אקירוב נגד בכירי כלל ביטוח: "הם חסרי הבנה, חושבים רק על הכיסא שלהם"

אחרי שהפסיד בקרב על ההנפקה של כלל ביטוח, אקירוב, שמנסה להשתלט על החברה תקף את הדירקטורים שלה: "יש שם אנשים רציניים כמו שופט, עורכי דין, אנשי ניהול - אבל אין שם מישהו שמבין בפיננסים והנפקות - וגם לא בביטוח. הם עושים טעויות כל יום"

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
אלפרד אקירוב, היום בוועידה
אלפרד אקירוב, היום בוועידהצילום: אילן אסייג
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

אחד הנושאים החמים בימים אלה בשוק ההון הוא הניסיון של חברת אלרוב נדל"ן ומלונאות, המחזיקה כיום בכ-14.6% מכלל החזקות עסקי ביטוח, לקבל מרשות שוק ההון היתר שליטה בכלל ביטוח - כלומר להגדיל את האחזקה בחברה ל-30%, בהשקעה של כמיליארד שקל.

בתחילת דצמבר האחרון אלרוב הגישה לרשות שוק ההון בקשה רשמית לקבלת היתר שליטה. במקביל לביקורת הציבורית נגד התוכניות של אלפרד אקירוב ואלרוב להשתלט על כלל, הציבה ענת גואטה, ראש רשות ניירות ערך, משוכה לא פשוטה לפני אלרוב, שאם לא תתגבר עליה, לא תוכל לקבל את היתר השליטה.

כדי שאלרוב תצליח להשתלט על כלל, עליה לפתור את סוגיית הקיפול של שכבה אחת בפירמידה שצפויה להיווצר, שכן חוק הריכוזיות אוסר החזקה ביותר משתי שכבות ציבוריות. במצב הנוכחי, אם אלרוב תשתלט על כלל החזקות עסקי ביטוח הציבורית, ייווצרו שלוש שכבות: כלל החזקות מחזיקה בבעלות מלאה על כלל ביטוח הפרטית, וזו מצדה מחזיקה בבעלות מלאה בכלל ביט מימון - חברת צינור שדרכה כלל ביטוח גייסה אג"ח סחירות בהיקף של כ-4 מיליארד שקל.

היום (שלישי) התארח אקירוב בוועידת ההנפקות השנתית של איגוד החברות ציבוריות, ובשיחה אישית שקיים עם אילן פלטו, מנכ"ל האיגוד, התייחס לנושאים הקשורים לכלל ביטוח.

כך, כשנשאל אקירוב "איך הוא מתמודד עם העליהום שמתנהל נגדו רק כי החליט לרכוש את כלל", הוא השיב כי "מי שמגיע למצב ולמעמד שלי יודע להבדיל בין הדברים העיקריים לכאלה שהם לא לעניין. מי שבסופו של דבר יצטרכו לקבל החלטות הם הרגולטורים ואני מאמין במקצועיות שלהם וביושרה שלהם, כי הם פועלים לפי החוק. כך גם אנחנו, לכן אני לא מודאג".

אקירוב הוסיף כי "אני לא רגיש לכל הרעשים האלה מסביב כי אני יודע את האמת ואיתה אני מתקדם. מה שעושה לי טוב כאיש עסקים זה להמשיך ולעשות עסקים ועסקות. יש מישהו שנהנה לפתור תשבצים, יש מי שאוהב לנצח על התזמורת - אני נהנה לעשות עסקים".

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: דן קינן

כשנשאל מה דעתו על כך שחוק הריכוזיות מבדיל בין מי שמחזיק בחוב פיננסי של יותר מ-6 מיליארד שקל בחו"ל כמו במקרה של אלרוב, ושזה לא נוגד את חוק הריכוזיות, טען אקירוב כי "אם החוב הפיננסי בחו"ל מממן פרויקטים בישראל, אז נכון להביא אותו בחשבון. אבל אם, כמו במקרה שלנו, החוב מממן פרויקטים בחו"ל וכך נקבע בחוק, אז זה לא לעניין שהמדינה תשנה את החוקים. מחר פתאום המדינה יכולה להגיד שכל מי שעובד בישראל - צריך לחתוך לו את הידיים. זה לא נכון, ואני סומך על משרדי האוצר והכלכלה, שלא יפעלו ככה בשינוי החוקים".

לדברי אקירוב, "לפני כשבע שנים, כשראש עיריית פריז (אן אידלגו) היתה בישראל ושמעה שאני מקים מלון ברובע סאן ז'רמן, היא אמרה שאדע שזה מלון חשוב לעיר וכל מה שאצטרך היא תדאג לסייע. היא עשתה זאת כי היא חשבה לטובת המדינה והעיר. כשצ'יץ (שלמה להט) המנוח, כשהיה ראש עיריית תל אביב, הוא נרתם לקדם פרויקטים שלי. אז מה, הוא היה מושחת? או טדי קולק המנוח (לשעבר ראש עיריית ירושלים) - כשקרא לי להקים את המלון והמרכז המסחרי בממילא, שאין תייר שמגיע לישראל שלא מבקר בו, אז הוא היה מושחת?".

אקירוב גם נשאל כיצד יתגבר על סוגיית קיפול השכבות בפירמידה לפי חוק הריכוזיות, והשיב כי "גברת ענת גואטה הציגה בפנינו את הסוגיה הזאת. ענינו לה שיש לזה פתרונות ואנחנו נציג אותם לממונה על שוק ההון. אי אפשר גם לעקוף את הפתרונות וגם לעצור את מי שאין לו פגמים ברכישת עסק. זה כמו לא לאשר לבנות בניין למי שמגיע לו, ואין איתו בעיה".

"הצעתי לדירקטוריון כלל פתרון - אבל הם דחו אותו"

בשבוע שעבר השלימה כלל החזקות המנוהלת בידי המנכ"ל יורם נוה והיו"ר חיים סאמט, הנפקת מניות גדולה כשגייסה 506 מיליון שקל. אלרוב התנגדה למהלך הזה וניסתה להפעיל לחצים על דירקטוריון כלל והנהלתה כדי שיעצרו את ההנפקה.

אלרוב רכשה מניות בכ-62 מיליון שקל ודוללה במקצת. אם תקבל היתר שליטה, רכישת המניות הנוספות תתייקר עבור אקירוב בלפחות 140 מיליון שקל. אקירוב עדיין לא נרגע מההנפקה, ואמר בוועידה כי "יש פה (בישראל) חמש חברות ביטוח גדולות ומתוכן לארבע יש בעלי שליטה, ובהתאם לכך רואים תוצאות עסקיות ואת התנהלות הדירקטוריונים וההנהלה. ראינו שגם במגדל שלמה אליהו הבין השבוע את המצב ופינה את כיסא יו"ר מגדל אחזקות לדמות מכובדת כמו שופט בדימוס של בית המשפט העליון, חנן מלצר. במקביל, בחברה כמו כלל, שאין לה בעל בית, הדבר היחיד שמעניין את האנשים שם זה לשמור על הכיסא שלהם".

חיים סאמטצילום: עמי ארליך

אקירוב המשיך במתקפה על ראשי החברה שעליה הוא מעוניין להשתלט: "תסתכלו על הרכב הדירקטוריון של כלל אחזקות. יש שם אנשים רציניים כמו שופט, עורכי דין, אנשי ניהול - אבל אין שם מישהו שמבין בפיננסים והנפקות וגם לא בביטוח. הם פשוט לא מבינים את 'המטריה', ולכן כל יום הם עושים טעויות. זו בעיה קריטית ומטרידה. כל זה להבדיל מהבנקים בלי גרעין שליטה, ששם הדירקטורים נבחרים על ידי ועדה מיוחדת חיצונית. פה, בכלל החזקות, יושבים אנשים שאין להם הבנה בניהול. זה לא כמו בבנק הפועלים, למשל, שהמנכ"ל דב קוטלר עוד ב-1992 היה מנהל סניף של בנק איגוד".

אקירוב הוסיף לגבי ההנפקה כי "הצעתי לדירקטוריון כלל החזקות פתרון שאני משקיע בכלל בכ-50 מיליון שקל יותר, ומפקיד את המניות הנרכשות בנאמנות, עד שאקבל היתר שליטה, ואם לא אקבל אחזיר הכל חזרה - אבל הם דחו את זה על הסף. זה כמו שהצעתי לרכוש את מניות אלרוב מכלל במחיר גבוה ביותר מ-100 מיליון שקל והם לא מכרו לי. תראו עוד חברת ביטוח שיש נגדה תביעה ייצוגית מסוג זה".

מחברת כלל החזקות נמסר: "דירקטוריון כלל החזקות והנהלת החברה עושים את עבודתם במסירות, תוך הפגנת ביצועים מרשימים כשלנגד עיניהם אך ורק טובת כל מחזיקי העניין שלה והשאת ערך רב למבוטחיה, חוסכיה וכל בעלי מניותיה. אנו מצרים על ניסוח הדברים של מר אקירוב".

ברקת: "אין הבדל בין מימון זר למימון ישראלי"

משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

לפני אקירוב הופיע בוועידה גם משה ברקת, הממונה על הביטוח, ששוחח גם הוא עם פלטו על סוגיית רכישת השליטה בכלל ביטוח. "אנחנו לא דוחים משקיעים, ורוצים גם משקיעים מחו"ל כדי שיהיה לנו משק בריא אבל יש כללים וחוקים ברורים, וכך נעבוד. כל השאר הם רעשי רקע וצריך לדאוג שהם לא משדרים מסרים לא טובים ומבלבלים. יש פה עניין של קיפול שכבות לפי חוק ריכוזיות שצריך להסדיר בחוק, וזו חובתה של רשות ני"ע להתריע על כך. אבל מדובר במגבלה שהיא טכנית ולא מהותית. נכון שצריך לקיים את הכללים של החוק אבל לא לראות בזה את המהות".

ברקת הוסיף כי "בהקשר הזה עלו כל מיני נושאים כמו למשל מימון של פעילות ישראלית בישראל ובחו"ל. הדעה שלי בנושא הזה היא שזו הבחנה מלאכותית שהוכנסה לחוק הריכוזיות, והיא לא נכונה - כי אין הבדל בין מימון זר למימון ישראלי. אבל זה החוק וגם אם למישהו זה לא מתאים צריך לציית לו".

כשנשאל ברקת אם הוא ממליץ לאנשי עסקים שמעוניינים בכך לרכוש שליטה בחברות ביטוח ומהי הדרך הנכונה לעשות זאת, הוא השיב כי "לפי התשואות שמייצרים בשנים האחרונות גופים פיננסיים כמו חברות ביטוח ובנקים אנחנו רואים שזו השקעה נהדרת. אמר מי שאמר שההשקעה בביטוח היא השקעה טובה כי יש מפקח ששומר עליך, שלא יקרו מצבים של פשיעה או שהמנהלים שיקחו את החברות לכיוונים לא טובים.

"גם לבעלי שליטה יש את הכבוד הראוי, ויש לשמור על זכויות הקניין שלהם. עם זאת, מעורבות של בעלי שליטה בנעשה בחברות ביטוח היא דבר לא נכון וכשזה קרה התערבנו ולא נתנו לזה לקרות. כל מי שמתנהל לפי הכללים - אלה עסקים מצוינים, ורואים זאת לפי עליית ערך הנכסים והחוזק הפיננסי של החברות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר