמול הצעת רכש עוינת לרכישתה על ידי טבע תמורת 82 דולר למניה ובתמורה כוללת של 40 מיליארד דולר ואולם כבר ביום שישי שעבר, עוד לפני שקיבלה את ההצעה, פירסמה מכתב ובו היא מביעה חוסר עניין ברכישתה על ידי טבע בשל היעדר היגיון מסחרי למיזוג, פערי תרבות עסקית בין החברות והתנגדותם הצפויה של רשויות ההגבלים העסקיים בשל החפיפה הרבה בין עסקיהן של מיילן וטבע בעיקר בשוק הגנרי האמריקאי.

על פי הדיווח של cnbc מתכוונת מיילן להגיש הצעה מחייבת כולל תנאים ברורים ומחייבים למימון רכישתה של פריגו. בעקבות הדיווח שומרת מיילן על יציבות בעוד שמנית טבע יורדת ב-2.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ויגודמן לעובדים:"העולם משתנה ועלינו להיות מסוגלים להשתנות איתו ולהוביל את השינוי"

"איך הצעת הרכש משפיעה על העובדים?" שואלת טבע בסדרה של שאלות ותשובות שצורפה למכתב של ארז ויגודמן מנכ"ל טבע לעובדי החברה ופורסמה בלעדית באתר רשות ניירות ערך האמריקאית. התשובה לשאלה שמציקה כנראה לרבים מעובדיה של החברה מאז פורסמה הצעת הרכש לפני יממה לא זוכה לתשובה וכנראה לא בכדי.

"יש להבהיר כי טרם הגענו להסכם לרכישת מיילן. על כולנו להמשיך ולהתמקד בייצור תרופות זולות ואיכותיות, חיוני שנשמור על אותה רמת מחויבות וביצועים יוצאי דופן שהביאו אותנו עד הלום. ככל שנתקדם בהצעתנו להתמזג עם מיילן תהיה תקופה של חוסר ודאות בנוגע לתוצאות שבמהלכה חיוני שנשמור על אותה רמה מחויבות שהפכה אותנו לגורם המוביל בתעשייה".

ויגודמן כותב לעובדים: "כפי שאמרתי מספר פעמים בשנה האחרונה, העולם משתנה, הענף שלנו משתנה ועלינו להיות מסוגלים להתמודד ולהוביל את השינוי". הוא מוסיף שעובדי החברה יכולים להיות שבעי רצון מההתקדמות שהשיגה החברה ב-2014 כולל הגנה על מרכז הרווח העיקרי שלה, קופקסון.

לדברי ויגודמן המהלך של הצעת רכש למיילן ממחיש את המחויבות וההחלטיות של טבע להמשיך באסטרטגיה של צמיחה באמצעות רכישות כפי שבאה לידי ביטוי ברכישת חברת אוספקס תמורת 3.8 מיליארד דולר בסוף מארס 2015 ובהתאם להצהרתה של החברה שצמיחה לא אורגנית תמלא תפקיד חשוב יותר עבור טבע ב-2015.

ויגודמן מסביר לעובדים את הצורך ברכישת מיילן בין היתר על רקע ההערכה ששוק התרופות הגנריות יוכפל בין 2012 ל-2020 אך הרכבו ישתנה מהותית כשמשקלן של תרופות גנריות מורכבות יגדל על חשבון התרופות הכימיות.

לדברי ויגודמן, "על מנת לשמור על מעמדנו המוביל בסביבה שהופכת תחרותית יותר ויותר נצטרך לא רק למקסם את נכסינו ויכולתינו הקיימים אלא לדבוק בחתירה לזיהוי ומימוש הזדמנויות צמיחה שיקדמו אותנו לקראת מימוש המטרה של הפיכתנו לחברה חזקה יותר, מגוונת יותר, גדולה יותר ובעלת משאבים רבים יותר כדי לייצר ערך בהווה ובעתיד". הרכישה הפוטנציאלית הזו מכוונת להשיג זאת כשהיא מאפשרת לנו להוביל את השינוי ולתפוס עמדת מובילות בשינוי התעשייה", כותב ויגודמן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אנליסטים: "40 מיליארד זה נחמד אבל טבע תידרש לשפר את הצעתה למיילן"

הצעתה של טבע לרכוש את חברת מיילן תמורת 40 מיליארד דולר עשויה להיות העסקה הגדולה ביותר שביצעה אי פעם חברה ישראלית, אבל אם לשפוט מתגובת האנליסטים להצעה סיכוייה להתממש אינם גבוהים. זאת, לפי המחיר הנוכחי שהציעה טבע עבור מיילן - 82 דולר למניה, פרמיה של 20.5% על מחיר מניתה של מיילן בטרם פרסום ההצעה ופרמיה של 38% ביחס למחירה של מיילן בטרם זו הציעה לרכוש את פריגו תמורת 205 דולר למניה, הצעה שמשקפת שווי חברה של 29.5 מיליארד דולר לפריגו.

תגובת מנייתה של מיילן להצעת הרכש היא אינדיקציה שתומכת לדברי אנליסטים בהערכה שסיכויי ההצעה להתקבל, כמות שהיא, נמוכים. מניית מיילן עלתה ב-9% במסחר בנאסד"ק למחיר של 74 דולר כלומר נמוך ב־9.8% ממחיר הצעת הרכש של טבע.

עומר רפאת אנליסט הפארמה של חברת Evercore העריך שהצעת הרכש של טבע לא תושלם משום שמיילן תתגונן בעוצמה. רפאת העריך בשיחת ועידה עם משקיעים שאין זה סביר שטבע תשפר דרמטית את הצעתה ביחס למחיר הנוכחי וקבע שמחיר של 90 דולר למניה שגבוה ב־9.8% ממחיר הצעת הרכש המקורית יהיה המחיר המקסימלי שטבע תהיה מוכנה לשלם. בהתחשב בעובדה שהמחיר המקורי כבר שיקף מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (Ev/Ebitda) גבוה של 15.6 נראה שגם מחיר של 90 דולר לא יהיה נוח לעיכול לבעלי מניותיה של טבע.

"82 דולר הוא מחיר פתיחה נחמד אבל זה לא שטבע מתכוונת להעלות את המחיר ל־100" אמר רפאת שמעריך כי טבע תידרש למכור לחברה שלישית מוצרים שמכירותיהם מסתכמות ב־1.2 מיליארד דולר לשנה כדי לקבל את אישור רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית (FTC), זאת בשל החפיפה הגדולה יחסית בין הפעילות של טבע לזו של מיילן והחשש לפגיעה בתחרות. בטבע טוענים לעומת זאת שהמספר אינו מגיע למיליארד דולר ומכל מקום גם 1.2 מיליארד דולר הם רק 5% מהמכירות הצפויות של החברה הממוזגת ב־2015.

ד"ר רוני גל אנליסט בברנסטיין סבור גם הוא שמחיר של 82 דולר למניה רחוק מלספק את דירקטוריון מיילן. לדבריו החברה האמריקאית לשעבר שילמה בעבר מחירים שנראו גבוהים ביותר עבור חברות שרכשה ואין כל ספק שלא תסתפק בפחות מכך גם עבור מניותיה שלה.

ג'פרי לו אנליסט ב S&P Capital IQ מציין שמחיר הצעת הרכש של טבע משקף מכפיל 20 על הרווח למניה של מיילן ב־2015 ולהערכתו טבע תידרש להעלות את המחיר ולהגדיל את רכיב המזומן בהצעה כדי לזכות בתמיכת בעלי המניות. הערכה מסוייגת לגבי סיכויי המיזוג בין טבע לבין מיילן נכתבה גם בוול סטריט ג'ורנל תחת הכותרת:" מיילן היא גלולה גדולה מידי עבור טבע".

וול סטריט ג'ורנל מציין שמיילן אינה יעד קל להשתלטות בהתחשב בהתנגדות הפומבית שהשמיעה ובהתחשב בגלולת הרעל שטמנה בתקנונה לפני פחות מחודש. להערכתו של הוול סטריט ג'ורנל גורמים אלו עלולים לגרום לטבע לבזבז זמן רב במאבקים משפטיים. העלאת מחיר הצעת הרכש עשויה לרכך את ההתנגדות לדברי ה WSJ אולם כבר עתה ההצעה משקפת פרמיה של 48% ביחס למחיר מנית מיילן במארס 2015 כאשר החלו השמועות בדבר האפשרות שטבע תגיש הצעה לרכוש את מיילן.

וול סטריט ג'ורנל מציין שחלק מהאנליסטים צופים שטבע תעלה את הצעתה ל־90 דולר למניה אולם כבר עתה ההצעה משקפת מכפיל גבוה של 4.2 ביחס למכירותיה של מיילן ב־2015, רמה שגם היא כפולה מהממוצע החמש שנתי של מיילן. וול סטריט ג'ורנל מציין שטבע תידרש לקחת על עצמה חוב עצום כדי לממן את הרכישה שיעלה את היחס בין החוב הפיננסי נטו של החברה הממוזגת לרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שלה ל־4.5 בהשוואה ליחס מקביל של 1.7 שהציגה טבע בסוף 2014.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רויטרס: בעלי מניות בחברת מיילן לוחצים עליה להירכש על ידי טבע

מיילן אינה מעוניינת להירכש על ידי טבע, כך כתב רוברט קורי יו"ר חברת מיילן ביום שישי שעבר, 96 שעות לפני שטבע פירסמה את הצעתה לרכוש את חברת מיילן תמורת 40 מיליארד דולר. זו היתה הודעה בוטה וחריגה וכפי שהעיר אחד האנליסטים — לא זכורים מקרים רבים שבהם חברה מתנגדת נחרצות להצעת רכש עוד בטרם פורסמה ובעיקר בטרם נודע המחיר לפיו מציעה טבע לרכוש את מיילן.

עתה מתברר שלא כל בעלי המניות בחברת מיילן שותפים להתנגדותו הקטגורית של רוברט קורי. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שבעלי מניות מובילים במיילן , כולל קרן הגידור פולסון ושות' מאיצים בדירקטוריון החברה לשקול את הצעת הרכש של טבע . לחץ מסוג זה הוא אחת התקוות הגדולות של חברת טבע בניסיונה לשכנע את בעלי מניותיה של מיילן מעל לראשו של קורי האיש שהוביל את החברה ב־13 השנים האחרונות.

רוברט קוריצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מודיס צופה שתוריד את דירוג החוב של טבע אם תרכוש את מיילן

בעקבות ההצעה לרכישת מיילן שינתה מודי'ס את תחזית הדירוג של טבע מ"יציב" ל"שלילי". מודי'ס מציינת שבעקבות הרכישה עלול היחס בין החוב הפיננסי נטו של טבע לבין הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) יעלה ל-4.4 לעומת יחס של 1.9 ב-2014.

מוד'יס מציינת עם זאת שהעלייה ביחס החוב ל Ebitda אינה מביאה בחשבון את החסכון בהוצאות ובתשלומי המס מהמיזוג בין טבע לבין מיילן. טבע העריכה אתמול שחסכונות אלו יגיעו ל-2 מיליארד דולר בשנה השלישית שלאחר השלמת העסקה.

מודי'ס מסבירה שדירוג A3 משקף את היקף הפעילות של טבע, הפריסה הגיאוגרפית והיות היצרנית הגדולה בעולם של תרופות גנריות ואחד היצרנים הגדולים בעולם של חומרי גלם פעילים לתרופות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פריגו דחתה את ההצעה של מיילן לרכוש אותה תמורת 29 מיליארד דולר

הצעת הרכש הלא מחייבת שפירסמה חברת מיילן לרכישת הבעלות המלאה בחברת פריגו תמורת 29.5 מיליארד דולר נדחתה הלילה (ד') רשמית על ידי חברת פריגו. דירקטוריון פריגו שהיא החברה הגדולה בארה"ב לייצור ולשיווק תרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות הפארם, הסביר שהצעתה של מיילן אינה מביאה בחשבון את העובדה שפריגו השלימה את רכישתה של חברת אומגה הבלגית תמורת 2.7 מיליארד דולר שתגדיל את הכנסותיה במיליארד דולר לשנה ואת הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שלה ב-150 מיליון דולר לשנה.

מיילן הציעה ב-7 באפריל לרכוש את כל מניותיה של חברת פריגו תמורת 205 דולר למניה באמצעות שילוב של מזומן והקצאת מניות מיילן. ההצעה נתפשה בשוק ההון כאמצעי להרתיע את חברת טבע מניסיון להשתלט על מיילן.

יתרה מכך, יו"ר מיילן רוברט קורי פירסם ביום שישי שעבר הודעה חריגה לפיה מיילן אינה מעוניינת להירכש על ידי טבע משום שלהערכתה אין היגיון עסקי במיזוג, בשל פערי תרבות עסקית בין החברות ומשום שלהערכתה החפיפה בין החברות תגרום להתנגדותן של רשויות ההגבלים העסקיים.

ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגו
ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגוצילום: רובי לבוביץ'

טבע פירסמה אתמול (ג') הצעת רכש לכל מניותיה של מיילן תמורת 82 דולר למניה כלומר פרמיה של 20% מעל מחירה של מנית מיילן בפתיחת המסחר ופרמיה של 38% בהשוואה למחיר המניה לפני שמיילן פירסמה את הצעת הרכש לפריגו.

טבע התנתה את קיום הצעת הרכש שלה לכל מניותיה של מיילן בכך שמיילן לא תשלים את רכישתה של פריגו, מהלך שהיה יוצר חברה בעלת שווי שוק של 65 מיליארד דולר שהיה גדול מכפי יכולת הרכישה של טבע שנסחרת בשווי של 55 מיליארד דולר.

כעת נראה שמיילן תיאלץ לשפר את הצעתה לפריגו במטרה להקל עליה לחסום את הצעת הרכש של טבע, ולשכנע את אסיפת בעלי מניותיה של מיילן שאינה משלמת מחיר יקר מדי עבור פריגו שכן גם המחיר שהוצע עבור פריגו ואינו מספק את דירקטוריון פריגו משקף מכפיל רווח של 28 על רווח שנת הכספים שמסתיימת ביוני 2015, זאת כשמיילן עצמה נסחרת במכפיל של 18 על רווחיה הצפויים ב-2015. המשמעות: כבר עתה פריגו נסחרת במחיר יקר יחסית לזה של מיילן. טבע מקווה שהמחיר המפולפל שיידרשו בעלי מניותיה של מיילן לאשר עבור רכישת פריגו ישכנע אותם להעדיף את רכישתה של מיילן על ידי טבע.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארז ויגודמן למנכ"ל מיילן רוברט קורי: "מוכנים להתחיל במו"מ מידית"

הצעת הרכש של טבע למניותיה של מיילן לוותה בפרסום מכתב שכתב ארז ויגודמן מנכ"ל טבע לרוברט קורי יו"ר חברת מיילן והרוח החיה בחברה מאז 2002.

"התאכזבנו נוכח הפרסום טרם זמנה של התייחסות מצדך למיזוג בהודעה לעיתונות ב-17 באפריל. נברך על הזדמנות להיפגש אתך כדי להתייחס לנקודות שהועלו בהודעה לעיתונות ולפרט בנוגע לרציונל של המיזוג המוצע בין טבע למיילן, היתרונות הכלכליים שגלומים בו והיתרונות שהוא מספק לבעלי מניותינו. הצעה זו אושרה פה אחד על ידי מועצת המנהלים שלנו ואנחנו מחויבים לחלוטין למיזוג זה. לאור היתרונות של העסקה המוצעת אנחנו סבורים שמן הראוי ששתי החברות יחלו בדיונים מוקדם ככל האפשר ומאמינים שעסקה שתושלם במהירות תשרת בצורה מיטבית את האינטרסים של בעלי המניות של שתי החברות.

"לשם כך אנחנו מוכנים לפתוח בעבודה משותפת אתך על המיזוג ולהקדיש לו את האמצעים הדרושים כדי להשלים את העסקה במהירות. שכרנו את שירותי ברקליס וגרינהיל כיועצים הפיננסים שלנו ואת חברת קירקלנד אנד אליס כיועץ המשפטי שלנו.

"ההצעה הבלתי מחייבת שהצענו כפופה לקבלת אישורים רגולטוריים. העסקה אינה כפולה לתנאים פיננסיים או לאישור בעלי מניותיה של טבע. יתרה מזו העסקה מותנית בכך שמיילן לא תשלים את הרכישה המוצעת של חברת פריגו או כל עסקה חלופית אחרת. אנחנו נלהבים מאוד ביחס להזדמנות להשלים את העסקה אתך ומצפים לשמוע ממך בתוך זמן קצר. אנחנו עומדים לרשותך ולרשות מועצת המנהלים שלה ולענות לכל שאלות שיתעוררו.

שלך בנאמנות

ארז ויגודמן".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העסקה הגדולה ביותר במשק הישראלי: טבע מציעה לרכוש את מיילן תמורת 40 מיליארד דולר

חברת טבע פירסמה הצעת רכש רשמית למניותיה של חברת מיילן תמורת 82 דולר למניה. ההצעה העויינת משקפת שווי חברה של 40 מיליארד דולר, פרמיה של 20% ביחס למחירה של מניית מיילן בטרם פתיחת המסחר בוול סטריט ופרמיה של 38% ביחס למחיר מנייתה של מיילן בטרם הגישה הצעה לרכוש את חברת פריגו תמורת 29.5 מיליארד דולר ב־7 באפריל.

טבע מתכוונת לממן 50% מתמורת העסקה במזומן ואת 50% הנותרים באמצעות הקצאת מניות לבעלי מניותיה של מיילן. מניותיה של טבע עלו ב־50% מאז נכנס ארז ויגודמן לתפקיד המנכ"ל בפברואר 2014 ומשקפות שווי חברה של 54 מיליארד דולר. עלייה זו עשויה לאפשר לטבע לממן את הרכישה. 

חברת מיילן, שהיא החברה הגנרית השנייה בגודלה בשוק האמריקאי לאחר טבע, הגיבה ביום שישי שעבר לשמועות בדבר כוונתה של טבע להגיש הצעה לרכוש אותה בכך שאינה מעוניינת להירכש על ידי טבע וכי היא מחוייבת לאסטרטגיה של פעילות כחברה עצמאית ולהצעתה לרכוש את חברת פריגו. מיילן רכשה בתחילת 2015 את עסקיה הגנריים והממותגים של חברת אבוט מחוץ לארה"ב והפכה בכך לחברה הולנדית. זמן קצר אחר כך טמנה מיילן גלולת רעל בתקנונה במטרה לסכל אפשרות של השתלטות עויינת.

יו"ר מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמן
יו"ר מיילן רוברט קורי ומנכ"ל טבע ארז ויגודמןצילום: בלומברג וראובן קפוצ'ינסקי

הסעיף החדש קובע שדירקטוריון מיילן יוכל על פי שיקול דעתו להקצות מניות במספר שווה למספר המניות  של החברה במחיר של יורוסנט אחד למניה ובדרך זו לדלל את החזקתו של המשתלט הפוטנציאלי. משום טבע תידרש לפנות ישירות לבעלי המניות של מיילן , לשכנעם שהצעתה עדיפה ולגרום להם ללחוץ על דירקטוריון החברה להתחיל במו"מ עם טבע. מיילן ציינה שבחנה את האפשרות של מיזוג עם טבע והגיעה למסקנה שאין בה היגיון עסקי ושבין החברות אין התאמה תרבותית. יו"ר מיילן רוברט קורי אף אמר שקיימת חפיפה משמעותית בין הפעילות של שתי החברות והעריך שבלתי סביר שהמיזוג יאושר על ידי רשויות ההגבלים העסקיים. הצעת הרכש העוינת של טבע עשויה ליהפך, אם תתגבש להסכם, לעסקה הגדולה בתולדות המשק הישראלי. טבע רכשה בעבר שתי חברות בשווי של 8.4 מיליארד דולר כל אחת: אייווקס ב־2006 ובאר ב־2008 וב־2011 רכשה את הבעלות המלאה בחברת ספלון תמורת 7.4 מיליארד דולר.

מדובר לא רק בעסקה היקרה ביותר שטבע עשתה אי פעם אלא גם בעסקה היקרה ביותר שבה היא מעורבת ומבוססת בעיקרה על הריבית האפסית ששוררת בשוקי הכספים ועל העלייה החזקה במחיר המניה. מיילן העריכה שהרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שלה ב-2015 יהיה 2.9 עד 3.3 מיליארד דולר כך שבהתחשב בחוב פיננסי נטו של 8.5 מיליארד דולר שמיילן נושאת על גבה משקפת העסקה מכפיל שווי פעילות (מניות בתוספת חוב פיננסי נטו) לרווח תפעולי תזרימי (EV/Ebitda) של 15.6

טבע מציינת שהצעתה, שזכתה לאישור פה אחד של דירקטוריון החברה, מעניקה לבעלי המניות של מיילן פרמיה משמעותית וערך מזומן מיידי ופוטנציאל משמעותית ליצירת ערך עתידי באמצעות החזקה במניותיה של חברה חזקה יותר פיננסית ומסחרית. טבע פונה לבעלי מניותיה של מיילן מעל לראשו של רוברט קורי יו"ר החברה ומדגישה כי הצעתה לרכוש את מיילן עדיפה מבחינתם על הצעתה של מיילן לרכוש את פריגו.

צילום: בלומברג

טבע צופה שמיזוג החברות יאפשר חסכון בהוצאות, חסכון  במס ויצירת ערך עתידי כך ש-3 שנים מהשלמת העסקה ייצרו סינרגיות של 2 מיליארד דולר לשנה. החסכונות יושגו מהשגת התייעלות בתפעול, בהוצאות שיווק  ומכירה, בהוצאות הנהלה וכלליות, ייצור, מחקר ופיתוח וחסכונות במס.

טבע מוסיפה שהיא מוכנה לבנות את הצעתה כך שיוכלו לבחור את היחס הרצוי להם בין מזומן לבין מניות טבע ולקבל נתח גדול עוד יותר מ-50% מהתמורה במניות.

טבע קובעת שהאיחוד המוצע עם מיילן ייצור חברה מובילה בתחום הפרמצבטיקה שתמנף את התשתית רחבת ההיקף המתקדמת והיעילה שלה באמצעות הרשת התפעולית, תיק המוצרים המגוון, יכולת המסחור והפריסה הגיאוגרפית של החברה הממוזגת.

טבע מסבירה את הרציונל האסטרטגי של החברה וקובעת שהיצע המוצרים של טבע ומיילן משלים האחד את השני וייצור את תיק המוצרים הגדול בתעשייה עם צבר מוצרים מאוחד של 400 בקשות לקבלת אישור שווק לתרופות גנריות ויותר מ-80 בקשות שבהן החברה הממוזגת תהיה הראשונה להגיש את הבקשה, על פי סעיף האץ' ווקסמן שמקנה לחברה הגנרית הראשונה שמערערת על תוקפו של פטנט בלעדיות של 6 חודשים בשיווקה.

החברה המאוחדת היא בעלת מחזור הכנסות של 30 מיליארד דולר ב-2014 ורווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 9 מיליארד דולר.

החברה הממוזגת צפויה להיות בעלת הכנסות גדולות מ-30 מיליארד דולר ב-2016, תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 6 מיליארד דולר, ורווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 10 מיליארד דולר. טבע מעריכה שהחברה הממוזגת תהיה בעלת יכולת עמיד בהחזר חוב משמעותי תוך שמירה על דירוג ההשקעה שלה.

טבע צופה שהמיזוג בינה לבין מיילן יגדל את הרווח למניה על בסיס Non GAAP ב-15% בשנה הראשונה שלאחר חתימת העסקה ו-30% בשנה השלישית לאחר החתימה על העסקה. טבע מציינת שהעסקה אינה מותנית באישור בעלי מניותיה אולם מותנית בכך שמיילן לא תשלים את הרכישה המוצעת על ידה של פריגו או כל עסקה חלופית אחרת. 

הצעתה של טבע לרכוש את חברת מיילן היא צעד שנועד להגדיל את הרווח למניה בטווח הקצר ולהעלות את מחיר המניה. ההצעה פורסמה פחות משבוע לאחר אישור הגרסה הגנרית הראשונה לתרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה שהיא מרכז הרווח העיקרי של טבע והסבירות הגבוהה לאישור עוד גרסה גנרית אחת עד לסוף 2015.

קופקסון סיפקה לטבע 15% מהכנסותיה ו-46% מהרווח התפעולי שלה ב-2014. יתרה מזו לא פחות מ-5 חברות תקפו את הפטנטים שרשמה טבע על הגרסה החדשה של קופקסון במינון של 40 מיליגרם. פטנטים אלו מגנים על התרופה עד ל-2030 אולם אם יזכו 5 החברות, או חלק מהן, בתביעתן לשלול את הגנת הפטנט מהגרסה החדשה של קופקסון בטענה ששתי הגרסאות מבוססות על מולקולה זהה, עלולה טבע להיתקל בתחרות גנרית למוצר כבר בינואר 2017 ואף לפני כן.

מיילן היא אחת מ-4 החברות הגנריות הגדולות בעולם והמתחרה הקשה ביותר של טבע בשוק התרופות הגנריות האמריקאי, כשבמקביל היא פיתחה יחד עם החברה ההודית נאטקו גרסה גנרית לתרופה קופקסון והגישה בקשה לשווקה בארה"ב.

מיילן הרוויחה 1.4 מיליארד דולר במחזור של 7.7 מיליארד דולר ב-2014 וצפתה שתסיים את 2015 במחזור הכנסות של 10.1-9.6 מיליארד דולר - כלומר גידול של 33% וברווח נקי של 2 עד 2.2 מיליארד דולר, גידול של 46% בהשוואה ל-2014 הודות לרכישת תיק המוצרים הגנרי והמקורי מחוץ לארה"ב של חברת Abbott תמורת 5.3 מיליארד דולר בהקצאת מניות.

מיילן חשופה גם היא לתחרות גנרית מצידה של טבע שמפתחת גרסה גנרית למזרק האדרנלין Epipen שמשמש לטיפול מידי בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מאלרגיה. המכירות של מוצר זה הגיעו למיליארד דולר ב-2014 ותרמו למיילן על פי הערכות 30% מהרווח התפעולי שלה. מיילן הגישה הצעה לרכוש את חברת פריגו שהיא החברה הגדולה בארה"ב בייצור ובשיווק תרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות הפארם והשיווק תמורת 29 מיליארד דולר. הצעה זו נתפשה כצעד הגנתי מפני הצעת הרכישה של טבע שאכן הגיעה, שכן אם תשלים מיילן את רכישת פריגו יהיה שווי החברה הממוזג 63 מיליארד דולר, כשבנוסף, החוב הפיננסי נטו של שתי החברות יגיע ל-15 מיליארד דולר כך שטבע שנסחרת בשווי חברה של 54 מיליארד דולר לא תוכל לרוכשה.

נראה שהצעתה של טבע לרכוש את מיילן נועדה להקדים את רכישתה של פריגו על ידי מיילן ובכך לסכל אותה ולבסס את מעמדה המוביל בשוק התרופות הגנריות האמריקאי.

מניית מיילן נוסקת

מניית פריגו נופלת בשלב הפרה-מסחר בוול-סטריט ב-3.6%  למחיר של 191 דולר - נמוך ב-7% ממחיר הצעת הרכש של מיילן למניותיה של פריגו ואילו מניית מיילן נוסקת בשלב הפרה מסחר ב-9.5% למחיר של 74.5 דולר למניה. מניית טבע עולה בשלב הפרה מסחר ב-3.6% למחיר של 63.3 דולר. מגמות אלו משקפות ככל הנראה את ההערכות שהצעת הרכש האינדיקטיבית שקיבלה פריגו ממיילן לא תתגבש לעסקה ועל כן תהפוך מיילן ליעד לרכישה לטבע.

מיילן נקטה בצעד חריג של ביקורת על ההצעה של טבע מבעוד מועד: ביום שישי, לאחר שבלומברג דיווחה כי טבע שוקלת הצעה, מיילן הודיעה כי אינה מעוניינת במכירה ואינה צופה כי מיזוג פוטנציאלי יצליח לעבור את מכשולי ההגבלים העסקיים. "בחנו את המיזוג הפוטנציאלי בין מיילן לטבע כבר זמן מה, ואנו מאמינים כי במיזוג שכזה אין היגיון תעשייתי או התאמה תרבותית", אמר רוברט קורי, יו"ר מיילן.

דניז בראדלי, דוברת טבע, ונציג של ברקליס, סירבו למסור תגובה. נינה דוולין, דוברת מיילן, לא השיבה מיידית לבקשת תגובה מחוץ לשעות העבודה הרגילות.

בשנה שעברה הסתכמו העסקות במגזר התרופות ב-273 מיליארד דולר. פייזר הגישה הצעת רכש עבור אסטרהזנקה, שמיהרה לדחות אותה. וליאנט ניסתה ללא הצלחה לרכוש את אלרגן. מיילן עצמה הגישה הצעת רכש עוינת בסך 28.9 מיליארד דולר עבור פריגו. הצעה זו נחשבת בעיני רבים לזרז להצעת רכש מצד טבע, שמעוניינת לפעול בטרם מיילן הופכת ליעד גדול אף יותר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טבע מציעה לרכוש את חברת מיילן תמורת 40 מיליארד דולר

ההצעה משקפת פרמיה של 30% ביחס למחיר מנייתה של מיילן טרם פתיחת המסחר. הצעתה של טבע מבוססת ב-50% מזומן והשאר במניות שתקצה לבעלי מניותיה של מיילן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית פריגו נופלת, טבע ומיילן מזנקות

מניית פריגו נופלת בשלב הפרה-מסחר בוול-סטריט ב-3.6%  למחיר של 191 דולר - נמוך ב-7% ממחיר הצעת הרכש של מיילן למניותיה של פריגו ואילו מניית מיילן נוסקת בשלב הפרה מסחר ב-9.5% למחיר של 74.5 דולר למניה. מניית טבע עולה בשלב הפרה מסחר ב-3.6% למחיר של 63.3 דולר.

מגמות אלו משקפות ככל הנראה את ההערכות שהצעת הרכש האינדיקטיבית שקיבלה פריגו ממיילן לא תתגבש לעסקה ועל כן תהפוך מיילן ליעד לרכישה לטבע. מיילן שהגיבה ביום שישי שעבר לשמועות בדבר הצעת רכש של טבע וטענה כי אינה מעוניינת ברכישתה ע"י טבע וכי אין בעסקה היגיון עסקי טמנה גלולת רעל בתקנון בשבועות האחרונים שתקשה על השתלטות עויינת עליה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם יו"ר מיילן השתמש בטבע כדי ללחוץ על דירקטוריון פריגו לומר "כן"?

שוק ההון רוחש בשבועות האחרונים שמועות על העניין שמגלה  טבע  ברכישתה של חברת מיילן, וההערכות שהיא עשויה להגיש הצעה לרכישתה. מיילן, המתחרה הקשה ביותר של טבע בשוק התרופות הגנריות בארה"ב ואחת משלוש....להמשך קריאת הכתבה - לחץ כאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker