הבורסה ננעלה בעליות; עדיקה זינקה ב-14%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסה
הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג
עדכונים
ג'ניה וולינסקי

הבורסה ננעלה בעליות; עדיקה זינקה ב-14%

שבוע המסחר ננעל בעליות קלות. מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125 עלו ב-0.6%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.5%. מדד הבנקים הוסיף 0.8% לערכו, ומדד הנפט והגז, שנסחר בירידות קלות במהלך היום, התחזק קלות ב-0.2%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.85 מיליארד שקל, בדומה לממוצע.

בריל נפלה ב-17.6%, ועדיקה זינקה ב-14%. מניית גילת עלתה ב-2.8%, ודניה סיבוס הוסיפה 2.8% לערכה. קמטק עלתה ב-3.5%. ג'נסל ירדה ב-6.6%.

המגמה בשוק האג"ח היתה גם חיובית. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות עלו בעד 1.2%, כשעיקר העליות היו בטווחים הארוכים. האג"ח הממשלתיות הצמודות הוסיפו עד 0.6%. העליות אפיינו גם את האג"ח הקונצרניות ומדד תל בונד 20 עלה ב0.5%. תל בונד 40 התחזק ב-0.3%, ותל בונד 60 הוסיף 0.4% לערכו.

השער היציג של הדולר נקבע על 3.157 שקלים, והשער היציג של היורו נקבע על 3.542 שקלים.

תוכנית ההנפקות של האוצר מזניקה את האג"ח ממשלתיות ביותר מאחוז

בעוד שהעליות הקלות בשוק המניות בבורסה בתל אביב היום הן סטנדרטיות, מה שחריג יחסית הוא העליות בשוק האג"ח הממשלתיות - בפרט עלייה של יותר מאחוז באיגרות החוב הממשלתיות הארוכות הלא צמודות.

ההסבר לכך טמון, בין היתר, בתוכנית ההנפקות של האג"ח הממשלתי לדצמבר שפירסם משרד האוצר אתמול לאחר סיום המסחר, כך אומר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי באי.בי.אי. "כמו בכל סוף חודש, האוצר מפרסם את תוכנית ההנפקות לחודש הבא וזה מה שהיווה טריגר לעליות. שכן, לפי התוכנית, מתוכננות יחסית מעט הנפקות בדצמבר, קרוב ל-2 מיליארד שקל בלבד כשלרוב מדובר בכיוון ה-5 מיליארד, שלא לדבר על חודשי המשבר שהיקף ההנפקות הגיע גם ל9- מיליארד שקל".

לדברי גוזלן, הצירוף של מיעוט ההנפקות, עם ההצהרה של משרד האוצר כי בכוונתם לרכוש אג"חים, משפיע על התמחור. תוכנית הרכישות שפורסמה נוגעת לאיגרות חוב לא צמודות וזה מסביר את העליות המשמעותיות בהן, כשגם הצמודות עולות היום אבל פחות (בעד 0.7%). "בחודש הבא הם אמורים יותר לקנות איגרות חוב מאשר להנפיק אג"ח לשוק. זה נובע מכך שבאוצר התכוננו לגירעון גבוה יותר ממה שהיה בפועל, ועל ידי קניית אג"ח מהשוק הם מצמצמים את נטל החוב", אומר גוזלן.

לכך מתווספת גם העובדה שהתמחור של איגרות החוב הארוכות הוא יחסית נוח, כך לטענת גוזלן. "התשואות של איגרות החוב הארוכות בטווח ה-30 שנה לא יקרות בהשוואה לתשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב - וזה עובד לטובת השוק המקומי", הוא מסכם.

שלי אפלברג

המשקיעים מאוכזבים מהרווח? מניית בריל מתרסקת ב-15% לאחר פרסום הדו"חות

מניית קבוצת האופנה בריל זינקה ב-758% מתחילת השנה. אך היום, לאחר שפירסמה את הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי - בהם הציגה רווח המיוחס לבעלי המניות של 5.4 מיליון, בהשוואה להפסד של 1.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - המניה מתרסקת בבורסה ב-15%, במחזור גדול של 10.4 מיליון שקל.

"אני לא יודע למה המניה נופלת בבורסה", אומר שחר תורג'מן, יו"ר בריל. "ההסבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא שרף הציפיות של המשקיעים לגבי הרווח ברבעון השלישי היה לא ריאלי. במחצית הראשונה של 2021 הצגנו רווח של 20 מיליון שקל , אך אולי חלק מהמשקיעים לא מודעים לכך שהרבעון השלישי בענף האופנה תמיד חלש בהשוואה לרבעון השני או לדו"חות של סוף השנה. בפועל, לדעתי הדו"חות מצוינים גם ביחס לעבר.

לכתבה המלאה

שלי אפלברג

בדרך לנאסד"ק: קדימהסטם גייסה 10 מיליון שקל מאילקס מדיקל

קדימהסטם הודיעה היום (חמישי) כי אילקס מדיקל, הנסחרת בתל אביב לפי שווי של כ-1.47 מיליארד שקל, תשקיע בה 10 מיליון שקל במסגרת הנפקת מניות פרטית. לאילקס מדיקל יש אופציה להגדיל את ההשקעה ל-21 מיליון שקל.

הגיוס בוצע לפי מחיר של 4.26 שקלים למניה, הגבוה בכ-5% ממחיר הסגירה ערב החלטת הדירקטוריון. את שתי הסדרות של האופציות שניתנו לאילקס מדיקל במסגרת ההשקעה היא תוכל לבצע במחירי מימוש עולים של 7 שקלים ו-8.5 שקלים למניה.

לכתבה המלאה

ג'ניה וולינסקי

המסחר ממשיך להתנהל בעליות קלות; מניית אזורים קופצת ב-5.1%

המסחר ממשיך להתנהל בעליות קלות. מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125 מטפסים ב-0.4%. גם מדד הבנקים מוסיף 0.4% לערכו.

לעומתם, מדד נפט וגז יורד ב-0.4% בהובלת נפטא שמאבדת 3.7%. דלק קידוחים צונחת ב-0.8%, קבוצת דלק מאבדת 0.5% מערכה ומדד הנדל"ן מטפס ב-0.2%. מניית אזורים מזנקת ב-5.1% במחזור הגבוה ביותר בבורסה כעת, בעוד ששיכון ובינוי מאבדת 3.5% מערכה. סלקום נופלת ב-4.3% ופרטנר מוסיפה 0.5% לערכה.

בשוק האג"ח המגמה חיובית וחזקה. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות עולות בטווח הארוך ביותר עד 1.3%. האג"ח הצמודות עולות עד 0.8%.

הדולר התחזק מעט מאז הבוקר ונסחר בשער של 3.16. היורו גם כן התחזק מעט ונסחר בשער של 3.55.

יוסף חרש

האימפריה של האחים זלקינד מתרחבת: הכנסות אלקו זינקו ל-4.2 מיליארד שקל

קבוצת אלקו, של האחים דני (דניאל) ומייקי (מיכאל) זלקינד, התרחבה השנה לשלל תחומים - וההכנסות שלה בתשעת החודשים הראשונים של 2021 עלו ב-31% לכ-10 מיליארד שקל, כך לפי הדו"חות שפורסמו היום (ה'). אלקו שולטת בחברות אלקטרה, אלקטרה צריכה, אלקטרה נדל"ן, תיאטרון החלומות (מפעילת בתי קולנוע), וכן מחזיקה בכ-30% מדיסקונט השקעות, ששולטת בין היתר בסלקום ובנכסים ובניין.

מתחילת השנה, החברות שבקבוצת אלקו התרחבו לתחומים שונים: אלקטרה צריכה רכשה את השליטה ביינות ביתן; אלקטרה נכנסה לתחום התחבורה, דרך רכישת חברות אפיקים ואגד תעבורה; אלקטרה נדל"ן נכנסה לתחום המלונאות בארה"ב; וסופרגז נכנסה לתחום האנרגיות המתחדשות.

לכתבה המלאה

שלי אפלברג

מספר ימים לאחר שהשלימה רכישה ב-30 מיליון שקל - המפעל של תורפז נשרף

שריפה פרצה אתמול (רביעי) בערב במפעל ייצור התבלינים של חברת תורפז, שמפתחת, מייצרת ומשווקת תמציות טעם וריח ביותר מ-30 מדינות. השריפה פרצה במפעל הממוקם בבית קמה בדרום, אחד משלושת המפעלים של SDA, החברה הבת בבעלות מלאה של תורפז, שעוסקת בייצור תבלינים ותערובות ייחודיות. את הרכישה של SDA ב-30 מיליון שקל תורפז השלימה מספר ימים לפני השריפה.

על פי הדיווח של תורפז בבורסה, השריפה גרמה נזק כבד למפעל, אך לא היו נפגעים. הציוד, המלאי והמבנים שנמצאים במפעל מבוטחים בחברת הביטוח מגדל בביטוח אובדן רווחים, בביטוח כנגד נזקי אש וכנגד הפסדי רווחיות. ביטוח הפסדים הוא ביטוח מקובל בחברות תעשיתיות החשופות לנזקים שונים כמו שריפה והצפות, שעלולים לפגוע בפעילות העסקית שלהם. כך הם יודעים שאם ייגרם נזק כבד שישבית את הפעילות של החברה, גורם חיצוני יפצה אותה. כלומר, מעבר לפיצויים בגין הנזק הפיזי שנגרם למפעל, מגדל תידרש לשאת גם בעלות ההפסדים שייגרמו לחברה כתוצאה מהפסקת פעילותו של המפעל.

לכתבה המלאה

המסחר נפתח בעליות; עדיקה מזנקת ב-6.7%

המסחר בבורסה ביום האחרון לשבוע נפתח בעליות קלות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.5% ומדד ת"א 125 עולה ב-0.6%. מדד הבנקים מוסיף גם כן 0.6% לערכו. מדד הנדל"ן עולה ב-0.5%.

מניית נובה עולה ב-2.6% ומניית נייס עולה ב-1.3%. מיטרוניקס יורדת ב-1.4%.

מניית בריל צונחת ב-7.9%, בעוד מניית עדיקה מזנקת ב-6.7%. מניית ריטיילורס שזינקה אתמול במחזור גבוה ב-7% יורדת ב-0.5%.

נראה שמגמת ההתחזקות של הדולר היתה זמנית והוא שב להיחלש ב-0.8% כך שנסחר כעת בשער של 3.14. היורו נחלש גם כן ב-0.7% ונסחר בשער של 3.53.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?