תוצאות טובות בטיפול בסרטן הכבד לנובוקיור - שזינקה מתחילת השנה ב-28%

טיפול משולב בטכנולוגיה של נובוקיור ובתרופה כימותרפית הביא לשליטה במחלה ב-76% מהחולים, וב-9.5% מהם הגידול הצטמצם משמעותית

יורם גביזון
יורם גביזון
אסף דנציגר, מנכ"ל נובוקיור
אסף דנציגר, מנכ"ל נובוקיורצילום: אלדד רפאלי
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת נובוקיור, שפיתחה טכנולוגיה לטיפול במחלות סרטן אגרסיביות באמצעות שדות חשמליים עם זרם מתחלף, דיווחה על תוצאות טובות בניסוי הקליני השני שבדק את היעילות והבטיחות של הטיפול שפיתחה בחולי סרטן הכבד.

הטיפול שפיתחה נובוקיור נבדק במשולב עם התרופה הכימותרפיתNexavar (Sorafenib), שהיא סטנדרט הטיפול בחולי סרטן כבד בשלב מתקדם לאחר כישלון הטיפולים הקודמים.

נובוקיור, שמנוהלת על ידי אסף דנציגר, מדווחת שתוצאות הניסוי HEPANOVA הראו שליטה של 76% במחלה בקרב 21 מטופלים שקיבלו את הטיפול שלגביהם בוצעה הערכה רדיולוגית. חולים שבהם הושגה שליטה במחלה הם אלה שבהם הגידול התייצב או הצטמצם. יותר מ-50% מהחולים שנכנסו למחקר נחשבו לחולים הקשים ביותר על פי מדדי תפקוד הכבד, כלומר, חולים עם מחלה בשלב מתקדם ותחזית גרועה בנוגע לסיכויי הישרדותם בהתבסס על מדדי תפקוד הכבד.

תוצאות הניסוי הראו שב-9.5% מהחולים הושגה הקטנה משמעותית של הגידול. נובוקיור מציינת ששיעור זה גבוה במיוחד ויותר מכפול בחולים שקיבלו טיפול כימותרפי בלבד בניסויים קודמים. שליטה במחלה הושגה ב-91% מהחולים שהשלימו 12 שבועות של טיפול משולב של TTFields - הטכנולוגיה שפיתחה נובוקיור - וב-Nexavar, וב-18% מחולים אלה הגידול הסרטני הצטמצם משמעותית.

הניסוי HEPANOVA כלל 27 חולים עם סרטן שלא ניתן לנתח אותו . 14 מ-27 החולים שנכללו בניסוי נכנסו אליו עם מצב תפקודי גרוע של הכבד (ציון 8-7 במדד CTP). שישה חולים מקבוצת המחקר, כלומר 22% מהם, חיו פחות מ-12 שבועות. הזמן החציוני של הטיפול ב-Nexavar היה תשעה שבועות בלבד - תקופה קצרה משמעותית מזמן הטיפול בניסויים שנערכו בעבר בתרופה.

כימותרפיה לטיפול בסרטן. הטיפול שפיתחה נובוקיור נבדק במשולב עם התרופה הכימותרפיתצילום: Matt Rourke / AP

דנציג מציין כי נתונים אלה ממחישים שהטיפול המשולב הציג תוצאות טובות בקרב קבוצת חולים שמצבה היה קשה במיוחד ונחשפו לטיפול המשולב זמן קצר בלבד, ועל כן הן מעודדות את החברה להתחיל בניסוי הקליני השלישי והמכריע.

ד"ר אורי וינברג, המדען הראשי של נובוקיור, אמר שהחברה מתכננת להתחיל בניסוי הקליני השלישי במהירות האפשרית ומשתפת פעולה עם מומחים מובילי דעה מרכזיים כדי לתכנן את מבנה הניסוי. לדבריו, החברה מעוניינת לבחון את השילוב של TTFields עם תרופות אימונותרפיות, נוכח העובדה שתוצאות מחקרים שנעשו בטיפול משולב כזה מצביעות על כך שהוא משפר את התגובה, לעומת טיפול יחיד ב-TTFields או בתרופה אימונותרפית.

42 אלף מקרים חדשים בשנה

סרטן כבד הוא הגורם המוביל למקרי מוות מסרטן ברחבי העולם, והוא הגורם השישי למוות מסרטן מדי שנה בארה"ב. ההערכה היא שבכל שנה יש 42 אלף מקרים חדשים של סרטן כבד בארה"ב. שיעור ההישרדות במחלה נמוך, ומסתכם בפחות מ-20% לחמש שנים תחת טיפול. הטיפולים הקיימים לחולים שבהם המחלה התקדמה הם טיפול סיסטמי ב-Nexavar או Lenvima, או טיפול משולב של התרופה האימונותרפית Tecentriq והתרופה Avasatin.

נובוקיור פיתחה את טכנולוגיית TTFields לטיפול בגידולים באמצעות שדות חשמליים עם זרם מתחלף, שמשבשים את חלוקת תאי הסרטן. בזמן ההתפתחות של הגידול הסרטני מתרחשת חלוקה מהירה ולא מבוקרת של תאים לא בריאים. חלבונים בעלי מטען חשמלי בתא הם קריטיים לתהליך חלוקת תאים, והם הופכים את תאי הסרטן המתחלקים במהירות לפגיעים להפרעות חשמליות.

כל התאים מוקפים בממברנה (קרום) המפרידה בין פנים התא, או הציטופלזמה, לבין החלל סביבו. ממברנה זו מונעת משדות חשמליים בתדר נמוך מלהיכנס לתא. עם זאת, ל-TTFields יש טווח תדרים ייחודי, בין 100 ל-500 קילו־הרץ, המאפשר לשדות החשמליים לחדור לקרום התא הסרטני. משום שתאים בריאים נבדלים מתאי סרטן בשיעור החלוקה, הגיאומטריה שלהם והתכונות החשמליות - ניתן לכוון את תדירות ה-TTFields כך שישפיע באופן ספציפי על תאי הסרטן, תוך השארת תאים בריאים ללא פגיעה. ההפרעה לתהליכי חלוקת התאים הסרטניים עשויה להוביל למותם.

נובוקיור קיבלה ב-2011 אישור FDA לטפל במערכת Optune שמבוססת על הטכנולוגיה שפיתחה בסרטן המוח מסוג גליובלסטומה, ובמאי 2019 קיבלה אישור לטיפול בסרטן הריאות מסוג מזותליומה שלא ניתן לנתח. מספר החולים המצטבר שטופל באמצעות מערכת Optune של נובוקיור הוא 18 אלף.

נובוקיור הפסידה 4 מיליון דולר במחזור של 135 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2021, בהשוואה לרווח של 4 מיליון דולר במחזור של 102 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2020. היא נסחרת בשווי של 23 מיליארד דולר - כפול משווייה של טבע - לאחר עלייה של 28% מתחילת השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?