העסקות בגרמניה, ארה"ב וישראל הזניקו את שווי סאמיט לכ-6 מיליארד שקל

בפרק זמן של פחות משנה ביצעה סאמיט בארה"ב עסקות רכישה בהיקף כולל של 900 מיליון דולר, ובקרוב היא צפויה לבצע רכישות נוספות ■ מניית סאמיט זינקה בחמש השנים האחרונות ב-300%, ושוויו האישי של בעל השליטה, זהר לוי, נושק ל-3 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהר לוי, יו"ר ובעל השליטה בסאמיט
זהר לוי, יו"ר ובעל השליטה בסאמיט. "ניחן באומר ובעיתוי נכון לביצוע השקעות"
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

לאחר תקופה מסוימת של רגיעה בקצב ביצוע העסקות, בשנה האחרונה זהר לוי, היו"ר ובעל השליטה בחברת סאמיט אחזקות נדל"ן (45.4%), הגביר את הקצב. הדבר בא לידי ביטוי בכך שסאמיט ביצעה וממשיכה לבצע עסקות מכירה ורכישה של נכסים ונתחים ממניות של חברות בגרמניה, ארה"ב וישראל בהיקף מצטבר של מיליארדי דולרים.

העסקות הללו כוללות מכירה של פורטפוליו נדל"ן מניב בגרמניה; רכישה של אלפי דירות להשכרה ועשרות קניונים ומרכזים מסחריים בארה"ב; השקעה של מאות מיליוני שקלים במניות של כמה חברות, למשל, בפז נפט ובקרן הריט (קרן השקעות בנדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים) מגוריט. אתמול, לאחר ההודעה של סאמיט על עסקות רכישה חדשות בארה"ב, קפצה מניית החברה ב-7%.

המהלכים האינטנסיביים בשנה האחרונה בגזרת הליבה הנדל"נית, ניצול הזדמנויות עסקיות, בצד ריביות נמוכות שממשיכות לשרור בשווקים, וכן ההבנה של המשקיעים כי חברות הנדל"ן המניב מצליחות לדלג על משבר הקורונה - תרמו לכך שמניית סאמיט זינקה בחמש השנים אחרונות ב-300% כמעט, והחברה מתקרבת לשווי שוק שיא של 6 מיליארד שקל. החברה נסחרת במכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) גבוה של כ-1.6.

בחמש השנים האחרונות מניית סאמיט הציגה ביצועים טובים מהמדדים שבהם היא נכללת - כמו, ת"א נדל"ן שעלה ב-185% ות"א 125 שעלה ב-70%. בעקבות הזינוק במניית סאמיט, שווי השוק הנוכחי של אחזקותיו של לוי - שייצר לעצמו ב-15 השנים האחרונות מוניטין של פיננסייר בולט בתחום הנדל"ן - מסתכם ב-2.7 מיליארד שקל.

ההודעה של סאמיט על עסקות רכישה חדשות בארה"ב הקפיצה את המניהצילום: בלומברג

עסקה בהיקף של 195 מיליון דולר בארה"ב

אתמול דיווחה סאמיט כי התקשרה בעסקות לרכישת דירות להשכרה ומרכזים מסחריים בארה"ב תמורת 195 מיליון דולר. החברה רכשה 400 יחידות דיור להשכרה בניו יורק תמורת 65 מיליון דולר, וכן חתמה על הסכמים לרכישת שישה מרכזים מסחריים בארה"ב תמורת 130 מיליון דולר. סאמיט גם הודיעה כי היא מנהלת מגעים למכירת חלקות משנה בנכסים האלה תמורת 60 מיליון דולר - כך שהרכישה נטו צפויה להסתכם ב-70 מיליון דולר.

הרכישות האחרונות בארה"ב הן חלק מיישום האסטרטגיה שהתווה לוי לפני כשנה, של כניסה נרחבת בעיצומו של משבר הקורונה לשוקי הנדל"ן למגורים להשכרה, הנדל"ן המניב והמלונאות בארה"ב - בעיקר באזורי ביקוש, כמו ניו יורק וסביבותיה.

בפרק זמן של פחות משנה ביצעה סאמיט בארה"ב עסקות רכישה בהיקף כולל של 900 מיליון דולר, ובקרוב היא צפויה לבצע רכישות נוספות. מתוך סכום הרכישות הכולל, הושקעו 570 מיליון דולר ברכישה של 2,900 דירות להשכרה בניו יורק, והחברה מנהלת משאים ומתנים לרכישת בנייני מגורים נוספים בעיר. סאמיט גם רכשה 20 קניונים ומרכזים מסחריים בארה"ב תמורת 330 מיליון דולר, וכן רכשה שני בתי מלון במנהטן במסגרת עסקות של דיסטרס (מצוקה).

סאמיט נכנסה לארה"ב במקביל למימוש חלק ניכר מהפורטפוליו של נכסיה בגרמניה, שנמכר ביוני 2021 לקרן בינלאומית תמורת מיליארד יורו - ושהניב לה לאורך השנים רווח של מאות מיליוני יורו. החברה נותרה עדיין עם תיק נכסים בשווי של 580 מיליון יורו בגרמניה.

בדו"ח דירוג אשראי שפירסמה בשבוע שעבר מידרוג לקראת גיוס אג"ח שסאמיט מבצעת בימים אלה, העריכו כלכלני מידרוג כי בהתאם לאסטרטגיה של סאמיט להרחבת פעילותה בשוק האמריקאי, החברה תבצע רכישות נוספות של נכסים בטווח הנראה לעין, בעיקר של נכסי מגורים להשכרה בניו יורק. בהתאם לכך, מעריכים במידרוג כי מבחינת השווי הנכסי הנקי של נכסים מניבים, 40% יהיו בגרמניה, 25% של נכסים מסחריים בארה"ב, 15% נדל"ן מניב למגורים בניו יורק - והשאר נדל"ן מניב בישראל.

"כדי להצליח בנדל"ן צריך שיהיו לך תכונות של אומץ ובחירה בעיתוי נכון לביצוע השקעות. אלה בדיוק התכונות שמאפיינות את לוי", ציין בכיר באחד הגופים המוסדיים, שעוקב מקרוב אחר התנהלותם של לוי וסאמיט. "אם הוא מאמין במשהו, הוא לא מהסס ללכת על כך All In. הוא עשה זאת בתחילת שנות ה-2000 כשהיה מהישראלים הראשונים שזיהו את הפוטנציאל בשוק הנדל"ן המניב הגרמני ונכנס לשם בגדול".

מוסדי בכיר אחר ציין כי "אחרי שקופת סאמיט התמלאה במזומנים של יותר מ-2 מיליארד שקל ורמת המינוף שלה מתחת ל-50%, היד שלו לא רועדת לרשום צ'קים גדולים מאוד ובעיתוי מאתגר. בינתיים, הכניסה לארה"ב כבר מתחילה להוכיח את עצמה. וניתן לומר שלגבי חצי מהרכישות לפחות שסאמיט ביצעה בארה"ב בעקבות ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית יש לה כבר רווח של כמה עשרות אחוזים. ככל שעובר הזמן סאמיט מקבלת עוד תיאבון להרחיב את הפעילות בשוק האמריקאי".

השקעה של יותר מ-250 מיליון שקל בפז

לפני כשבוע וחצי דיווחה סאמיט כי הפכה לבעלת עניין בפז, חברה ללא גרעין שליטה המנוהלת בידי המנכ"ל ניר שטרן והיו"ר הראל לוקר. סאמיט עידכנה כי היא כבר מחזיקה ב-4% מפז וב-3% נוספים באמצעות מכשירים פיננסיים נגזרים. פז נסחרת לפי שווי שוק של 4.8 מיליארד שקל. עבור סאמיט מדובר בהשקעה בהיקף לא מבוטל של יותר מ-250 מיליון שקל.

סאמיט מתעניינת בפז ורוכשת אחוזים בחברהצילום: אמיל סלמן

ההודעה של סאמיט וההיסטוריה שלה כחברה שיודעת לנצל הזדמנויות לגריפת רווחים גבוהים, כפי שקרה בכלכלית ירושלים - שעליה היא אמנם לא הצליחה להשתלט, אך הרוויחה על הסיבוב הפיננסי בה ב-2018-2016 300 מיליון שקל - העלו את מפלס הספקולציות של המשקיעים בשוק ההון כי לוי עשוי להוביל מהלך של השתלטות (ייתכן שעם שותפים) על פז.

בינתיים, לוי וסאמיט מסרבים להתייחס לתוכניות שלהם לגבי פז, שמחזיקה בנדל"ן בשווי של מיליארדי שקלים - וסביר להניח שבשל כך היא מעניינת את סאמיט.

"כמו בכל השקעה, גם במקרה של פז לוי העריך שיכולה להיווצר בה הזדמנות מעניינת, אבל בינתיים מוקדם להגיד לאן תתפתח ההשקעה הזו. ייתכן שהיא תיגמר בסיבוב רווחי מהיר, וייתכן שיהיו רכישות נוספות", אומרים בכירים בשוק ההון שעוקבים אחר המהלכים של סאמיט ולוי.

באפריל 2021 סאמיט גם רכשה מניות ואופציות של מגוריט, המתמחה בתחום של דירות להשכרה בישראל, בהשקעה כוללת של 98 מיליון שקל (אם האופציות שבידיה ימומשו היא תגיע לאחזקה של 12% בחברה), ושעליה יש לה רווח על הנייר של 25 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי