מה יש לשופט בדימוס לחפש בחברת ביטוח? תתפלאו

מינויו של חנן מלצר ליו"ר חברת הביטוח מגדל, שהפתיע רבים, אמור לשים סוף להתנהלות הבעייתית של שלמה אליהו בחברה ולהשיב לה את השקט הניהולי ■ אך הדרך לשם עוד ארוכה, כשגם היום לא ברור האם זה מה שישים סוף לתהפוכות בצמרת החברה שמנהלת את כספי הפנסיה של שני מיליון ישראלים

אסא ששון
אסא ששון
שופט בית המשפט העליון חנן מלצר לפני שבועיים, מחר תסתיים כהונתו
שופט בית המשפט העליון חנן מלצר. בעיניו, מצב שבו עמדת הרגולטור נוטה לטובת המפוקחים ולא לטובת הציבור הוא קריטריון מעורר חשדצילום: הדס פרוש
אסא ששון
אסא ששון

שוק הביטוח הופתע הבוקר (שני) כשהתברר כי שופט העליון בדימוס חנן מלצר יחליף את שלמה אליהו בתפקיד יו"ר מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח. נראה כי בגיל 86 החליט אליהו כי די לו לכהן בתפקיד ושהגיע הזמן להעביר אותו לאחר. מעורבותו של אליהו בחברה עדיין תישמר, מאחר שהוא ימשיך לכהן בה כדירקטור, אך במינון נמוך בהרבה.

המינוי של מלצר הפתיע את כולם מפני שלא בכל יום שופט עליון בדימוס מדלג לכיסא יו"ר הדירקטוריון של חברת ביטוח. ולא רק זאת - מדובר בשופט שאחת הפסיקות האחרונות שלו היתה נגד חברות הביטוח, פסיקה הידועה כהלכת זליגמן.

מלצר עמד בראש הרכב של שבעה שופטים שקבעו כי פרשנות של רשות רגולטורית להנחיותיה, במקרה הזה של הפיקוח על הביטוח, כפופה לכללי הפרשנות הרגילים וכי עמדתה הפרשנית אינה צריכה לקבל מעמד בכורה ואינה צריכה להתקבל ללא התערבות. לפי הפסיקה, בית המשפט הוא זה שקובע את הפרשנות המשפטית להנחיות. הפסיקה של מלצר הגבירה את ההגנה על הצרכנים מפרשנויות שמיטיבות בעיקר עם החברות הגדולות והפכה החלטה קודמת של בית המשפט העליון שפסק בעד חברות הביטוח והפיקוח על הביטוח.

המינוי של מלצר אמור לשים סוף להתנהלות הבעייתית של אליהו במגדל. מאז שרכש את השליטה במגדל ביטוח בעסקת בזק במארס 2012 מחברת ג'נרלי האיטלקית תמורת 4.2 מיליארד שקל, ידעה צמרת החברה תהפוכות רבות.

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדלצילום: אייל טואג

עם כניסתו למגדל הביא עמו אליהו את שני בניו - עופר וישראל. עופר אליהו נכנס לתפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח, וישראל מונה ליו"ר ועדת ההשקעות של הנוסטרו בחברה וכן ליו"ר מגדל שוקי הון - החברה הבת שמתמחה בפיננסים. הסידור הזה החזיק מעמד כארבע שנים, עד שהתברר כי אליהו האב מתקשה לשחרר את ניהול החברה מידיו. ב-2018 החליט האב כי הוא רוצה להחזיק במושכות הניהול. הוא נתלה בתקנה של הפיקוח על הביטוח, שנציג משפחת אליהו אינו יכול לכהן הן בחברה האם מגדל אחזקות והן בחברת הביטוח, והחליט כי הבן עופר יסיים את תפקידו.

בשלוש השנים שחלפו מאז, התחלפו במגדל ביטוח חמישה מנכ“לים ושישה יו"רים. בזה אחר זה הם למדו על בשרם כי קשה לתפקד כמנהל שכיר תחת שליטתו של אליהו.

הגישה הזאת הביאה את שלמה אליהו פעם אחר פעם לעימות עם הפיקוח עם הביטוח. העימות האחרון, שהתרחש בשבועות האחרונים, היה סביב המינוי של מקורבו יוסי בן ברוך למנכ"ל מגדל אחזקות, בעודו משמש סמנכ"ל הכספים של החברה הבת מגדל ביטוח. העיוות במהלך טמון בכך שכתוצאה ממנו בן ברוך יהיה כפוף למנכ"ל מגדל, שגיא יוגב, כסמנכ"ל הכספים, ויפקח עליו כמנכ"ל חברת האחזקות. בפיקוח החליטו לשים סוף ל"קרקס" הזה ובן ברוך בחר להיות רק מנכ"ל מגדל אחזקות.

להחזיר את השקט לחברה

המשימה הראשונה של מלצר היא בראש ובראשונה להשיב את השקט לניהול החברה. אם לא די בכך, הרי שעומדת בפני הנהלת החברה המשימה הקשה והחשובה ביותר - מינוי מנהל השקעות ראשי לחברה. מעל ל-70% מהרווחיות של מגדל מגיעה מתחום ניהול הכסף. כך שמי שיעמוד בראש המערך הוא בפועל האדם החשוב ביותר בחברה. תפקיד זה אינו מאויש מאז עזיבתו של גיא פישר לפני כחצי שנה.

בית מגדל ביטוחצילום: יעל אנגלהרט

משימה חשובה לא פחות של מלצר היא יישור ההדורים מול הפיקוח על הביטוח. נראה כי למפקח על הביטוח כבר נמאס מההתנהלות של אליהו והתחלופה הבלתי פוסקת של מנהלים בחברה. בכל זאת, גורלם הפנסיוני של 2 מיליון ישראלים נמצא בידי מגדל - ולא כך אמורה להתנהל חברה בסדר גודל כזה.

בנוסף, בתפקידו כיו"ר מגדל, מלצר יצטרך לתכנן את העתיד האסטרטגי-עסקי של החברה. זו משימה לא פשוטה. למרות ניסיונו השיפוטי והעבר העסקי של מלצר, הוא ייאלץ להתמודד עם לא מעט איומים עסקיים על מגדל: חברות הביטוח הדיגיטלי (אינשורטק) שמאיימות על הגמוניית חברות הביטוח המסורתיות, שוקי ההון שנמצאים בשיא כשירידה בשווקים תפגע בתשואות של חברת הביטוח, התחרות הגוברת בענף, המעבר של חלק מענפי הביטוח לביטוח ישיר תוך שהם מדלגים על הסוכנים, ועוד.

ולבסוף, כתמיד במגדל, נשארת השאלה הנצחית - האם באמת שלמה אליהו יוותר על השליטה בחברה או שמא נגלה בקרוב כי הוא שוב רוצה לשוב לכיסא יו״ר הדירקטוריון.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"