קנס של 900 אלף שקל על מקס בשל המשך כיבוד הוראות קבע בכרטיס שבוטל

הפיקוח על הבנקים הטיל את העיצום הכספי בעקבות תלונה של לקוחות ■ במקרים שבהם כרטיס האשראי נחסם בשל חשד להונאה ובוטל לאחר מכן - הוראות הקבע לא נפסקו על אף הביטול

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
מקס השיקה את מועדון התעופה שלה - ואז הענף הושבת
מקס השיקה את מועדון התעופה שלה - ואז הענף הושבת
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הפיקוח על הבנקים הטיל עיצום כספי בסך 900 אלף שקל על חברת כרטיסי האשראי מקס בגין כיבוד הוראת קבע בכרטיס אשראי שבוטל. כתוצאה מבירור של תלונה, איתר הפיקוח על הבנקים מקרים שבהם חויב כרטיס האשראי - על אף ביטולו.

מהבדיקה עלה כי היו מקרים שבהם כרטיס האשראי נחסם לבקשת לקוחות בשל הונאה, בירור בדיעבד גילה כי לא בוצעה הונאה - ובכל זאת הוראות הקבע שלהם המשיכו להיות מחויבות, על אף הביטול. כפי שהדגישו בפיקוח על הבנקים, ההפרה היתה רק במקרים מסוג זה. במקרים אחרים, כשלקוח מבטל את כרטיס האשראי - העסקות שמתקבלות בכרטיס לאחר מועד הביטול נחסמות כנדרש.

עמדת הפיקוח על הבנקים היא שהחברה לא היתה רשאית לאפשר קליטת עסקות בחשבון הלקוח בנסיבות אלו, לאחר שהכרטיס בוטל. לאור הליקוי החליט הפיקוח על הבנקים להטיל עיצום כספי. סכום העיצום הוא לאחר הפחתה של 10% מהסכום המרבי הקבוע בחוק, של מיליון שקל, שהופחת משום שהחברה הפסיקה את ההפרה אחרי פניית המפקח בעניין.

לפי מקורבים לחברת האשראי, הצעדים שננקטו בעבר היו דווקא לטובת הלקוחות שכן החיובים הקבועים, שביניהם עשויים להיות חיובים מהותיים כמו ביטוחים, לא בוטלו אוטומטית. כעת, כלל החיובים בכרטיס גם במקרים אלו, כמו במקרים אחרים של ביטול, יבוטלו אוטומטית.

"הפיקוח ממשיך בבדיקת הנושא ובוחן נקיטת פעולות נוספות מול החברה, לרבות החזר ללקוחות הרלוונטיים, ככל שנפגעו", ציינו בפיקוח. "למערכת היחסים החוזית עם הלקוח יש התחלה וסוף מוגדרים וברורים", הדגיש יאיר אבידן, המפקח על הבנקים, והוסיף: "לכן לא ייתכן שלאחר סיום החוזה חשבון הלקוח יחויב בגין עסקות שבוצעו בכרטיס שבוטל".

ממקס נמסר כי "למדנו את פרטי המקרה ופעלנו בהתאם להנחיות בנק ישראל. עם זאת, נסביר שהפעילות בוצעה כדי לא לפגוע בהוראות קבע ותשלומים שוטפים שבוצעו בפועל על ידי הלקוחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"