האם תביעה תזרז את דירקטוריון פיבי לחלק את מניות הבינלאומי כדיווידנד?

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד פיבי: צדיק בינו, בעל השליטה בחברה ששולטת בבנק הבינלאומי, מונע 438 מיליון שקל מבעלי מניות המיעוט ■ התובע, ד"ר יהודה שנהב: "פיבי היא חברה רדומה, חסרת פעילות, שאין הצדקה ממשית לקיומה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
הבנק הבינלאומי
סניף של הבינלאומיצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בזמן שהמוסדיים שותקים, איש העסקים צדיק בינו - בעל השליטה בחברת פיבי ששולטת בבנק הבינלאומי, מונע 438 מיליון שקל מבעלי מניות המיעוט - כך נטען בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד פיבי בשל עילת קיפוח. הבקשה הוגשה היום (ב') לבית המשפט הכלכלי המחוזי בתל אביב.

מטרת הבקשה היא לחייב את בינו ושלושת ילדיו, דפנה, אור והדר, המחזיקים ב-28.54% ממניות פיבי; את משפחת ליברמן האוסטרלית, שמחזיקה ב-11.7% מהמניות; ואת מייקל אבלס מאוסטרליה, שמחזיק ב-11.7% מהמניות - לגרום לדירקטוריון לחלק את מניות הבנק כדיווידנד בעין לבעלי המניות. מטרה חלופית: לגרום להם לשכנע את בעל השליטה, שמסרב למהלך מטעמים השמורים עמו, לרכוש את המניות לפי שווי הוגן מהציבור.

צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

מגיש התביעה הוא ד"ר יהודה שנהב, משקיע ותיק בשוק ההון, באמצעות חברת אוליר מסחר ותעשיות. לאחר שפנה שנהב לדירקטוריון, אך קיבל דגל אדום, הוא ביקש מבית המשפט "להתערב במצב הקיפוח". מצב הקיפוח הוביל לכך ששווי פיבי בבורסה - 4.28 מיליארד שקל - הוא כ-21% פחות משווי אחזקתה במניות הבנק הבינלאומי (5.2 מיליארד שקל), שהם הנכס היחידי בבעלותה. שנהב טוען כי מחלוקת דיווידנד בעין של מניות הבינלאומי ייהנו כלל בעלי מניות החברה, שכיום מחזיקים במניות חברה פסיבית, ללא פעילות, המוציאה בכל שנה (2020-2013) הוצאות הנהלה וכלליות בהיקף מצטבר של כ-26 מיליון שקל.

"בעוד לחברה אין כל הכנסה שאינה קשורה בדרך זו או אחרת לקבלת דיווידנד מן הבנק או לפעילות הבנק, היא הוציאה בכל שנה בממוצע 3 מיליון שקל. ב-2020 הוצאה זו עלתה ל-4 מיליון", כתב שנהב. הוא הפנה לכך שהדיסקאונט שבו נסחרות המניות ביחס לשווי הבנק אינו מצב זמני אלא מצב קיים שלא קטן ואף נהיה גרוע יותר במהלך השנים. שנהב מדגיש כי "מדובר בחברה רדומה, חסרת פעילות, שאין הצדקה ממשית לקיומה ולקיום מנגנון העולה לבעלי המניות מיליוני שקלים בשנה".

מגדל הבנק הבינלאומי בשדרות רוטשילד בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

לשם הטיעון מגייסים עורכי הדין של שנהב - אסף ברם, גיא בן גל, ואמיר ארז - את המכתב ששלח דירקטוריון פיבי לרשות ניירות ערך ב-2013, כשביקש לבצע חלוקת דיווידנד בעין. "חלוקת הדיווידנד בעין יכולה להביא תועלות אפשריות לכלל בעלי המניות, ובכלל זאת הגדלת שיעור אחזקות הציבור במניות הבנק והגדלה מהותית של הסחירות במניות הבנק - נכס הבסיס העיקרי שממנו נגזר כיום שווי החברה; ביטול שכבה של חברה אחזקות; והפחתה פוטנציאלית לעתיד של עלויות הנובעות מחברת החזקות ציבוריות", כתב דירקטוריון פיבי בשעתו. מהתביעה עולה כי הדירקטוריון זנח את רעיון החלוקה ב-2014 - וכעת מסרב לעשות זאת "בשל שאלות מס שיחולו עליה ועל בעלי מניותיה כתוצאה מהחלוקה".

לא מעט גופים מוסדיים - שאולי חוששים להתעמת עם בינו - לא הצטרפו לדרישה בתביעה, אף שידעו עליה ועל כך שהיא עשויה להיטיב עם בעלי מניותיהם. בין המוסדיים שעמיתיהם בקופות הגמל וקרנות הפנסיה סובלים מאותו קיפוח ניתן למצוא את ילין לפידות (4%), הראל (3.4%), כלל ביטוח (3.4%), הפניקס (2.9%), פסגות (2.4%), מנורה (2%) ומיטב דש (1.2%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"