הקשר בין אינפלציה לקריפטו — ומדוע קריסת FTX לא מחלחלת לשווקים

החשש מאינפלציה תרם לעליית הקריפטו — בשל האמונה שהדפסת כסף מסיבית לא תשחק את המטבעות הדיגיטליים ■ אבל השנה האחרונה הראתה שמטבעות קריפטו לא מגינים מאינפלציה — והפחד שהיא עוררה עזר להגן על המערכת המסורתית מקריסת נכסי הקריפטו

יגאל נוימן
יגאל נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
SPAIN FTX
קריסת FTX מדגישה את הבעיה האמיתית של הקריפטו — בעיית האמוןצילום: בלומברג/Angel Garcia
יגאל נוימן
יגאל נוימן

בצירוף מקרים מרתק, בורסת הקריפטו FTX של סם בנקמן־פריד קרסה במקביל לפרסום דו"ח האינפלציה, שבמתינותו היחסית בישר — אולי — על השינוי המסתמן במדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי.

נתוני האינפלציה פורסמו ב–10 בנובמבר ושלחו את נכסי הסיכון ליום הטוב ביותר שלהם מאז 2020 — מדד S&P 500, למשל, זינק ב–5.5% — אבל זה היה מאוחר מדי כדי לעזור לעולם הקריפטו, שכבר בער כמה ימים סביב הקריסה המסתמנת של בורסת FTX. ואכן למחרת, ב–11 בנובמבר, ביקשה FTX את הגנת בית המשפט מפני נושיה.

אפשר רק לדמיין מה היה עולה בגורל בורסת FTX אם נתוני האינפלציה היו מתפרסמים שבוע קודם — ושולחים מעלה כבר אז את נכסי הסיכון, ובכללם הקריפטו.

לא מעט אספקטים קושרים את שני העולמות שנסמכו זה לזה בשבועיים האחרונים — הקריפטו והאינפלציה. ספציפית, החשש מאינפלציה תרם רבות לעלייתה של אופנת הקריפטו: האינפלציה עזרה לפוגג את האמונה בכוחם של מטבעות הקריפטו לגדר מפניה — וכוח המשיכה (המוצדק) של החשש מאינפלציה עזר להגן על המערכת המסורתית מפני הדבקה (Contagion) בזמן הקריסה הגדולה של נכסי הקריפטו.

התגלה חור שחור בשווי 6 מיליארד דולר

הדרמה התחילה לפני כשבועיים, ב–6 בנובמבר. CZ ז'או, מנכ"ל Binance — בורסת קריפטו סינית גדולה — הודיע בציוץ ש–Binance תמכור את אחזקות ה–FTT (המטבע שמשמש למסחר ב–FTX) שלה בשל "הגילויים האחרונים". הציוץ הזה גרם למשתמשים אחרים לממש את אחזקות ה–FTT שלהם, והביא למשבר נזילות ב–FTX. ז'או הגיב באמירה כי Binance שבניהולו יכולה לחלץ מהמצור את FTX על ידי רכישתה. אבל אחרי יום של בדיקת נאותות, האופציה הזאת ירדה מהפרק — כשהתברר כי FTX היא חור שחור של כ–6 מיליארד דולר.

ב–10 בנובמבר הסאגה הסתיימה באופן זמני, כש–FTX ואלאמידה ריסרץ', חברת המסחר של סם בנקמן־פריד (SBF לשם הקיצור), ביקשו מבית המשפט הכרה בפשיטת רגל לפי פרק 11 לחוק.

סאם בנקמן-פריד, מייסד FTX. סופטבנק, בלאקרוק, סקויה וקרנות פנסיה רבות השקיעו ב–FTX ובקריפטו, בין השאר מתוך אמונה ב"נער הזהב"צילום: FW1F/ Rosalba O'Brien / FTX/ רויטרס

על הדרך רשם SBF שיא עולמי של מחיקת שווי: מ–16 מיליארד דולר ל–0 בחמישה ימים. הוא גם נחקר על ידי הרשויות בארה"ב בחשד לעבירות על שלל חוקי ניירות ערך — כולל אי־הפרדה בין פיקדונות של לקוחות לנכסי החברה, ומתן הלוואות מכספים שאינם שלו.

זה אירע לעיני כל, לאותו SBF — שבעבר זכה לטיפול תקשורתי של מי ש"הולך על המים", כשדיבר על האתיקה הנדרשת מנותני השירותים בתחום הקריפטו. SBF ו–FTX שלו היו הקרם־דה־לה־קרם של עולם הקריפטו. ה"כסף החכם" — כמו סופטבנק, בלאקרוק, סקויה וקרנות פנסיה רבות — השקיע ב–FTX ובקריפטו באמצעות FTX, בין השאר מתוך אמונה ב"נער הזהב" וב"אינטלקט המדהים".

ברובד העמוק יותר, קריסת FTX מסמלת את הקריסה הרחבה יותר של נכסי הקריפטו, שאיבדו כשני שלישים משוויים: מכ–3 טריליון דולר לפני כשנה לפחות מטריליון כעת (ראו תרשים). הקריסה מדגישה את הבעיה האמיתית של הקריפטו — בעיית האמון.

זה הזמן לבנות אמון

אם יורשה לי לעבור לנימה אישית, אני בוגר — כמנהל תיקים בקרן גידור אמריקאית — של המשבר הפיננסי הגלובלי ב–2008–2009. בשנים שעברו מאז הפנמתי כי מה שבזמן אמת הרגיש כמו משבר פיננסי, היה בעצם משבר אמון של הציבור במערכת הפיננסית המסורתית — החל מתחושת "הסיכון המוסרי" בזמן משבר הסאב־פריים ועד ל"בהלת הבנקים" — Run On–the Bank — בספטמבר־אוקטובר 2008.

ההמשך הלא־בהכרח־טבעי של משבר האמון הזה היה הפופולריות הגואה של מטבעות הקריפטו. זה קרה גם בעקבות החשש כי הדפסת הכסף המסיבית, שנועדה לחלץ את הכלכלה הגלובלית מהמשבר של 2008–2009, תביא לאינפלציה משתוללת — שתשחק את מטבעות הפיאט, אבל לא את הקריפטו.

האינפלציה של השנה האחרונה הראתה לנו כי מטבעות הקריפטו נסחרים יותר כמו מניות טכנולוגיה מאשר כמו גידור לאינפלציה. והנה מגיע אירוע FTX ועמו הבשורה שמשבר חוסר האמון פקד גם את עולם הקריפטו — שחסידיו הציעו אותו כאלטרנטיבה למשבר האמון בעולם המימון המסורתי.

אם יש לעולם הקריפטו עתיד בשימוש מיינסטרימי, הוא עובר בהכרח דרך יצירת האמון הזה מחדש, וכמו שיודע כל מי שאי־פעם היה במערכת יחסים — הרבה יותר קשה לרכוש מחדש אמון מאשר ליצור אותו בפעם הראשונה.

מטבעות הפיאט שואבים את האמון בהם מהאמון בחוק, המגדיר מהן עסקות לגיטימיות ואיך מתקנים טעויות או עוולות לאחר שהתגלוצילום: Sukree Sukplang/רויטרס

מטבעות הפיאט והמערכת הפיננסית המסורתית נוצרו מכוח החוק, ושואבים את האמון בהם מהאמון בחוק וברשויות המדינה. החוק מגדיר, למשל, מהי עסקה, מהן עסקות לגיטימיות, ואיך מתקנים טעויות או עוולות לאחר שהתגלו. באופן הזה, יש למערכות המסורתיות יסוד מוצק להישען עליו גם כשהאמון בהן מתערער כתוצאה ממשבר כזה או אחר.

עולם הקריפטו הנוכחי לא נוצר מכוח חוק, והתנהלותה של כל מערכת מטבעית מבוססת קריפטו מוכתבת רק על ידי פרוטוקול ההסכמה של הבלוקצ'יין הרלוונטי. הדבר בלט לעיני כל בעקבות פשיטת הרגל של FTX. חוקי פשיטת הרגל בארה"ב מגדירים בפירוש מה קורה לנכסי החברה משזכתה להגנת בתי המשפט, ובכלל זה הנכסים הרשומים למסחר בבורסה.

עם זאת, הבלוקצ'יין של FTX לא מכיר וממילא לא מציית לחוקי פשיטת הרגל האמריקאיים — הוא קיבל הוראות משיכה חוקיות ומילא אותן. וכך עזבו ביום שישי האחרון מאות מיליוני דולרים את המאזן של FTX — למרות שאחרי פשיטת הרגל נדרש לכך אישור המנהל מטעם בית המשפט.

כמו שמן ומים

האופטימיים שבינינו יציעו, אולי, כי רגולציה יכולה לסייע לעולם הקריפטו להתמודד עם משבר האמון, וכי המשבר הנוכחי יאיץ את המאמצים להשית רגולציה על העולם הזה, לפחות בארה"ב. אפשר היה לשגות באשליות ולדמיין דרישות שקיפות מינימליות, קוד אתי לעובדים ולמנהלים בחברות הקריפטו, וכיוצא באלv — אבל על קרקע המציאות, קריפטו ורגולציה הם כמו שמן ומים, והמאמץ לערבב אותם נדון מראש לכישלון.

הקונגרס האמריקאי דן כבר תקופה ארוכה בחוקים פוטנציאליים במטרה להסדיר את עולם הקריפטו. מבקרים טוענים כי המחוקקים מתעכבים מדי, ושאילו נוצרה בארה"ב תשתית רגולטורית מסודרת לעולם הקריפטו — שחקני קריפטו רבים היו עוזבים את מקלטי המס (FTX רשומה באיי הבהאמה), עוברים לארה"ב ומצייתים לחוקים האמריקאיים. ייתכן.

לי נראה סביר יותר שדרישות השוק יכתיבו רגולציה עצמית על תעשיית הקריפטו, מתוך הכרה שהיא חייבת לרכוש מחדש את אמון המשקיעים — או להיעלם. במילים אחרות, התעשייה תיצור self–regulating organizations שיקבלו על עצמם את הפיקוח על חברות בתעשייה בתחומים מסוימים, כמו למשל שקיפות של התאגידים והתנהגות אתית של העובדים בהם (מודל דומה פועל, בהצלחה יחסית, בתחומים מסוימים של שוק ההון האמריקאי).

האינפלציה דוהרת, למי אכפת מקריפטו

שאלה מעניינת נוספת היא מדוע המשבר בקריפטו, שכבר הביא את הביטקוין אל אזור ה–16 אלף דולר, לא מחלחל, בינתיים, לנכסי סיכון אחרים. המנגנון המקובל הוא "הדבקה" — חששות שמקורם בשוק אחד גורמים למשקיעים לממש אחזקות גם בשווקים אחרים.

התשובה נעוצה בחלקה בעובדה שהקריפטו הוצג כאלטרנטיבה למערכת המסורתית, ולכן ירידת מחירים בקריפטו עשויה דווקא להצטייר כאירוע חיובי למטבעות אחרים ולהשקעות אחרות.

האינפלציה הדוהרת של 2021 ו–2022 היא חלק נוסף מן התשובה. בשנה האחרונה המשק והכלכלה עסוקים עד מעל לראש בסכנה המאיימת של האינפלציה והשלכותיה: שינוי חד במדיניות המוניטרית, עליות ריבית ומיתון אפשרי.

במצב הזה לשוק ההון יש תשומת לב מוגבלת לאירועים אחרים, חשובים ככל שיהיו — ומשבר האמון בקריפטו נדחק לקרן זווית. לעת עתה.

פרופ׳ נוימן הוא ראש ההתמחות בפינטק באוניברסיטה העברית, משקיע ומנהל תיקים, ויועץ לחברות פינטק. אין לראות בנאמר ייעוץ השקעות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר