המסחר ננעל בירידות; מדד הנפט והגז זינק ב-2.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

המסחר ננעל בירידות; מדד הנפט והגז זינק ב-2.5%

הבורסה סגרה את היום המסחר הראשון של השבוע בירידות במחזור של 1.18 מיליארד שקל. שני המדדים המובילים בתל אביב - ת"א 35 ות"א 125 - סגרו את היום בירידה של 0.7% ו–0.6%. את הירידות בת"א 125 הובילה מניית אלקטריאון שנפלתה ב-7.5% לאחר הידיעות על כך שאלטשולר מכר אחזקותיו והפסיק להיות בעל עניין בחברה. אלוט נסוגה בחדות ב-6.3%, גילת ירדה ב-4.6%, ואוגווינד החסירה 4.5%. מנגד, קבוצת דלק עלתה ב-4.7%, דלק קידוחים רשמה עלייה של 4.2%, ורידיס עלתה ב-3.4% וסלקום הוסיפה לערכה 2.7%.

את הירידה הכי חדה מבין המדדים רשם מדד גלובל בלוטק שירד בחדות ב-1.65%, ת"א טכנולוגיה השיל מערכו 1.6% ומדד ת"א תעשייה נפל ב-1.2%. במדד ת"א תשתיות אנרגיה נרשמו ירידות של 1.2%. המדד היחידי ששבר את המגמה האדומה היה מדד הנפט והגז שזינק ב-2.5%.

התל בונד 20 נפל היום ב-0.25%, התל בונד 40 סגר את היום בירידה חדה של 0.2%, והתל בונד 60 השיל מערכו ביום אחד 0.23%. התל בונד השקלי סגר עם ירידה של 0.09% והתל בונד תשואות בירידה של 0.03%.

גם במרבית מדדי איגרות החוב הממשלתיות נרשמו ירידות. אמנם מדד איגרות החוב הממשלתיות לטווח קצר של 0-2 שנים עלה ב-0.12%, ומדד איגרות החוב הממשלתיות ל-5-2 שנים עלה ב-0.05% - אך במדד איגרות החוב ל-10 שנים פלוס נרשמה ירידה של 0.34%, ובמדד איגרות החוב הממשלתיות ל-10 שנים פלוס בריבית קבועה נרשמה נפילה יומית של 0.83%.

יורם גביזון

סופרגז תקים מערכת מיקרו גריד עבור המפעל של אורבונד באלון תבור

חברת סופרגז שבשליטת חברת אלקו (62%) זכתה במענק של 1.3 מיליון שקל במכרז של משרד האנרגיה ולשכת המדען הראשי לפרויקט להקמת מערכת מיקרו גריד, שתאפשר למפעל אורבונד באזור התעשייה אלון תבור לייצר חשמל לצריכה עצמית. המערכת פועלת בצורה עצמאית מרשת החשמל המרכזית של חברת החשמל, והיא תצרוך את החשמל שתייצר, תאגור אותו והקשר היחיד שלה עם רשת החשמל יהיה לצורך גיבוי.

המענק ניתן לסופרגז לאחר שזכתה בקול קורא של משרד האנרגיה ולשכת המדען הראשי בנושא פיתוח טכנולוגיות אגירה והקמת מתקני הדגמה בישראל. סופרגז תקים עבור אורבונד מערכת שכוללת מתקן סולארי לייצור חשמל לצריכה עצמית, מערכת קוגנרציה לייצור חשמל ואנרגיה תרמית ומערכת אגירת אנרגיה באמצעות סוללות ליתיום-יון. מערכת המיקרו גריד תאפשר טעינה של סוללת האגירה על ידי המתקן הסולארי ומתקן הקוגנרציה במהלך שעות הייצור כאשר השמש זורחת, ופריקת החשמל לשימוש עצמי בשעות תעריפי השיא כדי להגיע לחיסכון בהוצאות האנרגיה.

הפרויקט משתלב בצעדים השונים שמשרד האנרגיה ורשות החשמל נוקטים כחלק מהרפורמה במשק החשמל, שבמסגרתם התקבלה באחרונה החלטה של רשות החשמל המאפשרת לבעלי קרקע להזין, לחלק ולספק חשמל לכלל הצרכנים בחטיבת הקרקע. הפרויקט יושלם לפי המתוכנן עד סוף  2022.

חברת אורבונד היא לקוח בשנים האחרונות שבהן סופרגז מתקינה ומפעילה מערכות אנרגיה כולל מערכת לקליטה ואספקת גז טבעי וגז טבעי דחוס (CNG), מתקן קוגנרציה לייצור חשמל ואנרגיה תרמית ומערכת לאגירת אנרגיה והתייעלות אנרגטית על בסיס אוויר דחוס. למערכות האלה מתוכננות להתווסף בעתיד הקרוב מערכת פוטו-וולטאית על גג המפעל בהספק של 1.5 מגה-ואט ומערכת אגירת אנרגיה מבוססת סוללות ליתיום-יון בהספק של 1 מגה-ואט שעה. מערכות אלה יספקו את רוב צריכת החשמל של המפעל ויתרת הצריכה תסופק ללקוח על ידי סופרגז במסגרת רישיון מספק חשמל אותו קיבלה סופרגז ביולי 2021.

עמית פרגמנט, סמנכ"ל פיתוח עסקי בסופרגז אנרגיה, אמר שבעזרת מערכת המיקרו גריד הלקוח ירכוש חשמל המיוצר בחצר המפעל בחוזה ארוך טווח עם סופרגז, ובכך יוכל להקטין משמעותית את צריכת החשמל שלו מרשת החשמל ולחסוך בעלויות האנרגיה.

מניית סופרגז
יורם גביזון

מילניום מובילה גיוס של 10 מיליון דולר בפתרונות הסריקה המהירה בסופרים

מניית מילניום

שותפות הפודטק מילניום חתמה על הסכם עם חברת סופרסמארט להשקעה מסוג SAFE (Simple Agreement Future Equity) בסכום של 3 מיליון דולר. סופרסמארט מספקת פתרון תוכנה מבוסס ענן שמאפשר לקמעונאים להציע ללקוחותיהם פתרון של סריקת פריטים עצמאית מהירה. המוצר שפיתחה סופרסמארט כולל עמדות אימות פיזיות ואלגוריתמי תוכנה שמפחיתים את הסיכון להונאה או שגיאות ואובדנים שיקטינו את רווחי הקמעונאי, וזאת תוך שיפור חוויית הלקוח.

הלקוח סורק את המוצרים באמצעות אפליקציה שהוריד לנייד או באמצעות אקדח סריקה, נחשף למחירים, לסכום המצטבר של הקנייה בכל רגע ולמבצעים שהחנות מציעה. עם סיום הקנייה הלקוחות עוברים עם העגלה במתקן סריקה של סופרסמארט שבו מתבצע תהליך אימות של תוכן העגלה והסריקה שערך הלקוח באמצעות מצלמות, חיישני משקל ובינה מלאכותית. הטכולוגיה מאמתת את תוכן העגלה בשלוש שניות, עורכת את החשבון ומאפשרת ללקוח לשלם באפליקציה או בעמדות תשלום ייעודיות לקבל חשבונית ישירות לנייד, ולסיים בכך את תהליך הקנייה.

מילניום מצטטת דו"ח של דלויט לפיו ההכנסות המצטברות של 250 חברות הקמעונות המובילות בעולם מוערכות ב-4.85 טריליון דולר. אורך התורים הוא אחד הגורמים המשפיע על טיב השירות שמסביר 53% משביעות רצון הלקוחות. רשתות רבות משלבות פתרונות שונים של תשלום עצמאי שנועדו לקצר תורים ולהקטין את עלות כוח האדם בחנויות. פתרונות אלו, שמשפרים את חוויית הלקוח, מייצרים בעיית אבטחה של הונאות וגניבה שמקזזים חלק מיתרונותיהם, ועל כן יש צורך בפתרון יעיל וקל לאינטגרציה במערכות הקיימות.

לכתבה המלאה>>>

יוסף חרש

אלקטרה זכתה במכרז של נתיבי ישראל - ותשתמש בטכנולוגיה של טונדו סמארט

מניית אלקטרה

אלקטרה זכתה במכרז נתיבי ישראל ובמסגרתו תשתמש בטכנולוגיה של טונדו סמארט. מניית טונדו סמארט מזנקת ב-14% במחזור של כ-3.3 מיליון שקל. מניית אלקטרה עולה ב-1.2%. אלקטרה תשתיות, חברה בת של אלקטרה שבשליטת קבוצת אלקו של האחים זלקינד, הודיעה היום (א') כי החברה הבת אלקטרה תשתיות זכתה במכרז בכ-600 מיליון שקל להחלפת כל גופי התאורה בכבישים שבניהולה של חברת נתיבי ישראל. גופי התאורה יוחלפו מנורות לחץ גבוה (נל"ג) לנורות LED. בסך הכל יוחלפו כ-106 אלף גופי תאורה.

המערכות החדשות יחוברו למערכת ניהול תאורה מרכזיות, וכן למערכות שליטה ובקרה, העוקבות בין היתר אחר היקפי התנועה ומהירות הנסיעה בכבישים השונים. בנוסף, יחוברו בהמשך למערכות גם מצלמות וחיישני IOT, שישדרגו את השליטה והבקרה ברשת הכבישים על ידי נתיבי ישראל. את מערכות הבקרה השליטה תספק חברת טונדו סמארט, שהונפקה בבורסת תל אביב בסוף ספטמבר 2021 לפי שווי של כ-67 מיליון שקל.

אלקטרה תספק את השירותים למשך חמש שנים, כאשר לנתיבי ישראל ישנה אופציה להארכה ההתקשרות עם החברה לחמש שנים נוספות. כאמור הפרויקט מוערך בכ-600 מיליון שקל, לכל התקופה. טונדו סמארט מעריכה כי חלקה בפרויקט הוא כ-40 מיליון שקל עם אפשרות הגדלה בהזמנות לכ-75 מיליון שקל, בהתאם לעמידה באבני דרך בהתקדמות הפרויקט.

גיא סעדי, מנכ"ל טונדו, מסר: "אנו סבורים כי הזכייה שלנו כספק בפרויקט היא צעד משמעותי באסטרטגיית החברה להרחבת היקפי הפעילות שלה. ביצוע פרויקט בסדר גודל כזה יסייע למצב את החברה מבחינה עסקית וטכנולוגית כשחקן מרכזי גם בשוק הבינלאומי".

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה, מסר: "הזכייה הנוכחית ממשיכה את מגמת הגידול בצבר העבודות של אלקטרה".

הירידות בת"א נמשכות; מדדי הטכנולוגיה והגלובל בלוטק צונחים ב-1.2%

הירידות בבורסה ממשיכות אל תוך אמצע יום המסחר. ת"א 35 יורד ב-0.6%, ות"א 125 משיל מערכו 0.6%. מדד הבנקים משיל מערכו 0.8%, מדד ה-SME60 נסחר בירידה של 1%, מדד הנדל"ן נסוג ב-0.6%, ומדד הפיננסים מציג ירידה של 0.9%.

במדד הטכנולוגיה נרשמת ירידה חדה יותר של 1.2%, ובמדד הגלובל בלוטק ירידה דומה. מחזור המסחר במניות מסתכם נכון לשעה 13:00 ב-573 מיליון שקל.

את הזינוק הכי חד מבין מניות ת"א 125 רושמת מניית קבוצת דלק שעולה ב-4.4%, דלק קידוחים יהש מזנקת ב-3.9%, רציו יהש רושמת עלייה חדה של 2.4%, ובנובה נרשמת עלייה של כמעט 2%.

מנגד, את המגמה האדומה בת"א 125 מובילה מניית אלוט שיורדת ב-5.7%, גילת נסוגה ב-4.4%, ונייס משילה מערכה 4.1%.

שבוע המסחר נפתח בירידות

הבורסה פתחה את יום המסחר הראשון של השבוע בירידות קלות. ת"א 35 יורד בכ-0.05%. ת"א 125 נסחר בירידה של פחות מ-0.05% .מדד גלובל בלוטק משיל מערכו 0.5%.

מדד הצמיחה מוסיף 0.3%. מדד הנפט והגז מזנק ב-1.4% ומדד הטכנולוגיה מאבד 0.5%. מדד התקשורת נחלש ב-0.7%.

מחזור המסחר במניות נמוך - פחות מ-40 מיליון שקל.

את מחזור המסחר הכי גבוה מרכזת מניית לאומי, שיורדת ב-0.5%; קבוצת דלק מזנקת ב-2.8%. פועליים נסוגה ב-0.5%, דיסקונט משילה מערכה 0.3% ונייס נופלת ב-4.2% וסוגרת ירידה של 13% מתחילת ינואר.

קבוצת לוזון מזנקת ב-9% על רקע העסקה במסגרת בית ההשקעות מורוקרן.פריון יורדת ב-2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker