רשות שוק ההון: רכישת מניות כלל ביטוח באופן פרטי לא תפתור את בעיית הריכוזיות של אקירוב

לממונה על שוק ההון, ברור שהשתלטות של אלפרד אקירוב על כלל ביטוח עלולה ליצור בעיות בתחום הריכוזיות ■ לכן הוא מתכוון להציב לו שתי דרישות: להחשיב את החוב בחו"ל בסך החובות של אלרוב שבשליטתו, ושהכסף שיביא אקירוב לעסקה יגיע גם מהונו האישי

סמי פרץ
סמי פרץ
אלפרד אקירוב
צילום: תומר אפלבאום
סמי פרץ
סמי פרץ

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, ידרוש מאלפרד אקירוב להשקיע מהונו האישי ברכישת כלל ביטוח, ולא להשתמש רק בחברה הבורסאית אלרוב שבשליטתו. כך מסתמן בעקבות הבדיקות המקדמיות שנערכות ברשות שוק ההון והביטוח במסגרת הליכי מתן ההיתר לרכישת חברת הביטוח.

אקירוב מחזיק קצת פחות מ-15% ממניות כלל ביטוח באמצעות אלרוב נדל"ן ומלונאות, אחרי שדולל במקצת עקב ההנפקה שבוצעה בחברה בשבוע החולף. הוא מעוניין לרכוש מעט יותר מ-15% ממניות כלל ולהשתלט על החברה. בבדיקות הנערכות ברשות שוק ההון נבחנת שאלת העמידה של אקירוב בדרישות חוק הריכוזיות. אחת הדרישות היא למנוע אחזקה בו־זמנית בתאגידים ריאליים ופיננסים משמעותיים.

תאגיד ריאלי משמעותי הוא גוף שמחזור ההכנסות שלו או החוב שלו הוא יותר מ-6 מיליארד שקל. החוק מתייחס לחוב למערכת הפיננסית בישראל, ולפי ההגדרה הזו אלרוב עומדת בדרישת החוק - מכיוון שמרבית החוב שלה הוא לבנקים בחו"ל. ברקת הגיע למסקנה שזוהי לקונה בחוק, וכי יש לכלול גם את החוב בחו"ל לצורך מגבלת חוק הריכוזיות. הוא פנה באחרונה לוועדה לצמצום הריכוזיות, כדי שתקדם תיקון לחוק בהתאם.

ברשות שוק ההון התגבשה עמדה משפטית לפיה רכישת מניות כלל ביטוח על ידי אלפרד אקירוב לא תפתור לו את בעיית הריכוזיות. לכאורה,רכישת מניות כלל ביטוח באופן פרטי אמנם חוסכת "שכבה" בפרמידה משום שהחוק מתיר עד שתי שכבות, אולם, אם היא נעשית במקביל להחזקה בפרמידה העסקית בת שלוש שכבות - היא לא פותרת את הבעיה שמציב חוק הריכוזיות. אם ירכוש מניות כלל ביטוח באופן פרטי, אקירוב יידרש להעמיד סכום של כ-800 מיליון שקל ולבצע הצעת רכש ובכל מקרה זה יגדיל את סך החובות שלו במסגרת מגבלת חוק הריכוזיות.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

פירמידה בת שלוש שכבות

אקירוב מתמודד עם עוד בעיית ריכוזיות, שעליה הצביעה רשות ני"ע – המבנה הפירמידלי של קבוצת אלרוב. אם היא תשתלט על כלל ביטוח, תיווצר פירמידה בת שלוש שכבות: אלרוב, כלל החזקות ביטוח וחברת כללביט מימון.

רשות שוק ההון פנתה לאלרוב וביקשה את התייחסותה. אלרוב הודיעה לבורסה בדצמבר כי "סגל הרשות פנה לחברה וביקש את התייחסותה להשלכות של 'הגבלת השליטה בחברות במבנה פירמידלי' לחוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, על היתכנות העסקה לרכישת מניות כלל החזקות על ידי החברה, ככל שיתקבל על ידה היתר השליטה על ידי רשות שוק ההון".

חוק הריכוזיות אוסר על חברת שכבה שנייה לשלוט בחברת שכבה אחרת – כלומר, על יצירת מבנה של שלוש שכבות.

סגל הרשות התייחס לכך שהחברה מהווה חברת שכבה; כלל החזקות מהווה חברת שכבה; וכלל החזקות שולטת בכלל ביטוח השולטת בכללביט מימון, שהיא תאגיד מדווח שהנפיק איגרות חוב לציבור. לפיכך, החברה, כלל החזקות וכללביט עשויות להוות כל אחת 'חברת שכבה', כמשמעותה בחוק הריכוזיות״.

אלרוב מסר במענה לפניית רשות ני"ע כי "החברה תבחן החלת פתרונות נדרשים ואימוצם, לרבות כחלק ממתווה העסקה".

הביקורת הציבורית על האפשרות למכירת כלל ביטוח לאקירוב מוצאת אוזן קשבת ברשות שוק ההון וברשות ני"ע, אךהן אינן מתכוונות לפסול את אקירוב ללא ביסוס חוקי. בעיני ברקת, אקירוב הוא איש עסקים ראוי לנוכח ביצועיו העסקיים, וזאת הסיבה שקיבל היתר לרכישת 15% ממניות כלל במסגרת הליך פיט אנד פרופר.

ברקת סבור שיש בידו כלים כדי למנוע ניגודי עניינים של אקירוב בניהול כלל, לרבות איסור שהוא מתכוון להטיל על כהונתו אקירוב או בנו כיו"ר כלל. ואולם, לברקת ברור שהשתלטות של אקירוב על החברהח עלולה לייצר בטווח הנראה לעין בעיות בתחום הריכוזיות. לכן, הוא מתכוון להציב את שתי הדרישות: להחשיב את החוב בחו"ל בסך החובות של אלרוב לצורך חוק הריכוזיות; ולדרוש מאקירוב להשקיע גם מהונו האישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר