המהלך של כלל הצליח להרגיז את אקירוב

כלל החזקות תקיים מחר שלב מוסדי של גיוס בכ-500 מיליון שקל בהנחה של 7% ■ מטרת הגיוס - היערכות לעסקות מיזוגים ורכישות בתחומי פיננסים, אשראי וביטוח ■ אקירוב יחליט סמוך להנפקה אם להיות מדולל או לא

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
אלפרד אקירוב
אלפרד אקירובצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הדיווח לבורסה שהעבירה היום (ג') חברת כלל החזקות חילץ תגובה זועמת מאחד מבעלי המניות בחברה, שגם מעוניין לשלוט בה. החברה הודיעה כי בכוונה לבצע מחר את השלב המוסדי של הנפקת המניות, בהיקף של מאות מיליוני שקלים, ובמחיר של כ-75 שקל למניה - הנחה של כ-7% לעומת מחיר הסגירה של המניה אתמול בסיום המסחר.

התגובה של אלפרד אקירוב, היו"ר ובעל השליטה באלרוב שמחזיק ב15% מכלל, לא איחרה לבוא. "במקום לדאוג למשקיעים, ההנהלה הנוכחית מנסה להרחיק אותם מהשקעה בחברה - ולכן היא לא מחלקת דיווידנדים. זה מהלך מוזר – בטח כשאנחנו רואים שבחברות ביטוח אחרות כמו הפניקס, מנורה והראל חברות האם דווקא בוחרות כן לשתף את המשקיעים ברווחים. אם היתה לנו החזקה של 25%, בכלל היינו יכולים לעצור את הגיוס, אבל עם ההחזקה הנוכחית לא נוכל. לגבי הגיוס עצמו, עוד לא החלטנו אם נשתתף בו ובאיזה היקפים. יש לנו זמן עד מחר בבוקר".

כלל החזקות כבר עשתה מהלך דומה של גיוס מניות בסוף 2019. זה קרה ימים ספורים לאחר שאי.די.בי פיתוח, שנשלטה אז ע"י אדוארדו אלשטיין, איבדה סופית את השליטה בכלל - אך נשארה עדיין עם נתח נכבד ממניותיה.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בהנפקה ההיא גייסה כלל החזקות כ-650 מיליון שקל. מתוך סכום זה, היא העבירה כ-450 מיליון שקל לחברה הבת כלל ביטוח בכדי לחזק את הונה לצורך עמידה בדרישות רגולטוריות של סולבנסי 2. מאז, בזכות הגיוס ושיפור ניכר ברווחיות כיום, כלל ביטוח לא מתמודדת עם בעיות הון.

כך או אחרת, הגיוס הנוכחי מתבצע בתקופה רגישה בכלל, המנוהלת ע"י יורם נווה וחיים סמט, שכן לפני כחודש וחצי אלרוב הגישה בקשה לרשות שוק ההון לקבל היתר שליטה בכלל. כיום אלרוב מחזיקה ב-15% מכלל, שאותם היא רכשה בשנתיים האחרונות בהשקעה של כ-580 מיליון שקל - ועליה היא רשמה רווח של יותר מ-200 מיליון שקל.

יורם נוהצילום: דן קינן

עם זאת, כדי לקבל היתר שליטה בכלל, אלרוב צריכה לפתור את סוגיית קיפול שכבה אחת בהתאם לחוק הריכוזיות - שאוסר החזקה ביותר משתי שכבות ציבוריות. במצב הנוכחי, במידה ואלרוב תשתלט על כלל החזקות עסקי ביטוח הציבורית ייווצרו שלוש שכבות. שכן כלל החזקות מחזיקה בבעלות מלאה על כלל ביטוח הפרטית, וזו מצדה מחזיקה בבעלות מלאה בכלל ביט מימון - חברת צינור שדרכה כלל ביטוח גייסה אג"ח סחירות בהיקף של כ-4 מיליארד שקל.

בכל מקרה, כדי להגיע לשליטה בכלל, תצטרך אלרוב לרכוש 15% נוספים מכלל בהשקעה של כמיליארד שקל. אם אלרוב אכן תשתתף בגיוס מניות הקרוב של כלל, ותבחר לשמור על מלוא החזקתה הנוכחית, היא תצטרך להשקיע כ-75 מיליון שקל (בהנחה שהיקף הגיוס יגיע לכ-500 מיליון שקל).

בניין כלל ביטוחצילום: דודו בכר

אולם, כל עוד אלרוב לא תקבל היתר שליטה מרשות שוק ההון - היא גם לא תוכל להגדיל את חלקה בגיוס המניות הנוכחי. יהיה גם מענין לראות האם ובאילו היקפים ישתתפו בו בעלי מניות גדולים אחרים של כלל כמו: הראל (7.4%), הפניקס-אקסלנס (7.1%), אייל לפידות (כ-4%), חברת נדל"ן דונה (כ-5%) שבשליטת שלום שי שממתינה לקבל מרשות שוק ההון היתר להגדיל את האחזקה ל-10%.

הצעדים נועדו לייצר לכלל החזקות נכסים בתוך החברה האם

להנהלה ולדירקטוריון הנוכחיים של כלל אין שום אינטרס לקדם מהלכים שיאפשרו לאקירוב לממש את תוכניותיו להשתלט עליה. כך, למרות הניסיונות של אקירוב לקדם את מינויו של דודו גרנות לדירקטור מטעם אלרוב, לא הסכים דירקטוריון כלל לדחות מועד אסיפת בעלי מניות – מה שמנע את בחירתו.

עם זאת, מקורבים לקבוצת כלל מכחישים כי הגיוס מחר מתבצע כדי לדלל את בעלי המניות הנוכחיים של כלל - בהם אלרוב. הם מציינים כי הגיוס, שמתבצע בזמן שמניית כלל נסחרת לפי מחיר שיא ביחס לעשור האחרון, נועד לצורך היערכות לביצוע מהלכי מיזוגים ורכישות בתחומי ביטוח אלמנטרי, בתי השקעות, פינטק, אשראי חוץ –בנקאי ועוד.

על פי המקורבים, המהלך מתבצע בהמשך לאסטרטגיה שהתוותה החברה בשנתיים האחרונות ובמסגרתה כלל החזקות השקיעה כבר בשנה שעברה כ-150 מיליון שקל לצורך הגדלת החזקות בחברת אשראי חוץ-בנקאית מכלול, ברכישת סוכנות ביטוח דוידוף מפסגות, ברכישת 14% מסוכנות ביטוח דיגיטלית וובי ועוד.

בנוסף לכך, כלל החזקות ניהלה מגעים לרכישת חברת ביטוח שירביט, נכסים של בית ההשקעות פסגות, נכסים של הלמן אלדובי ועוד - אך המגעים הללו לא התממשו. על פי המקורות, הצעדים הללו נועדו לייצר לכלל החזקות נכסים בתוך החברה האם שייצרו לה בעתיד תזרימים נאים - ויאפשרו לממש אותם ברווחים נאים, וכך ניתן יהיה בעתיד לחלק דווידנדים לבעלי המניות. זאת כפי שקורה במנורה החזקות ובהפניקס החזקות.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"