חודק על הוועדה בראשותו שקבעה איך יושקעו כספי הפנסיה: ״אחרי עשור זה בסדר לשנות"

ועדת חודק הוקמה לפני 10 שנים כדי לקבוע לגופים המוסדיים את אופן ההשקעה באג״ח ובמניות ■ כנס שנערך באוניברסיטת רייכמן בא לבדוק האם יש עדיין צורך בתקנות שקבעה ■ ברקת: "אנחנו רוצים לבחון איפה יש דברים שמפריעים לשוק ולשחרר״

אסא ששון
אסא ששון
דוד חודק
עו"ד דוד חודקצילום: מוטי מילרוד
אסא ששון
אסא ששון

לפני כעשור הוקמה ועדת חודק במטרה לקבוע לגופים המוסדיים את אופן ההשקעה באג״ח ובמניות. הוועדה, בראשות עו"ד דוד חודק, קבעה למשל כי לפני השקעה יש לבצע אנליזה ולתת זמן לוועדת ההשקעות לדון בה. אירוע שהיום נתפש כטריוויאלי.

אולם בתקופה ההיא שררה תפיסת עולם אחרת ולא מעט הנפקות זכו לכינוי הנפקות פקס. כלומר, המוסדיים השקיעו את כספי הפנסיה של הציבור על סמך פקס שקיבלו ולא על סמך בדיקה מעמיקה של ההשקעה. היום (ראשון), עשור לאחר שהוועדה פירסמה את מסקנותיה, התקיים דיון בפורום שווי הוגן באוניברסיטת רייכמן שבא לבדוק האם יש עדיין צורך בתקנות של ועדת חודק.

הוועדה זכתה ללא מעט ביקורת. אחת הטענות שהועלו נגד הוועדה היתה כי היא התרכזה באג"ח קונצרניות בשוק הישראלי בלבד, וזנחה לכאורה את שוק האשראי הפרטי וההשקעות האלטרנטיביות. טענה נוספת שנשמעה היתה כי לאחר הסטת השקעות המוסדיים לשוק הפרטי - חלקם באג"ח סחירות ירד ב-90%. עניין שפגע בנזילות השוק והפחית את הנזילות של אג"ח סחירות. ברשות שוק ההון ובבנק ישראל ערכו מחקר משותף על מסקנות ועדת חודק. בכנס אמר המפקח על הביטוח משה ברקת כי ״אנחנו רוצים לבחון איפה יש דברים שמפריעים לשוק ולשחרר ולתת לשוק לעבוד״. לדבריו, הם בוחנים מחדש את מסקנות ועדת חודק ומוכנים, במקומות מסוימים, לשנות אותם.

״הפקרטיקות שהוועדה גיבשה בזמנו נותרו והן חשובות", אומר עו"ד דוד חודק בשיחה עם TheMarker. "כך למשל, התייחסות רצינית לאנליזה, למשל התייחסות רצינית לתהליך בדיקת השקעות, אין יותר הנפקות פקס, יש זמן לבדוק ולתחקר כל השקעה. אלה דברים שלא היו והם עכשיו הם עמוק ב-DNA של מנהלי ההשקעות המוסדיים״.

משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

אבל ברקת אמר שלא צריך את חודק יותר.

״ברקת אמר ששום דבר לא קדוש ושהם בוחנים אילו שינויים צריך לעשות. ובכנס אני אמרתי שזה בסדר גמור לעשות שינויים אבל המטרה להתאים את זה למצב החדש. אני לא יודע מה ייצא בסוף מכל השינויים, אם יצא משהו טכני, הם עוד לא מגובשים עד הסוף. אני מניח שילכו יותר לכיוון הכלכלי ופחות למשפטי וזה בסדר. כך צריך לעשות, גם אם אני נטלתי חלק בוועדה לפני עשור״.

זה פוגע כשרוצים להרוס משהו שאתה בנית?

״ממש לא, זה מהלך הענייינים התקין. בטח אחרי עשר שנים. מה שהוועדה הצליחה לעשות אז מושרש עד היום בשוק. כמובן שלא צריך לדרדר דברים ולהחזיר את הגלגל לאחור, אבל אני סומך על הרגולטור שיעשה את מה שצריך ואם לא יעשה נדע לבקר אותו״.

מה צריך לעשות?

״אני חושב שאני הייתי מדבר עם המשתמשים בהמלצות חודק, מקבל את הביקורת מהם, ולאור התגובות שלהם הייתי עושה את השינוי. לא עשיתי את העבודה, אז אני לא יודע להגיד מה לעשות. אבל זה מה שצריך לעשות. להתאים את השינויים לרוח התקופה. הכל בסדר. אפשר לשנות הכל, שום דבר לא קדוש. כולם מגנים בשצף קצף על מה שעשו. אני פחות. הוועדה קידמה את השוק וזה בסדר גמור שעכשיו צריך לבדוק התאמות״.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"