ת"א 35 ומדד הבנקים נחלשו קלות; מפתחת בי-קיור לייזר זינקה ב-26%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג
עדכונים

ת"א 35 ומדד הבנקים נחלשו קלות; מפתחת בי-קיור לייזר זינקה ב-26%

נראה כי עומס החום הקיצוני השפיע גם על הסוחרים בבורסה בתל אביב. יום המסחר הראשון של השבוע התנהל בצורה מנומנמת, ומחזור המסחר הסתכם בכ-560 מיליון שקל בלבד - נמוך אפילו לימי ראשון שבהם המסחר דל ממילא. בסיכומו של היום, ולאחר פתיחה אנגלית כפולה - שלרגע יצרה תחושת דרמה במסחר - מדדי המניות סגרו את היום כמעט בלי שינוי. מדד ת"א 35 ירד ב-0.02%, מדד ת"א 125 עלה ב-0.08%, ומדד הבנקים השיל 0.09%.

מדד הבנקים

מה בכל זאת עורר עניין? מניית אריקה כרמל - יצרנית בי-קיור לייזר - זינקה ביום המסחר הראשון שלה ב-26% במחזור של 479 אלף שקל; סקופ עלתה ב-15% במחזור של כ-8 מיליון שקל, לנוכח המלצת השקעה חיובית של בנק לאומי; נייס, שירדה ב-1.8% במחזור של 28 מיליון שקל, ריכזה את מחזור המסחר הגבוה בבורסה; אופקו, ששבה עם ארביטראז' שלילי מסוף השבוע בניו יורק, איבדה 8.9%; קומפיוג'ן נסוגה ב-7.1%; טבע נחלשה ב-1.1%; ובזק השילה משווייה 0.6%.

חברת הביטוח הפניקס חצתה לראשונה את שווי השוק של 8 מיליארד שקל - השווי הגבוה ביותר של חברת ביטוח בישראל - פער של 1.4 מיליארד שקל מחברת הראל - הממוקמת שנייה עם שווי שוק של 6.6 מיליארד שקל.

מניית הפניקס

בשוק איגרות החוב נרשמה מגמה מעורבת. האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד עלו לכל אורך טווחי הפדיון עד 0.37%. תשואת האג"ח הצמודות ל-10 שנים היא שלילית - 1.4%. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד עלו בטווחי הזמן הקצרים והארוכים עד 0.2%, ואילו בטווחים הבינוניים ירדו עד 0.04%. תשואת האג"ח הלא צמודות ל-10 שנים היא 0.7%. העליות זלגו גם לאג"ח הקונצרניות, כשמדד תל בונד 20 עלה ב-0.35%, תל בונד 40 הוסיף 0.25%, ותל בונד 60 התחזק ב-0.3%.

מילניום נכנסת לשוק תחליפי חלב מהצומח בהשקעה של 2 מיליון דולר

שותפות המו"פ (מחקר ופיתוח) מילניום פוד טק נכנסת להשקעה בתחום תחליפי החלב מהצומח. מילניום פוד טק תשקיע 2 מיליון דולר בחברת יופיקס, שמפתחת ומשווקת תחליפי חלב מהצומח, כחלק מסבב גיוס של 3.5 מיליון דולר. בסבב ישתתפו גם קרן הון הסיכון הבינלאומית Big Idea Ventures, שמתמחה בהשקעות פוד-טק, חממת The Kitchen שבבעלות קבוצת שטראוס ומשקיעים נוספים.

יופיקס, שהוקמה ב-2014, מפתחת מייצרת ומשווקת תחליפי חלב מן הצומח, כמו יוגורטים, ממרחים ותחליפי גבינה. היא גייסה עד כה 5 מיליון דולר. בעלי המניות העיקריים בה הם שטראוס (45.75% באמצעות The Kitchen ושטראוס בריאות), והיזם ומפתח הטכנולוגיה של החברה, רונן לביא (28.2%).

לכתבה המלאה

שפיר רוכשת את השליטה ב"עד 120" לפי שווי של 1.35 מיליארד שקל

שפיר הנדסה בדרכה להיות שחקנית משמעותית בשוק הדיור המוגן: החברה דיווחה היום (א') על משא ומתן בלעדי עם הפניקס לרכישת רשת "עד 120". לפי הדיווח, תשלם שפיר 600 מיליון שקל לרכישת 44% מאחזקות הפניקס ב"עד 120", לפי שווי של 1.35 מיליארד שקל. בנוסף, תעביר שפיר ל"עד 120" שתי קרקעות בירושלים ובנס ציונה, שבהן זכתה במכרזי רשות מקרקעי ישראל והן מיועדות לבניית בתי דיור מוגן.

לאחר השלמת העסקה תחזיק שפיר ב-53% מרשת "עד 120" והפניקס תחזיק ב-47%. השלמת העסקה כפופה לקבלת תנאים מתלים, לרבות אישורים רגולטוריים כמקובל בעסקות מסוג זה, ואישורי צדדים שלישיים נדרשים אחרים.

לכתבה המלאה

הראל ממשיכה לאבד בכירים: סמנכ"לית בחברה הודיעה על פרישתה

עזיבה נוספת בשדרה הניהולית של חברת הראל: ענת אטלס, סמנכ"לית פיתוח עסקי בחטיבת הביטוח הכללי בחברה, הודיעה היום (א') על פרישה מתפקידה.

אטלס, שעבדה בהראל כ-16 שנה, מצטרפת לשורה של בכירים שהודיעו באחרונה על עזיבת החברה: דורון גינת, משנה למנכ"ל ומנהל תחום הפנסיה; שגיא יוגב, מנהל החטיבה לביטוח כללי; אייל אפרת, ראש חטיבת הטכנולוגיות; וירון דייגי, מנכ"ל קרנות הנאמנות בחברה.

לכתבה המלאה

ירידות בבורסה בת"א; אופקו צונחת ב-11%

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות קלות. המסחר החל אחרי פתיחה אנגלית כפולה (הארכה של שש דקות לשלב פתיחת המסחר), בעקבות ירידה של 11% במניית אופקו - שחזרה מהמסחר בסוף השבוע בניו יורק עם פער ארביטראז' שלילי של 12%. מדד ת"א 35 יורד ב-0.36%, מדד ת"א 125 משיל 0.24%, ומדד הבנקים מאבד 0.25%. מחזור המסחר בפתיחה היה 15.9 מיליון שקל.

מניית אופקו

מלבד אופקו, עוד כמה מניות מעוררות עניין: טבע יורדת ב-0.85%; אורמת נחלשת ב-1.6%; נובה עולה ב-1.7%; טרמינל X מוסיפה לשווייה עוד 4%; בזק נסוגה ב-0.7%. מניות חברות הביטוח יורדות עד 0.5%, מלבד הפניקס שעולה ב-1%.

מניית טרמינל X

המסחר בשוק איגרות החוב נפתח במגמה מעורבת. האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד עולות לכל אורך הטווחים עד 0.04%; האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד בטווחי הזמן הקצרים והבינוניים יורדות עד 0.1%; והאג"ח הארוכות עולות עד 0.2%. בשוק איגרות החוב הקונצרניות, האג"ח של קבוצת דלק עולות, כאשר האג"ח לארבע שנים עולות ב-1.8%. גם האג"ח האמריקאיות עולות עד 1%, האג"ח של פתאל יורדות ב-0.55, ואיגרות החוב של פטרוכימיים משילות 1%.

החברה הישראלית הגדולה ביותר הציגה צמיחה מאכזבת - ונענשה בנפילה של 15%

חברת נובוקיור היא החברה הישראלית בעלת שווי השוק הגדול ביותר, אולם הפער בינה לבין הדולקות אחריה הולך ונסגר. החברה, שפיתחה טכנולוגיה לשיבוש תהליך החלוקה של תאים סרטניים, נסחרה לקראת סוף יוני 2021 בשווי של 23 מיליארד דולר אך איבדה מאז 32% כולל נפילה של 15% בשוויה בשני ימי המסחר האחרונים.

הגורם לתחילת הנסיגה בשוויה היה פרסום תוצאות מאכזבות של ניסוי קליני בשלב 2, שבדק את היעילות של טיפול משולב ב–TTFields, שדות חשמליים בעלי זרם מתחלף (הטכנולוגיה שפיתחה נובוקיור), עם התרופה הכימותרפית Nexavar, שהיא סטנדרט הטיפול בחולי סרטן הכבד בשלב מתקדם לאחר כישלון אופציות הטיפול הקודמות.

לכתבה המלאה

שפל היסטורי בנתון חשוב של שוק האג"ח מעיד: הדפסת הכסף הטריפה את השוק

נתון מסחר חשוב נרשם בוול סטריט בימים רביעי, חמישי ושישי בשבוע שעבר: שפל היסטורי. המספר הזה — שרוב עולם ההשקעות מתעלם ממנו כרגע, אף שהוא קריטי כמעט לכל סוג של השקעה — הוא התשואה הריאלית על אג"ח של ממשלת ארה"ב.

ביום שישי היא הגיעה לריבית שלילית של 1.1798% באג"ח האמריקאית ל–10 שנים. משמעות המספר הזה היא כי מי שמלווה כסף לממשלת ארה"ב מוכן להפסיד במונחים ריאליים. הריבית הריאלית שלילית גם על אג"ח לחמש שנים, וגם ל–30 שנה. היא בילתה את רוב זמנה ב–2020 ו–2021 מתחת ל–0%.

זהו רק היבט אחד של תוצאות המדיניות הכלכלית המתמשכת מאז 2008: להציף את השווקים באשראי זול, שמוביל הבנק הפדרלי ובנקים מרכזיים אחרים, לאחר שסיימו להוריד את הריבית ל–0%, ואף מתחת לו בכמה מדינות. במאזן של הבנק הפדרלי נמצאים כעת ניירות ערך, רובם אג"ח ממשלתיות, בשווי 8.24 טריליון דולר.

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker