המשקיעה |

קונים דירה להשקעה? אלה הדברים הסמויים מן העין

אפשר לחלק את משקיעי הנדל"ן לשני סוגים עיקריים - הצעירים הלהוטים לעומת הבוגרים והמנוסים ■ בשוק המשוגע והרותח, מי יסגור עסקה טובה יותר? ■ חלק ב'

מיכל פלטי
מיכל פלטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עסקה
צילום: Wasan Tita / Shutterstock.com
מיכל פלטי
מיכל פלטי

בטור הקודם כבר ציינתי שכל הוצאה שתיקחו בחשבון ברכישת דירה, סביר שתחמיצו אחת אחרת. את הבלתי צפוי אפשר לפזר בין שתי קבוצות של רוכשי דירות, אם רוצים - שני סוגים עיקריים של משקיעי נדל"ן: צעירים, ממונפים עד לקצות האוזניים, שמתלהבים מהאפשרות ללהטט בהון עצמי שהשיגו - ובוגרים ומנוסים יותר, המתנהלים בזהירות רבה ומתוך ביטחון: יש להם כסף, והם שוקלים היטב במה להשקיע.

>> לכל הטורים של המשקיעה

הקבוצה הראשונה פועלת מהר, מתרוצצת ומביאה אישורים, קובעת פגישות עם יועצי משכנתאות, מוציאה "תיק בניין" מהעיריה, עורכת סיורים באיזור המבוקש, מנסה לצבור כמה שיותר מידע, אוספת שקל לשקל, ומפנה לעניין זמן רב.

דירות למכירה. בכל קבוצה יש חסרונות, והם עולים כסףצילום: תומר אפלבאום

לעיתים ברגע האמת, היא נדרשת גם להוסיף סכום - תמיד יש הוצאות והעובדה הזו גורמת לתזזיתיות נוספת של המערכת כולה: מסע שכנועים מול הבנק והמוכר, תושיה ועוד קצת ריצות.

הקבוצה השנייה: זמנה בידיה, רוב החוקים והכללים נהירים לה, רוב הכסף ממתין כבר בבנק, כולם יחכו לחבריה ואם לא תבוצע העסקה הזו, הרי תצא אחרת.

וכעת לחידה, קוראים יקרים: מי מהקבוצות תעשה עסקה טובה ומחושבת יותר? על פניו נראה שכולכם תצביעו על הקבוצה השנייה: המנוסה, בעלת הממון, הרי זה הגיוני בסך הכל - אלא שבשוק הנדל"ן הרותח והמשוגע של השנים האחרונות, כשמתווכים מצלצלים לבעלי נכסים בשלל תרגילים פסיכולוגיים, שבו הקונים מהירים - לא בטוח שהמתנהלים לאיטם ישיגו את העסקות הטובות ביותר.

בעוד הזריזים מקבוצה א' שולחים את עורך הדין להחליף טיוטות, הרי ה"מתנהלים" מקבוצה ב' מבקשים להיפגש, לשוחח, לראות מי עומד מולם, ואולי אף להוריד מעט את המחיר, ללכת הביתה ולחשוב ולהתייעץ.

כותבת שורות אלו היתה חברה בשתי הקבוצות. ובכל פעם, אם שאלתם, זכיתי לראות את החסרונות שבכל אחת - חסרונות שעלו בממון ובזמן.

כשהייתי חברה בקבוצה השנייה, האיטית, כמעט הפסדתי עסקה, מפני שהמוכרת שלי קיבלה הצעה טובה יותר, ובחרה בה. כחברה של כבוד בקבוצת בעלי האמצעים, וכמי שחשבה שהעסקה טובה - מיהרתי להשוות את ההצעות. הדבר לא היה בשנתיים המטורפות האחרונות, אלא לפני יותר מעשור. לצערי הרב, חלק גדול מהעסקות שעשיתי לא היו עם התפוצצות הבועה בשנת 2000 או בקורונה, אלא בתקופות של גאות משמעותית. ההשקעה ההיא עדיין היתה כדאית, אבל עלתה לי יותר ממה שחשבתי להוציא.

אתר בנייה. צריך שהמזל יהיה לטובתך, וגם השוקצילום: אילן אסייג

יותר פעמים בחיי הייתי חברה בקבוצה הראשונה, הפעלתנית. החברות בקבוצה הזו מדגימה היטב את האמרה "חכם לא נכנס למצבים שטיפש מצליח להיחלץ מהם". אלו היו העסקות הראשונות שעשיתי, ולמדתי מכל אחת מהן. בעסקה אחת כבר קיבלתי אישור עקרוני למשכנתא, הכל היה "תפור", והחוזה נחתם. וכשהגיע השמאי מטעם הבנק לדירה הוא גילה שמספר הדירה בטאבו אינו נכון. כל זה, מפני שבעבר מישהו השתלט על קומת הקרקע בבניין, הצליח לרשום את דירתו כדירה הראשונה בבניין, וכל יתר הדירות "זזו" מבלי שאיש בבניין ידע על כך. אפילו בעירייה, כמובן, לא ידעו זאת. כך החלה סאגה שנמשכה חודשים ארוכים, מפני שכידוע, אי-אפשר לקבל משכנתא על דירה שלא רשומה נכון.

הסוף היה טוב כמובן, בזכות עורכת דין מצוינת שנשכרה לעסקה (ועמה אני בקשר עד היום). הלקח הראשון שלמדתי ממנה הוא שתמיד, תמיד יש לשכור שמאי לנכס לפני שמקבלים משכנתא. גם אם הדבר עולה לכם מעט כסף, הוא יחסוך הרבה עוגמת נפש אחר כך. וזו רק דוגמה אחת.

בקבוצה הפעלתנית מתנהלים תוך כדי תנועה, בקבוצה הרגועה ממתינים בסבלנות. בשתי הקבוצות, כך הסביר לי יזם נדל"ן שהחל את דרכו כפעלתן, אי שם בשירות הקבע שלו - צריך שהמזל יהיה לטובתך, וגם השוק. איש אינו רוצה להיות ממונף מאד כשנכנסים למיתון. יתרון מסוים שיש לקבוצה הנינוחה יותר הוא נגזרת של שמה: לא חייבים לעשות בכלל עסקות נדל"ן כידוע. יש מי שעושה עסקה כזו פעם אחת בחייו, וזה מספיק לו לתמיד. יש אפשרות שהוא החכם מכולם - ועל כך, בטור הבא.

הכותבת היא עיתונאית ובעלת מיזם עצמאי בתחום הקולינריה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"