מה אפשר ללמוד על השקעות מ"אניה", סלובנית מצודדת בת 27?

הרשת מלאה ב"מומחי השקעות" מטעם עצמם, עם עדרי עוקבים ומעריצים ששומעים לעצותיהם, ורוכשים מניות בהמלצתם ■ אבל ברשת כמו בחיים, אף אחד לא נותן סתם כך טיפים מדהימים להשקעות מנצחות

אסא ששון
אסא ששון
"אניה", סוחרת במניות קטנות. תסחרו על פי ההמלצות שלי, וגם אתם תוכלו ליהנות מהחיים
"אניה", סוחרת במניות קטנות. תסחרו על פי ההמלצות שלי, וגם אתם תוכלו ליהנות מהחייםצילום: מתוך חשבון הטוויטר של אניה
אסא ששון
אסא ששון

אחת התרמיות הנפוצות בשוק ההון מכונה "פרונט ראנינג" ("הטרמה" בעברית). השיטה עובדת כך: גוף מוסדי גדול מתכנן להגדיל את אחזקותיו בנייר ערך מסוים, ומאחר שזהו מטבעו גוף גדול, ברור כי הפעולה תשפיע על מחיר נייר הערך.

מה עושה סוחר באותו גוף מוסדי או הברוקר שאמור לבצע את הפקודה? פשוט, לפני ביצוע הפקודה הוא רוכש את אותו נייר לחשבונו הפרטי או לחשבון של קרוב משפחה, ולאחר שהמחיר עולה, בעקבות ההשקעה המסיבית של הגוף המוסדי, הסוחר מוכר את אחזקותיו ברווח.

רק שיש כאן בעיה. מתי מעט חשופים למהלכים של הגופים המוסדיים בזמן אמת, והפיקוח על אותם סוחרים הוא די הדוק. מה עושים? הפתרון טמון ברשתות החברתיות, שזה זמן רב משמשות כר נרחב להחלפת דעות, מידע וסתם המלצות בכל מה שקשור להשקעה בניירות ערך. סוחרים הפועלים ברשתות משתמשים בשלל דרכים יצירתיות לשכנע אחרים לפעול כמותם – חלקם פועלים בטוויטר, אחרים מעלים סרטוני טיקטוק משעשעים, או מרצים בקבוצות טלגרם על השקעות ערך וניתוח חברות. כך הם מבטיחים שלאחר רכישת מניה, העדר שעוקב אחריהם ירכוש אותה, יעלה את מחירה, והם יוכלו למכור אותה ברווח.

חשבון של סוחרי רשת באינסטגרם. ברשות ני"ע מודעים לבעיה צילום: מתוך חשבון a.s_investors

חלק מסוחרי הרשתות משתמשים בזהויות – אמיתיות או בדויות – של נשים צעירות ומושכות, כדי לצבור פופולריות ולהגדיל את מוטת ההשפעה שלהם. סקס מוכר, אחרי הכל, גם בשוק ההון.

כזו היא "אניה", סלובנית בת 27, כך לפחות על פי עמוד הטוויטר שלה, שסוחרת במה שמכונה "פני סטוק" – מניות קטנות שמספר פקודות קטן בהן יכול להעלות את המחיר כלפי מעלה. בין תמונה אחת לאחרת, אניה מספרת לעוקביה איזו תשואה השיגה ואיך היא מבזבזת את הרווחים על בילויים וחיים טובים. הסאבטקסט ברור: תסחרו על פי ההמלצות שלי, וגם אתם תוכלו ליהנות מהחיים.

ברשות ני"ע בהחלט מודעים לבעיה, אך קצרה ידם מלפעול. המחשה לכוחם של המשקיעים הקטנים הללו ראינו בשנה החולפת, כשהם התאחדו ברכישת מניית גיימסטופ והעלו את שוויה ממחיר של 11 דולר למניה למחיר שיא של 400 דולר (כיום היא נסחרת סביב 166 דולר). בדרך הם גם מחקו קרן גידור. להתנהלות הזו עלול להיות סוף כואב במיוחד, אבל אנחנו בטוחים שלאניה ולשאר סוחרי הרשתות החברתיות יש כרית ביטחון שמנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"