ברקת: נאפשר מסלולי השקעה בקיימות בפנסיה

לאחר שהממונה על שוק ההון סירב בעבר לגופים שביקשו לפתוח מסלולי חיסכון ירוקים, נקיים מדלקים פוסיליים, היום הוא הכריז שיאפשר מסלולים בפנסיה שתואמים את יעדי הקיימות של האו"ם ובאפיקים האחרים מסלולים סביבתיים

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
משה ברקת
משה ברקתצילום: עופר עברי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

רשות שוק ההון מתכוונת לאשר מסלולים חדשים של השקעות סביבתיות וחברתיות, כך חשף משה ברקת, הממונה על שוק ההון היום (שני) בכנס סביבה 2050. בקרנות הפנסיה יוכלו הגופים המוסדיים לפתוח מסלול קיימות שיהיה מושתת על יעדי הקיימות של האו"ם - ה-SDG (Sustainable Development Goals) שכוללים 17 מטרות ובהן גם מטרות בנושאי סביבה אך גם מטרות חברתיות כמו הפחתת אי השוויון וקיום זכויות אדם בסיסיות.

ברקת ציין כי באפיקי חיסכון שאינם פנסיוניים, כלומר בעלי אופק השקעה קצר יותר כמו קופות גמל להשקעה או פוליסות חיסכון, יוכלו הגופים המוסדיים לפתוח אפיק נוסף של השקעות סביבתיות בלבד.

בעבר ביקשו גופים מוסדיים מרשות שוק ההון לפתוח מסלולי חיסכון המתמקדים בהשקעות ירוקות שאינן כוללות השקעה בדלקים פוסיליים, אך סורבו.

מי יתגייס לטובת דמי הניהול של הפנסיונרים?צילום: בלומברג

ברקת התייחס לכך בדבריו ואמר: "נמנענו מזה כי אנחנו חושבים שהשקעה על בסיס אידאולוגי היא לא השקעה טובה, בטח לא בתיקי פנסיה". לדבריו, השוני הוא שכעת בפנסיה מדובר במסגרת ברורה של היעדים שהוגדרו על ידי האו"ם, כשהדגש הוא על קיימות ולא רק על שיקולים סביבתיים כדי לאפשר ראייה רחבה יותר של אפיקי השקעה בגלל טווח ההשקעה הארוך. לדבריו, בטווחי ההשקעה הקצרים יותר המיקוד הוא בנושאים הסביבתיים בלבד, שהם קלים יותר למדידה.

"אנחנו עכשיו נמצאים במאני טיים, והיחידים שיכולים לבצע את ההשקעות שנדרשות – ואני מדבר על העולם ולא ברמה של ישראל – הם הגופים המוסדיים וצריך לתעל את הטריליונים של כספי החוסכים לטובת העניין", הוא ציין בהתייחס למשבר האקלים".

ברקת הוסיף כי "הגדרנו את סיכוני האקלים כסיכון מתפתח מרכזי כדי שהמוסדיים יתייחסו לזה בהיבטי העסקי וכדי שיתייחסו לזה בעולם ההשקעות המוסדיות, קבענו שהם חייבים בכל בחינת השקעה להתייחס לעולמות ה-ESG (בחינת השקעות מבחינת סביבה, חברה ואחריות תאגידית). אנחנו מתכוונים לדחוף את המשקיעים המוסדיים שלנו בכיוון כי יש בזה רווח גדול".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"