כמה עולה להפסיד 50 מיליון שקל לחברה?

כמה אנחנו מפסידים על הכסף שיושב בעו"ש, איך הצליחה קבוצת דלק להתגבר על הצרות - ועוד כמה דברים שידברו עליהם היום בשוק ההון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לקראת סוף יוני מכרה חברת איסתא כ-200 מיליון שקל (16%מהחברה) במניותיה בהנחה משמעותית לגופים המוסדיים
לקראת סוף יוני מכרה חברת איסתא כ-200 מיליון שקל (16%מהחברה) במניותיה בהנחה משמעותית לגופים המוסדייםצילום: Evgeniy pavlovski/Shutterstock.c
אסא ששון
אסא ששון

■ לפעמים אנחנו לא מסתכלים מתחת לפנס, דווקא בדברים שנראים לנו מאוד טריוויאליים כמו למשל חשבון העו"ש שלנו. לא מעט אנשים מחזיקים כסף בחשבון העו"ש. ליתר דיוק כ-600 מיליארד שקל יושב בחשבונות שכאלה. הבנקים משתמשים בכספים האלה כדי ליהנות מרווחים אדירים. רק במחצית הראשונה של 2022 הם הרוויחו 11 מיליארד שקל, ואילו אנחנו, הציבור - מי שמספק את המשאב הזה, את הכסף הזה, שעליו הבנקים גוזרים קופון מטורף - לא מקבלים עליו אגורה שחוקה. רבים כל כך לא מוטרדים מזה. הם ממשיכים להחזיק את הכסף בחשבון העו"ש. חישבנו מה ההפסד המוערך לציבור מההתנהלות הלא חכמה שלו, ובהערכה זהירה הוא עומד על כ-20 מיליארד שקל בחמש שנים. אתם מבינים מה זה עושה ליוקר המחיה שלכם?

■ לקראת סוף יוני השנה מכרה חברת איסתא כ-200 מיליון שקל (16%מהחברה) במניותיה בהנחה משמעותית לגופים המוסדיים - עסקה שעוררה תהיות רבות על קיומה. אתמול, אלחנן פלהיימר, שהוביל את התאחדות הסטודנטים לעסקה שבסופה הפסידה החברה 50 מיליון שקל, התפטר מדירקטוריון איסתא - כחלק מהסכם בעלי המניות עם המנכ"ל ובעל 32% מהחברה, אחישי גל. ההסכם קבע כי אם אחד הצדדים יירד מאחזקה של 18% - יפחת מספר הדירקטורים של הצד המוכר בדירקטוריון. כך למעשה העבירה לו ההתאחדות את הזכות למינוי דירקטור רביעי באיסתא - ונתנה לו את השליטה האפקטיבית בחברה.

חברות היי־טק רבות מתחילות את דרכן בפנייה לעסקים קטנים ובינוניים, אך עם הזמן הן מתרחבות ללקוחות גדולים יותר. ככה קל יותר להיכנס לענף מסוים. אבל הכסף הגדול נמצא אצל הלקוחות הגדולים באותו ענף. המעבר מהלקוחות הקטנים לגדולים אינו פשוט. הוא מורכב מבחינה טכנולוגית, ומאתגר אותן מבחינת השיווק והמכירות — אך יש לכך גם לא מעט יתרונות, בוודאי בתקופה הנוכחית.

■ בפסק דין משמעותי ראשון של שופט המחלקה הכלכלית קובי שרביט בנוגע לחברת הנדל"ן רבד, הוחמרו חובות הגילוי המצופות מבעל שליטה שהוא גם יו"ר דירקטוריון. בכך דחה את הערעור של המיליארדר יגאל אהובי על החלטת ועדת האכיפה המינהלית של רשות ני“ע. כך, אף שבית המשפט קבע כי אהובי התנהל ב"רשלנות חמורה", הוא ישלם קנס קל. לנו זה הזכיר את אחד ממבקרי הסרטים שהיה נוהג לקטול את הסרט שראה, ובסוף נותן לו ציון של 8 מתוך 10.

עוד כותרות:

1. סרט חדש על ג'ון מקאפי גורס כי הוא לא מת וחי בטקסס. האם גם אלביס לא מת?

2. יינות ביתן בוחנת את סגירת שוק מהדרין שפנה למגזר החרדי.

3. רק לפני שנתיים דלק הייתה על סף פשיטת רגל. מאז מחיר הנפט זינק, המניה עלתה ב-1000%, וכולם שכחו את הצרות של דלק.

4. סרגון הצליחה לשמור על עצמאותה, בינתיים.

5. הישראלים מכורים למשקאות ממותקים ולנדל"ן — אולי המסים יגמלו אותם?

6. הריבית עולה ומחירי הבתים צונחים בחו"ל. מתי אצלנו?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח