עדכונים

וול סטריט ביומיים הטובים מאז יולי; תשואת אג"ח ארה"ב מעל 1.4%

בורסות וול סטריט השלימו את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז יולי, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסקה מעל ל-1.4% בדרכה לזינוק היומי החד ביותר מאז מארס, לאחר שהבנק הפדרלי אותת אתמול, כצפוי, על כוונתו להתחיל לצמצם השנה את תוכנית רכישות האג"ח, אולם לא פסל אפשרות של הארכת התמריצים במקרה הצורך.

מדד נאסד"ק עלה ב-1% ושב ונסגר מעל לרמה של 15,000 נקודות; מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.5% בדרכו לזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז מארס; מדד S&P 500 הוסיף 1.2% בדרכו לעלייה של 2.2% ביומיים - העלייה הדו-יומית החדה ביותר מאז יולי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.1% לרמה של 1.41% - הזינוק היומי החד ביותר מאז מארס. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

סיילספורס זינקה ב-7.2% במסחר בוול סטריט, לאחר שהחברה העלתה את תחזית ההכנסות שלה ל-2022 וסיפקה תחזית אופטימית גם ל-2023.

נעילה חיובית בבורסה בת"א; אלקטרה התחזקה, אשטרום נחלשה

יום המסחר האחרון בשבוע המקוצר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות. מדדי ת"א 35 ות"א 125 טיפסו ב-0.7%, מדד ת"א 90 התחזק ב-0.9%, מדד הנדל"ן הוסיף 0.2%, מדד הבנקים נחלש קלות, ומדד הנפט והגז ניתר ב-2.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.6 מיליארד שקל.

בין המניות שבלטו במסחר: מימון ישיר שזינקה ב-5.8% במחזור של כ-370 אלף שקל; אלקטרה שהוסיפה לערכה 4.9% במחזור של כ-14 מיליון שקל; נאייקס שטיפסה ב-4.6% במחזור של כ-609 אלף שקל; מיטרוניקס שעלתה ב-4% במחזור של כ-13.9 מיליון שקל; ודלק קידוחים שהתחזקה ב-3.9% במחזור של כ-10 מיליון שקל.

מניית אלקטרה

מנגד, אפולו פאוור צללה ב-5% במחזור של כ-2.6 מיליון שקל; רבוע נדל"ן נסוגה ב-3% במחזור של כ-734 אלף שקל; דניה סיבוס נפרדה מ-2.9% במחזור של כ-647 אלף שקל; קבוצת אשטרום איבדה 2.2% במחזור של כ-9.2 מיליון שקל; וראדא השילה מערכה 2.2% במחזור של כמיליון שקל.

בשוק איגרות החוב הקונצרניות, מדדי תל בונד 20, 40 ו-60 עלו ב-0.12%, 0.2% ו-0.16%, בהתאמה.

בשוק מטבע החוץ, הדולר נחלש ב-0.16% ונסחר סביב 3.2 שקלים. היורו עלה קלות ונסחר ברמה של 3.76 שקלים.

מניית אפולו פאוור

עסקת ענק: לאומי ארה"ב מתמזג עם בנק אמריקאי לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר

בנק לאומי דיווח היום (ה') כי חתם על עסקה עם בנק ואלי נשיונל (Valley National) האמריקאי שבמסגרתו שני הבנקים יתמזגו לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר. כך, לאחר המיזוג לאומי ארה"ב יחזיק ב-14% מהבנק הממוזג, ויהיה בעל המניות הגדול בבנק - אך לא בעל שליטה. בנק לאומי צפוי לרשום רווח של עד 750 מיליון שקל מהעסקה. מניית לאומי עולה ב-0.4% לאחר פרסום ההודעה על המיזוג. העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים ואישור האסיפה הכללית של בנק ואלי.

לאחר השלמת העסקה צפוי בנק ואלי להפוך לאחד מ-29 הבנקים הגדולים בארה"ב. על פי הדו"חות הכספיים של בנק ואלי ליום 30 ביוני 2021, היקף הנכסים של הבנק מסתכם ב-41 מליארד דולר (מתוך זה תיק אשראי של כ-32 מיליארד דולר). הרווח של ואלי לאחר מס במחצית הראשונה של 1021 הסתכם בכ-230 מליון דולר. הרווח של ואלי לאחר מס לשנים 2020 ו–2019 הסתכם בכ-378 מיליון דולר ובכ-297 מיליון דולר, בהתאמה.

לכתבה המלאה

חברות התעופה לבנט: ספק בדבר יכולתנו לשרוד את המשבר ללא סיוע

מתווה הסיוע לחברות התעופה הישראליות אל על, ישראייר וארקיע - שהוצע על ידי משרד האוצר ומחייב השקעות של בעלי השליטה - נתקל בהתנגדות רוחבית של החברות.

מנהליהן, אביגל שורק (אל על) אורי סירקיס (ישראייר) וגדי טפר (ארקיע), פנו אמש (ד') במכתב לראש הממשלה נפתלי בנט בבקשה לקיים דיון בהול בראשותו ובהשתתפות משרדי האוצר, התחבורה והבריאות - שיעסוק בקריסת התעופה הישראלית, ובהצעות קונקרטיות וצעדים הכרחיים שגיבשו על מנת להבטיח את קיום הענף. שלושת המנכ"לים מציינים שענף התעופה הישראלי מצוי במשבר החמור בתולדותיו מזה שנה וחצי, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, ובשל ההנחיות המחמירות של משרד הבריאות בנוגע לטיסות מחוץ לישראל - לרבות חובת הבידוד לילדים ולמחוסנים החוזרים ממדינות מסוימות, איסור על כניסת תיירים מחוסנים וקריאתה של הממשלה להימנע כליל מטיסות לא הכרחיות.

לכתבה המלאה

אוגווינד השלימה בהצלחה התקנה והפעלה של מערכת אגירת אנרגיה

מניית חברת האנרגיה המתחדשת אוגווינד מנתרת ב-6% לאחר שהחברה דיווחה שהשלימה בהצלחה את ההקמה וההפעלה הניסיונית של מערכת אגירת האנרגיה AirBattery בקיבוץ יהל שבערבה. המערכת היא בעלת הספק של 250 קילו-ואט ובעלת יכולת אגירה של 1,000 קילו-ואט שעה.

כחלק מבדיקות ההרצה, הופעלו כל רכיבי המערכת בצורה מוצלחת ובוצעו כמה מחזורי טעינה ופריקה של המערכת, כולל ייצור חשמל. טעינת המערכת מתבצעת על ידי שימוש במשאבות מים שדוחסות אוויר במכלי אגירה תת-קרקעיים שפותחו על ידי אוגווינד (AirX).

מערכת טעינת החשמל מבוססת על מערכת הידרו פניאומטית סגורה לדחיסת אוויר באמצעות מים וכמה מכלים מבודדים שכל אחד מהם משמש בוכנה מבודדת. בוכנה זו משמשת לדחיסת האוויר על ידי מילוי מכלי ה-AirX במים שמסופקים על ידי מערכת משאבות מים במערכת סגורה.

לכתבה המלאה

אלביט תספק מערכות ראיית לילה לצבא האמריקאי ב-54 מיליון דולר

חברת אלביט מערכות קיבלה הזמנה בסך 54 מיליון דולר מצבא היבשה של ארה"ב לאספקת מערכות ראיית לילה מתקדמות דו-עיניות מסוג Enhanced Night Vision Goggle Binocular, וכן לאספקת חלקי חילוף, תמיכה לוגיסטית וציוד בדיקה. אלביט תספק את ההזמנה עד לפברואר 2023. מערכות ENVG-B מספקות ללוחמים האמריקאים התמצאות סביבתית משופרת בתנאי ראות מוגבלים ויכולת טובה יותר לזהות מטרות ולהינעל עליהן, כדי להגדיל את סיכויי הפגיעה בהן.

ההזמנה הנוכחית היא הזמנת ייצור שנייה כחלק מחוזה מסגרת שנחתם בין אלביט לצבא היבשה האמריקאי באוקטובר 2020 עבור מערכות ראיית לילה מתקדמות דו-עיניות מסוג זה, בסכום של עד 442 מיליון דולר. אלביט מערכות, המנוהלת על ידי בצלאל מכליס, תספק באמצעות החברה הבת האמריקאית את המערכות, שהן הדור הבא של מערכות ראיית לילה, שפותחו על ידי החברה הנכדה האמריקאית האריס. צבא ארה"ב לא הגדיר את לוח הזמנים הכולל למימוש חוזה המסגרת.

לכתבה המלאה

חמש שנים בלי פישמן: הרווח האדיר של דוד פורר ודודו זבידה מחברת מבנה

אחד המהפכים הגדולים ביותר שעברה חברה נסחרת בבורסה בתל אביב בשנים האחרונות הוא זה של חברת מבנה נדל"ן, לשעבר כלכלית ירושלים. לפני פחות משש שנים החברה היתה על סף הידרדרות להסדר חוב בהיקף עצום של 8 מיליארד שקל מול בעלי האג"ח והבנקים. זאת עקב מסע השקעות ממונף וכושל, שהוביל בעל השליטה דאז — אליעזר פישמן. פישמן, שהסתבך עם חובות עתק של יותר מ–4 מיליארד שקל לבנקים, הוכרז ב–2016 כפושט רגל.

מאז הוזרם לתוך מבנה סכום של יותר ממיליארד שקל על ידי דוד פורר, סאמיט של זהר לוי וכן על ידי משקיעים מוסדיים. הזרמה זו ושורה של פעולות נוספות שהובילה הנהלת החברה בראשות המנכ"ל דודו זבידה, לצד רוח גבית חיובית של שוק הנדל"ן המניב בישראל — איפשרו למבנה לשנות את פניה. החברה התייצבה, ונהפכה מחברה צולעת עם שווי של פחות ממיליארד שקל לחברה ללא גרעין שליטה שנסחרת לפי שווי של יותר מ–9 מיליארד שקל במדד ת"א 35.

לכתבה המלאה

אל על במגעים למכירת 40% ממועדון הנוסע המתמיד לפי 200 מיליון דולר

הלחץ שמפעיל משרד האוצר על חברת אל על, גורם להאצת המגעים למכירת נתח במועדון הנוסע המתמיד — אחד הנכסים המשמעותיים של החברה. אל על החלה במגעים למכירת 30%–40% מהמועדון לפי שווי חברה של 200 מיליון דולר.

אל על, שמנוהלת בידי אביגל שורק, צפויה לפצל את המועדון מהחברה — ואז למכור נתח ממנו. על פי הערכות, מועדון הנוסע המתמיד מרוויח 20 מיליון דולר בשנה, ועל פי מכפילים המקובלים בענף שוויו היה אמור להיות 240 מיליון דולר.

ואולם, בשל מצבה של אל על והצורך לממש את הנכס במהירות, המכירה צפויה להתבצע על פי שווי חברה של 200 מיליון דולר. השווי של המועדון יושפע מהותית ממחירי ההעברה, שייקבעו בינו לבין אל על, למשל, בנוגע לחלקו של המועדון בעלות של הפעלת מוקד הלקוחות.

לכתבה המלאה

אפקט דומינו או חבל הצלה? "הסינים לא ייתנו לאוורגרנד ליפול"

חברת הנדל"ן הסינית עמוסת החובות אוורגרנד החלה ביום שישי להרעיד את השווקים. חובותיה של אוורגרנד מסתכמים בכ–300 מיליארד דולר — יותר משל כל חברת נדל"ן אחרת בעולם. חלקן של האג"ח שלה הוא 16% משוק האג"ח הדולריות בדרגת סיכון גבוהה בסין.

אם במשך כמה חודשים התייחסו המשקיעים בעולם למשבר של החברה ככזה שנמצא תחת שליטה, בסוף השבוע שעבר עלה חשש שהחברה תגיע לחדלות פירעון. חשש נוסף הוא שנשיא סין, שי ג'ינפינג, שמעוניין לקרר את בועת הנדל"ן בסין — יאפשר לה לקרוס, ואולי אף לא ימנע גלישה משמעותית למשבר.

הפחד ממדרון חלקלק ויציאתו של המשבר מתחומי סין, בצד התמשכותו של משבר הקורונה, הוביל לכך שמ־13 בספטמבר מדדי נאסד"ק ו–S&P 500 השילו מערכם 4%, ומדד שנגחאי ירד ב–2%. בתל אביב איבד אתמול מדד ת"א 35 0.8%, ומדד ת"א 125 ירד ב–0.6%.

לכתבה המלאה

הבעיות של אוורגרנד הן רק סימפטום למשבר העמוק בסין

בעיות הנזילות של ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד, מזכירות מאפיינים של משברים כלכליים ופיננסיים קודמים, כולל משבר הסאב־פריים ב–2008 בארה"ב. התקופה שקדמה לפרוץ בעיות אלה התאפיינה במדיניות מקרו כלכלית מרחיבה מאוד, בהדפסות כסף, גידול מסיבי בהיקף האשראי, ריביות נמוכות והתפתחותה של בועה בתחום הנדל"ן.

במקרה של הכלכלה הריכוזית למדי של סין, כל אלה התרחשו תחת התערבות ממשלתית גדולה. המדיניות ראתה בגידול החד בבנייה למגורים וגם בתשתיות - מנוע מרכזי לצמיחת המשק, גם במחיר יצירת עודף היצע גדול מאוד של דירות שאינן מאוכלסות. כך, ענף הנדל"ן תפח בהדרגה, ומשקלו בתמ"ג הסיני מוערך כיום בלא פחות מכ–30%.

לטור המלא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker