נזכר להתערב: קוטלר מטרפד מכירת 50% מפישמן רשתות לילדיו של פישמן

ילדיו של אליעזר פישמן סיכמו עם המפרק של קופת נושי פישמן על רכישת 50% מפישמן רשתות, לפי שווי של כ-330 מיליון שקל ■ הפועלים, הנושה הגדול, מטרפד את העסקה בטענה כי מדובר בשווי נמוך ■ רק לפני שנה מכר הפועלים תמורת נזיד עדשים מניות של ידיעות אחרונות שהיו משועבדות לו

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
אליעזר פישמן
אליעזר פישמן. הוכרז ב-2017 כפושט רגל, בגין חובותיו לבנקיםצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים, שהוא הנושה הגדול ביותר של איש העסקים אליעזר פישמן, מטרפד את העסקה למכירת 50% ממניות חברת פישמן רשתות לילדיו של פישמן: אייל (שהוא גם מנהל החברה), ענת ורונית. שלושתם מחזיקים כיום ב-50% ממניות פישמן רשתות, בעוד קופת פשיטת הרגל של פישמן מחזיקה ב-50% הנוספים. רק לפני שנה, בעת מכירת 34% מקבוצת ידיעות אחרונות שהיו משועבדים להפועלים כנגד חוב של פישמן בראון, בחר הפועלים שלא לקיים הליך התמחרות ומכר את המניות המשועבדות לו במחיר נמוך משמעותית מהחוב.

אליעזר פישמן הוכרז ב-2017 כפושט רגל בגין חובותיו לבנקים. הפעילויות שנותרו כיום בפישמן רשתות כוללות את רשת הפרחים זר פור יו, רשתות הצעצועים טויס אר אס והפיראט האדום, מועדון כרטיסי האשראי החוץ-בנקאי פאואר קארד, ופעילות בתי המרקחת והתרופות טלפארמה וטלפארם. עוד מחזיקה פישמן רשתות בכ-25% מחברת גלוברנדס הציבורית, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-540 מיליון שקל, וכן ב-10% מרשת ה"עשה זאת בעצמך" הום סנטר. פישמן רשתות מייצרת הכנסות של מאות מיליוני שקלים ורווח של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

עד 2020 הבנקים הנושים של פישמן (הפועלים, לאומי, דיסקונט, מרכנתיל דיסקונט) החזיקו ב-55% מפישמן רשתות, ומשפחת פישמן החזיקה ב-45%. אולם במסגרת הסדר גישור שעליו חתמו הבנקים עם משפחת פישמן, הם ויתרו על 5% לטובת פישמן רשתות - מה שהביא את המשפחה להחזקה של 50% ולהגדלת מספר הדירקטורים בחברה לאותו מספר כמו זה של הבנקים הנושים. בכך הגביר המהלך את מעורבותה של המשפחה בחברה ובהליך מכירתה.

בחודשים האחרונים קרן ההשקעות הפרטיות פורטיסימו, המנוהלת על ידי יובל כהן, הציעה לבנק לקנות את מלוא הבעלות בפישמן רשתות תמורת כ-330 מיליון שקל. ילדיו של פישמן הפעילו את זכות הסירוב שהיתה להם, והציעו לרכוש לפי אותו השווי את ה-50% הנוספים - כלומר תמורת כ-165 מיליון שקל.

ילדיו של פישמן תיכננו לצרף שותף לעסקה, לפי הערכות, ואף סיכמו עקרונית את תנאי העסקה עם מנהל קופת פשיטות הרגל, עורך הדין יוסי בנקל. אך הפועלים התערב בטענה שמדובר במכירה לפי שווי נמוך וכעת דורש ביצוע הערכת שווי עדכנית לפישמן רשתות. הדרישה של הפועלים תעכב את הליך המכירה הנמשך זה כשנה, שאותו ניהל בנק ההשקעות ווליו בייס, כשלאחר ביצוע הערכת שווי ייתכן שהליך המכירה ייפתח מחדש.

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר. הדרישה תעכב את הליך המכירהצילום: גדי דגון

הפעם הפועלים, ודב קוטלר, מנהלו, בוחרים לנקוט אסטרטגיה שונה מזו שהם ניהלו בעת תהליך מכירה של כ-34% מקבוצת ידיעות אחרונות, שהיו משועבדים להפועלים כנגד חוב של חברת פישמן בראון בסך 1.15 מיליארד שקל.

אז הפועלים בחר שלא לקיים הליך התמחרות ובסוף 2020 הסכים למכור את המניות המשועבדות לו תמורת נזיד עדשים - במחיר של 171 מיליון שקל - למו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס ושותפיו. העסקה בוצעה באופן כזה שחברת ידיעות אחרונות רכשה בעצמה ובאמצעות חברת בר הפצה 34% ממניות ידיעות אחרונות, לפי שווי של כ-500 מיליון שקל.

בנק הפועלים סירב להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"