המסחר בבורסה ננעל בעליות; ת"א 35 טיפס ב-1.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג
עדכונים

המסחר בבורסה ננעל בעליות; ת"א 35 טיפס ב-1.5%

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות, על רקע העליות בבורסות וול סטריט. ת"א 35 עלה ב-1.5%, ת"א 125 טיפס ב-1.4%, ומדד הבנקים הוסיף לערכו 1.1%. מחזור המסחר היה נמוך מהממוצע - 1.9 מיליארד שקל.

בין המניות שעוררו עניין: נופר אנרג'י שעלתה ב-6.8%, לאור כניסתו של בית ההשקעות אלטשולר שחם לעסקת תחנת הכוח מגלים; קבוצת דלק שטיפסה ב-1%, לאור גיוס החוב הגדול של החברה שיסדר לה דיווידנד של 800 מיליון שקל; פתאל שהוסיפה לערכה 0.04%; לייבפרסון שהתחזקה ב-7%; מקס סטוק שעלתה ב-6.3%; ופרשמרקט שטיפסה ב-4.8%.

מדד ת"א 35

בשוק מטבע החוץ, הדולר נותר ללא שינוי - ברמה של 3.298 שקלים; היורו נחלש ב-0.15% לרמה של 3.88 שקלים.

שוק איגרות החוב נסגר במגמה מעורבת. האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד ירדו עד 0.5% לכל אורך טווחי הזמן, כשאת הירידות החדות חוו האג"ח הארוכות. לעומת זאת, האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד עלו לכל אורך טווחי הזמן עד 0.1%. בשוק האג"ח הקונצרניות, תל בונד 20 ירד ב-0.17%, תל בונד 40 נחלש ב-0.18%, ותל בונד 60 איבד מערכו 0.17%.

מניית מקס סטוק

הבורסה יוצאת להגנת הנפקות ההיי-טק: המשקיעים נהנו מתשואה ממוצעת של 15%

השווקים רועדים בימים האחרונים, אך האמיצים, אלה שלא נרתעו בתקופת הקורונה והשתתפו בגל ההנפקות שהחל ב-2020, עדיין נהנים מתשואה מרשימה. מי שהשקיע בגל ההנפקות - שבו נכנסו לבורסה 59 חברות היי-טק מתחומי הטכנולוגיה והביומד וגייסו כ-6.5 מיליארד שקל - נהנה מתשואה של כ-15% בממוצע, נכון לסוף יוני.

הנתונים נחשפו במחקר שערך יובל צוק, מיחידת המחקר של הבורסה לניירות ערך בתל אביב. המחקר נערך לנוכח הביקורת על כך שחלק גדול מאותן חברות שהונפקו בבורסה הן "חברות חלום" בשלב המוקדם בחייהן, שטרם הציגו הכנסות או שמכירותיהן זעומות - ולכן אין הצדקה לתמחור הגבוה שלפיו בוצעו ההנפקות.

לכתבה המלאה

או.פי.סי נערכת להכפלת כושר הייצור שלה בתוך ארבע שנים

11 שנה לאחר שנוסדה כחברה שתקים את תחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל, או.פי.סי אנרגיה, מקבוצת עידן עופר, נהפכה לחברת אנרגיה שממוקדת בשוק האמריקאי, ומשלבת טכנולוגיות ייצור של חשמל מגז טבעי עם ייצור חשמל משמש ורוח. זאת, לאחר שהחברה השלימה בסוף ינואר את רכישת השליטה בחברת CPV האמריקאית (70%) תמורת 648 מיליון דולר.

או.פי.סי, המנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, צפויה להכפיל את כושר הייצור שלה מ-2.1 גיגה-ואט ב-2021 ל-4.3 גיגה-ואט ב-2024. כושר הייצור שלה ב-2024 יתבסס על גז טבעי (60%) ורוח ושמש (40%) - כך שבסוף 2024 החברה הממוזגת תהיה בעלת הספק של 1.6 גיגה-ואט באנרגיות מתחדשות, בעיקר אנרגיה סולארית (1.3 גיגה-ואט).

לכתבה המלאה

וול סטריט ג'ורנל: הסדר של 26 מיליארד דולר במשפט האופיואידים ייחתם השבוע

פרשת משככי הכאבים הנרקוטיים, שהביאה למותם של 500 אלף אמריקאים ממנת יתר ב-20 השנים האחרונות, צפויה להגיע להסדר מחוץ לבתי המשפט בשבוע הקרוב, כך מעריך הוול סטריט ג'ורנל. על פי הדיווח, אלפי תביעות שהוגשו על ידי מדינות, מחוזות ורשויות מקומיות בארה"ב נגד יצרני משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) וחברות הפצה שהפיצו אותן - יסתיימו בהסדר. במסגרת ההסדר ישלמו ארבע הסיטונאיות והמפיצות הגדולות של תרופות בארה"ב - קרדינל הלת', מק'קסן, אמריסורסברגן וחברת ג'ונסון אנד ג'ונסון - סכום של 26 מיליארד דולר (שלוש חברות ההפצה ישלמו 21 מיליארד דולר, וג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם 5 מיליארד דולר).

מניית טבע

לפי הדיווח של וול סטריט ג'ורנל,  חברת טבע , שנתבעה גם היא, לא תהיה חלק מן ההסדר בפרשת האופיואידים. הפרשה מעיבה על החברה ועל מחיר המנייה, שהגיעה אמש לשפל של 8.38 דולר, המשקף שווי חברה של 9.2 מיליארד דולר מאז אפריל 2020. על פי מתווה ההסכם מאוקטובר 2019, טבע היתה אמורה לספק ללא תמורה את התרופה Suboxone, תרופה לטיפול בהתמכרות למשככי כאבים, בסכום של 23 מיליארד דולר על פני 10 שנים, ולשלם 250 מיליון דולר במזומן. בימים אלו מתנהל משפט אחר נגד טבע ויצרניות תרופות אחרות בניו יורק ובקליפורניה במקביל.

לכתבה המלאה

איתקה קיבלה מימון חדש של 1.22 מיליארד דולר - ונערכת לגיוס אג"ח

קבוצת דלק מדווחת על שני מהלכים פיננסיים משמעותיים בחברה הבת איתקה, הפועלת בתחומי הגז והנפט בים הצפוני. דלק מציינת כי איתקה קיבלה התחייבות מותנית להעמדת מסגרת אשראי חדשה מבוססת עתודות הנפט והגז שלה (RBL)  בהיקף של 1.25 מיליארד דולר, שמועד פירעונה ב-2026.

במקביל, איתקה נערכת להשלים בשבועיים הקרובים גיוס סדרת אג"ח חדשה של 625 מיליון דולר, שתיפרע גם היא ב-2026. איגרות החוב יהיו חוב בכיר של איתקה ויובטחו בערבות שלה ושל חברות בנות שלה. לאחר השלמת גיוס האג"ח של איתקה, היא תוכל לחלק דיווידנד של 250 מיליון דולר לקבוצת דלק (800 מיליון שקל), כחלק מפרעון הלוואת בעלים שדלק העמידה בעבר לאיתקה.

לכתבה המלאה

עסקת הלגיטימציה של נופר: תצרף את אלטשולר שחם לרכישת תחנת הכוח מגלים

מניית נופר אנרגיה קופצת ב-7.8% לאחר שהחברה זכתה לתעודת כשרות לאחת העסקות השנויות במחלוקת של השנים האחרונות. נופר חתמה על מזכר עקרונות עם בית ההשקעות אלטשולר שחם, שלפיו שני הצדדים יבחנו במשותף את רכישת הבעלות המלאה בחברת מגלים אנרגיה סולארית, שמחזיקה בתחנת הכוח התרמו-סולארית באשלים, תמורת 580 מיליון שקל.

נופר אנרגיה, שבשליטת עופר ינאי (37%), מציינת כי בכוונתה לבחון הכנסת גופים מוסדיים נוספים לעסקה. כחלק מההסכמות בין נופר לאלטשולר שחם, נופר תחזיק - בעצמה או יחד עם משקיעים מוסדיים אחרים - ב-55% מהונה של תחנת הכוח; ואלטשולר שחם תחזיק ב-45% מחברת מגלים.

לכתבה המלאה

העליות בבורסה מתמתנות; ת"א 35 עולה ב-0.8%

העליות בבורסה בתל אביב מתמתנות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.81%, מדד ת"א 125 מוסיף לערכו 0.92%, ומדד הבנקים יורד ב-0.06%. מחזור המסחר נמוך לשעה זו - 517 מיליון שקל בלבד.

בשוק מטבע החוץ, הדולר נסחר ללא שינוי, והיורו נחלש ב-0.26%. יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות: "החשש מהשפעת האינפלציה בארה"ב גורר לחולשה בשוקי ההון ואת המשקיעים המוסדיים בישראל לרכוש מט"ח. יצואנים מנצלים את הפיחות כדי למכור מט"ח - ובולמים עליות שערים. כלכלנים ממתינים לרצף של חודשי אינפלציה גבוהה במטרה לבסס את הערכה כי אין מדובר באירוע זמני. להערכתנו, אף שמגמת הטווח הארוך תומכת בשקל חזק, הרי שבטווח הקצר טרם מוצה פוטנציאל הפיחות. אינפלציה בארה"ב פירושה ציפייה לריבית דולר גבוהה - משמע בטווח הקצר התחזקות של הדולר גם כנגד המטבעות המרכזיים".

גילעד אלטשולר: "השוק קצת יורד, לא צריך להתרגש"

הניסיון מלמד כי לאחר גלי הנפקות גדולים בדרך כלל מגיעה מפולת. בשנה האחרונה פקד את הבורסות בעולם גל עצום של הנפקות, ומחירי המניות נסקו לשיאים. על רקע זה, גובר החשש של משקיעים ממפולת מתקרבת, לאחר השיאים הרבים שנקבעו בשוקי ההון בחודשים האחרונים. חלק מהמשקיעים הוותיקים ודאי נזכרים בימים של 1999, לפני פקיעתה של בועת הדוט.קום. אז נהנה השוק בארה"ב מגל הנפקות בהיקף חסר תקדים.

השאלה הגדולה העולה מן הסתם גם הפעם היא אם כדאי לממש רווחים. השאלה נוטה להיראות דחופה יותר בתקופה שבה מתחילות ירידות בשווקים. הבורסה הישראלית, שנהנתה מזינוקים קצת אחרי תחילת המשבר, רשמה ירידות במדדים המובילים בארבעה ימי מסחר מתוך חמישה בשבוע שעבר. הירידות הללו התחזקו אתמול בישראל ובעולם בעקבות עלייה בתחלואה בקורונה במדינות רבות — מה שמעלה את החשש של המשקיעים מחזרת המגבלות הקשות ואולי אף הסגרים.

מדד ת"א 35 איבד מיום שני שעבר ועד אתמול 4.1%; מדד ת"א 125 ירד בפרק זמן זה ב–4.3%; מדד ת"א נפט וגז נפל ב–10.2%; מדד הבנקים נפל ב–4.3%, ות"א נדל"ן ירד ב–4.6%. שחקנים בולטים בשוק ההון טענו שוב בשיחות עם TheMarker כי הניסיון לחזות מפולות הוא עקר, וכי אין סיבה להילחץ מהמצב בשווקים כיום.

לכתבה המלאה

המסחר בבורסה נפתח בעליות; ת"א 35 מטפס ב-0.9%

אחרי פתיחה אנגלית כפולה, כלומר הארכה של שש דקות לפתיחת המסחר, הבורסה פתחה את המסחר בעליות. ת"א 35 עולה ב-0.91%, ת"א 125 מתחזק ב-0.95%, ומדד הבנקים מטפס ב-0.52%. גובה המחזור בפתיחה - 41 מיליון שקל. הירידות אמש בוול סטריט ובאירופה והבוקר באסיה צפויות להעיב על המסחר.

מדד ת"א 35

בין המניות שיעוררו עניין: בזק שעולה ב-1% לאור אישור המיזוז של yes ובזק בינלאומי; לייבפרסון שמטפסת ב-7%; נייס שמתחזקת ב-2.1% לאור רכישת המתחרה שלה על ידי זום; פתאל שמוסיפה לערכה 2%; וקבוצת דלק שעולה ב-3.4%.

בשוק מטבע החוץ, הדולר נחלש ב-0.05% לרמה של 3.299 שקלים; היורו נחלש ב-0.24% לרמה של 3.88 שקלים.

מניית לייבפרסון

שוק איגרות החוב פתח במגמה מעורבת. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד ארוך הטווח יורדות עד 0.24%, ואילו האג"ח קצרות הטווח נסחרות ללא שינוי. האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד ארוך הטווח עולות עד 0.05%, ואילו איגרות החוב קצרות הטווח יורדות עד 0.03%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker