תרגיל פיננסי? מה מסתתר במהלך המפתיע של אלטשולר שחם

ללכת לישון עם חברת גמל, ולהתעורר עם חברה שמטרתה לא ודאית ■ אי אפשר להתעלם מכך שהשינוי המבני של אלטשולר שחם מגדיל את הסיכון עבור הציבור ■ כבר לא עוד חברת גמל סולידית, אלא חברת אחזקות שתוכל להיכנס לתחומים שונים ומסוכנים יותר, כמו קריפטו

אסא ששון
אסא ששון
גילעד אלטשולר, הבעלים של בית ההשקעות אלטשולר שחם
גילעד אלטשולר, הבעלים של בית ההשקעות אלטשולר שחםצילום: אייל טואג
אסא ששון
אסא ששון

בית ההשקעות אלטשולר שחם הפתיע הבוקר (שלישי) עם הודעה שלפיה הוא מבצע שינוי מבני. לפי ההודעה של החברה, בכוונתה להקים חברה ציבורית חדשה, אלטשולר שחם ציבורית, והיא זאת שתחזיק באלטשולר שחם גמל ופנסיה - החברה הציבורית הנוכחית. על פי הודעת החברה הציבור לא ייפגע מהמהלך, שכן אחוז האחזקה של הציבור באלטשולר שחם הציבורית יהיה זהה לאחוז האחזקה באלטשולר שחם גמל ופנסיה - מהלך המכונה מיזוג משולש הופכי.

לכאורה אין דבר רע במהלך. אלטשולר שחם בסך הכל מקים חברה חדשה שתחזיק בחברת הגמל, מה שיאפשר לבית ההשקעות להכניס לתוכו עוד פעילויות, כמו למשל השקעות אלטרנטיביות בנדל"ן.

"במסגרת פעילות עתידית זאת, החברה הציבורית תפעל, במישרין או בעקיפין, ליזום השקעות נדל"ן ותשמש שותף כללי, או מנהל בשותפויות, או קרנות ייעודיות, שיוקמו לצורך פעילות זאת ולביצוע גיוסים לצורך קידומם של פרויקטי הנדל"ן", נכתב בהודעה.

אבל כאן בדיוק נעוצה הבעיה. מי שנכנסו להשקעה באלטשולר שחם גמל ופנסיה ידעו בדיוק איזו חברה הם מקבלים: חברה שפועלת בתחום החיסכון ארוך הטווח. חברה צומחת, חברה שיודעת לייצר בכל שנה רווח נקי של כ-140 מיליון שקל ומחלקת דיווידנד נאה. כזאת שהונפקה לפי שווי של מיליארד שקל וכיום שווה 3.3 מיליארד שקל. את כל זה המשקיע ידע ולפי פרמטרים אלה הוא בחר לרכוש את מניית החברה.

עכשיו לא ברור מה בדיוק תמכור החברה. השקעות אלטרנטיביות בנדל"ן? קרנות גידור? קריפטו? מה יגלה המשקיע שמנהלי אלטשולר שחם החליטו להכניס לחברה החדשה? מה תהיה רמת הסיכון החדשה של החברה? את כל זה המשקיעים לא ממש יודעים - וגם כנראה לא ממש יידעו עד שמנהלי אלטשולר שחם יחליטו לבצע השקעות חדשות.

המתחכמים יאמרו: "לא מתאים? תמכור את המניות". אבל מכירת מניות של אלטשולר שחם עלולה ליצור אירוע מס. מילא אם כל השינוי היה קורה לקראת סוף שנת המס, אבל מדוע ליצור אירוע מס בתחילת השנה?

אין נתונים להצגה
מניית אלטשולר שחם גמל

לא מתאים ל-DNA

הצעד של אלטושלר שחם גם לא מתאים ל-DNA של אלטשולר שחם. כבר בהנפקה בית ההשקעות הוכיח כי אין לו כוונה לגרוף את כל הרווח מהשולחן. "משאירים משהו בשביל שכולם ירוויחו", אמר לנו אחד המקורבים להנפקה כאשר תהינו על מחירה, שהיה נמוך מזה שחברת הגמל שוערכה בספרי אלטשולר שחם. והנה דווקא בית ההשקעות עושה תרגיל פיננסי.

חשוב להדגיש שהכל חוקי, בהנחה שהמיזוג יעבור את אסיפת בעלי המניות. אבל אי אפשר להתעלם מכך שהתרגיל של אלטשולר שחם מגדיל את הסיכון בחברה החדשה. כבר לא עוד חברת גמל סולידית, כי אם חברת אחזקות שתוכל להיכנס לתחומים שונים ומסוכנים יותר, כמו קריפטו. מבחינת מנהלי אלטשולר, יש עוד שותף שיתחלק איתם בסיכון – הציבור. אם הצעד יצליח והחברה החדשה תרוויח - כולם ישמחו ויהיו מרוצים. אם לא, יש עוד מישהו להתחלק איתו בהפסדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"