כך תקראו את תלוש ביטוח החיים שלכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון
אסא ששון

בימים אלו מגיעים אליכם דו"חות ביטוחי החיים השנתיים. על פי הנחיית משרד האוצר, החל משנת 2015 ישלח למבוטחי קרנות הפנסיה החדשות, ביטוחי המנהלים, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות, דו"ח שנתי מקוצר ואחיד, בגין שנת 2014.

הדו"ח השנתי המפורט, כפי שהכרנו עד היום, יוצג באתר האינטרנט של כל חברה, תחת האזור האישי של כל מבוטח ומבוטח, ולא ישלח בדואר. בשנת 2016, גם הדו"ח המפורט (בגין שנת 2015) יעבור שינויים והתאמות ויהיה אחיד בין החברות, על פי הנחיות משרד האוצר.

בשיחה עם רן קלי, מנכ"ל קבוצת קלי סוכנות ההסדרים הפנסיונים הפרטית הגדולה בישראל הוא אומר: "הדו"ח השנתי והרבעוני למוצרי חיסכון פנסיוני וביטוח חיים עבר השנה שינויים בהשוואה לשנים עברו. זאת, לאחר שמשרד האוצר קבע מתכונת חדשה, שמצד אחד מרחיבה את חובות הגילוי המוטלות על גופיים מוסדיים, ומצד שני מפשטת את המידע ומבהירה אותו. אנו בקבוצת קלי מברכים על הצעד שנקט משרד האוצר. מידע שקוף, בהיר, פשוט ואחיד הוא כלי הכרחי בידי הציבור, שבשנים האחרונות מודע יותר ויותר לחשיבות החיסכון הפנסיוני ולצורך במעקב שוטף אחריו".

קלי האיר מספר נקודות שחשוב לשים לב אליהם בכול מה שקשור לדו"ח המקוצר.

ראשית, חשוב לבדוק האם סכומי הביטוח כפי שהם מופיעים בסעיף א' - תשלומים צפויים מהפוליסה מתאימים לצרכיך. אם לא כדי להיוועץ ביועץ פנסיוני מה ניתן לעשות על מנת להגדיל את החיסכון לפנסיה. בנוסף במקרה מוות של בעל הפוליסה נהנה המוטב מסכום חד פעמי. וודא האם הסכום מתאים וכי מי שאמור להנות מהכסף אכן הוא המוטב.

בנוסף בחלק מהפוליסות יש רכיב ביטוחי למקרים של אובדן כושר עבודה רצוי לבדוק האם הוא עונה על הדרישות במקרה של אובדן כושר עבודה.

שנית יש לשים לב לגובה דמי הניהול הנגבים. דמי הניהול מופיעים בסעיף ב' תנועות בפוליסה וכן כמה דמי ניהול נגבו בשנה האחרונה. דמי הניהול בביטוחי החיים מוגדרים כרוצח השקט שמעכל את החיסכון.

הרחבה על אחוז דמי הניהול מופיע בסעיף ג. מאחר שביטוח החיים מפלה בדמי הניהול שלה בין החוסכים השונים באותה פוליסה מומלץ לבחון מה ממוצע דמי הניהול בפוליסה  הספציפית בה אתם חוסכים. הדרך הפשוטה לבחון היא באמצעות אתרFeex  שהוא אתר חינמי שמאפשר לכול אחד לבדוק אם גובים ממנו דמי ניהול מופרזים, ומה הוא יכול לעשות בקשר לזה.

סעיף קריטי לפוליסה הוא סעיף ד' מסלול ההשקעה והתשואה. חשוב לבחון האם הסיכון במסלול ההשקעה מתאים לכם כחוסכים או לא. בנוסף חשוב לבחון מה התשואה שהושגה חשוב לזכור כי זו תשואה ברוטו ויש לנקות ממנה דמי ניהול.

לבסוף כמו בכול העברה כספית גם בהפרשות לביטוח חיים יש מקום לטעויות כמו אי העברת תשלומים על ידי המעסיק שמקורם באי תשומת לב, תקלה לעיתים אף במכוון. סעיף ה מפרט את ההפקדות לפוליסה מומלץ להשוות את ההפקדות בדוח האם הם תואמות את ההפקדות בתלוש המשכורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker