האג"ח החדשה של טבע שברה שיא עולמי

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
מפעל של טבע
מפעל של טבעצילום: Ronen Zvulun / REUTERS
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

טבע, החברה שהביאה לעולם את בשורת הגנריקה, סיימה אתמול בהצלחה את הנפקת אג"ח SLB ׁׁהגדולה ביותר עד כה, בסך של 5 מיליארד דולר.

בלמברג מדווח כי הפופולריות של SLB (אג"ח צמודות קיימות, Sustainability-Linked Bond) גדלה דרמטית השנה והגיעה עד כה להיקף גיוס כולל של כ–125 מיליארד דולר, לעומת 16 מיליארד דולר שגויסו בשנה שעברה.

בניגוד לאג"ח ירוקות, סביבתיות וחברתיות בעבר, ב-SLB הכסף שמגויס אינו מיועד לקידום המטרה החברתית ויכול למעשה לשמש את החברה לצורכי המימון השוטפים. עם זאת, הקופון למשקיעים משתנה בהתאם לעמידה ביעדים החברתיים. נראה שהשילוב בין שתי התכונות הייחודיות הפך את SLB למכשיר גיוס אטרקטיבי למגוון גדול יותר של חברות ממגוון רחב של ענפים.

טבע הודיעה כבר עם פרסום דו"חות הרבעון השלישי על כוונתה לגייס 4 מיליארד דולר באמצעות SLB, אבל היקף הביקושים איפשר לה להגדיל את הגיוס ל-5 מיליארד דולר ובכך לבצע את הנפקת ה-SLB הגדולה ביותר עד כה, מעבר להיותה חברת התרופות הגנריות הראשונה המגייסת במנגנון זה. יש להניח כי הניצחון במשפט האופיואידים בקליפורניה נתן רוח גבית לגיוס בעיקר בהיבט של ההיקף שגויס.

על פי הודעת החברה, הכסף צפוי לאפשר מימון מחדש ומשופר של חוב שהונפק בעבר. הרכיב הסביבתי ב-SLB, כלומר התחייבות להפחתת פליטות של גזי חממה, הוא סטנדרטי למדי. טבע מתחייבת להפחית ב-25% את פליטת גזי החממה (scope 1+2) עד 2025.

ברור איך כולם נהנים מהמרכיב הזה – הסביבה, החברה שמתייעלת, המשקיעות והמשקיעים שנהנים הן מהשיפור ברווחיות כתוצאה מההתייעלות, הן מהשיפור בסביבה. הרכיב של הרחבת הנגישות לתרופות מורכב יותר. על פניו יש כאן הרחבה של שוקי היעד אבל ברור לכולנו שמכירת תרופות בשווקים מתעוררים היא אוקיאנוס כחול, אזור ללא תחרות כי מאוד מורכב לעשות שם עסקים. ההתחייבות של טבע היא להגדיל ב-150% את הנגישות לתרופותיה במדינות מעוטות הכנסה.

חולי סרטן מקבלים טיפול בבית חולים באוגנדה, ב‑2013צילום: Lynsey Addario / The New York Ti

מי שיבחן את דו"חות האחריות התאגידית של טבע יגלה כי האתגר עצום. טבע פועלת בזירה כשליחות חברתית כבר מספר שנים. מהאתר של טבע אפשר ללמוד שדרומית לסהרה מאובחנים בכל שנה כ-100 אלף ילדים חולי סרטן ושעור התמותה מגיע לכ-90% לעומת כ-15 אלף מקרים בשנה בארה"ב שבה שיעור התמותה הוא כ- 20%.

ככל שטבע תצליח לייעל את התהליך, הוא יצא מגבולות הפילנתרופיה ויאפשר פעילות אימפקט, כזו שיש בה ערך פיננסי לצד הערך החברתי, מה שהופך אותה לא רק לבת קיימא אלא גם לבת הרחבה.

בדו"ח האחריות התאגידית של 2021 טבע הודיעה כי היא תשיק שמונה תוכניות גלובליות עד 2025 שיאפשרו לה להנגיש את התרופות שהיא מייצרת ליותר אנשים במדינות שבהן אין כיום נגישות.

התוכניות מורכבות משלושה נדבכים: הכשרת רופאים, אחיות וצוותי טיפול לשימוש בתרופות ואופן נתינתן; הנגשת תרופות חיוניות; ושיפור מתקני בריאות המיועדים לטיפול בילדים וילדות.

טבע היא החברה הגנרית הראשונה המכריזה על תוכנית כה שאפתנית, אבל נוברטיס יצאה גם היא עם תוכנית ששמה דגש על הנגשת תרופות בעיקר באפריקה. במצגת למשקיעים בספטמבר 2021 הכריזה נוברטיס כי היא מחויבת עד 2025 להגדיל את הנגישות לתרופותיה במדינות וקהילות מועטות יכולת מחצי מיליון מטופלים ומטופלות ל-1.6 מיליון אנשים המקבלים את התרופות החדשניות של נובארטיס, ומ-15 מיליון ל-22 מיליון אנשים המקבלים את תרופות הדגל של החברה. קשירת היעדים החברתיים להנפקה מבטיחה כי בדומה לדו"חות הפיננסיים, גם דו"ח האחריות התאגידית יהיה שקוף, מבוקר ומפוקח מעבר לרמה הסטנדרטית, היות שמההנפקה יש לו השלכות פיננסיות.

אם החברה תעמוד בהתחייבותה החברתיות היא מפחיתה את עלות החוב, מפחיתה את ההוצאה השוטפת על אנרגיה, מונעת קנסות שאולי יוטלו בעתיד על פליטות פחמן ובמקרה של טבע ונוברטיס הן משקיעות בפיתוח שווקים עתידיים.

המשקיעים נחשפים להשקעה באג"ח בממוצע במחיר השוק עם פוטנציאל לדיסקאונט קטן במחיר אם היעדים החברתיים יושגו. לחלופין אם המנפיק לא עומד ביעדים החברתיים המשקיעים והמשקיעות ייהנו מעלייה בקופון שישולם להם ברמה של 15-45 נקודות בסיס.

הכותבת היא יו"ר IBI קרנות נאמנות. אין לראות בנאמר ייעוץ השקעות.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"