הפניקס, בזק ושופרסל מתמודדות על רכישת נתח ממועדון הנוסע המתמיד של אל על

אל על התחייבה לגייס לפחות 100 מיליון דולר במכירת נתח משמעותי או בהנפקת אגרות חוב כנגד מועדון הנוסע המתמיד עד לסוף ינואר 2022

יורם גביזון
יורם גביזון
מטוס אל על. על פי הערכות, מועדון הנוסע המתמיד מרוויח 20 מיליון דולר בשנה
מטוס אל על. על פי הערכות, מועדון הנוסע המתמיד מרוויח 20 מיליון דולר בשנהצילום: Alessia Pierdomenico / Bloomberg
יורם גביזון
יורם גביזון

חמש קבוצות מתעניינות ברכישת נתח של 40% ממועדון הנוסע המתמיד של חברת אל על, לפי שווי חברה של 250 מיליון דולר. המתעניינות כוללות את בזק, שופרסל, בנק הפועלים, אלקטרה והפניקס. אל על התחייבה לגייס 100 מיליון דולר נטו כנגד מועדון הנוסע המתמיד עד לסוף ינואר 2022, ובמידה שהגיוס ייעשה באמצעות הנפקת איגרות חוב שניתנות להמרה למניות או הלוואה, החברה לא תחל בפירעון ההלוואה עד לינואר 2023.

מכירת נתח משמעותי היא חלק מההתחייבויות שאל על קיבלה על עצמה כתנאי לקבלת סיוע נוסף של 30 מיליון דולר מהמדינה, בעקבות ההגבלות שהוטלו על חברות התעופה הישראליות לאחר התפרצות וריאנט הדלתא של נגיף הקורונה ביולי 2021. גיוס הון או חוב כנגד מועדון הנוסע המתמיד הוא אחד התנאים שאי מימושם במועד על ידי אל על נחשב כהפרה יסודית של הסכם הסיוע, ומקנה למדינה את הזכות לדרוש את פירעון מיידי של הסכום שהעבירה לאל על - בתוספת הפרשי הצמדה וריבית שנתית של 5%.

על פי הערכות, מועדון הנוסע המתמיד מרוויח 20 מיליון דולר בשנה, ועל פי מכפילים המקובלים בענף שוויו אמור להיות 250 מיליון דולר. סביר להניח שהמתמודדים על רכישת נתח ממועדון הנוסע המתמיד מקווים לנצל את העיתוי הבעייתי של מכירתו: הסגירה ההדרגתית של השמיים, שפוגעת בהיקף הפעילות של אל על, וכנגזרת מכך גם בתוצאותיו הכספיות של מועדון הנוסע המתמיד ובשוויו.

מועדון הנוסע המתמיד, שמחזיק ב-2.4 מיליון חברים וכרטיס האשראי פליי קארד (Fly Card), הוא נכס אטרקטיבי לחברות בעלות מספר רב של לקוחות כמו שופרסל, שמספר החברים במועדון שלה עולה על 2 מיליון, ומספר בעלי כרטיס האשראי שלה הוא 650 אלף; וחברות כמו אלקטרה, שהגדילה משמעותית את פעילותה בשוק הקמעוני באמצעות רכישת השליטה (35%) בקמעונאית המזון יינות ביתן, שהתווספה לנכסים הקמעונאים שיש לה בתחום מוצרי הצריכה החשמליים, המחנאות והספורט.

כרטיסי פליי קארדצילום: פליי קארד

מועדון הנוסע המתמיד של אל על מאפשר לחברים בו לצבור נקודות על טיסותיהם בטיסות שמבוצעות בידי החברה. נקודות אלה מקנות הטבות, כמו כרטיסי טיסה בהנחה ושדרוגים למחלקות בדרגות גבוהות יותר. אל על חתומה על הסכמים עם חברות תעופה אחרות, שמאפשרים לחברי המועדון לצבור ולממש נקודות של המועדון גם בחברות האחרות. לאל על יש גם הסכמי שיתוף פעולה, שמאפשרים צבירת נקודות או הטבות אחרות בעקבות רכישה בבתי עסק. בדרך כלל, אל על מקבלת תשלום על כך מבית העסק.

אל על חתמה בספטמבר 2019 על הסכם עם החברות כאל ודיינרס על הנפקה ותפעול שלל כרטיסי אשראי ממותגים לתקופה של 10 שנים, וקיבלה מענק חתימה של 122 מיליון שקל. מועדון הנוסע המתמיד הוא אחד הנכסים המהותיים של החברה, ואחד מיצרני המזומנים החשובים שלה. המועדון מייצר ביקוש לטיסות החברה, ומהווה יתרון יחסי של אל על עבור לקוחות, בעיקר מהמגזר העסקי. המועדון הוא מקור תזרימי חשוב, משום שהלקוחות משלמים במזומן ומקבלים בתמורה כרטיסים ונקודות, שאותם ינצלו בממוצע בתוך שנה וחצי. בנוסף, 10% בממוצע מהנקודות פוקעות בתוך שלוש שנים.

החלק המהותי בתזרים המזומנים שמייצר מועדון הנוסע המתמיד הוא העמלות שגובות חברות כרטיסי האשראי על עסקות שנעשות בכרטיס. בעבר קיבלה אל על רק את חלקה בעמלות הסליקה באמצעות כרטיסי פליי קארד, ואולם על פי ההסכם שנעשה בידי ההנהלה הקודמת בסוף 2018, אל על מקבלת גם חלק מההכנסות מההלוואות שניתנות באמצעות הכרטיס, עמלות על המרת מט"ח, חלק מהעמלה הצולבת שמקבלות חברות האשראי, וכן חלק מדמי הכרטיס.

צירוף חברת מאסטרקרד להסכם והרחבתו הגדילו משמעותית את נפח העסקות שבוצעו בכרטיסים, וכן הגדילו את תזרים המזומנים שקיבלה אל על משותפיה בגין פעילות פליי קארד ל–60 מיליון דולר ב–2019. מועדון הנוסע המתמיד של אל על מנה 2.38 מיליון חברים במארס 2021. חלקם של חברי המועדון מכלל נוסעי החברה הגיע ל–31% ב–2020, לעומת 29% ב–2019.

אל על מאפשרת הנפקת כרטיסי אשראי ממותגים של פליי קארד ופליי קארד פרימיום לחברי המועדון. כרטיסים אלה, שמונפקים בידי כאל, מאפשרים לצבור נקודות מועדון דרך ביצוע עסקות בהם. הסיכון העיקרי ליציבות תזרים המזומנים של מועדון הנוסע המתמיד הוא פגיעה בפעילות אל על, ועל כן הצמצום הצפוי של 35% במספר מטוסי החברה כדי להתאים את כושר הייצור של החברה לירידה של 58% בפעילותה ברבעון השלישי של 2021 — מקטין את האטרקטיביות של החברות במועדון, וגם את שוויו לצורך מכירת נתח ממנו למשקיע אסטרטגי או פיננסי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"