בשקט בשקט, נקבעה השבוע הריבית שתשפיע על הפנסיה שלכם

רשות שוק ההון העלתה את הריבית התחשיבית, והמשמעות היא שהפנסיה החודשית צפויה לעלות ■ ח"כ נעמה לזימי: "הרשות העלתה את הריבית בצורה לא מספקת. זהו ניסיון נואש לקנות את הציבור בנזיד עדשים"

אסא ששון
אסא ששון
אנשים בגיל פנסיה. הריבית התעריפית עלתה ל-4.37%, כשהמשמעות היא הגדלת הפנסיה החודשית  בכ-1.2%
אנשים בגיל פנסיה. הריבית התעריפית עלתה ל-4.37%, כשהמשמעות היא הגדלת הפנסיה החודשית בכ-1.2%צילום: VALERY HACHE / AFP
אסא ששון
אסא ששון

בימים אלו ניטש ויכוח די משעמם אבל חשוב בין כמה חברי כנסת, אותו מובילה ח"כ נעמה לזימי (עבודה), אל מול הממונה על רשות שוק ההון והמפקח על הביטוח, משה ברקת. הסיבה לוויכוח המר היא הריבית התחשיבית.

רגע לפני שאתם בורחים, הנה הסבר קצר על הריבית התחשיבית.

כאשר אדם מגיע לגיל פרישה הוא מקבל קצבה קבועה כל חודש. הדרך לחישוב הקצבה מביאה בחשבון את הסכום שצבר עד הגיעו לפנסיה, ואת הסכום שייצבר לו מגיל פנסיה ועד ליום מותו על פי טבלאות התמותה הקיימות ברשות שוק ההון. מאחר שאיש אינו יודע כמה כסף נצבור בעתיד, הוחלט בעבר לקבוע ריבית תחשיבית הידועה גם בשמה "תעריפית" ששיעורה כיום הוא 4.26%. כך קבעו האקטוארים ברשות שוק ההון. כלומר, מניחים כי קרן הפנסיה שלנו תניב תשואה של 4.26% עד יום מותנו. לוקחים את כל הסכומים, מחלקים במקדם הקצבה – וכך מתקבלת הפנסיה החודשית שלנו.

אבל זה לא נגמר. אחרי השנה הראשונה, בוחנים איזו תשואה בפועל הניבה קרן הפנסיה שלנו. אם התשואה בקרן גבוהה מ-4.26% - הפנסיה החודשית עולה בכ-1.2% לשנה הקרובה. אם התשואה נמוכה מ-4.26% - יקזזו לגמלאים מהתקבול החודשי, וכך בכל שנה, עד שהם יפסיקו לקבל פנסיה.

ח"כ נעמה לזימי. "לא אפסיק את המאבק עד שהציבור יקבל את מה שמגיע לו עד השקל האחרון"צילום: תומר אפלבאום

אחד הפרמטרים בקביעת הריבית התעריפית היה האג"ח המיועדות. אלו הן אותן אגרות חוב שהמדינה מנפיקה לקרנות הפנסיה ומניבות תשואה של 4.86%, על 30% מהנכסים בלבד. ואולם לפני כשלושה חודשים הוחלף המנגנון של האג"ח המיועדות במנגנון של הבטחת תשואה על ידי המדינה, ובמסגרת הדיונים התשואה עלתה ל-5.15%. כלומר, אנחנו מקבלים קצת יותר ממה שקיבלנו בעבר על אג"חים של המדינה.

זו הסיבה שברשות שוק ההון הבינו שיש לעדכן את הריבית התעריפית, שכן כעת יש נכס שנותן לנו עוד קצת תשואה. אל תזלזלו, בפועל הסכום מצטבר ללא מעט כסף. כך, ברשות העלו את הריבית התעריפית מ-4.26% ל-4.37%, כשהמשמעות היא הגדלת הפנסיה החודשית בכ-1.2%.

ואולם ח"כ לזימי טוענת כי רשות שוק ההון היתה צריכה לקבוע ריבית תעריפית גבוהה יותר, בשיעור של 4.69%. לזימי נפגשה בשבועות האחרונים עם אנשי מקצוע, שלחה מכתבים ודרשה לדון בנושא על מנת להבין מדוע רשות שוק ההון לא מעדכנת את הריבית התחשיבית.

לאחר העדכון אמרה לזימי: "אני שמחה לראות שהמאבק שלי מתחיל להראות תוצאות בשטח, ולאחר תגובה ראשונית של התעלמות והתנגדות מוחלטת החליטה רשות שוק ההון להעלות את הריבית התחשיבית. באופן מרגיז ומזלזל החליטה הרשות להעלות את הריבית התחשיבית בצורה לא מספקת, 1.2% בלבד במקום ב-4% כפי שנדרש מהם בחוק. זהו ניסיון נואש לקנות את הציבור בנזיד עדשים, ולהמשיך להתעלם ממה שמגיע לו כחוק. אני לא מתכוונת להפסיק את המאבק עד שהציבור יקבל את מה שמגיע לו עד השקל האחרון".

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון. הריבית התחשיבית היתה צריכה להיות 4.43% ולא 4.37% כפי שקבעו ברשותצילום: לעמ

לדברי לזימי, השינוי בריבית התעריפית תוביל להוזלת עלויות הביטוח, שמובנות בתוך קרן הפנסיה, כמו למשל ביטוח שארים.

הגדלת הפנסיה היא צעד מבורך אבל אם קרנות הפנסיה לא יצליחו להשיג את התשואה המבוקשת (4.37%), הגמלה החודשית תקוצץ אחרי השנה הראשונה. כלומר, ברשות שוק ההון לקחו מקדם ביטחון בחישוב הריבית התעריפית החדשה. לאור השינוי בתשואת האג"ח המיועדות, הריבית התחשיבית היתה צריכה להיות 4.43% ולא 4.37% כפי שקבעו ברשות. הפער הקטן נועד להבטיח כי קרנות הפנסיה יצליחו לעמוד ביעד התשואה החדש לאורך שנים.

ומה היה קורה אם הרשות היתה קובעת ריבית תעריפית גבוהה במיוחד, למשל 12%? כמובן שמדובר בתשואה שקשה מאוד להשיג, בוודאי לאורך זמן. במצב שכזה הפנסיונרים היו חוגגים שנה אחת, ואילו בשנים שלאחר מכן הפנסיה היתה מקוצצת בחדות, כי הקרנות לא היו עומדות ביעד התשואה.

ברשות שוק ההון סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"