מי ומי מאחורי הבלגן ביונט קרדיט: בוגר האוצר, השר הבכיר, היועץ והנשיא

יונט קרדיט בצרות: בנוסף להמחאות אבודות בסך 10.6 מיליון שקל, היא גם איבדה השקעה של סכום דומה מגיזה זינגר אבן קפיטל — והיו"ר המתפטר משה כחלון הוא הדובדבן שבקצפת ■ בינתיים, רשות ניירות ערך מעדיפה להתעטף בדגל החשאיות ולא להתייצב לצד ציבור המשקיעים

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה כחלון. לא מתבקש שהיו"ר ידאג למשקיעים בתקופה קשה?
משה כחלון. לא מתבקש שהיו"ר ידאג למשקיעים בתקופה קשה?צילום: אוהד צויגנברג
אסא ששון
אסא ששון

ביום חמישי האחרון דיווחה חברת האשראי החוץ־בנקאי יונט קרדיט כי חברת גיזה זינגר אבן קפיטל, שהיתה אמורה להשקיע בחברה 10 מיליון שקל, החליטה להפסיק את המו"מ לרכישת המניות משניים מבעלי השליטה ביונט קרדיט, שלמה אייזיק ושי פנסו.

ההחלטה של גיזה לא להשקיע בחברה התקבלה אחרי שביום רביעי דיווחה יונט קרדיט שהיו"ר שלה, משה כחלון (לשעבר שר האוצר), התפטר שבוע קודם לכן. מבדיקה שערך רואה החשבון החיצוני, עופר אלקלעי, עולה כי בשלב זה לא ידוע היכן נמצאות המחאות בסך 10.6 מיליון שקל, שנמסרו לחברה כנגד הלוואות שהועמדו על ידה במסגרת פעילות של ניכיון צ‘קים.

מסתבר ששני צ'קים בסך 2.5 מיליון שקל כל אחד ניתנו כעירבון, ואיש מבין עובדי החברה לא בדק את זה. ככל הידוע, כנראה שגם ועדת האשראי לא היתה בתמונה.

אם לא די בכך, ביונט דיווחו כי בתחילת 2021 העמידה החברה לקבוצת לווים הלוואות בסך 37.2 מיליון שקל, לתקופה של חמש שנים, שנושאות ריבית שנתית קבועה של 12% לתשלום חודשי החל בתום שנה ממועד העמדת ההלוואות, וכן תשלום קרן בסוף התקופה. ההלוואות ניתנו כחלק מתיק האשראי של חברת יונט הפרטית, שאיפשר להנפיק את יונט קרדיט בסוף 2020 ולהפוך אותה לציבורית. לחברה לקח קצת זמן להבין כי יש בעיה עם ההלוואה.

בשלב זה שני בעלי השליטה הדומיננטיים ביונט, אייזיק ופנסו, העמידו התחייבות לכיסוי החוב של 10.6 מיליון שקל, ונתנו גם התחייבות להפקיד בתוך 45 מיום ממועד חתימת ההסכם ערבות בנקאית בלתי מותנית בסך 25 מיליון שקל. זה לא אמור לסגור את כל הפערים, אבל זה צפוי לשפר מהותית את המצב בחברה.

בינתיים, המסחר בבורסה בחברה מושעה. הבורסה איפשרה מסחר של 20 דקות במניה ביום שלישי בשבוע שעבר לקראת גריעתה מהמדדים שהיא חלק מהם. המניה קרסה באותו היום ב–55%, ושווי החברה כיום הוא 19 מיליון שקל בלבד.

לחברה ציבורית יש מנהלים ודירקטוריון שאמור לפקח עליהם, ובמקרה של יונט זה פשוט לא עבד. לפי אחד מחוקי מרפי למינהל עסקים, חוזקו של דירקטוריון עומד ביחס הפוך למספר הדמויות המפורסמות שבו. אחת מהדמויות הבולטות הללו הוא, כמובן, כחלון. לפני כשנה הודיע אייזיק כי הוא מביא את כחלון להיות יו"ר פעיל בחברה. כמקובל, נלווה לכך הסכם שכר נדיב.

שלמה אייזיק, מבעלי השליטה ביונט קרדיטצילום: ניר קידר

כחלון מיהר לנטוש את הספינה הטובעת

אמנם לכחלון יש רקורד מרשים בתחום קידום התחרות בשוק הסלולר והפחתת המחירים בו, והוא גם היה שר אוצר, שאמור להבין בתחום סך הכל — לא מעט גבות הורמו בשוק ההון לנוכח המינוי.

עם או בלי קשר לגבות שהורמו ולתקוות שבעלי חברה תלו בו, לפני כשבוע, כשהתברר לו גודל הבלגן בחברה, הבין כחלון כי עדיף לו להפעיל את כיסא המפלט ולהתפטר מהחברה, גם אם המשמעות היא לאבד חלק לא מבוטל מהשכר שהיה אמור לקבל. למרות זאת, כחלון קיבל עד עתה מהחברה כמיליון שקל. ואולם, האם לא מתבקש שדווקא בתקופה כזו, שיו"ר דירקטוריון, ועוד יו"ר פעיל, יישאר בחברה ציבורית וידאוג למשקיעים מהציבור?

מנכ"ל החברה, צחי אזר, הוא גם אחד מבעלי השליטה בה. והנה, מתברר מהבדיקה של אלקלעי כי הוא נטל, לכאורה, מהחברה כספים בסכום שאינו מהותי. בהתאם לכך, נדרש אזר, ככל שאלה אכן פני הדברים, להשיב מיידית כל סכום שנטל, ככל שנטל, מהחברה. בנוסף, בימים אלה בוחן הבודק החיצוני את התנהלותו של אזר בעניינים נוספים, ככל שקיימים, וממשיך בהשלמת הבדיקה.

בנוסף, אזר התבקש לשהות בחופשה עד לגמר הבירור בעניינו, לאחר שהתברר, לכאורה, כי נטל הלוואה בסכום של 70 אלף שקל מהחברה ללא דיווח כנדרש לאסיפה הכללית. בעקבות כך, החליטה הנהלת החברה להקפיא בשלב זה את תשלום המענקים לנושאי משרה בחברה בגין 2021, עד למיצוי הבדיקה בידי הבודק החיצוני. מנהלי החברה הבהירו כי אין קשר בין הצ'קים החסרים לנושא הזה.

דמות מוכרת נוספת בחברה הוא יואב צבר. צבר, בוגר משרד האוצר ומי שעסק בתחום במהלך עבודתו באוצר, הוא משנה למנכ״ל וקצין הציות של החברה. צבר גם מחזיק ב–0.9% ממניות החברה. לצדו כדירקטור בלתי תלוי ניתן למצוא את עו״ד רועי כהן, עם רשימת קרדיטים ארוכה הכוללת את היותו מנכ"ל ארגון נפגעי פעולות איבה, נשיא לשכת העצמאים בישראל, יועץ משפטי לאיגוד מאמני כדורגל בישראל, חבר מועצת הביטוח הלאומי וחבר ועדת הכספים במל"ל לשעבר, משנה לראש לשכת עורכי הדין שלעבר, סגן ראש עיריית חולון וחבר מועצת עיריית חולון לשעבר. כמו רבים אחרים, לא אזר ולא צבר ולא כהן הרימו דגל אדום לנוכח התנהלות החברה.

עופר אלקלעיצילום: עופר וקנין

סימני שאלה לנוכח התגובה של הרשות

דמות נוספת שמוצאת את עצמה בעל כורחה מחוברת לחברה היא ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך. הרשות אמורה לברר מה קורה ביונט קרדיט, אלא שנכון לעכשיו ברשות ממלאים את פיהם מים וטוענים כי כל התבטאות עלולה לחבל בחקירה. זאת מבלי למסור פרטים בנוגע לשאלה אם באמת מתנהלת חקירה נגד החברה.

משום שגואטה מונתה לתפקיד יו״ר רשות ניירות ערך בידי כחלון, מחייב הדבר, ולו לשם מראית העין והסרת החשש לניגוד עניינים, להוציא הודעה מפורטת בנוגע למעשי הרשות ביחס ליונט קרדיט. במקום זה הרשות מעדיפה להתעטף בדגל החשאיות. זה מסוג הדגלים שבמקום שיגדילו את האמון ברשות, הם דווקא עושים את הפעולה ההפוכה.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: אייל טואג

אחת משתי הדמויות הבולטות בחברה הוא אייזיק. אייזיק הוא סוכן ביטוח והבעלים של אחת מסוכנויות הביטוח הגדולות בישראל, יונט. באחרונה הוא אף נבחר להיות נשיא לשכת סוכני הביטוח. אייזיק ופנסו משמשים דירקטורים בחברה, ומכורח תפקידם חלה עליהם חובה לפקח על החברה. "הם נמצאים במצב מורכב", ציין בכיר בשוק ההון. "הם לא רשאים לקבל מידע עודף על פני בעלי מניות אחרים, ולכן הם קצת בבעיה. לפחות הם הכניסו את היד לכיס".

המקרה של יונט קרדיט אינו רק מקרה של התנהלות עסקית כושלת. הוא בעל משמעות כלכלית משקית רחבה הרבה יותר, שמקרין על ענף האשראי החוץ־בנקאי בישראל ואפשרות הצמיחה שלו.

ההתנהלות של יונט קרדיט והכישלון שלה לנהל אשראי כמו שצריך, עלול להגביר את קולות הביקורת על תחום האשראי החוץ־בנקאי, מה שיכול לגרום לכך שחברות האשראי החוץ־בנקאי הפחות גדולות יתקשו לשרוד ולהתנהל, וגם להביא להאטה או אף עצירה בצמיחת הענף.

הרגולטורים הפיננסיים צריכים לתת את הדעת לשאלה איך מאפשרים לענף הזה לצמוח, ובמקביל לבחון איך מונעים הישנות מקרים כמו זה של יונט קרדיט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית