לקראת זעזוע פיננסי? הכסף הזול הולך ונעלם – ומצוקת הנזילות מכה בשווקים

הבנקים המרכזיים ב-7 המדינות המתועשות צפויים להפחית מהמאזנים שלהם 410 מיליארד דולר עד סוף השנה ■ ב-2021 הם הציפו את השווקים עם 2.8 טריליון דולר – וסייעו לשוקי המניות, האג"ח והנדל"ן ■ סיטיגרופ: צמצום של טריליון דולר צפוי להפיל את שוק המניות ב-10% בתוך שנה

לוגו בלומברג
בלומברג
אנדה קורן, ליז מקורמיק ואנצ'לי וורשטה
South Korea Financial Markets
צילום: Ahn Young-joon/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג
אנדה קורן, ליז מקורמיק ואנצ'לי וורשטה

הכסף הזול שהציף את העולם באדיבות הבנקים המרכזיים, שקנו אג"ח בסכומים חסרי תקדים — הולך להיעלם. זה עלול לזעזע את כלכלות העולם ואת השווקים הפיננסיים.

מחלקת המחקר של בלומברג מעריכה כי הבנקים המרכזיים בשבע המדינות המתועשות (G–7) יצמצמו את המאזנים שלהם ב–410 מיליארד דולר עד סוף 2022. זהו מפנה חד לעומת השנה שעברה, שבה הם הוסיפו למאזנים 2.8 טריליון דולר.

ההרחבה המוניטרית הענקית סיפקה תמיכה לכלכלות ולמחירי הנכסים במהלך המיתון שהביאה מגפת הקורונה. כעת הבנקים המרכזיים מבטלים אותה, אולי אפילו באיחור נוכח האינפלציה שזינקה לשיא של עשורים. ההשפעה הכפולה של צמצום מאזני הבנקים המרכזיים ושל העלייה בריבית מהווה אתגר חסר תקדים לכלכלה הגלובלית — שספגה באחרונה שתי מהלומות נוספות: הפלישה של רוסיה לאוקראינה והסגרים בסין.

והפעם, בשונה ממחזורי הידוק חגורה (העלאת ריבית וצמצום מאזנים) קודמים, כשהבנק הפדרלי היה לבדו במערכה — בנקים מרכזיים נוספים צפויים להצטרף.

תגובת שרשרת גלובלית

המדיניות הנוכחית הפוכה מההרחבה המוניטרית, שיושמה במשבר הקורונה ובמיתון הגדול של 2008–2009. היא תייקר את המימון ותייבש את הנזילות.

כבר עכשיו, העלייה בתשואות האג"ח, הירידה במחירי המניות והתחזקות הדולר — פוגעות בכלכלת ארה"ב. וקברניטי הבנק הפדרלי לא מתכוונים להרפות מדוושת העלאת הריבית.

"זה זעזוע פיננסי גדול לעולם", אמרה אליסיה גרסיה הררו, כלכלנית ראשית לאסיה פסיפיק בנטיקסיס, שעבדה בעבר בבנק המרכזי של אירופה ובקרן המטבע הבינלאומית. "כבר רואים את ההשלכות של צמצום ההרחבה הכמותית — בנזילות מופחתת ובדולר מתחזק".

הבנק הפדרלי העלה את הריבית ב–0.5 נקודת אחוז בפגישתו בשבוע שעבר, והוא צפוי להעלות את הריבית עוד כמה פעמים השנה. לפי המסחר בחוזים על ריבית, הריבית הפדרלית צפויה להגיע בסוף השנה ל–2.75%. הבנק גם יתחיל לקצץ את המאזן שלו בקצב של עד 95 מיליארד דולר בחודש — מהר יותר ממה שהעריכו בשווקים בתחילת השנה.

הבנק המרכזי של ארה"ב ישיג זאת באמצעות הגעה של חלק מאחזקות האג"ח שלו לפדיון, ואי־החלפתן — במקום למכור את מה שהוא מחזיק. בעתיד, הוא עשוי למכור את כל האג"ח מגובות המשכנתאות שלו.

משרדי הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט. עליית התשואות יכולה לסייע בפיתוי השקעות זרותצילום: AP

ב–2013, הבנק הפדרלי החליט למכור אג"ח מהמאזן, מה שהפתיע את המשקיעים — ועורר תגובת שרשרת שזכתה לכינוי Taper Tantrum (זעזוע הצמצום). הפעם, הבנק האמרקאי הזהיר את השווקים זמן רב מראש. מנהלי נכסים יכלו להתארגן ולתמחר מחדש את ההשפעות — כך שהמכה לשווקים צפויה להיות רכה יותר.

כוונת הבנק הפדרלי להעלות את הריבית גרמה לעלייה בתשואות האג"ח. ההרחבה הכמותית סייעה בדיכוי התשואות, כולל הארוכות, וסיפקה לכלכלה כרית ביטחון במהלך המיתון של 2020. כעת, המשקיעים צופים שהצמצום הכמותי יעשה את ההפך.

קצב צמצום המאזן של הבנק הפדרלי צפוי להיות גבוה מאוד. הפעם האחרונה שבה הוא הקטין את המאזן היתה ב–2017. "עוצמת ההתכווצות ומהלכה הם חסרי תקדים היסטורי", אמרה דידייה דרסה מחברת גבקל ריסרץ'.

הבנק המרכזי של אירופה אותת כי יסיים את ההרחבה הכמותית ברבעון השלישי. עם זאת, תוכניותיו מסתבכות בשל המלחמה באוקראינה.

הבנק המרכזי של בריטניה החל לצמצם את המאזן שלו בפברואר, באמצעות הפסקת השקעה מחדש באג"ח ממשלתיות. גם הוא העלה את הריבית שוב בשבוע שעבר, מ–0.75% ל–1%, בהמשך לההעלאות הקודמות בפברואר ובמארס.

הבנק המרכזי של קנדה מאפשר לאג"ח במאזן שלו להגיע לפדיון, בלי ליזום מכירת אג"ח. בבנק מעריכים כי אחזקות האג"ח הממשלתיות שלו יקטנו ב–40% בשנתיים הבאות.

הבנק המרכזי של יפן יוצא מן הכלל. הוא מחויב לרכישות נכסים, ואפילו הגביר אותן בשבועות האחרונים — כדי למתן את העלייה בתשואות האג"ח. מה שהחליש את הין לשפל של 20 שנה.

סין, שנמנעה מהרחבה כמותית במשבר הקורונה, עברה להרחבה וסיוע לעסקים קטנים, בעקבות התפרצות מחודשת והקשה ביותר מאז תחילת המגפה. מנהיגי סין הבטיחו ביום שישי שעבר להגביר את התמריצים לעידוד הכלכלה.

המשקיעים עוברים להגנה — מחשש למיתון

המשקיעים חוששים מהאי־ודאות לנוכח התייבשות הנזילות משוקי האג"ח, שהוצפו בכסף של בנקים מרכזיים מאז 2008. שוקי הדיור והקריפטו, שזינקו בעידן הכסף הזול, יעמדו בפני מבחן עם שאיבת הנזילות.

"ההידוק המוניטרי מתבצע כשיש כבר האטה בצמיחה, כך שייתכן שהבנקים המרכזיים יפילו אותנו למיתון", אמרה קאתי ג'ונס, אסטרטגית אג"ח בצ'רלס שוואב, שמנהל 7 טריליון דולר בנכסים.

כדי להתמודד עם האי־ודאות בשווקים, מנהלי השקעות רבים מפחיתים סיכונים. רובקו אינסטיטושונל אסט מנג'מנט עבר לרכישת אג"ח קצרות, וחתך השקעות באג"ח מסוכנות ובאג"ח של שווקים מתעוררים — בשל ציפיות להאטה או מיתון.

חברת ניהול העושר ברואין דולפין עוברת לאסטרטגיה דפנסיבית, ומפחיתה חשיפה למניות בכל מקרה של עלייה.

מאט קינג, אסטרטג מסיטיגרופ, אמר כי הנזילות היא אמת המידה החשובה ביותר, ויש לה קורלציה גדולה יותר עם מניות מאשר תשואות ריאליות. קינג מעריך כי על כל טריליון דולר של צמצום כמותי, המניות יירדו ב–10% ב–12 החודשים הבאים.

כריס איגו, סמנכ"ל השקעות בחברת אקסה אינווסטמנט מנג'רס, סבור שזהו זמן טוב לקנות אג"ח כהגנה — במקרה שמניות יגיבו קשה לצמצום הכמותי ולעליית הריבית. "ביצועי המניות גרועים יותר כשהכלכלה נופלת, והרווחים נפגעים, אחרי שהריבית עולה", אמר איגו. "עדיין לא הגענו לזה, אבל הוספת אג"ח הדרגתית לתיק, ככל שהתשואות עולות, תעניק הגנה טובה יותר בתיק מרובה נכסים — אם וכאשר המניות יפלו עוד יותר".

הבנקים המרכזיים מנסים להרגיע

בבנקים המרכזיים טענו כי צמצום המאזנים באמצעות הגעת אג"ח לפדיון, במקום מכירה, לא צריכה לשבש את השווקים. ג'נט ילן — לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי, וכיום שרת האוצר של ארה"ב — תיארה פעם את התהליך הזה כ"צפייה בצבע מתייבש על הקיר".

עם זאת, השילוב של הצמצום הכמותי, העליית בריבית הקצרה, התחזקות הדולר, העלייה במחירי הסחורות והקטנת התקציב הממשלתי בארה"ב — הם כוח נגד חזק ביותר לכלכלה העולמית, אמר ג'ין טנוצו, ראש תחום אג"ח בקולומביה תרדנידל אינווסטמנטס.

"זה קשור מאוד לכלכלה", אמר טנוצו. "לא חייב להיות מיתון — אבל הצמיחה בהחלט חלשה בשלב זה".

לכתבה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"