שיחת השוק |

חשבתם שהנדיבות של בנק דיסקונט היא בגלל התחרות? הצחקתם

הירידה במניות מדד הבנייה, מספר הלקוחות שכבר נרשמו לבנק וואן זירו, חזרתו של דודי ויסמן לבורסה — ועוד כמה דברים עליהם ידברו היום בשוק ההון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של בנק דיסקונט. הבנק העלה את הריבית על פיקדון לשנה ל-3%
סניף של בנק דיסקונט. הבנק העלה את הריבית על פיקדון לשנה ל-3%צילום: אייל טואג
אסא ששון
אסא ששון

אתמול בערב אחזה בנו התרגשות גדולה. אפילו לחלוחית קטנה החלה להופיע בקצה העין, כשקיבלנו הודעה של בנק דיסקונט כי הוא מעלה את הריבית על פיקדון לשנה ל-3%. "התחרות בבנקים עובדת", נכתב באחד מהאתרים הכלכליים. פייר, מרגש.

אבל ההתרגשות נמשכה בדיוק שנייה. הבנקים תמיד יכלו להתחרות ביניהם על הריבית שאנחנו מקבלים על פיקדונות, אך הם לא רצו לעשות זאת. למה? כי לא היתה להם שום סיבה לשלם לנו יותר אם אפשר לשלם פחות. אז מה קרה שפתאום בנק דיסקונט כזה נדיב? ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, שלח לבנקים מכתב ובו דרישה שהריבית על הפיקדונות תעלה.

בבנקים, שלהם חושים פוליטיים חדים, הבינו כי כדאי להקדים תרופה למכה שעלולה לבוא. הרי אנחנו בתקופת בחירות, ורק זה חסר להם — שאיזה חבר כנסת יראה איך הוא יכול לדאוג לציבור על חשבונם, ויחליט לפעול. מה עושים? מעלים בקטנה את הריבית על הפיקדון לשנה, וככה הם מבטיחים לעצמם שהכסף יהיה סגור בבנק, הם יקבלו כותרות מפרגנות, ובא לציון גואל.

אמת, יש לנו נטייה להיות חמוצים בכל מה שקשור לתחרות בין הבנקים. היא לא באמת קיימת. מספיק לראות כמה כסף הם הרוויחו במחצית הראשונה של השנה (11 מיליארד שקל) ולהבין שהם צוחקים כל הדרך אל הבנק, על חשבוננו. גם הריבית החדשה שדיסקונט מציע לשנה אינה כזאת מדהימה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר. שלח לבנקים מכתב ובו דרישה שהריבית על הפיקדונות תעלהצילום: אוהד צויגנברג

כל מה שצריך לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker

נסביר זאת באמצעות חשבון נגרים פשוט: מק"מ לשנה, המקבילה השנתית אך הנזילה של פיקדון לשנה בבנק, מעניק למשקיע בו תשואה שנתית של 2.27%. מאחר שהפיקדון בבנק הוא נכס לא סחיר, יש להוסיף לתשואה המצופה (מנכס לא סחיר) 0.6% בגין אי־סחירות (לפי רשות שוק ההון). כלומר, בסך הכל פיקדון לא סחיר לשנה בבנק אמור לתת לנו תשואה של 2.87%. "מה אתה רוצה?" יאמרו הספקנים. "אתה מצפה לקבל מפיקדון לשנה 2.87% ודיסקונט נותן לך 3%, מה רע?".

אז זהו, שיש פרט קטן נוסף. אנחנו נמצאים בתוואי ריבית עולה, ולאור נתוני האינפלציה והנחישות של הנגיד להילחם בה, סביר להניח שהריבית תעלה בקרוב. בכמה? שאלה טובה. סביר שהיא תעלה ביותר מהפער בין ה-3% שבנק דיסקונט נותן בפיקדון לשנה לבין התשואה המצופה מכזה פיקדון. עכשיו הבנתם למה דיסקונט מוכן להעניק לנו בפיקדון לשנה תשואה של 3%? אין לו כמעט שום סיכון, כי בקרוב מאוד האלטרנטיבות בשוק ההון יהיו רווחיות יותר עבורו, ובמקביל הוא גם הוריד מגבו חברי כנסת שעלולים היו לדרוש שיעשה עם הציבור צדק פיננסי. הצחקתם אותנו אם חשבתם שהנדיבות של בנק דיסקונט היא בגלל התחרות.

■ זה יותר מעשור נהנה שוק הנדל"ן למגורים מהגאות במחירי הדירות — שתודלקה על ידי הריבית הנמוכה, ויצרה לחברות הפעילות בענף רווחים של מיליארדי שקלים מדי שנה. בחודשים האחרונים חלה האטה בשוק הזה. היא התבטאה בין השאר בירידה של 17% במניות מדד הבנייה — שהיה מכוכבי הבורסה ב–2021.

משרדי הבנק הדיגיטלי וואן זירוצילום: רועי בר

עוד כותרות:

1. שלמה אליהו מנצל את הימים האחרונים של משה ברקת ברשות שוק ההון כדי להתנגח בו

2. דודי ויסמן חוזר לבורסה

3. וואן זירו, הבנק הדיגיטלי החדש, חושף כמה לקוחות יש לו

4. באמריקן איגל מאמינים ביכולת המכירה של הראל ויזל

5. הכירו את התרגיל הפיננסי של פלייטיקה

6. המדד שניבא משברים כלכליים צנח לשפל — וזו לא בשורה טובה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"