מפגינים נגד אקירוב: "לא ייתכן שיפקיר כך את כספי הפנסיה של כולנו"

בימים אלו דנים ברשות שוק ההון בשאלה אם לאפשר לאקירוב לקבל את היתר השליטה, על מנת שיוכל להשתלט על כלל ביטוח, ופעילי התנועה לאיכות השלטון דורשים לא לאפשר זאת

אסא ששון
אסא ששון
הפגנה נגד אישור קבלת שליטה של אקירוב בכלל ביטוח
הפגנה נגד אישור קבלת שליטה של אקירוב בכלל ביטוחצילום: התנועה לאיכות השלטון
אסא ששון
אסא ששון

כ-20 פעילי התנועה לאיכות השלטון הפגינו לפני הצהריים (שני) מול משרד הממונה על הביטוח ברשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, בירושלים, בקריאה לא לאפשר לאלפרד אקירוב לקבל את היתר השליטה שביקש על כלל ביטוח.

בימים אלו דנים ברשות שוק ההון בשאלה אם לאפשר לאקירוב לקבל את היתר השליטה, על מנת שיוכל להשתלט על כלל ביטוח. את המהלך מעוניין לבצע אקירוב באמצעות חברת אלרוב נדל"ן. נכון להיום חברת אלרוב נדל"ן מחזיקה ב-15% ממניות כלל ביטוח.

ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון, עו"ד אריאל ברזילי, הסביר: "על הממונה לפעול בדחיפות לדחות את בקשת אקירוב. לא ייתכן שיפקיר כך את כספי הפנסיה של כולנו. מתן אישור השליטה לאקירוב יפגע קשות במאבק בריכוזיות במשק וייצור כשל שוק משמעותי. זו פשוט תהיה הפקרות".

הפגנה בירושליםצילום: התנועה לאיכות השלטון

במכתב חדש לברקת כתבו פעילי התנועה: "העובדה שכלל ביטוח היא חברה מבוזרת שליטה, ללא בעל שליטה – לא רק שאיננה בבחינת 'כשל שוק' – אלא היא חלק מהתפתחות מגמה חיובית וחשובה במשק הישראלי. היא חלק מהליך ההתבגרות הטבעית של המשק, במעבר מכלכלה מתפתחת וריכוזית בעלת גרעיני שליטה לכלכלה מפותחת, כארצות-הברית".

הם הוסיפו כי על כן, "התערבותו של הממונה בשוק החופשי באמצעות מתן היתר שליטה - לא רק שאינה נחוצה; אלא היא מזיקה ויש בה כדי להביא להסגה חמורה של המשק הישראלי מהתפתחותו השוקית הטבעית. החומרה היא כפולה שעה שמדובר בגוף פיננסי משמעותי. למעשה, התערבות כאמור מצד המפקח – היא היא כשל השוק שהמפקח יוצר בעצמו".

אלפרד אקירובצילום: ניר קידר

לדבריהם, "הדרך היחידה שבידי המפקח להבטיח ולוודא שמעורבות בעלי שליטה בניהול הגופים המוסדיים אינה מביאה לניגוד עניינים שתוצאתו הפקרת כספי החוסכים - היא להתבסס על פתרון מבני, ולא התנהגותי – קרי, לדחות את בקשת היתר השליטה בכלל, ולא לנסות להתלות את היתר השליטה בתנאים התנהגותיים שונים ומשונים, שהדרך לאכוף אותם היא מוגבלת ביותר".

מאלרוב נמסר בתגובה, כי רוב פעילותה נעשית בשווקים זרים, ולכן היא מייעדת חלק ניכר מההון העצמי שלה להשקעות במגזר הפיננסי הישראלי: "לקבוצה שיעור חוב נמוך, יש לה ניסיון רב בהשקעה במגזר הפיננסי – כולל השקעה מוצלחת לאורך שנים בבנקים פועלים ולאומי, והיא סבורה שהעובדה שהיא שואפת לקבל היתר שליטה בחברת הביטוח 'כלל', מהווה תעודת כבוד למשק הישראלי. קבוצת אלרוב מכירה היטב את הרגולציה על מגזר הביטוח ותקפיד לפעול בהתאם להנחיות בכל הקשור לניהול חברת הביטוח לאחר קבלת היתר השליטה, וזאת באמצעות דירקטורים מנוסים ואיכותיים והנהלה מקצועית ומנוסה".

עוד מסרו: "החשיבה והראייה של אלרוב תמיד התבססו על אסטרטגיה ארוכת טווח וכך בכוונתה לפעול גם עם כלל. כל זאת, במטרה להשביח את החברה בראש ובראשונה לטובת הלקוחות, העמיתים, עובדיה ובעלי המניות שלה".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר