תשואה פנטסטית לקרנות ההשתלמות וקופות הגמל: 14% בשנה, פי שלושה מהממוצע

גם במסלולים הכלליים לקרנות ההשתלמות וקרנות הגמל היתה שנה מוצלחת, כך עולה מההערכות הראשוניות של בית ההשקעות מיטב דש ■ המסלול המנייתי הניב למשקיעיו תשואה ממוצעת של יותר מ-22% מתחילת השנה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שטרות כסף
הלקוח שילם פי 5 מהמקובל בשוק - ולא קיבל משכנתאצילום: אמיל סלמן
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

דצמבר המשיך את התנופה החיובית של השנה שחלפה: לצד תשואה של 1.7% בחודש זה, הניבו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות (במסלולים הכלליים) ב-2021 תשואה ממוצעת של כ-14.2%. זו תשואה שגדולה כמעט פי שלושה מהתשואה השנתית הממוצעת בחמש השנים ובעשר השנים שקדמו לה. בחמש השנים האחרונות (2020-2016) ובעשר השנים האחרונות (2020-2011) הציגו הקופות תשואה שנתית ממוצעת חיובית של 5.2% ו-4.9% בהתאמה.

במסלולים הכלליים אחוז המניות עומד בממוצע על 46% ומטבע הדברים התשואה במסלול המנייתי היתה גבוהה יותר - ועמדה על 22.6% מתחילת השנה, כך לפי ההערכות. המסלול המדדי הניב למשקיעיו השנה תשואה של 6.7%. המסלול השקלי הניב תשואה של 0.7% מתחילת השנה.

גם בפנסיה המגמה היתה דומה והשנה שחלפה הוסיפה 15.5% בממוצע לבני 50 ומטה (הנמצאים במסלול הגילאי); 14.2% בממוצע לבני 50-60 ו-9.8% לבני 60 פלוס.

השנה שחלפה היתה מוצלחת מאוד למשקיעים בשוקי ההון בארץ ובעולם, וסימנה את תחילתו של תהליך היציאה מהמיתון ששרר שנה קודם לכן בעקבות מגפת הקורונה. את ההצלחה מייחסים במיטב דש לשילוב של מציאת החיסון לקורונה עם המדיניות המרחיבה שנקטו הממשלות והבנקים המרכזיים בעולם, בעוד שבישראל הועבר תקציב לאחר שלוש שנים שבהן הממשלה הקודמת פעלה ללא תקציב מאושר.

צילום: עופר וקנין

בשל כך רוב המדדים הציגו מגמה חיובית חזקה. מדד 500 S&P עלה ב-26.9% מתחילת השנה, מדד דאו ג'ונס עלה ב-18.7% ונאסד"ק עלה ב-21.4%. מגמה חיובית היתה גם באירופה, שם למשל DAX הגרמני עלה ב-15.8%, CAC הצרפתי עלה ב-28.9% וה-Eurostoxx 50 עלה בשיעור של 21%.

בשוק המקומי העליות היו מרשימות אף יותר, כך שת"א 35 עלה ב-32%, ת"א 90 עלה ב-33.1%, ות"א 125 עלה בשיעור של 31.1%. גם באיגרות החוב הקונצרניות נרשמה מגמה חיובית חזקה ומדד אג"ח קונצרני עלה ב-7.2%. לעומת זאת, מדד איגרות החוב הממשלתיות עלה מאז תחילת השנה ב-2.3% בלבד, בפער ניכר בין איגרות החוב הצמודות שעלו ב-7.4% לבין השקליות שירדו ב-1%, שנבע מהתעוררות האינפלציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר