האינפלציה ניפצה את החוקים: אלה הדרכים שבהן תגנו על תיק ההשקעות

האינפלציה בארה"ב עלתה לשיא של 30 שנה וערערה את טענת הבנק הפדרלי שהיא זמנית ■ זהב, ביטקוין ומניות ערך הם בין הדרכים להתגונן מפני ההשפעות שעלולות לטלטל את מניות הטכנולוגיה והשווקים המתעוררים

לוגו בלומברג
בלומברג
אריק לאם
מטילי זהב
מטילי זהב. לפי חשדות, בינואר 2009 אדוארד בסס הציע מחירים על 2,740 חוזים עתידיים על זהב – במהלך 4.5 דקות של מסחרצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג
אריק לאם

הזינוק החד במדד המחירים לצרכן בארה"ב הוא המכה הקשה ביותר עד כה לטענה כי האינפלציה בעולם היא זמנית. השינוי בסיכון מחייב את המשקיעים לשנות עמדות וגישה שאותה ביססו במשך עשרות שנים ללא אינפלציה.

מניות ערך (מניות של חברות מבוססות שמייצרות תזרים מזומנים יציב, למשל), מטבעות דיגיטליים, זהב והימורים אחרים על עליית הריבית בטווח הקצר וחולשה כלכלית בהמשך (מה שמכונה עקום תשואות שטוח) הן ההשקעות שעשויות להרוויח בסביבה של אינפלציה גבוהה יותר. באוקטובר טיפסה האינפלציה בארה"ב ל-6.2%, השיעור הגבוה ביותר זה שלושה עשורים. הנתונים הפילו את שערי האג"ח של ממשלת ארה"ב, והתשואות שלהן עלו. גם מניות הטכנולוגיה נפלו והדולר נדחף מעלה לשיא של שנה – מכיוון שאינפלציה עשויה לגרור העלאת ריבית שתחזק אותו.

"בימים האחרונים קיבלנו מידע שגורם לאנשים לרצות להגן על עצמם מסיכוני אינפלציה", אמר כריס וסטון, ראש תחום המחקר בחברת פפרסטון פייננשל. "ביטקוין מצליח, כי קריפטו עובד כגידור (הגנה מסיכונים), והזהב עולה ביחד עם הדולר החזק".

מצב האינפלציה

ציפיות האינפלציה כפי שהן משתקפות בשוק האג"ח מזנקות עם כל נתון חדש, בפרט בפערים בין תשואות על אג"ח ממשלתיות צמודות לאג"ח לא צמודות. הפערים האלה לאג"ח לחמש שנים טיפסו לשיא.

שימו עין על הבנקים והאנרגיה

ככל שהאינפלציה עולה, הפוטנציאל להעלאת ריבית גדל, והמניות בעלות השווי הגבוה ביותר נמצאות בסיכון המרבי. משמעות הדבר הוא שמניות הטכנולוגיה ומוצרי צריכה שאינם בסיסיים נמצאים בסיכון המרבי. כל יציאה מתחומי הצמיחה האלה (מניות של חברות בעלות פוטנציאל צמיחת רווחים גדול) ייטיב עם חברות מתחומי ערך, כמו פיננסים, חומרי גלם ואנרגיה.

גידור האינפלציה האולטימטיבי

גידור האינפלציה האולטימטיבי הוא מניות שנסחרות בהערכת חסר, של חברות שיש להן כוח תמחור גם כשהאינפלציה מזנקת מעל 5%, אמר בן אימונס, אסטרטג גלובל מאקרו של חברת הפיננסים מדלי גלובל אדווייזורס.

זהב 2.0

התשואות הריאליות – תשואות אג"ח פחות האינפלציה ירדו גם הן, והמשקיעים מחפשים בהתאם נכסים מסוכנים יותר, לצד הגנות מסורתיות כמו זהב. זה מה שגרם לביטקוין, המטבע הדיגיטלי הגדול ביותר, להגיע לשיא של כמעט 69 אלף דולר השבוע. השווי הכולל של תעשיית מטבעות הקריפטו עלה ל-3 טריליון דולר, לפי CoinGecko.com.

צילום: Dado Ruvic/רויטרס

עקום משתטח

עקום התשואות - תמונת מצב יומית של תשואות אג"ח הממשלתיות לפי מועדי פרעון - השתטח שוב לאחר שהתחדד לזמן קצר. משמעות הדבר היא שהפערים בין תשואות ל-5 ו-30 שנה הצטמצמו לרמות שלא נראו מאז מארס 2020. משמעות נוספת היא שסוחרי אג"ח מודאגים ממצב בריאות הכלכלה האמריקאית, או חוששים שהבנק הפדרלי יטעה במדיניותו – יתעכב מדי בהעלאת ריבית ויצטרך להעלות אותה בפראות בהמשך.

סיכון לשווקים המתעוררים

הציפיות להעלאות ריבית שהתגברו בעקבות הכרזת הבנק הפדרלי על תחילת צמצום ההרחבה הכמותית בשבוע שעבר מובילות גם להתחזקות הדולר. זה מסכן את השווקים המתעוררים – המשקיעים עשויים להעביר את ההון מהם לנכסים דולריים, ולהפיל את הבורסות, האג"ח והמטבעות המתעוררים.

לכתבה בבלומברג

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה

סוחר בבורסת ניו יורק

נבואות הזעם מתגשמות – והפעם זו לא הטכנולוגיה שמכה בבורסות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית אלהמברה ביפו, שבו פועל מרכז סיינטולוגי

"הכת הגדולה ביותר בישראל": מה באמת קורה בבניין הזה בתל אביב?

דולר

הדולר מרקיע שחקים ודורס מטבעות. כך יכולות מדינות להתאחד נגדו