שיכון ובינוי ואינפרהרד יתכתשו על השליטה במתקן האגירה השאובה בגלבוע

חברת אלקטרה תמכור את אחזקתה (25.55%) במתקן האגירה השאובה בגלבוע תמורת 225 מיליון שקל לשיכון ובינוי ולקרן אינפרהרד - שיילחמו על אחזקה של 51% בפרויקט ■ המתקן מייצר הכנסה שנתית של 350 מיליון שקל ורווח תפעולי תזרימי של 190 מיליון שקל

יורם גביזון
יורם גביזון
מאגר שאיבה
צילום: שיכון ובינוי
יורם גביזון
יורם גביזון

החלטתן של חברת שיכון ובינוי וקרן אינפרהרד לממש את זכותן לרכוש את חלקה של חברת אלקטרה בפרויקט האגירה השאובה בגלבוע, עלולה להגיע לעימות משפטי.

ביולי 2021 אלקטרה חתמה על חוזה למכירת חלקה (25.5%) בחברת PSP - הזכיין של תחנת הכוח בהספק של 300 מגה-ואט בטכנולוגיה של אגירה שאובה בגלבוע - לחברת ג'נרשיין, תמורת 225 מיליון שקל. השלמת העסקה היתה כפופה להחלטתן של קרן אינפרהרד ושיכון ובינוי, שמחזיקות ב-49% וב-25.5% מחברת PSP בהתאמה, לממש או לא לממש את זכותן לרכוש את החלק של אלקטרה במחיר זה.

שיכון ובינוי, שבשליטת נתי סיידוף ובניהולו של תמיר כהן, הודיעה שהיא מעוניינת לרכוש את כל אחזקתה של אלקטרה ב-PSP, ובו בזמן, אינפרה רד הודיעה שתרכוש 2% בלבד מאחזקתה של אלקטרה, ובכך תגדיל את אחזקתה בפרויקט ל-51% - ותשלוט בו. שיכון ובינוי דיווחה על כוונתה לעמוד על זכויותיה המשפטיות בעניין הזה, ומתכוונת ככל הנראה לערער על זכותה של אינפרהרד לרכוש רק 2% מהמניות, ולא את חלקה היחסי (66%, כלומר 16.8% מ-PSP) באחזקתה של אלקטרה.

מתקן האגירה השאובה בגלבוע הוא הפרויקט הגדול ביותר של אגירת אנרגיה בישראל, וכיום הוא היחיד שעושה שימוש בטכנולוגיה של אגירה שאובה. המתקן מתפקד בתור סוללת ענק שמייצרת חשמל באמצעות שתי טורבינות של 150 מגה-ואט כל אחת, בתחנת כוח הידרו-אלקטרית תת קרקעית בהר הגלבוע, על פי צורכי מנהל רשת החשמל.

תחנת הכוח ההידרו-אלקטרית מופעלת על ידי מנהל רשת החשמל, שממוקם במשרדי חברת החשמל, והיא נותנת גיבוי לכושר הייצור בשעות השיא של הביקוש, ומנצלת הפרש גובה של 500 מטר בין המאגר העליון לתחתון. השאיבה נעשית בעיתוי שמחושב לפי זמינות ההספק של הרשת והמחיר הנמוך ביותר. כשתעריפי החשמל בשפל (בדרך כלל בשעות הלילה), התחנה פועלת באמצעות שאיבת מים ממאגר תחתון של 2.7 מיליון מ"ק שממוקם ליד קיבוץ רשפים, למאגר עליון בנפח זהה שנמצא ליד קיבוץ מעלה גלבוע.

כשיש עודף בייצור חשמל (למשל בשעות הצהריים, כשתחנות הכוח הסולריות פועלות), התחנה מופעלת על ידי הפלת מים מהמאגר העליון על טורבינות לייצור חשמל שממוקמות בתחתית פיר שנקדח בתוך ההר, ומשם המים מוזרמים למאגר התחתון. כמות המים שמוזרמת מספיקה לייצור חשמל בהספק של 300 מגה-ואט למשך 10 שעות. כשכושר הייצור של תחנות הכוח הסולריות בשיאו, שאיבת המים למאגר העליון מאפשרת לתחנת הכוח של אגירה שאובה לתפקד בתור סוללה שאוגרת את החשמל הסולרי.

היתרון של פרויקט אגירה שאובה על פני תחנות כוח אחרות שמשמשות גיבוי לרשת החשמל — כמו תחנת הכוח של דוראד באשקלון או תחנת הכוח של OPC שמוקמת בימים אלה בצומת פלוגות — הוא שהיא מסוגלת לייצר חשמל בהתראה של 40–50 שניות. לעומתה, תחנות כוח אחרות, שפועלות על דלק פוסילי, דורשות התראה של 30-20 דקות.

הצורך בפרויקטים מהסוג הזה גדל ככל שמשק החשמל נשען יותר ויותר על אנרגיות מתחדשות, ובעיקר אנרגיות סולאריות שאינן זמינות במשך כל שעות היממה. מתקן האגירה השאובה, שסבל מתקלות משמעותיות כמו שריפה והתפרקות אחת הממברנות במתקן, מתפקד כיום בצורה תקינה. המתקן מופעל במשך 10-5 שעות בכל יום, לפי ההוראה של מנהל המערכת.

מתקן האגירה השאובה בגלבוע. המתקן מופעל במשך 10-5 שעות בכל יום, לפי ההוראה של מנהל המערכתצילום: גיל אליהו

הפרויקט הוקם בעלות כוללת של 1.9 מיליארד שקל, ויתרת החוב הבנקאי שמימנה אותו היא 1.5 מיליארד שקל. ההון העצמי של חברת PSP מגיע ל-400 מיליון שקל והעסקה משקפת שווי חברה של 860 מיליון שקל, כלומר פי 2.15 מההון העצמי. מתקן האגירה השאובה מייצר הכנסות של 350 מיליון שקל בשנה, רווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 190 מיליון שקל ו-FFO תזרים מזומנים בניכוי עלות שירות החוב של 140 מיליון שקל בשנה.

פרויקט האגירה השאובה, שהוקם על פי אסדרה שייחודית לו, יפעל במתכונת הנוכחית עד 2040, ולאחר מכן חברת PSP תהיה זכאית על פי בחירתה למכור את שירותי הפרויקט למנהל המערכת על פי מחיר חדש שייקבע, או לספק שירותי אגירת אנרגיה לפרויקטים סולאריים. האופציה הזו אינה זמינה עבור תחנות כוח שמוקמות כיום ואינן רשאיות למכור את החשמל לצדדים שלישיים (עסקה בילטרלית). תחנות כאלו נדרשות למכור את החשמל רק למנהל המערכת. האופציה הזו, והעובדה שאורך החיים של תחנות כוח הידרואלקטריות מגיע ל-50 שנים ויותר - נותן ערך משמעותי לפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר