שיחת השוק |

ברקת רצה לשחרר למוסדיים את החבל, החברים שלו רק מתחו אותו יותר

מדוע הממונה היוצא על שוק ההון והביטוח דורש לבטל את רישיון הביטוח של מקס, כיצד מגיבים השווקים לכניסתן של המנהיגות החדשות בבריטניה ובאיטליה - ועוד כמה דברים שידברו עליהם היום בשוק ההון

איתי פת-יה
איתי פת-יה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: משרד האוצר
איתי פת-יה
איתי פת-יה

■ וול סטריט סגרה אתמול את רצף הירידות הארוך ביותר מאז פרוץ הקורונה, וה-S&P שירד ב-0.2% הגיע לרמת השפל של דצמבר 2020. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלתה ל-3.99%, רמתה הגבוהה מאז 2010, ולבסוף נסגרה ב-3.97%. המגמה השלילית צפויה להגיע הבוקר לתל אביב, כשבשעה זו החוזים העתידיים בארצות הברית יורדים בכ-0.4-0.8%. בין היתר איי.סי.אל שבה מהמסחר שם עם ארביטראז' שלילי של 2.28%. הדולר עולה בכ-1% ליותר מ-3.5 שקלים למטבע, וב-0.3% מול סל המטבעות, כשקודם לכן נגע בשיא של 20 שנה.

■ הממונה היוצא על שוק ההון, משה ברקת, חושב שצריך לשחרר יותר חבל למוסדיים, אבל שאר הרגולטורים הפיננסיים לא זורמים. בדיוני הצוות לבחינת הריכוזיות הפיננסית־ריאלית, הציע ברקת לאפשר למוסדיים להחזיק ביותר מ-10% מעסק ריאלי מכספי החוסכים. כיום, מעבר לרף זה יש להביא את הכסף מחשבון הנוסטרו.

לפי המוסדיים, בחברות שבהן הם מאמינים אפשר לחלוק יותר מהסיכון עם החוסכים, והדבר ישרת אותם. הצוות דחה זאת ושלח את המוסדיים להמשיך לחפש השקעות חדשות. עוד הומלץ לשקול להנמיך את הרף שמאפשר להחזיק 49% כשותפים מוגבלים בשותפות (כך הם משקיעים בעיקר בחברות נדל״ן). כאן החשש היה שיעמידו אשראי דווקא לחברות שבהן השקיעו, או שיעשו זאת בתנאים עדיפים על המתחרים שלהן.

■ ובגזרה אחרת, ברקת דורש לבטל את רישיון סוכן הביטוח של מקס, אם תירכש על ידי כלל. מקס מפיצה בעיקר ביטוחי דירה ורכב במודל הסוכן האובייקטיבי, שמניב לה עמלה זהה מכל מבטח. היא מתחרה בסוכנויות אחרות ובבנקים שמפיצים ביטוחים אלה, בצד המשכנתאות והלוואות הרכב שלהם. ביטוחי חיים ובריאות למשל, שכלל כמובן מספקת, מקס טרם מפיצה, ולא נקבע שעליה להפיצם כסוכן אובייקטיבי. זו לא הסיבה שכלל מעוניינת במקס, אך הדבר היה עוזר לה. כדי שהעסקה תושלם, בעלי מקס מוכנים להתחייב שלא להפיץ מוצרים של כלל, מה שעשוי להעמיד בספק את המוטיבציה להמשיך בפעילות זו תחת בעלות כלל. וכך הניסיון לעודד את התחרות עשה צעד אחד אחורה.

■ שוק ההון מפגין אי־אמון בליז טראס, ראשת הממשלה הנכנסת בבריטניה. בתחילת השבוע נפלה הליש״ט ב-5% והגיעה לשפל של כל הזמנים מול הדולר (1.035 דולרים למטבע), עקב חבילת תמריצים בעלות 180 מיליארד דולר לאורך חמש שנים. אתמול התייצב הליש״ט על 1.0652 דולר. בשוק חוששים שהמימון לתמריצים יגיע מהעמסה על החוב הגבוה ממילא של בריטניה, ושהממלכה תתקשה לעמוד בהחזרים. לכן גם התשואות על האג״ח הבריטיות לשנתיים ו-10 שנים זינקו לשיאים של 15 ו-12 שנה, בהתאמה.

ראש ממשלת בריטניה, ליז טראסצילום: Peter Nicholls/רויטרס

מבחינת טראס, אין זמן לחכות שהעלאות הריבית יקררו את האינפלציה, אך הסיוע שינתן גם עשוי לתדלק אותה. זה כולל הקפאת חשבונות חשמל למשקי בית, הפחתות ממסי רכישת נדל״ן, ביטול העלאת מס חברות והפחתת מדרגת המס הגבוהה ביותר.

עוד כותרות

1. לריבית המשקיעים מתחילים להתרגל, לחדשות הרעות מהחברות עצמן עוד לא.

2. ה-OECD מנמיך תחזיות ומרמז על מיתון באירופה ב-2023.

3. ארה״ב רוצה את המוחות הישראליים - אבל פוחדת שהם יעבירו מידע גם למוחות הסיניים.

ראש הממשלה יאיר לפיד ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן בירושלים. שיתוף הפעולה המחקרי לא מתרומםצילום: אמיל סלמן

4. החברים שלכם בלינקדאין לא באמת יעזרו לכם למצוא עבודה.

5. אל תתפלאו אם בשנה הבאה הרכב החשמלי ישמש עשירים בלבד.

MG EHS. המכירות בעלייה, אבל גם המחיריםצילום: תומר אפלבאום

6. דליפת גז עצומה נגרמה בצינורות נורד סטרים 1 ו-2, ובאירופה חוששים שזהו איום של הרוסים.

7. המנהיגה החדשה של איטליה רוצה להעתיק מויקטור אורבן בהונגריה - ולכלכלה שלה זה לא מבשר טובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב