קרנות הנאמנות שוברות שיאי גיוס - המניות הישראליות מובילות בתשואה

סך הנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות הסתכם בסוף מאי ב-370 מיליארד שקל ■ המגייסת הגדולה ממשיכה להיות מגדל שוקי הון, שגייסה יותר מ-5 מיליארד שקל מתחילת השנה ■ נרשמה שונות גדולה בתשואות בין האפיקים השונים

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו
בעל השליטה במגדל, שלמה אליהוצילום: אייל טואג
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

תעשיית קרנות הנאמנות בישראל רשמה שיא בהיקף הנכסים המנוהלים, שהסתכם בסוף מאי ב-370 מיליארד שקל - גידול של 7 מיליארד שקל לעומת אפריל. הסיבות לכך הן המשך הביצועים הטובים בשוקי המניות והאג"ח מאז נקודת השפל של משבר הקורונה.

על אף שלל האירועים שחווה השוק הישראלי במאי, בהם מבצע שומר החומות ורכבת הרים פוליטית, שוקי המניות המקומיים הציגו חוזקה, וסיימו את החודש עם עליות מרשימות - יותר מהמדדים המובילים בחו"ל. המרשים מכולם היה מדד ת"א בנקים, שסיכם את החודש עם עלייה של 8.25%. מדד ת"א בנייה הניב תשואה של 7.8%, ומתחילת השנה רשם המדד זינוק של 37.5%. מדדי ת"א 35 ות"א 90 סיכמו את מאי עם תשואה של 3.4% ו-3.6% בהתאמה. לעומתם, מדד S&P 500 סיכם את מאי עם תשואה של 0.5% בלבד, ומדד הנאסד"ק ירד במאי ב-1.5%.

בהתאם, הקטגוריה שהמשיכה לבלוט בשוק קרנות הנאמנות היא קרנות מניות ישראל. התשואה החציונית של הקרנות בקטגוריה זו במאי היתה 3.5%, ו-17.3% מתחילת השנה. שלוש הקטגוריות הנפוצות בקטגוריית האג"ח - 90/10, 80/20 ו-70/30 - סיימו את מאי עם תשואות חציוניות חיוביות של 0.87%, 0.94% ו-0.96% בהתאמה, בהמשך למגמה מתחילת השנה. קטגוריית קרנות אג"ח חו"ל חשוף מט"ח סבלו מהשקל שהתחזק, והן הקרנות היחידות בטריטוריה שלילית ב-12 החודשים האחרונים.

הקרנות המנוהלות הובילו את הגיוסים

בסך הכל גייס הענף במאי 4 מיליארד שקל, כשהקטגוריה שהובילה את הגיוסים בקרנות המנוהלות היא קטגוריית אג"ח כללי, שמרכזת יותר מחצי מהיקף הגיוסים בקרנות המנוהלות. כך, בעוד 2.8 מיליארד שקל זרמו לקרנות המנוהלות, 1.5 מיליארד שקל מתוכם גויסו לקטגוריה של אג"ח כללי - כשהאפיקים המובילים הם קרנות 80/20 ו-90/10.

על רקע הגאות בשוקי האג"ח והמניות והריבית הנמוכה, הקרנות הכספיות פדו כחצי מיליארד שקל. הקרנות הפסיביות סיימו את מאי עם גיוס כולל של 1.7 מיליארד שקל. רובו - 1.2 מיליארד שקל - בקרנות המחקות, והיתר בקרנות סל.

האפיק שבלט בגיוסים בקרנות הסל היה אפיק המניות, בעוד בגזרת הקרנות המחקות בלט אפיק האג"ח הקונצרני.

גם במאי, המגייסת הגדולה בפער גדול מהיתר המשיכה להיות מגדל שוקי הון - שגייסה 947 מיליון שקל. חלק גדול מהגיוסים התמקדו דווקא בקרנות המסורתיות. מתחילת השנה גייסה מגדל שוקי הון יותר מ-5 מיליארד שקל. מור קרנות נאמנות גייסו במאי 406 מיליון שקל, ו-2 מיליארד שקל מתחילת השנה. קסם אקסלנס גייסה 293 מיליון שקל במאי.

ליאור כשריאןצילום: פוטו פרג'

על אף המכירה שהושלמה לאחרונה של פסגות לאלטשולר שחם, גייסה פסגות במאי 216 מיליון שקל לקרנות שלה, מעט יותר מאלטשולר שחם - שגייסה 187 מיליון שקל.

הגופים היחידים שפדו במאי היו אנליסט והראל, שפדו 21 מיליון שקל ו-48 מיליון שקל בהתאמה, בעיקר בגלל פדיונות בקרנות הכספיות. אנליסט הוא גם הגוף היחיד שפדה מתחילת השנה - 256 מיליון שקל.

התשואות בחיסכון הפנסיוני הוסיפו להיות חיוביות במאי, וקרנות ההשלתמות הוסיפו 1.4% בממוצע במהלך החודש. לפי הערכות, הגוף שמוביל את טבלת התשואות במאי, עם תשואה של 1.7%, הוא חברת הביטוח הראל.

הבאים ברשימה, לפי הערכות, הם אנליסט, כלל, הלמן אלדובי, מגדל והפניקס אקסלנס - שהוסיפו כל אחד 1.6% במאי. פסגות הוסיף 1.5%; מנורה מבטחים הוסיף 1.4%; מור ומיטב דש הוסיפו 1.3%; וילין לפידות 1.1%.

הגוף שסגר את הטבלה הוא לפי הערכות אלטשולר שחם, עם תשואה של 0.8%.

להרכב תיק המניות היתה השפעה גדולה על התשואה, וזאת עקב חולשת השוק האמריקאי, במיוחד מניות הטכנולוגיה - בעוד השוק הישראלי הציג ביצועים טובים.

נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט, אמר כי "על רקע המשך היציאה המהירה מהמשבר, מאי התאפיין בעליות במניות כלכלה מסורתית ובירידה במניות טכנולוגיה". לדבריו, "ממגמה זו המשיכו ליהנות גם האג"ח הקונצרניות, תוך תשואה עודפת לאפיקים הצמודים בשל העליות בציפיות האינפלציה".

גורמים בענף מעריכים גם כי אלטשולר שחם, שמחזיק בהחזקות גדולות במניות טכנולוגיה, נפגע מהירידות שחווה התחום במאי; וכי חשיפתו לאסיה פגעה בתשואה. כמו כך, החשיפה של אלטשולר לישראל נמוכה יחסית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה