תשובה ממשיך לבנות על איתקה: מתכנן הנפקה בלונדון, לאחר גיוס האג"ח שסידר לו דיווידנד ענק

אחרי שקיבלה מסגרת אשראי של 1.22 מיליארד דולר, גייסה איתקה ביום שישי אג"ח של 625 מיליון דולר, ותאפשר לדלק למשוך דיווינד של 250 מיליון דולר ■ כעת ינסה תשובה לנצל את מחירי הנפט הגבוהים כדי להנפיק את איתקה בלונדון לפי שווי של 2 מיליארד דולר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, השלימה בסוף שבוע האחרון שני מהלכים פיננסיים גדולים של 1.85 מיליארד דולר בחברה הבת איתקה . צעד זה מאפשר לדלק, המנוהלת על ידי עידן וולס, למשוך בסוף שבוע הקרוב מאיתקה דיווידנד גבוה של כ-250 מיליון דולר (כ-800 מיליון שקל), שמהווה החזר של חלק גדול מהלוואות בעלים שהעמידה בשנים האחרונות לאיתקה.

המהלך הראשון שאיתקה, הפועלת בתחומי נפט וגז בים הצפוני, ביצעה הוא קבלת מסגרת אשראי חדשה המבוססת על עתודות הנפט והגז שלה (RBL) של 1.25 מיליארד דולר, שמועד פירעונה ב-2026. אשראי זה יישא ריבית שנתית של ליבור בתוספת 3.5%. מסגרת זו החליפה את מסגרת האשראי הנוכחית שיתרתה עומדת על כ-800 מיליון דולר.

את המהלך השני איתקה השלימה ביום שישי האחרון, כשניצלה את העלייה המחודשת במחירי הנפט מסוג ברנט לאזור 70 דולר לחבית כדי להשלים גיוס סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 625 מיליון דולר.

הסדרה החדשה הונפקה ללא ביטחונות, והיא תישא ריבית שנתית של 9% והיא תיפרע בתשלום אחד ב-2026. האג"ח החדש של איתקה ישמש לפירעון של אג"ח קיים בהיקף של כ-500 מיליון דולר, הנושא ריבית שנתית של 9.4%.

המשקיעים הישראליים רכשו כ-10% מהסדרה החדשה - כ-50 מיליון דולר בעוד שרוב האג"ח נרכש בידי משקיעים זרים כפי שהיה בשנה שעברה כשדלק קידוחים הנפיקה אג"ח לווייתן בונד. בעקבות השלמת הגיוסים הללו הריבית השנתית המשוקללת על החוב של איתקה תרד קצת ותעמוד סביבס 5.2% .

מנכ"ל קבוצת דלק, עידן וולסצילום: תומר אפלבאום

עוד צעד בקרב ההישרדות של דלק

קבלת תזרים של כ-800 מיליון שקל היא סכום מהותי מאוד עבור דלק, שהנהלתה יחד עם תשובה, מנהלים מאז התפשטות משבר מגפת הקורונה קרב הישרדות עיקש. בינתיים החברה מצליחה לעמוד בכל התחייבויותיה לבנקים ולבעלי האג"ח שהגיעו עמה להסדר חוב, שכלל ויתור והקלה באמות מידה פיננסיות (קובננטים של ההלוואות) של ההלוואות, אך לא כלל שינוי בלוחות סילוקין של החוב.

בקופת דלק, הנסחרת לפי שווי של כ-3.2 מיליארד שקל, מזומנים של כ-700 מיליון שקל. זאת, לאחר שהשלימה בחודש שעבר גיוס של 520 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרת חדשה ל"ה שקלית (לא צמודות למדד), הנושאת ריבית של 7.2% בעלת מח"מ של 4.2 שנים, ושהובטחו בשעבוד על מניות החברה הבת דלק קידוחים. אג"ח מסדרה זו נסחרות לפי תשואה לפדיון של 6.75%.

לאחר משיכת דיווינד מאיתקה, בקופת דלק יהיו כ-1.5 מיליארד שקל, כשהיא תצטרך עדיין לארגן מקורות של כ-700 מיליון שקל כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה לבעלי האג"ח עד מארס 2022. כספים אלה אמורים להגיע ממקורות שונים שדלק מקווה להבטיח כבר בחודשים הקרובים.

בין השאר, קיימת הסתברות גבוהה כי בעוד כמה שבועות דלק תשלים את מכירת הקרקע בעכו להראל ותדהר תמורת 190 מיליון שקל, וכן תבצע עד סוף השנה הנפקת מניות של 125 מיליון שקל לפחות, כפי שהתחייבה מול מחזיקי האג"ח שלה. בנוסף, באפשרותה של דלק להרחיב את סדרת האג"ח ל"ה בכ-380 מיליון שקל נוספים.

דלק גם יכולה למכור את הלוואת המוכר שהעניקה לרוכשי הפניקס, שיתרתה כ-230 מיליון שקל, ואת החלק מעליית הערך של הפניקס שמגיע לדלק במסגרת תנאי ההלוואה.

כל זאת לפני שמביאים בחשבון כספים שעשויים להגיע לדלק במידה שתשכיל לנצל את המומנטום החיובי של מחירי נפט הגבוהים כדי להוציא לפועל מהלכים הוניים באיתקה שעליהם דלק עמלה בימים אלה, ושאם יצליחו - יגדילו את קופתה בכמה מאות מיליוני דולרים נוספים.

איתקה מכוונת ללונדון

דלק מנסה להכניס שותף פרטי לאיתקה במסגרת טרום הנפקה, ולאחר מכן להשלים הנפקה ראשונית (IPO ) של עד 25% מאיתקה בבורסת לונדון. אם מחירי הנפט הנוכחיים לא יירדו בחדות, בדלק מקווים להשלים את ההנפקה לפי שווי של 2 מיליארד דולר לפחות, וכן לרשום את המניות למסחר גם בתל אביב.

בינתיים, למרות ההתאוששות והגידול הניכר בגמישות הפיננסית, האג"ח הארוכות של דלק עדיין נסחרות לפי תשואות לפדיון יחסית גבוהות של עד 9.5% - תשואות שמגלמות את המינוף הגבוה של דלק, החייבת לבעליה אג"ח כ-5 מיליארד שקל, ואת רגישותה למחירי הנפט התנודתיים. התשואות הגבוהות מונעות בינתיים מדלק למחזר אג"ח בשוק ההון ללא ביטחונות, כפי שנהגה לעשות ערב המשבר שפקד אותה.

במידה שיושלם גם גיוס הון באיתקה, יגברו הסיכויים של דלק לחזור לשוק גיוסי האג"ח ללא ביטחונות, להיפטר מהערת "עסק חי" שמוצמדת לדו"חותיה ולהגיע לדירוג השקעה של מינוס BBB לפחות.

דלק גם מחכה להתפתחויות בדלק קידוחים (55%), הפועלת למכירת זכויותיה במאגר תמר תמורת כ-1.1 מיליארד דולר ולהנפקתה בלונדון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"