הפניקס תשקיע 130 מיליון שקל בחג'ג' ותחזיק ב-8.5% מהמניות

הפניקס תקבל לידיה במסגרת ההקצאה הפרטית אופציות אותם תוכל להמיר לפי מחיר מימוש של 35 שקל שיאפשרו לה להגדיל את אחזקתה בעוד 3.7% נוספים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
האחים צחי ועידו חג'ג'. הסדר תיחום הפעילות שעליו חתמו הביא לדחיית התביעה
האחים צחי ועידו חג'ג'. הסדר תיחום הפעילות שעליו חתמו הביא לדחיית התביעהצילום: שי תמיר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מבול העסקות בהן חברות ביטוח ובתי השקעות רוכשים מניות של חברות יזמות ונדל"ן למגורים - ממשיך אל תוך 2022. היום (ראשון) הודיעה קבוצת הנדל"ן חג'ג' כי חברת הביטוח הפניקס תרכוש מניות של החברה בשווי 130 מיליון שקל ב-15 בינואר.

כמו מתחרותיה, גם הפניקס הבינה כי הריבית הנמוכה בשוק והתשואות השליליות על אג"ח ממשלתיות מובילה למסקנה כי לטובת עמיתי הפנסיה, כדאי לה להעלות את משקל האחזקה במניות של חברות הנדל"ן למגורים.

במסגרת העסקה המדווחת תרכוש הפניקס 4.8 מיליון מניות בהקצאה פרטית המהוות כ-8.52% מהון קבוצת הנדל"ן. העסקה תשקף למניה מחיר של 27 שקל בדומה למחיר הפתיחה של מניית חג'ג' הבוקר. בנוסף, כחלק בלתי נפרד מהעסקה, הפניקס תקבל לידיה 2.189 מיליון אופציות, שאם תממש אותן בהשקעה של כ-80 מיליון שקל (המשקף למניה מחיר מימוש של 35 שקל) היא תחזיק ב-3.7% נוספים מניות חברת הנדל"ן.

מניית חג'ג'

לאחר ההקצאה הפרטית תהפוך הפניקס לבעלת עניין נוספת בחג'ג' לצד שלושה מוסדיים נוספים, בית ההשקעות מור (8.7%), בית ההשקעות לפידות (5%) וקרן הגידור נוקד קפיטל (7.25%). העסקה צריכה לקבל את אישורם של יצחק ועידו חג'ג', בעלי השליטה הנוכחיים בחברה, שירדו בעקבותיה לאחזקה של מתחת ל-50%.

לדברי המנכ"ל הנכנס של קבוצת חג'ג', רועי וישנוביצקי: "השקעת הפניקס מהווה אבן דרך חשובה עבור החברה ומשקפת את פעילותה. גיוס ההון נועד לשרת את המשך הפיתוח העסקי של החברה ואת איתנותה הפיננסית".

לפני ארבעה ימים הודיעה קבוצת חג'ג שדירקטוריון החברה החליט להרחיב את פעילותה לתחום הדיור המוגן בישראל. את ההיגיון מאחורי האסטרטגיה החדשה הסבירו בחג'ג' בכך שתחום הדיור המוגן מונה 14 אלף יחידות דיור באזורי גוש דן והשרון ושיעור התפוסה בהם הוא כ-90%. הקבוצה ציינה כי התחום פונה בעיקר לפלח אוכלוסייה מבוגרת עצמאית וברמת סוציו-אקונומית בינונית גבוהה.

מנכ"ל הפניקס, אייל בן סימוןצילום: ענבל מרמרי

חג'ג' צופה כי הביקושים לדיור מוגן יעלו בשנים הקרובות לאור כך שבשנים האחרונות חלה עלייה בתחולת החיים של אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל לצד עלייה ברמת החיים של אוכלוסייה זו. לכן החליטה לאתר קרקעות המתאימות בגודל לבניית מתחמי דיור מוגן ולקבל אישורים לצורך הפעלתם מטעם הממונה מטעם משרד הרווחה.

עסקות רותחות בתחום הנדל"ן

עסקתה של הפניקס מצטרפת לעסקאות קודמות שדווחו בתחום כמו העסקה של חברת הביטוח הראל שרכשה בינואר 2021 7.2% ממניות חנן מור תמורת 40 מיליון שקל, ובספטמבר החליטה להקים עם חנן מור חברה שתעסוק בייזום פרויקטים ודיור להשכרה לטווח ארוך. הראל גם רכשה באוקטובר, בתמורה ל–60 מיליון שקל, 20% ממניות החברה הפרטית עץ השקד, הפועלת בשוק זה 15 שנה, כדי להקים יחדיו שותפות שתתמחה בבניית פרויקטי דיור להשכרה ארוכת טווח.

בנוסף, הראל השקיעה 140 מיליון שקל ברכישת המניות של חברת אלמוג - הפועלת בשוק הנדל"ן הישראלי זה 35 שנה, פעילה ב-20 פרויקטים של פינוי בינוי וביותר מ–50 פרויקטים מסוג תמ"א 38. החברה גם מחזיקה בנכסים מניבים ויוזמת פרויקטים בתחום הדיור המוגן.

במארס 2020 הקימה הראל שותפות יזמות נדל"ן עם חברת תדהר, שבכוונתה לבצע השקעה כוללת של עד 10 מיליארד שקל. בין היתר, השותפות רכשו בספטמבר קרקע של 6 דונמים בנחלת יצחק בתל אביב בתמורה ל-505 מיליון שקל לבניית מגדל בן 48 קומות, שיכלול 40 אלף מ"ר תעסוקה ו-112 יחידות דיור.

עוד עסקות בתחום: כלל ביטוח השקיעה במאי 50 מיליון שקל ברכישת 10% ממניות חברת הנדל"ן צמח המרמן; והפניקס רכשה ב-2018 25% ממניות אקרו נדל"ן בתמורה ל-260 מיליון שקל. באוקטובר רכשה הפניקס 25% מחברת הנדל"ן בנייני העיר הלבנה, עם תחזית שתשקיע בחברה עד 420 מיליון שקל בחוב והון — כדי לתמוך בעסקות חדשות בפרויקטים של עירוב שימושים. הפניקס גם רכשה באוקטובר ב–27 מיליון שקל 8% ממניות חברת בוליגו קפיטל ,שמתמחה בייזום, הקמה, השבחה וניהול של נכסי מקרקעין בארה"ב. בית ההשקעות מור השקיע במארס 150 מיליון שקל בשלוש קרנות של אלקטרה נדל"ן שמתמחות ברכישת מקבצי דירות בארה"ב. בספטמבר רכש מור מניות של חברת אאורה ב-46 מיליון שקל, לאחר שב-2020 רכש 15% מפרויקט בבנייה של ישראל קנדה במתחם שערי צדק בירושלים תמורת 90 מיליון שקל. באוגוסט הוא רכש מישראל קנדה 20% מבית יורוקום לפי שווי של 390 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"