באורמת טכנולוגיות תקלה רודפת תקלה והרווח התפעולי נחתך ב-30%

חברת האנרגיה הגיאותרמית הציגה קיפאון בהכנסות למרות רכישת שתי תחנות כוח חדשות, ושחיקה עמוקה ברווחיות כתוצאה מתקלה בתחנת הכוח הגיאותרמית הגדולה ביותר שלה והמשך החולשה במכירת טורבינות

יורם גביזון
יורם גביזון
תחנת כח שבנתה אורמת
צילום: חברת אורמת
יורם גביזון
יורם גביזון

תקלות מתמשכות בייצור בתחנת הכוח הגדולה ביותר של אורמת טכנולוגיות, וגידול חד בהוצאות המשפטיות - גרמו להחמצת תחזית ההכנסות של החברה ולירידה של 30% ברווח התפעולי שלה ברבעון השלישי של 2021.

אורמת טכנולוגיות, שמנוהלת על ידי דורון בלשר, מתמחה בייזום, הקמה והפעלה של תחנות כוח גיאותרמיות וכן בייצור טורבינות והקמת תחנות כוח גיאותרמיות עבור חברות אחרות, ובייזום, הקמה והפעלה של מתקני אגירת אנרגיה.

אורמת הרוויחה 15 מיליון דולר, שהם 26 סנט למניה, ברבעון השלישי של 2021 על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP), ירידה של 5% בהשוואה למקביל ב-2020. אורמת טכנולוגיות עקפה בכך בסנט את ממוצע תחזית האנליסטים לרווח ברבעון החולף.

דורון בלשר, מנכ"ל אורמתצילום: ניר סלקמן

הכנסותיה של אורמת טכנולוגיות נותרו ללא שינוי ברבעון השלישי של 2021 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2020, ברמה של 159 מיליון דולר. זאת אף שהחברה השלימה ביולי 2021 את רכישתן של שתי תחנות כוח בנבאדה שהספקן 68 מגה וואט, תמורת 171 מיליון דולר.

הסיבה לקיפאון בהכנסות למרות הרכישה, הייתה החולשה המתמשכת במגזר המוצרים, כלומר בייצור טורבינות ובהקמת תחנות כוח עבור חברות אחרות. ההכנסות ממקור זה ירדו ב-65% ברבעון השלישי של 2021 לעומת הרבעון המקביל ב-2020, והסתכמו ב-11 מיליון דולר.

החדשות הטובות במגזר הן שההכנסות צמחו ב-42% לעומת הרבעון השני של 2021, והצבר של מגזר המוצרים המשיך להתאושש - הוא תפח ל-67 מיליון דולר בהשוואה ל-59 מיליון דולר בתחילת אוגוסט 2021, הודות לחתימה על שני הסכמי אספקה חדשים בניקרגואה ובאינדונזיה.

תחנת הכוח של אורמת בפלטנרס, הונדורס

הכנסותיה של אורמת במגזר החשמל, כלומר ההכנסות מייצור חשמל ומכירתו בתחנות כוח שבבעלותה, צמחו ב-15% ברבעון השלישי של 2021 לעומת הרבעון המקביל ב-2020, והסתכמו ב-143 מיליון דולר. הגידול בהכנסות של מגזר החשמל נבע מכמה גורמים: איחוד ההכנסות של שתי תחנות הכוח שנרכשו ביולי 2021, חזרה לייצור בהספק של 26 מגה וואט בתחנת הכוח פונה בהוואי (זו הושבתה עד סוף 2020 בעקבות התפרצות הר הגעש Kilauea ביוני 2018) והרחבת כושר הייצור במתחם Mcginnes Hills בנבאדה ב-15 מגה וואט, ל-160 מגה וואט.

תוספת כושר הייצור וחזרתה של תחנת הכוח בפונה לפעילות, גם בקצב איטי מהצפוי (כושר הייצור של התחנה היה 25 מגה וואט ברבעון השני של 2021) קוזזו בתקלה הנמשכת בתחנת הכוח הגדולה ביותר של אורמת באתר Olkaria שבקניה, כתוצאה מירידה בביצועי מאגר המים הגיאותרמיים שמזין את התחנה.

אורמת העריכה באוגוסט 2021 שתחזיר את כושר הייצור באולקריה לרמתו הרגילה-150 מגה וואט – עד לסוף 2021. כעת היא מעריכה שהתחנה תחזור בהדרגה לרמתה הקודמת במחצית הראשונה של 2022. לתקלה באולקריה התווספו גם תקלות בתחנת הכוח Bouillante בגוודלופ שהספקה 15 מגה וואט ובתחנת הכוח Brawley בקליפורניה שהספקה 13 מגה וואט.

ההכנסות במגזר הפעילות השלישי של אורמת טכנולוגיות, ייזום, הקמה והפעלה של מתקני אגירת אנרגיה - נשמרו יציבות - ברמה של 5.7 מיליון דולר. הרווח התפעולי של אורמת ירד ב-30% ברבעון השלישי של 2021 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2020, למרות היציבות בהכנסות והסתכם ב-36 מיליון דולר. הירידה ברווח התפעולי נבעה משחיקה ברווחיות הגולמית השוטפת בכל מגזרי הפעילות של החברה, מירידה של 5 מיליון דולר בתשלומים שקיבלה מחברת הביטוח עבור אבדן ההכנסות מתחנת הכוח פונה בהוואי, ומגידול של 62% בהוצאות ההנהלה והכלליות ברבעון השלישי של 2021, בהשוואה למקביל ב-2020 - לרמה של 24 מיליון דולר. זאת כתוצאה מהוצאות עסקה בנוגע לרכישת תחנות הכוח בנבאדה והוצאות משפטיות הקשורות בתביעה שהוגשה לחברת הביטוח לפיצוי על אבדן הכנסות ורווחים בהוואי.

אורמת טכנולוגיות מספקת תחזית פושרת גם לתוצאותיה ב-2021. החברה צופה עתה להכנסות של 6752-652 מיליון דולר, בעוד שהתחזית הקודמת הייתה להכנסות של 685-650 מיליון דולר. כך שמרכז טווח התחזית הופחת ב-4 מיליון דולר, בשל ציפייה לשחיקה גדולה מהצפוי בהכנסות מגזר המוצרים.

החברה מאשררת עם זאת את תחזית הרוווח התפעולי התזרימי המתואם (Adjusted Ebitda) ברמה של 410-400 מיליון דולר ב-2021.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"