שופרסל במגעים לרכישת רשת הציוד המשרדי קרביץ תמורת רבע מיליארד שקל

העסקה נבחנת כחלק ממגמת ההתרחבות של שופרסל לתחומי פעילות נוספים ■ לקרביץ, שמפעילה 66 סניפים, מחזור מכירות שנאמד ב-400-350 מיליון שקל בשנה

יורם גביזון
יורם גביזון
חנות קרביץ ברמת אביב. התרחבה לתחומים נוספים
חנות קרביץ ברמת אביב. התרחבה לתחומים נוספיםצילום: דניאל בר און
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת שופרסל, בניהולו של איציק אברכהן, מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת רשת הציוד המשרדי קרביץ, שבבעלות אלון רונן. זאת תמורת 250 מיליון שקל.

המגעים מתנהלים לרכישת קרביץ לפי שווי חברה של 300-250 מיליון שקל, במקביל למגעים אחרים ששופרסל מנהלת לרכישת חברות אחרות.

קרביץ, שהוקמה ב-1925 על ידי נתן קרביץ, פועלת בתחום צורכי המשרד - כמו ציוד משרדי שבו החלה את דרכה - נייר הדפסה, עטים ומרקרים - אולם התרחבה לתחום האלקטרוניקה לתחומים הכוללים מחשבים, מדפסות וציוד היקפי. בשנים האחרונות החלה לשווק למשרדים גם מזון, קפה, חומרי ניקוי ומוצרי נייר.

מחזור המכירות של קרביץ מוערך ב-400-350 מיליון שקל, ונחלק בחלקים שווים בין מכירות קמעונאות באמצעות 66 סניפים בפריסה ארצית - מקרית שמונה ועד אילת - ומכירה ישירה לעסקים ומוסדות, כמו משרדים של חברות גדולות, משרדי ממשלה כמו משרד החינוך ובתי הספר, צה"ל, משטרת ישראל והבנקים. קרביץ מחזיקה גם במרכז לוגיסטי בעיר מודיעין.

קרביץ מתחרה בחברת אופיס דיפו, שמפעילה 42 סניפים ונמצאת בבעלות רני צים, ובתחום המוסדי המתחרה העיקרית שלה היא חברת גרפיטי, שבבעלותה המלאה של חברת נייר חדרה .

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהןצילום: אייל טואג

קרביץ נחשבת חברה רווחית, אולם היא סובלת ממגמה ארוכת טווח של ירידה במכירות הציוד המשרדי, שהוא ליבת עסקיה ההיסטורית במקביל לירידה החדה בשימוש בנייר ומעבר למדיה דיגיטלית. מגמה זו שחקה את המכירות בענף וגרמה לקרביץ ולחברות אחרות בו להתחיל לשווק ציוד נוסף ומשלים למשרדים, כמו ריהוט, מכשירים אלקטרוניים ומזון, שבו אין לה ולשחקנים אחרים בענף הציוד המשרדי כל יתרון יחסי.

קרביץ נפגעה ב-2021-2020, כמו הענף כולו, מהירידה החדה בפעילות המשרדים ובתי הספר, וקריסה בתנועה בקניונים שבהם היא מפעילה סניפים, שרבים מהם - כמו דיזינגוף סנטר, עזריאלי השלום, רננים, קניון רחובות, קניון הזהב בראשון לציון והקריון בקרית ביאליק - נסגרו לתקופות ארוכות במשבר הקורונה.

בחנה גם את רכישת אופיס דיפו

שופרסל, שבחנה קודם לכן את רכישת חברת אופיס דיפו, הנחשבת לחברה בעלת ביצועים כספיים נחותים מאלה של קרביץ, בוחנת את רכישת קרביץ, כמו גם את רכישתן של חברות אחרות, מתוך ניסיון לצמוח והערכה שסיכוייה של החברה לצמוח משמעותית בענף המזון אינם גדולים.

הפעילות של קרביץ סינרגטית לזו של שופרסל, מכיוון שהיא מסוגלת להגדיל את סל המוצרים שהיא משווקת בסופרמרקטים שלה מבלי להגדיל את ההוצאות, ואינה נדרשת לשלם שכר דירה יקר , והן מכיוון שהפעילות הישירה של קרביץ במגזר העסקי משתלבת בזו של הפעילות של שופרסל לעסקים.

שופרסל נהנית גם ממחירי רכישה נמוכים בהרבה בכל הקשור לשיווק מוצרי מזון, קפה ומוצרי נייר למשרדים.

על פי הערכות, שופרסל תתקשה להשתמש בפעילותה הקמעונית של קרביץ בשל חוק המזון, שמטיל עליה מגבלות בכל הקשור לפתיחת סניפים בקרבת סניפים קיימים.

המחירים התייקרו והפעילות לא חזרה לעצמה

החברות בתחום הציוד המשרדי מתמודדות מתחילת 2021 עם עלייה חדה במחירי המוצרים המיובאים, בעוד שהפעילות במשרדים ובבתי הספר לא חזרה לרמת טרום משבר הקורונה.

הפגיעה בעסקי חברות הציוד המשרדי ניכרה בביצועיה של חברת גרפיטי, שבבעלותה נייר חדרה. גרפיטי הפסידה 7 מיליון שקל לפני מס ב-2020, בהשוואה להפסד של 4 מיליון שקל לפני מס ב-2019. מחזור המכירות שלה אמנם צמח ל-206 מיליון שקל ב-2020 בהשוואה ל-2019, הודות לרכישת חברת גליל-און ב-2019, אולם החברה ספגה הפסד תפעולי של 4 מיליון שקל ב-2020, לעומת הפסד תפעולי של 2 מיליון שקל ב-2019.

גרפיטי ספגה הפסד תפעולי של 3 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2021, לעומת הפסד תפעולי של 2 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020 בעקבות ירידה של 16% בהכנסותיה ל-91 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2021, כתוצאה ממשבר הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"